supliment de calciu la bb

multumesc frumos ruschita, o sa incerc asa in seara asta si voi mai vedea.
aseara i-am facut cam 20-21 grade in camera si tot a transpirat.
mela_kidz
Postat pe 14 Octombrie 2008 09:03
sau pune-i un prosop facut sul, pe post de perna (eventual il bagi pe el in fata de perna ca sa nu isi dea seama, in caz ca are perna ei preferata)
ruschita
Postat pe 15 Octombrie 2008 15:08
brrr, eu nu stiu cum stau alti copii la 19-20 de grade. eu in casa am mereu 23-24 de grade. il tin imbracat cu un body si o bluzita plus pantalonasi. mai transpira un pic cand suge, cand alerga foarte tare, cateodata cand doarme si la cap, dar in general e bine.
a1_23
Postat pe 21 Octombrie 2008 18:51
oricum, transpiratia nu+i de la lipsa de calciu!
a1_23
Postat pe 21 Octombrie 2008 18:52
probabil depinde de organism, si eu pana sa nasc eram o friguroasa, mereu radeau ai mei si sotul de mine. dar baietii astia 2 (andrei si tati) vad ca nu sufera de frig (mai nou ,de cand am nascut si probabil datorita stratului protector capatat ulterior , nici eu). andrei ziua sta doar cu body (si pantaloni si sosete), noaptea in sac de dormit si doar daca mi se pare mie ca e frig rau afara si ca poa sa se racoreasca mult noaptea, ii mai pun o bluza. eu ii verific talpitele: daca nu are picioarele reci inseamna ca nu-i e frig si nu-l infofolesc.
ruschita
Postat pe 21 Octombrie 2008 23:14
eu nu stiu ce sa mai zic. Pe Alexuta mea o tin imbracata noaptea doar cu pijama subtire fara maieu, body sau altceva si la 20 de grade tot mi-a transpirat, si fara perna ( ca poate sa doarma si asa)., iar mie mi-era chiar frigulet . (eu chiar sunt friguroasa rau). Acum insa nu a mai transpirat toata noaptea, cum se intampla de obicei, ci numai imediat dupa ce a adormit, si tot numai la cap si mai ales la ceafa. . Am schimbat-o deci numai o data de bluzita de pijama. Mai vedem zilele astea.
mela_kidz
Postat pe 22 Octombrie 2008 15:34
salut mamici stiu ca subiectul este despre calciu insa vreau sa va intreb ca aveti bb mai mari decat noi despre perna; cand sa punem perna la copii? noi avem 1 an si 3 luni insa dormim fara perna ; este recomandata pernita sau putem sa uitam de ia pana crestem mai mari la 4-5 ani zic eu ? voi ce stiti ? multumim
alesia si mama greta
grety81
Postat pe 23 Octombrie 2008 11:28
Pentru grety
Daca doarme fara perna nu-l obisnui cu perna. este bine fara perna. Nu spune nicaieri ca TREBUIE sa doarma cu perna. cel mult un rulou sub gat este recomandat. dar as vrea sa vad si eu un copil care doarme linistit pe rulou ??si nu se foieste in toate directiile.
vali_filote
Postat pe 24 Octombrie 2008 08:50
multumim pt. raspuns valy
grety81
Postat pe 3 Noiembrie 2008 11:03
Si fetita mea are tot 1an si trei luni si nu i-am pus niciodata perna si nici nu o sa-i pun prea curand pentru ca eu stiu ca nu este indicat nici pentru noi sa dormim pe, perna si mai ales ca ea doarme mai mult pe burtica cred ca ii este mai usor.
ciutuzairina
Postat pe 16 Decembrie 2008 11:07
si legat de calciu nu stiu ce sa va spun pentru ca si fetita mea a avut o perioada, prin primavara-vara cand transpira foarte rau la caput si i-am spus doctoritei si ea a zis ca este lipsa de calciu si i am dat calciu fiole. nu stiu daca asta a fost problema ca la un an i-am facut analizele si calcemia i-a iesit foarte buna chiar mai mult decat trebuie dar ea mananca si multe lactate, pe langa laptele praf(NAN) mananca in fiecare zi branzica facuta de mine si iaurt(asta nu chiar in fiecare zi)
ciutuzairina
Postat pe 16 Decembrie 2008 11:13
noua doctorul ne-a recomandat sa luam supliment de calciu si vitamina c in toate lunile cu r 9 septembrie etc.) in primele doua lui ne-a recomandat 3,5 ml de caliu iar de la trei luni 5 ml. daca obsrvati intoate lunile cu r este sezonul rece su cu soare mai putin .....
