raceala in sarcina

am racit ,am 3 lunide sarcina ma dor toate capul in special.poate imi spune si mie cineva ce sa fac.stiu ca pastile nu am voie in primulo trimestru dar ce pot sa fac.si as vrea sa stiu daca copilul poate fi afectat de raceala mea. astept un raspuns pupici la toate burticile
iriina
Postat pe 1 Decembrie 2008 18:54
si eu am fost racita in sarcina, dar am fost racita timp indelungat (cred ca vreo 2 luni), nu mai scapam de o tuse ingrozitoare. Tuseam pana imi venea sa vomit, si vomam de nu-ti venea sa crezi, d enu mai stiam ce sa fac. Dr a zis sa nu iau absolut nimic, si nici concediu medical nu mi-a dat ca cica trebuia sa imi ramana zile pt lunile mai inaintate de sarcina (de racit am racit cam la a 13 a saptamana de sarcina). Am baut multe ceaiuri calde, lamaie nu am mancat pt ca mai rau imi facea greata (aveam si greturi eu de la sarcina, si amlificate de tusea idioata), siropp de brad, de pin, de plante indiene, DEGEAB! Mi-a trecut intr-un final dupa ce am mancat multe inghetate (MI-am zis, de tusit tot tusesc, la ce bun sa ma mai abtin daca vreau inghetata, nu mai poa sa se intample ceva mai rau ). Sarcina nu stiu daca mi-a afectat-o raceala, in sensul ca bebe a crescut f bine s-a dezvoltat frumos, l-am nascut cu 4.200kg si 55cm, un copil sanatos si cuminte, doar ca avea o malformatie pe ambele uretere si medicul care l-a tratat (chirurgical) a zis ca nu are rost acum sa mai ne gandim care poate sa fi fost cauza (daca raceala sau ce, ca vina poate fi usor data pe oricine dar ca acum oricum nu mai conteaza decat sa se faca el bine, si are dreptate) Sarcina usoara in continuare si multa sananate si tie si lui bb!!!!!!!!!!!!!!
ruschita
Postat pe 1 Decembrie 2008 23:11
eu am fost la medicul de fam pt raceala asta, poate daca ma duceam la ginecologul cu care am nascut (dar pe care pe atunci nu-l cunosteam), ar fi stiut mai bine ce sa-mi zica si ce sa imi dea.
ruschita
Postat pe 1 Decembrie 2008 23:13
buna
si eu am racit, si am luat pentru tuse sirop Stodal de la farmacie, sa stii ca este bun la mine a functionat si este hemeopat(din plante, naturist) si deci nu are ce sa-ti faca rau, dar daca ai un ginecolog care te supravegheaza e bine sa il intrebi.

alynadamian
Postat pe 8 Decembrie 2008 18:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mamica in luna Februarie 1 De la: RazaDeSoare 23 Decembrie 2008 14:42
buna 3 De la: office_salinasusesi_ro 26 Aprilie 2010 02:49
Sarcina in timp ce alaptezi 21 De la: mami_alexandra 17 Aprilie 2010 00:16
dr Dumitrascu Elena 22 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 23:21
salariul n timpul concediului prenatal 5 De la: mony08 22 Februarie 2010 16:52
Setari Cookie-uri