Intoleranta la proteina din lapte

Dragi mamici,
Am vazut ca suntem mai multi - mamici si bebei - ce ne confruntam cu intoleranta la proteina din lapte de vaca. Fetita mea are acum 1 an si 3 luni si de la 6 saptamani mananca Pregomin si san (atat cat a fost). Acum, dupa 1 an am incercat si Milupa SOM pe care il bea cu placere. Am mai incercat si branzici sau deserturi din soia, fara succes. Ma intereseaza daca voi pregatiti mancarici cu aceste branzeturi sau diverse budinci vegetariene.
Alice mananca foarte bine carnea, insa nu prea se impaca cu fructele si legumele. Pentru schimb de experienta, va stau la dispozitie.
alinutza22
Postat pe 13 Noiembrie 2008 10:36
buna , sunt o mamica vegetariana si iti pot recomanda cu placere produsele sanitarium , lapticul "so good " cu diverse arome vanilie , simplu , capsuni , ciocolata , au si diverse deserturi pe baza de lapte de soia , mai este o companie care produce strict pe baza de soia , " inedit " toate sunt bune la ei mai putin lapticul care are un gust mai putin agreabil , dar pateurile sunt f bune le gasesti pe la auchan , carrefour , trebuie doar sa intrebi . Am si eu o intrebare , cum s-a manifestat intoleranta la pitica ta ? pt ca am si eu un pusti de trei luni si a luat f putin in greutate de cand mananca lapte praf , si am fost cu el la mai multi doctori si unul dintre ei mi-a recomandat sa ii fac analiza aceea pt intoleranta la proteina din lapte . dar inca nu stiu ce sa fac din moment ce el nu prea a avut reactii alergice .
ion_cristina
Postat pe 3 Decembrie 2008 22:28
intoleranta a fost descoperita in urma unei analize la sange, special facuta la o clinica din Colentina; eu eram internata cu Alice la Grigore Alexandrescu pt ca facuse diaree cu sange de 3 ori intr-o zi si diagnosticul de la Pitesti (unde m-am internat initial )a fost soc toxico-septic; am ajuns la GA si dupa analize dr nu stia ce are, imi spunea ca are un microb necunoscut; s-a gandit sa facem analiza asta - in afara spitalului, pe banii nostri, la o clinica privata, si asa am descoperit ce are; am inteles ca se pot face analize pt 20 de alimente la care poate fi alergic un bebe din aceeasi mostra de sange. IN fine, asta se intampla la 6 saptamani si Alice tocmai trecuse pe completare cu lapte praf Nan1 (i-am dat si eu cam mult, recunosc, eram bucuroasa ca mananca si ca am, ca sanul nu ii ajungea). Am cam chinuit-o cu luatul sangelui, insa macar stim ce are. Vreau sa repetam analiza peste vreo 2 luni, sa vadem cum mai are IGE-ul - parca asa se numea indicele care
alinutza22
Postat pe 5 Ianuarie 2009 12:18
sa-mi termin ideea: il vei chinui putin cu analiza, dar macar stai linistita, daca vei sti exact ce are. Multa sanatate si tie, si baietelului tau si multumesc pt informatii.
alinutza22
Postat pe 5 Ianuarie 2009 12:20
Te gandesti la vacanta?
w w w.taberelemele . ro
haihui
Postat pe 6 Mai 2009 18:58
Buna alinutza
Si fetita mea e alergica la proteina din lapte.M-as bucura sa-mi spui ce i-ai dat sa pape si cum ai procedat cand ai inceput diversificarea.Micuta mea are acum doar trei luni si peste vreo doua luni voi incepe si eu diversificarea si vreau sa strang cat mai multe informatii.Ea papa acum Nan1 hipoalergen.
veverik
Postat pe 10 Iunie 2009 15:56
Salut Butterfly,
Problemele noastre (ale copiilor nostri) sunt putin diferite; Alice nu are voie sa manance niciun aliment care contine lapte -sau orice derivat din lapte, pentru ca ea are intoleranta la proteina din lapte; in cazul tau are doar alergie..deci regimul ei va fi altul - si nu stiu in cazul asta ce sa-ti recomand.