shoareku
Postat pe 17 Decembrie 2008 13:36
si daca imi permiteti inca un sfat1 nu mai dati vigantol la copii, mai ales la cei pana la un an ca nu e bun de nik! faceti tot posibilul si cumparati d injectabil din italia sau de la rude prin strainate1 daca nu intrebati-va medicii de famile ca sigur au de vanzare1 mie toti doctorii inclusiv neonatologii din maternitate mi-au zis sa fug de vigantol ca de dracu si sa fac tot posibilul sa fac d injectabil
shoareku
Postat pe 17 Decembrie 2008 13:40
buna! pana la varsta de 2 ani nu i-am dat calciu sau vitamine. vigantol pana la 1 an cate-o picatura pe zi. iar aum dupa un examen mai riguros in lunile de iarna decembrie- februarie cate 5 ml/ zi de de Cipcal sirop. Multumesc lui Dumnezeu nu am avut probleme sau sa fie racit sa faca febra decat cand i-au dat caninii si premolarii.Acum are 2 ani si 5 luni. Trebuie sa mentionez ca nu a fost hranit cu lapte praf decat cand am fost in maternitate la nastere primele 5 zile , dupa aceea numai lapte matern.Vitamine nu i-am dat , dar in schimb mananca fructe si citrice f multe. l-am nascut cu o greutate de 2,200kg si 49 cm , iar acum are 91 cm si 14 kg si este sanatos tun
AIDA2006
Postat pe 15 Februarie 2009 15:45
Daca nu iti recomanda medicul nu ii da calciu pentru ca se depune pe oase daca nu are nevoie de supliment.
Pupici
roxana_2003
Postat pe 15 Februarie 2009 20:57
Buna fetelor, am si eu o intrebare bb-ul meu nu a tolerat niciodata vigantolul chiar daca i-am dat doar 2 picaturi pe zi a regurgitat tot in ziua respectiva, la fiecare 3 luni i-am facut o cura de 10 zile calciu lactic apoi o injectie ce vitam D, de 6 luni nu i-am mai dat calciu cu calcemia sta bine dupa analize, mai e ceva nu bea lapte deloc de la 5 luni incerc in fiecare zi cu suplimente (branzica de vaci, iaurt), la unt, smantana si cateodata la ou face alergie, ce pot sa-i mai dau? Multumesc
sandru_roxana2001
Postat pe 16 Februarie 2009 11:36
acum cate luni are?cereale cu lapte ai incercat ? sau orez cu lapte gris cu lapte, budinci, placinte de casa (cu ou si lapte in aluat)
ruschita
Postat pe 16 Februarie 2009 11:47
Multumesc din suflet pentru raspuns, Acum are 2 ani si 6 luni, da mananca din toate cele enumerate de tine mai ales seara cate un castronel plin. Cu prajiturile nu prea se omoara.
sandru_roxana2001
Postat pe 16 Februarie 2009 11:51
pai vezi, deci consumja totusi ceva lapte, doar ca nu gol . nu e bai, cata vreme ia un pic de lapte si mai multe lactate, nu e problema. daca vrei, mai fa-i din cand in cand niste analize pt calcemie sau pt rahitism (fosfataza alcalina se cheama, din sange), dar eu nu cred ca sunt probleme, dupa cum am mai zis
ruschita
Postat pe 16 Februarie 2009 12:06
Multumesc din suflet sunteti o mamica extraordinara mi-ar placea sa vorbim mai multe daca aveti timp.
sandru_roxana2001
Postat pe 16 Februarie 2009 12:11
salu mamici!

