Dermatita atopica

Vand 1 tub de Elidel si 2 tuburi de Elocom, folosite in dermatita atopica, sigilate, val. oct. 2010, la 1/2 pret fata de farmacie.
elenamitro
Postat pe 17 Mai 2010 22:32
cu ce ati tratat dematita de scutec?de cand am trecut la nr 3 ,de la 7 kg,nu mai scam,am fost si la medic,am incercat nidoflor,saprosan,reiken,sudocrem,nu stiu ce sa mai fac,eu foloseam,new baby,pampers,dar nemernicii nu mai fac de la 7 kg in sus,pana atunci nu am avut nici o problema cu iritatia
Raisa_Lory
Postat pe 24 Mai 2010 22:24
schimba in primul rand scutecele...incearca de la o alta firma.....
Iar crema poti incerca triderm,pe noi ne-a ajutat f mult,se da pe pielea uscata unde se maseaza ca sa intre in piele.
Noi intr-o zi am scapat de iritatie si ii dau cu crema doar atunci cand se irita.
bau
Postat pe 24 Mai 2010 23:09
noi folosim bepanthen
kidz003960
Postat pe 27 Mai 2010 13:06
ulei de masline extravergine e sfant
alinakatt
Postat pe 27 Mai 2010 13:24
crema de galbenele cu propolis pe noi ne-a ajutat muuult mai ales cand ii iesea ceva prin gurita si pipi era mai acid.iar dupa ce i-a trecut am folosit crema de fundulet de le bubchen
adelafistis
Postat pe 27 Mai 2010 13:30
apa cu bicarbonat pentru sters funduletul
pinicuta
Postat pe 27 Mai 2010 14:00
Nu degeaba se zice ca fiecare copil e unic....la noi crema de galbenele a facut ravagii...odata i-am dat cu ea si tot a fost rosu...din fata pana in spate...de atunci pt bebe meu,adio crema galbenele.....