Eu am inceput difersificarea - in realitate la o luna, pentru ca atunci cand m-am internat cu ea - in urma socului anafilactic - i-au dat supa de morcov - la spitalul Grigore Alexandrescu. Apoi am continat cu san si Pregomin - un lapte special pentru aceasta intoleranta, si cate o linurita de suc de portocale - de la 4 luni. La 5 luni am inceput cu supica de morcov si cartof (ca morcovul deja il tolera) din care ii dadeam legumele pasate, apoi pastarnac....si sincer nu-mi mai aduc aminte exact ordinea: galbenus, spanac, conopida, ardei, dovlecel, rosie - pe care le dadeam prin blender si le manca cu mare pofta. Din pacate, de la 1 an a refuzat sa manance cu lingurita, asa ca si acum, la aproape 2 mananca numai cu mana si indeosebi carnita (ai putine legume si supa deloc).In lapte ii puneam 2-3 lingurite de cereale Bio de la Milupa (sunt fara lapte) - pe la 5-6 luni. Eu am intarziat la toate cu o luna (adica cerealele pentru 4 luni i le-am dat la 5 si tot asa) pentru ca ea a fost si prematur - la 34 de saptamani. Acum suntem bine si mai stam putin peste doi ani- ca sa repetam analiza pentru intoleranta. E cam mofturoasa la mancare - poate sa moara de foame, dar nu mananca supa, piure, ce nu vrea ea- si nu mai bea ceai deloc (cum vede biberonul colorat, nu vrea sa bea - a stat si 4-5 ore fara sa bea din el). Am renuntat sa o ai fortez pentru ca risc sa lesine de doame sau de sete. Important este ca e sanatoasa, are un tonus bun si chef de joaca, si este un copil vesel si (sper eu) fericit. Multa sanatate si scuza divagatia, daca nu-ti foloseste la nimic. Daca te pot ajuta cu ceva, spune-mi.
alinutza22
Postat pe 12 Iunie 2009 10:09
salut,..sunt o viitoare mamica,mai am doar o luna pana nasc si,sunt in nestiinta de cauza,avand prima sarcina,vreau sa aflu ce pot manca si ce nu pot manca pt a nu i face rau prin lapte copilului,.multumesc
raluk_geoargiana
Postat pe 5 August 2009 23:43
alinutza , daca copilul nu vrea sa manance decat cu mana, adica nu vrea lingura deloc, asta nu inseamna ca nu poate manca supite, compoturi, suc de fructe etc: incearca sa ii pui intr-o canita sau intr-o sticluta, poate asa vrea sau sa manance cu manuta paine inmuiata in supita? (incearca diferite variante , sau poate cu furculita, poate i se pare mai interesant. al meu multa vreme preferat furculita, avea el un pitic )
pinicuta
Postat pe 6 August 2009 08:45
Crede-ma ca am incercat multe variante; nu mananca cu mana decat bucatele consistente, nu vrea nimic umed, lipicios etc; din biberon nu bea decat apa si lapte; orice lichid de alta culoare e refuzat din start, nici macar ceai nu vrea - si am imbiat-o cand stiu ca ii era sete, a refuzat de fiecare data. I-am luat o furculita mica, roz - "pentru printese" si tot bucatele mici de carne mananca, nici macar de dragul furcultei nu vrea sa guste altceva. Acum, vara, "ne-am scos" cu boabele - mazare, fasole, porumb - ca le cuege frumos din farfurie.....cu mana. A acceptat si cu lingurinta dar numai boabe. Deci facem progrese.
alinutza22
Postat pe 7 August 2009 14:35
nu e o regula generala. se spune sa nu mamnci frute legume proaspete, varza, fasole si probabil si altele. eu am nascut normal cu peridurala (si nu sfatuiesc pe nimeni, mai ales dc are peste 30 de ani sau anestezia de la stomatolog si-a facut greu efectul) si am avut probleme eu. dupa care am avut o dieta numai supe, ceaiuri, cat mai sanatos si bebele tot are colici. acum ii dau lapte praf la o luna jumate si tot plange, are colici, e constipat si regurgiteaza mult prea mult. uneori mititelului ii iese si pe nas si pe gura. nastere usoara si sa stii ca toate difera de la mamica la mamica si de la bebe la bebe.
aliadi_kidz
Postat pe 29 Septembrie 2009 17:45
buna alinuta! sunt o mamica din braila, care am cam aceeasi problema ca si tine, numai ca in cazul nostru Razvan al meu are 1 an si este alergic la proteina din laptele de vaca. Asta mi-a zis dr. pediatru dar as vrea tare mult sa merg la o clinica de alergologie din bucuresti (am inteles ca esti din buc) i un medic fff bun sa-i fac analize, teste orice e necesar pt a afla la ce exact este alergic copilul meu. adresa mea de mail este: lady_roxy23@yahoo.com.
