pufuleti sau nu

multumesc adelafistis pt sfat o sa fac tot ce imi sta putere sa fie bine pt micuta, daca tu zici ca la fel ai patit si pana la urma ai reusit inseamna ca trebuie sa reusim si noi cu multa rabdare vb ta.
maria_serafim
Postat pe 11 Februarie 2009 17:08
hai sa-ti mai dau si eu un sfat.dai noaptea san si ziua mancarica si lapte praf dar eu zic sa ni dai san anainte pt ca daca papa san recunoaste f repede gustul laptelui praf si nu va mai vrea stai sa-ti spun ce am patit eu cu baiatul cel mare ;nu accepta sub nici o forma biberonul dar deloc pana la varsta de 10 luni cand l-am si antarcat,ca se trezea de multe ori noaptea si am ren sa ii mai dau a plans vreo 3 nopti si a fost f greu dar am reusit trebuie sa ai multa rabdareeeeeeeeeeeeeee.........ancet ancet vei reusi sunt sigura dar parerea mea e sa-i dai separat titi separat lapte praf pt ca va fACE DIFERENTA si va alege ce e mai bun adica titi;;;;;;;;pupici si ati doresc rabdare multa si sper ca vei reusi spor la angrasat.va mai dam de la noi ca avem 12,5kg la 7 luni si o sapt
silviatatu
Postat pe 11 Februarie 2009 20:42
ai rabdare, si incearca toate variantele posibile treptat.
Trebuie sa mearga intr-un final, ai sa vezi.
S-a obisnuit cu san, dar daca ti-a mancat 30 ml intr-o zi ai sa vezi ca o sa mai manance si mai mult altadata.
sabina82002
Postat pe 11 Februarie 2009 22:23
pt maria: poti incearca sa ii dai san dar...mananca mai gras adica lapte de vaca integral, unt,smantana, carne, oua.bea supe de zarzavat, apa min.
Daca laptele e mai consistent si ea va lua in greutate.
dia28
Postat pe 5 Martie 2009 16:47
apa minerala daca alaptezi????????????/
ruschita
Postat pe 5 Martie 2009 17:13
si cam cum anume apa minerala ingrasa laptele sau copilul care suge?
ruschita
Postat pe 5 Martie 2009 17:54
apa nu ingrasa , logic, dar asigura necesarul de minerale.bebi meu e ok la 10 luni.sunt zile in care vrea doar san si ii ajunge, nu plange ca ii e foame.oricum si cand ii fac papica dupa mancare tot san vrea.
dia28
Postat pe 5 Martie 2009 18:24
Buna fetelor!Sunt niste dragute si observ ca va mai si amuzati un pic pe seama sfaturilor.Am mai incercat intre timp sa-i dau mai mult lapte praf dar fara niciun rezultat la fel se face aproape o luna.Dimneata ii dau san la ora 17 lapte praf si completare dar nu mereu ii dau san 6oml bea si seara ii dau 60ml cu cereale si 60 simplu iar inainte de culacer san noaptea cand se mai trezeste tot asa san.Intre timp i-am schimbat si laptele acum ii dau nan 2 ca milumilul mi se parea ca face cam multa spuma si e foarte lipicios( )si cum Maria mea mai mult da pe ea ca nu stie sa bea ma faceam toat de lapte iar nanul imi place mai mult si la gust dar pt ea tot la fel sanul e in preferinta acum este si mai greu ca ii apr dintiorii de sus si nu mai mi-a vrut deloc ieri sa bea lapte praf decat seara cu cereale.Iar in ce priveste alimentatia mea intr-adevar nu prea ma hransec cum trebuie si apa minerala m-am dezobisnuit de ea pt ca am inteles ca nu este buna pt lactatie ii afecteaza bebelusului.Pana la 4luni am tinut cont de ce mananc dar dupa nu am mai tinut ca am zis ca nu mai este nevoie daca incep diversificarea.Si eu acum sunt in post sper sa nu ii afecteze poate mai sunt mamici care alapteaza si tin post.
maria_serafim
Postat pe 5 Martie 2009 18:27
Am uitat sa va spun ca este o mancacioasa mananca dimineata fructe cu biscuite si la pranz doua feluri de mancarica:supita si pireu sau depinde ce ii mai fac.Sper sa fie bine la control cand ma duc saptmana viitoare cu ea la pediatru sa o cantaresc.Pupici la toate mamicile si sanatate copilasilor.
maria_serafim
Postat pe 5 Martie 2009 18:32
poai nu se bea nimic acidulat cand alaptezi. si in plus , dioxidul de cabon nu este bun in general , indiferent daca alaptezi sau nu: organismul se chinuie sa il elimine si tu il bagi fortat cu apa minerala, sucuri aqcidulate si alte porcarii?
ruschita
Postat pe 5 Martie 2009 20:18
noi de la un an mancam,ne plac foarte mult cei de la Gusto cu surprize.La inceput asa e dar pe parcurs se satura de iei,acum noi ne am dat pe biscuitii multii multii.
kidz_Alex
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:29
si noua ne plac cei de la gusto dar daca nu gasim mai luam si de la alte firme
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Mai 2009 12:49
Buna mamici, numele meu este Robert, pe 27 luna aceasta fac 4 luni si am 9,200g.
