hipocalcemia

stie cineva cum se manifesta si care sunt efectele hipocalcemiei? poate fi transpiratia excesiva un efect? cum se poate depista cel mai sigur o lipsa de calciu? fetita mea are 1 an si 9 luni si cand am fost internata cvu ea in spital acum o luna mi s-a spus ca are semne de rahitism. eu ii dau Vigantol. intr-adevar pana la 1 an si jumatate nu i-am dat calciu (pt ca doctorita ei mi-a zis ca daca mananca ffff bine - asa cum manca ea) nu este nevoie sa-i mai administraez si calciu. de cand am iesit din spital mi-a dat insa sa-i dau Calciu Pharco - sirop cate 10 zile pe luna.
va rog, daca e cineva care poate sa-mi raspunda ii multumesc!
mela_kidz
Postat pe 10 Martie 2008 20:31
Transpiratia excesiva nu este un semn de hipocalcemie, poate e mai agitata sau e prea cald. cat despre "semnele de rahitism" acestea nu pot spune ca are rahitism, diagnosticul de rahitism se pune pe baza unei radiografii de pumn. Si daca ea a mancat lapte suficietn, minim 500 ml pe zi, intradevar nu-i trebuia suplimentare de calciu. Dar i-a iesit la analize lipsa de calciu ?
byzu_68
Postat pe 12 Martie 2008 11:01
transpiratie de la rahitism si eu am o fetita de un an 10 luni si transpira la cap poate ii f cald in camera sa nu fie peste 20 de grade
livadariuelena
Postat pe 17 Martie 2008 16:24
multumesc pt. raspunsuri. nu i-a iesit la analize lipsa de calciu, cand am fost internata cu ea in spital insa i s-a dat cate 1/2 de fiola de calciu pe zi. Ce inseamna "radiografia de pumn"? mie mi se pare ca 20 de grade in camera este cam putin, eu ii tin temperatura cam la 22 de grade, daca depaseste insa nu mai poate sa doarma , se trezeste des. probabil ca ai dreptate si ar tb sa las o temp mai mica in camera ei.
mela_kidz
Postat pe 18 Martie 2008 07:53
o radiografie care se face la pumn, incheietura mainii, articulatie dintre mana si antebrat
byzu_68
Postat pe 18 Martie 2008 11:06
pe aceasta radiografie se studiaza calcificarea oaselor , daca oasele se vad mai putin calcificate decat ar trebui inseamna ca are rahitism
byzu_68
Postat pe 19 Martie 2008 12:08
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Februarie 2010 09:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
inscriere gradinita!! 9 De la: gabimaghi 3 Februarie 2011 09:54
Malabsorbtie 10 De la: elly_sv 22 Februarie 2018 09:55
grupa pregatitoare 9 De la: office_salinasusesi_ro 16 Ianuarie 2010 08:37
Despre administrare calciu la bebelusi 3 De la: garbo_485268 6 Mai 2018 10:07
olita 49 De la: viobregar 19 Martie 2010 14:21
Setari Cookie-uri