Multumesc anticipat si multa sanatate!
lady_roxy23
Postat pe 29 Octombrie 2009 08:59
buna ziuz mamici.am un baietel de 10 luni care are intoleranta la proteina laptelui de vaca.as dori sa imi spuneti daca laptele de soia HUMANA SL,pe care mi l-a dat doctorul este bun.care din voi ati mai dat la copii lapte de soia?va multumesc mult si astept raspuns.
kidz007090
Postat pe 28 Februarie 2010 16:06
Si noi am avut intoleranta la lactoza, intoleranta care a inceput pe la 4 luni. Si astazi, la varsta de 2 ani si 2 luni, fetita mea bea tot Nan fara lactoza. Am incercat mai multe variante de lapte la inceput, dar nu a vrut sa accepte niciunul, datorita gustului foarte rau. Nan fara lactoza are un gust mai apropiat de gustul laptelui, asta cred ca a facut-o sa-l accepte. Un singur amendament pentru laptele fara lactoza: nu este atat de hranitor, trebuie sa suplinesti meniul cu ceva mai consistent(eventual cereale in lapte).
Succes !
mihadeni
Postat pe 28 Februarie 2010 16:18
buna
eu sunt foarte necajita din privinta acestei probleme cu alergia la proteina laptelui de vaca si nu numai asta,mai este si la potocala,cred ca si caisa,piesica,pestele sigur,nu am facut nici un test dar la mine este foarte vizibil de exeplu la lapte daca il ating pe fata cu o pic. de lapte se inroseste daca bea deja apar pete rosii si din pete ajung sa se faca cu apa care apoi curg si la final bubitze ...i-am luat lapte Alfare care o cutie de 400 g este 108 lei i-am luat 2 cuti la a doua deja aruncam ca nu mai voia ,am sunat pediatra si mi-a dat Aptamil pepti la 85 lei care cred ca face alergie si de la asta am renuntzat sa-i mai dau lapte (eu sunt in grija copilului si iau 8 mil cu tot cu alocatia copilului si pe sotul meu la dat in somaj care ia 490 )nici nu stiu cum sa ma mai descurc cu banii nici macar de doctor nu mai am.Asta e meniul pe care il dau acuma;diminetza ii dau 250 de suc morcov cu mar si cereale bio,cateodata mai cere dupa asta pe la 10 piurede fructe cu biscuite simplu ,la 13 ii dau supa de pui cu legume si carnitza de pui,la 16 ii dau puire de legume cu ou sau ficatel sau supa crema de dovlecei sau pilaf cu legume sau piure cu ficatel mmm depinde ce am ii fac dupa aia la 19 ii mai dau sa manace din meniurile care le-am insirat la ora 16 ,sera ii mai fac un mar copt cu orez sau banana cu cereale tot asa depinde ce am ii fac.
Acum eu nu vreau sa credetzi ca nu ma descurc cu bani ,doar ca facem tot posibilul pt bebe sa fie sanatos si sa aiba de toate ,ma intreb ceilaltzi copii care au astfel de probleme si nu au nici macar atat cum se discurca, eu vreau acum de la voi sa-mi mai spundetzi 1) care e treaba acele teste si c-am cat costa (bebe are un an ,e nascut pe 1 iunie o zi speciala pt noi si pt toti copii),2) ce le mai datzi sa manance,3)ce parere avetzi despre cum ii dau sa manance
Va multumesc si va voi mai scrie dac acum trebuie sa ma duc la bebe meu cel drag.....pup toti bebelusi si sanatate multa
unicateLuca
Postat pe 21 Iunie 2010 16:18
azi i-am dat ardel umplut cu legume bine tocate si carne de pui si orez foarte bun a mancat tot cu painitza sunt foarte fericita ca aproape tot ce-i fac mananca...
unicateLuca
Postat pe 21 Iunie 2010 16:34
Buna, uite am intrat si eu pe aici cautand informatii pentru o fetita de 1 an si 2 luni care are probleme destul de mari raportat la aceasta intoleranta la proteina din lapte; ai spus ca esti vegetariana si eu sunt dar pentru copii asa mici nu ma pricep ; ai putea sa-mi dai mai multe informatii te rog? paulaardeleanu@yahoo.com
garbo265919
Postat pe 25 Februarie 2012 08:34
ce analiza specifica se face pt a fi siguri ca avem intoleranta la proteina din laptele de vaca ?
garbo_10454
Postat pe 5 Ianuarie 2013 15:17
Nestle - Alfare x400g, noi , sigilate
Data expirarii: 06. 2016
provenienta Olanda - orice cantitate
0741063125
garbo_408409
Postat pe 8 Ianuarie 2015 14:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vali 4 De la: Vali_Hilohi_1 30 Ianuarie 2017 10:48
pufuleti sau nu 61 De la: Aly_Fab 29 Aprilie 2010 14:59
Ingrijirea pieli copilului 20 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 09:18
bunica ingrijorata! 1 De la: Stefy_Adela_Veniger_1 26 Noiembrie 2012 12:53
Buna mamici... 13 De la: H3l3ne 29 Iulie 2010 14:20
Setari Cookie-uri