M-am nascut cu 4,300g si mananc numai san de la mami. Are si mami o intrebare ...
Doctorul i-a recomandat la varsta de 6 luni sa inceapa cu diversificarea, iar ea e nedumerita cum sa inceapa, cat sa imi dea si ce sa prepare, nu ca nu ar stii ca a citit de pe internet dar ar vrea si ea o carte de bucate ca sa raman la fel de grasun si frumusel. Va pupam cu drag ...
Robert si Mami.
carla_anghel
Postat pe 21 Iunie 2009 11:13
hai ca incerc eu sa-ti trimit o carticica
silviatatu
Postat pe 21 Iunie 2009 12:54
lasa adresa de email
silviatatu
Postat pe 21 Iunie 2009 12:54
buna.Eu nu i-am dat lui TEO mamaliguta pana acum si nici pufuleti . Oricum stiu ca mamaliguta contine lecitina , deci este foarte buna .Cu pufuletii nu sunt de acord .Teodor nu mananca la ore fixe , dar nici nu vreau sa-i stric mesele cu pufuleti. De ex: la ora 8 serveste sucul de fructe , cam 120 gr
pe la 9,30 - 10 serveste fructe cu biscuite sau branzica cu fructe sau banana
pe la 13 servim supa de legume si piept cu piure sau ficatel cu legume sau peste cu legume
pe la 16 fructe cu biscuite sau iaurt
pe la 20 un iaurt mic

intre mese bea laptic sau ceai de musetel.Acum a inceput sa bea si apa plata cu paharul.

Sunt multumita pana acum .Cu toate ca se hraneste bine nu este foarte gras .Are 7 ,900gr. la aproape 8 luni ( implineste pe 6 septembrie )
kitty_ninuta
Postat pe 27 August 2009 22:59
eu i-am dat pufuleti de la 6 luni si fetita mea este foarte incantata de ei si i-a acceptat foarte bine..cat despre mamaliga inca nu i-am dat, insa branzica calcica este preferata ei, eu i-o dau amestecata cu banana sau piersica.
Natali_kidz
Postat pe 1 Octombrie 2009 15:08
si sebi e innebunit dupa branzica ar manca si cu ciorba
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Octombrie 2009 15:59
Eu am avut ocazia sa merg intr-o fabricutza de pufuletzi si vreau sa va spun ca sunt f simplu de facut.Nu trec prin multe maini ,o pers face compozitia (malai cu apa) apoi ajung la sarat si la ambalat.ce conditii?se lasa la racit si imediat se ambaleaza.Daca nu e punga sparta chiar nu tre sa ne facem griji ca ar fi intrat vreun JERRY la ei.
ina_rebeca
Postat pe 23 Octombrie 2009 22:12
Sunt de acord cu voi mamicile care dati pufu la bebici, si noi papam pufu de la 8 luni si nu ne-am stricat nici programul de masa si nici nu ne-am ingrasat asa ca fiecare mamicutza face ce crede ca e mai bine ptr bebicul ei eu una am ales sa ii dau deoarece nu cred ca ii fac rau mai ales ca nu papa mai mult de 10 pufu odata si nici nu papa din aceia colorati doar din cei naturali si mai nesarati
cory_emy
Postat pe 14 Martie 2010 18:58
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:18
azi am papat doi pufu si al doilea ne-am inecat asa ca o perioada numai papam ca s-a speriat asa tare mami!!
cory_emy
Postat pe 16 Martie 2010 19:12
buna maria serafim, vai...vai...daca te aud anumite mamici o sa te toace mai marunt decat patrunjelul...
sunt perfect de acord cu tine...bebeul este cel care triaza mancarica, eu am indraznit sa-mi exprim parerea vizavi de anumite produse precum si de faptul ca parintii nostrii ne dadeau de toate sa mancam si har domnului am 40 ani si sunt bine sanatoasa (nu stiu ca in viata mea sa fi facut alergie la ceva) si am cam fost mustruluita " poate ar trebui sa-i dau si hamburgari , cafele si tigari"- cam asa a sunat... ,
oricum imi place cum gandesti, fiecare mamica stie ce este mai bine pentru copilasul ei , iar in ceea ce priveste medicii - cati sunt atatea pareri. Vreau sa va spun ca pe mine personal, inainte de a-l lua acasa pe bebe dupa cea venit pe lume medicul mi-a spus ca pana la 6 luni sa nu-i dau altceva decat lapte (eu nu am putut alapta pentru ca nu am avut laptic deloc...deh...varsta
).Cum sa nu-i dai la bebe nici un pic de ceai contra colicilor cand el plangea de mama mama. Vedeti? pareri si pareri. Apropo...am un baietel de 5 luni frumos si sanatos.
