Buna tuturor!

Stiti cumva ce sa fac sa imi vina laptele inapoi,sa nu mi-l pierd??
Fetita mea are 2 luni si apoape jumatate, la inceput cat era mica,cam pe la 6 saptamanii a inceput sa nu ii mai trebuiasca sanul se enerva, nu se satura si adormea la san. Ma mulgeam si ii dadeam cu sticla iar asa manca si nu mai adormea la sticla, si uite asa sa invatat k biberonul si a lasat sanul.
Akm de cateva zile am puso la o prietena la san si a tras si inca cum.
A doua zi am puso la mine la san, si de la mine a tras, numai problema este k akm fata poate ar suge la san numai k nu mai are ce!!!
Ce ceaiuri ar trebui sa beau pt stimularea lactatiei sa imi vina laptele inapoi???????????????
NU STITI CUMVA?? VA ROGG!!!
Multumesc.
garbo_1863
Postat pe 10 Aprilie 2012 12:28
draguta, eu nu as putea sa iti dau o metoda stiintifica, dar as putea sa iti spun una din popor: bere si slanina cu ceapa.
Nu e la misto, crede-ma, am vazut multe femei care o aplicau cu brio prin Ardeal! Bine, e indicat ca berea sa o consumi in cantitati mici dupa ce ai mancat slanina cu ceapa (slanina sa fie, pe cat posibil, "din casa"). Nu de alta dar alcoolul trece repede in lapte. Poti sa incerci cu bere fara alcool. Repet: NU e gluma!
Thor_again
Postat pe 10 Aprilie 2012 17:26
copilul e cel mai bun stimulent al lactatiei - cu cat copilul cere mai mult, cu atat organismul creste lactatia.
quasaria
Postat pe 10 Aprilie 2012 21:02
sunt de acord cu quasaria, asa a functionat si la mine + ceai pentru lactatie de la hipp, este foarte bun si cat mai multe lichide (fara alcool)
diana112
Postat pe 24 Aprilie 2012 12:03
draguta, eu nu as putea sa iti dau o metoda stiintifica, dar as putea sa iti spun una din popor: bere si slanina cu ceapa.
Nu e la misto, crede-ma, am vazut multe femei care o aplicau cu brio prin Ardeal! Bine, e indicat ca berea sa o consumi in cantitati mici dupa ce ai mancat slanina cu ceapa (slanina sa fie, pe cat posibil, "din casa"). Nu de alta dar alcoolul trece repede in lapte. Poti sa incerci cu bere fara alcool. Repet: NU e gluma!

mie imi place metoda lui Thor, adica metoda pe care a vazut-o el la o multime de femei din Ardeal.... dar ce te faci, tu 863... daca cumva esti din Dobrogea sau mai rau, din Momgolia, de ex. ????? eu nu prea am auzit ca femeile din Ardeal sa bea bere.... sau altceva decat palinca.... (altfel le apuca o tuse puternica sau lacrameaza mult....) dar poate mai sunt si o multime de femei, care au facut rost, pe shest si de acea bautura straina in Ardeal, berea !!!! asaaaaa... ca sa ma explic un pic.... am rugat vreo 3-6 prietene din Ardeal, nu spui numele ca-s discret... sa-mi pregateasca ceva tuica de orice fel de pruna, dar sa fie de max. 26-28 de grade ! nu Celsius... ci ca tarie ! ei bine, mi-au spus ca, cu tuica de 28 de grade ele spala butoaiele si geamurile.... si ca nu pot sa-mi ofere asa ceva !!!! cred ca daca le pomeneam de bere.... ce sa mai vorbim, ramaneam fara prietene !!!!! cu ceapa (rosie mai ales....) si slanina... (nu de aia "din casa" ci din porck...) nu au fost probleme.... ! am mancat si din aia afumata si din aia fiarta cu usturoi si boia..... !!! (daca ar stii Rabin-ul meu ce am facut..... dar asta e alta problema !!!!)

on topic ! discuta cu un medic pediatru sau dieteticeana cu pregatire potrivita la nevoile tale, poti sa primesti ceva sfaturi mai... moderne, ca sa zic asa !!!!! parerea mea.
barboneli
Postat pe 24 Aprilie 2012 13:23
dr mea si eu sunt mamika si am patit k si tine,intai de toate at kand alaptezi nu fi suparata,k altfel ti se duke lactatia,fii relaxata si lasa puiul tau sa suga kat vrea(fiekare copil e altfel),poti (gusta un pahar mik cu bere sau bere fara alcool)k o ora inainte de a alapta,te pup
garbo276589
Postat pe 1 Mai 2012 11:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Avort si rh negativ 5 De la: garbo_463345 28 Martie 2017 08:48
concediul de risc maternal 2 De la: viobregar 29 Martie 2010 18:23
Mamica in luna August 1 De la: RazaDeSoare 23 Decembrie 2008 14:46
Mamica in luna decembrie 6 De la: kidz003528 28 August 2009 15:09
Sarcina 1 De la: vasilica_elena 23 Februarie 2014 11:13
Setari Cookie-uri