sincera sa fiu nu stiu ce sa zic de suplimentul de ca la bebelusi pupiul meu are aproape 9 luni si nu i-am dat nici macar o picatura de vigantol cat despre ca nici macar doar ce-i mai fac branza calcica din cand in cand analizele i-au iesit foarte bune la 7 luni acum ce sa fac sa-i mai fac un rand de analize?cand am intrebat pediatrul a zis ca nu-i nevoie de vigantol ne-a dat o lista cu alimentele care au vit d oricum azi mergem la doctor sa facem analiza la kk ca avem diaree de fapt azi chiar a facut tare dar tot mergem pana acolo
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Februarie 2009 12:23
roxana sa stii ca nici andrei al meu (un an si 5 luni) nu bea lapte gol DELOC (de cand l-am intarcat, adica de 2-3 luni), nu mai vrea nici un fel de lapte (din biberon nu a baut deloc, ii dadeam numai san), dar papa cereale cu lapte, lactate, placinte.... si analizele sunt toate bune asa ca nu ma alarmez. papa ce ii cere organismul, si organismul se pare ca stie el ce sa ceara
ruschita
Postat pe 16 Februarie 2009 12:35
buna! si eu sunt de parere ca daca nu-ti recomanda medicul nu-i dai calciu. chiar dac nu consuma lapte mananca branzeturi sau iaurt, iar in ceea ce priveste vigantolul medicii recomanda chiar pana la 2 ani sa-l folosesti, dar ultimele studii au aratat ca totusi dauneaza sanatatii copilului, deci daca i-ai dat pana la un an bine daca nu nu-l forta sa-l ia nici in mancare pt ca nu-ti mai mananca dupa aceea. parerea mea...
AIDA2006
Postat pe 16 Februarie 2009 16:12
vlad_daniela2006, mai exact la ce te referi cand spui ca ultimele studii au aratat ca vigantolul dauneaza sanatatii copilului?
a1_23
Postat pe 17 Februarie 2009 16:11
buna vigantolu si vitamina D . nu e tot aceiasii?
te rog sa IMI RASPUNZII CA NU STIU EU II DAU DOAR VIGANTOL DAR AM SI VITAMINA D
kosa
Postat pe 17 Februarie 2009 18:16
kosa, e acelasi lucru vigantolul cu vitamina D
a1_23
Postat pe 18 Februarie 2009 15:02
ok
mersii mult
avea ambalajul diferit de aia am intrabatt te pupacesc
kosa
Postat pe 23 Februarie 2009 14:24
eu ii dau baietelului meu vigantol 3 pic si strong bones-calciu de la california care este foarte bun.nu i-am facut analize dar asa mi-a zis pediatra pt ca este inalt 81cm la 12 luni si are fruntea bombata si inca nu merge decat de-abusilea sau de ambele manute.in rest e grasut are 13 kg si papa bine si branzica, iaurt.ce analize se fac, mi-e teama sa nu aiba prea mult ca nu este bine deloc!!
kidz000320
Postat pe 23 Martie 2009 15:13
calcemia, din sange se ia. mergi la un laborator si cere toate analizele de calciu care se pot face. plus fosfatazqa alcalina (ca sa vezi daca are rahitism)
ruschita
Postat pe 24 Martie 2009 15:08
Va salut dragi mamici, noi avem 2 luni si la ultimul control ne-a spus doctorita ca s-a inchis prea mult fontanela !!! I-am intrerupt administrarea de Vigantol (o picatura i-am dat de la nastere), chiar si de suplimente cu vitamine, eu nu mai mananc lactate, ...Ma sperie "problema", ....ce-i de facut ??? Sa consult alt medic, sa-i fac niste analize !!! Mizez pe priceperea voastra ! Paaaa...
emi_vio
Postat pe 1 Iulie 2009 16:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mamici din brasov 1 De la: flo09 5 Noiembrie 2009 12:52
lotiuni de plaja 6 De la: garbo_379036 2 Iunie 2014 15:30
cum sunt bebelusii vostrii la 4 luni? 66 De la: aliadi 1 Februarie 2010 12:37
Bebelusi nascuti in aprilie 2009 3 De la: mamica_de_ingeras 2 Mai 2010 22:39
Tablou pentru bebe 3 De la: office_salinasusesi_ro 21 Februarie 2010 08:42
Setari Cookie-uri