Multe pupicuri si tineti-o asa in continuare... cu cat mai multe pareri cu atat mai bine...fiecare mamica alege ce considera ca este bine pentru bebeul ei si bineinteles ce i se potriveste
Va sarut si sa ne auzim cu bine
dododic
Postat pe 17 Aprilie 2010 18:23
dododic ce n-ai inteles tu din ce au spus alte mamici,ca azi nu mai este ce a fost,sii da parintii nostrii ne dadeau apropae orice,numai ca nu ne dadeau chimicalele care sunt astazi in comert.
Plus ca ca ai amintit de ce ti s-a spus la subiectul danonino si acum ai spus de ce ne dadeau parintii si esti sanatoasa la 40 de ani. Vreau sa-ti zic ca acu 40 de ani nu exista danone/danonino.
Asa ca gandestete ce spui fara sa te contrazici ,pentru ca nu poti face asemanare intre mancarea de acum si cea de acum 40 de ani.
Si nu te mustruluieste nimeni,fiecare isi spune parerea.
Iar cand alaptezi nu tre sa-i dai ceai pt colici,ci tre sa scoti din alimentatia ta,ca mama,alimentele care ii provoaca colici.
bau
Postat pe 17 Aprilie 2010 18:37
iti dau dreptate moni, cu toate ca lui andrei ii dau lapte de vaca si daca ar fi sa o iau pas cu pas nu ar fi chiar indicat ca daca stam sa ne gandim nu mai sunt vremurile de odinioara iar vaca de la care andrei bea lapte nu mai mananca iarba care era odata....
Laura_M
Postat pe 17 Aprilie 2010 18:43
cory_emy m-ai cam speriat cu pufuletii,am crezut ca nu se poate ineca cu ei.

bau
Postat pe 17 Aprilie 2010 18:53
buna fetelor ! nu am mai intrat de multisor pe aici...dar vad k sunt discuti aprinse :P... eu vreau sa spun k fetita mea sorana are 10 luni si papa pufuleti intre mese (nu are alergie si nu i strica pofta de mancare) deci depinde de copil...si e adevarat k nu mai sunt vremurile de akum 40 de ani pt ca akum sunt mai multe chimicale si poluare...oricum eu spun k pufuleti nu au ce rau sa i faca...oricum cum spun toate mamicile fiecare face cum vrea...
eu_mino
Postat pe 17 Aprilie 2010 19:45
si eu ii dau pufuleti lui fimiu cred ca de la 8 luni jumate si acum avem 1 an si 6 luni si nu am patit nimic niciodata de la ei,acum bineinteles difera de la copil la copil si depinde de mama daca ii da
anaROBERT
Postat pe 18 Aprilie 2010 00:23
si eu ii mai dau pufuleti dar nu prea multi si nu sa-i strice pofta de mancare, mai mult ii mananc eu, ma vede si at treuie sa-i dau si lu mancaciosul meu, un pofticios si jumate
Laura_M
Postat pe 18 Aprilie 2010 18:39
buna , dupa cum am mai spus si eu i-am dat fetitei mele de la 8 luni cativa pufuleti pe zi si nu a fost nici o problema dar acum de curand am fost bolnavioare si am fost internate in spital iar acolo ni s-a spus sa evitam cel putin ptr o perioada pufuletii fie ei si naturali ptr ca pot provoca alergii. Mie asa mi-a spus doctorita de acolo si am considerat sa va spun si voua dar bineinteles ca nu este obligatoriu sa faca orice copil alergie poate la noi s-a intamplat datorita mai multor factori!
cory_emy
Postat pe 18 Aprilie 2010 19:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bebe fericit!!! 5 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:43
Cum il dezvatam de biberon? 39 De la: corny 14 Martie 2016 13:35
Vand haine bebe 3 De la: nelly05 15 Iunie 2010 22:09
bubite 1 De la: mihamedlife 17 Noiembrie 2009 23:47
plansul in somn 3 De la: alinakatt 17 Decembrie 2009 15:23
Setari Cookie-uri