bau
Postat pe 27 Mai 2010 14:01
Apropo Raisa ar fi bine de fiecare data cand ii schimbi scutecelul sa-l speli .... si acum cum e mai cald sa-l lasi mai mult liber....ca acum se cam incinta saracutii in scutecel.
bau
Postat pe 27 Mai 2010 14:02
si noi am patit la fel cu crema de galbenele,s-a iritat f rau;n-am putut folosi nici un ulei de bb pt corp.cum am mai zis numai bepanten si o nivea baby care continea dexpantenol.plus igiena ..............
kidz003960
Postat pe 27 Mai 2010 15:23
pentru noi bepanthenul este sfant, orice altceva am incercat nu a avut succes dar bepanthenul cum se inroseste putin cum ii dau si la urmatoarea schimbare e ca noua.
cory_emy
Postat pe 3 Iunie 2010 01:27
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Iunie 2010 16:25
Buna fetelor ca sa scapati de iritatie luati de la farmacie crema SUDOCREM.Cand am nascut am primit in spital cadou o mostra si i-a facut bine fetitei mele.Prima data i-am dat cu pudra pt copii dar tot se irita, apoi i-am dat cu sudocrem si nu a mai avut nimic.Acum avem aproape 6 luni si nu stim ce este aia iritatie .Ester special pt copii,dar pot da si adultii.
garbo063420
Postat pe 5 Iunie 2010 09:06
Noi am folosit asa: bephanten, spalat cu sapun de la mustela la fiecare schimbare a scutecului si clatit cu ceai de musetel. In cel mai rau caz de iritatie am folosit nidoflor. In general Sofia noastra se irita de la scaunele acide, sau de la caldura si o ajuta mult si o lasam cu funduletul gol - acum ca e mai mare doar cu chilotei. Noua ne-a dat dr pediatru o crema ce o dam la preparat la farmacie - si aia o folosim si acum cand e cazul.
dirnela
Postat pe 5 Iunie 2010 11:01
clatiti f bine hainutele sau scutecele bebelului.nu folositi niciodata inalbitori si balsam de rufe pt ca produce iritatii pielii bebelului.spalati de fiecare data bebelul cand urineaza cu apa si sapun dupa care ungeti-l cu ulei alimentar fiert si racit.
soryina
Postat pe 5 Iunie 2010 11:20
Multumesc pt raspunsuri,dar vad ca intreadevar e unic fiecare copilas....eu tot timpul o spal cand o schimb,cu musetel,o mai las si libera,o schimb si mai des,pe corp o dau doar cu o crema pe baza de ulei de masline produs natural,doar din franta pot sa-mi aduc,acum am gasit ceva crema tot de acolo pt iritatie si sa vad,i-am mai trecut din ea dar nu de tot in rest la mine nu a functionat nimik din:nidoflor,cutadem,reiken,sudocrem,saprosan,pasta petrinii,creme pe baza de musetel,si cu toate am facut tratament,ca se zice ca trebuie macar 10 zile.Am incercat si alta gama de scutece,dar degeaba..si mai ales ca la bucata nu se vand,fac colectie de scutece,le voi dona...Acum i-am scris la Andrea Marin Banica sa vad ce imi raspunde,ca am intelesc a ca facut ea ceva body cu pampers,tot din cauaza iritatiei la fetita,sper sa gasesc un remediu pana la urma,oricum mi se pare urat din partea celor acre fac scutecele,de ce nu o fac o gama la toate kilogramele,acele pampersuri new baby..super dry,ne-au fost fff bune,a fost cand i-am mai luat sa i le-am pus cum am putut,chiar daca a depasit kg,cu un pic,dar acum nu mai pot ca deja are 10 kg,si acelea sunt pana la 6 kg,si diferanta de 4 deja e prea mult.Va tin la curent!!!Sanatate la toti ingersi si noua mamicilor sa putem avea grija de ei!!! SI BINEINTELES SI TATICILOR...SI FAM NOASTRE
Raisa_Lory
Postat pe 5 Iunie 2010 12:32
iMI CER SCUZE PT GRESELILE DE ORTOGRAFIE,DAR AM AVUT O SAPT CU ORE PUTINE DE SOMN
Raisa_Lory
Postat pe 5 Iunie 2010 12:35
Buna, la ce pret vinzi Elocomul, as dori eu sa il cumpar....ce termen de valabilitate are?
ioana05mar
Postat pe 5 Iunie 2010 20:12
Am vazut acum valabilitatea, vreau sa cumpar eu un tub de Elocom..
ioana05mar
Postat pe 5 Iunie 2010 20:13
elocom se gaseste la farmacie, trebuie sa-l comanzi de pe net? si eu i-am luat lui andrei si nu i-a fost bun, acum depinde de copil, lui i-a trecut cu ulei de masa, in cateva zile a fost ca nou, am incercat si eu cu multe unguente si degeaba, uleiul a fost cel mai bun, unele leacuri babesti sunt chiar bune... ioana draga, ai o farmacie pe langa tine?
Laura_M
Postat pe 5 Iunie 2010 20:18
Laura draga am mai multe farmacii langa mine, nu locuiesc intr-un catun, insa Elocomul s-a retras de pe piata, avem o dermatita atopica usoara numai pe fata, apare cam o data pe luna, insa doar cu Elocom ne trece, acum ca nu se mai gaseste am incercat Ultralan si Advatan Milk, acesta din urma parca are ceva rezultate, insa nimic nu se compara cu Elocomul.
Acum o saptamana am intrebat din nou la farmacie si inca nu a aparut.
ioana05mar
Postat pe 5 Iunie 2010 21:09
buna!si fetitza mea a avut aceeasi problema si cumva am scapat .de fiecare data cand o schimbam o spalam cu apa caldutza si la un litru de apa o lingura rasa de bicarbonat..si dupa spalat o dadeam cu clotrimazol 1%...si eu le incercasem pe toate si cumva am reusit sa scap asa..apa cu bicarbonat e buna si pt spalat prin gurita ...in loc de glicerina,sa o stergi in guritza cu o bucatzica de pansament muiat in apa cu bicarbonat.LEACURI BABESTI DAR CU REZULTAT BUN
alinadel
Postat pe 5 Iunie 2010 23:54
eu pe andrei il dau pe fata cu fluocinolon cate zile si ii trece, ii ies bubisoare sub barbie sau cand se irita de la ceva
Laura_M
Postat pe 6 Iunie 2010 00:00
Draga mea, vad ca ai primit o gramada de sfaturi,eu am incercat de toate, deoarece fetita mea s-a nascut cu imunitaea foarte sacazuta,si de aici si cu o mare sensibilitate, norocul nostru a fosct ca fiind nascuta in luna mai am prins vara din plin ,si atat cat s-a putut in casa am renuntat la scutec , chiar daca am curatat mai des, dar cu putina grija se poate evia, in plus asa ii inveti si orarul biologic al nevoilor fiziologice.Altfel sa traiasca Pasta Petrini, Bepantenul si mai ales cremele facute in casa , sau doar spalaturi cu galbenele si uitatul ceai sau crema de coada soricelului, care face minuni cu adevarat!
Multa sanatate!
Zorica
Postat pe 6 Iunie 2010 23:01







---------------------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 7 Iunie 2010 21:09
baneocin gel aplicat in strat f subtire dupa fiecare pempers schimbat,este f bun fetita mea a fost f rau la fundulet iar baneocin a fost singurul care a dat rezultate cam intr-o luna de zile.
garbo093558
Postat pe 8 Iunie 2010 14:12
eu folosesc apidermin... poti sa incerci si tu
kidz008516
Postat pe 11 Iunie 2010 14:28
buna ,pt.iritatiieste buna si balsamul bio lipikar baume e mai scump dar e ff bun
kidz005563
Postat pe 11 Iunie 2010 18:26
laura ...si eu doua lni de zile l-am sters pe bb cu ceai de galbenele si apoi l-am uns cu ulei de masa( ars pana nu a mai iesit fum din el)
ffff foarte bun
acu am inceput cu sudocrem...este buna si aia...il dau dupa fiecare scutec schimbat
se mai opareste la gat si sub brat......sudocrem si a doua zi nu mai are nik
dancris
Postat pe 11 Iunie 2010 18:41
Noi folosim DESITIN dar nu stiu daca se gaseste in Romania in farmacii, e un produs foarte bun (in cazul nostru cel putin), il folosim seara si pana dimineata dispare orice iritatie...
silvia_kidz
Postat pe 12 Iunie 2010 14:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
intarcatul 18 De la: office_salinasusesi_ro 22 Aprilie 2010 16:49
bebei din aprilie 28 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:35
lotiuni de plaja 6 De la: garbo_379036 2 Iunie 2014 15:30
mananca mult? 27 De la: ruschita 20 Martie 2009 09:26
botulism 6 De la: tatusilvia 4 Aprilie 2009 23:23
Setari Cookie-uri