copii prematuri(sub 7 luni)

Cel mai sigur si cred ca singurul din tara este POLIZU
elena_PH
Postat pe 3 August 2009 17:01
Buna ziua mamici de luptatori.ma bucur mult pentru reusita voastra si a bebeilor vostrii. Si eu sunt o mamica de luptator insa nefericita deoarece eu mi am pierdut ingerasul nascut la doar 23 de saptamani cu 450 gr. Am facut si as fi facut totul k sa i ofer o sansa insa dupa 8 ore a murit. mentionez ca totul s a intampalt departe de casa, de tara, de familie ...in ecuador deoarece de aici este sotul meu iar motivul nasterii premature se pare a fost uterul septat insa in acelasi timp si incompetenta medicilor care m au lasat 1 sapt cu contractii. Eu m am supus cezarienei pentru ca Luca Stefan sa se nasca viu insa degeaba. Eu sunt predispusa la nastere prematura adica este un lucru cer k voi putea duce sarcina maxim pana pe la 7 luni si data viitoare voi incerca in Romania insa as vrea sa stiu in ce spital au resusit puiutii vostri sa iasa cu bine ? Stiu ca in mare parte depinde de noroc, de starea bebelusului insa si starea incubatoarelor, atentia medicilor conteaza. unde eu am fost nu era buna si am ramas cu impresia k si din cauza asta a murit bebele meu de aceea vreau sa nasc in maternintatea care are sectia cea mai dotata de neonatologie din Buc. Va rog sa mi raspundeti si sa ma ajutati cu sfaturi. Multumesc
alinutzared
Postat pe 25 Septembrie 2009 21:00
buna,ma bucur ca v-am gasit.! A m si eu un bb nascut prematur la 28/29 saptamani de 1140 kg.am suferit un soc atunci cand s-a intamplat dar slava Domnului ca acum suntem bine.Facem tot posibilul ca sa-l ajutam cu tot ce trebuie pe bb nostru sa recupereze.acum facem kinetoterapie(gimnastica de relaxare)si progresele sunt vizibile.acum avem 8 luni si 8.200 kg.inca stam in fundulet sprijiniti si mai nou ne ridicam pe picioruse.noi suntem din Suceava si toate controalele le facem la bucuresti (IOMC ALFRED RUSESCU-B-DUL LACUL TEI).LA SUCEAVA NE-AU CAM DEZAMAGIT(DOCTORII!!!!!!)
kidz003119
Postat pe 29 Septembrie 2009 22:01
Buna mamici,
unele dintre voi sunteti foarte norocoase
eu nu am avut acest noroc... am nascut prematur la 25 de saptamani un baiat de 740 g si o fetita de 650 g. fetita a trait 12 ore iar baiatul 7 zile.ambii au facut hemoragii la cap si nu au supravietuit.totul s-a intamplat foarte repede si brusc. nici un simptom , nimic.sunt distrusa.erau vioi , dadeau din manute , din picioruse, cascau iar baiatu a deschis si ochii.eram plina de sperante cand vedeam aceste gesturi. dar...totul s-a naruit
kidz003910
Postat pe 30 Septembrie 2009 13:10
Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat dar se pare ca la greutati asa mici evolutia bb-lor este plina de neprevazut si multe incertitudini. Defapt se pare ca numai un procent de 1-2% supravietuiesc si in proportie de 90% din cei care supravietuiesc au grave probleme de sanatate. Inca odata imi pare rau pt ceea ce ti s-a intamplat, imi pot imagina prin ce treci pt ca si eu am pierdut o sarcina de gemeni (2 baietei) inainte de a o avea pe Alexandra, care si ea s-a nascut prematura dar la greutatea de 2480 gr si care este un copil perfect sanatos.
Trebuie sa te mobilizezi si sa mai incerci sa ramai insarcinata, insa nu inante de a primi o explicatie logica privind nasterea prematura a gemenilor. Daca explicatia iti releva anumite afectiuni de natura fizica trateaza-le si apoi numai devreme de un an de la acest nefericit incident incearca din nou sa ramai insarcinata.Fii foarte atenta atunci cand vei mai ramane insarcinata pentru ca avand acest antecedent v-a trebui sa fi tinuta sub observatie de medic pentru ca este posibil sa ai in continuare amenintare de avort, dar cu tratament poti duce sarcina cat mai mult si poti naste ca si mine un copil sanatos .
Iti doresc multa sanatate si peste un an sa auzim ca esti insarcinata!
fleurentina
Postat pe 30 Septembrie 2009 16:02
pentru camitu,as vrea sa stiu ce controale ati urmat de-a lungul timpului si cum este copilul acum .sunt si eu in aceeasi situatie,noi avem acum 8 luni jumate .
kidz003119
Postat pe 2 Octombrie 2009 20:00
Draga alinutzared, ca sa-ti raspund la intrebare: cel mai bun spital pentru copii nou-nascuti este in momentul de fata Polizu Bucuresti, la gara de nord. Iti pot recomanda si un dr fff bun, de milioane- Horia Cioflan. Si eu am avut o sarcina cu probleme, gemelara iar dl dr s-a luptat din rasputeri sa salveze una din fete. Daca doresti mai multe detalii imi poti trimite un mesaj privat, la care voi raspunde cu cea mai mare placere. Pupici si multa sanatate si sa auzim numai de bine!!
IriCris
Postat pe 14 Octombrie 2009 17:18
a avut cineva retinopatie de prematuritate stadiul 4 spre 5?Ce ati facut cu bebe?In romania nu prea se dau sanse la acest stadiu de evolutie urmand sa se ajunga la orbire totala.....va rog sa mi ziceti orice mic amanunt...fetita mea s a nascut la 6 luni ,a avut 800 de grame si a trecut prin mai multe stopuri cardiorespiratorii,transfuzii de sange si multe antibiotice,Cand am zis si noi ca am depasit aproape toate greutatile...acum la 4 luni jumate aflam ca e posibil sa orbeasca.....din cauza neglijentii medicului neonatolog care nu a putut sa ne trimita din prima luna de viata sa facem un consult de specialitate la bucuresti......e groaznic ...va rog sa mi ziceti orice daca ati trecut prin asa ceva
kidz004633
Postat pe 27 Octombrie 2009 15:34
buna.sabt wera din bucuresti.imi pare rau pt ce ti sa intamplat stiu cum e pt ca am pierdut o sarcina la 8 luni si a doua am nascut prematur un baietel de 950 de gr si 38 de cm. iti recomand maternitatea polizu din bucuresti.dar trebuie sa dai bani daca nu dai nu te baga nimeni in seama.eu am stat 2 luni acolo.de la infirmiere pana la dr toti te jecmanesc .pacat de aparatura din spital. succes.
weronik68
Postat pe 28 Octombrie 2009 15:57
Dragele mele, va inteleg perfect. Eu sunt o mamica a doua fetite de 1an si 7 luni, provenite dintr-o sarcina de triplete. Cea de a treia fetita am pierdut-o cind am intrat in 28 de saptamini, am stat inca 3 saptamini asa dar in final la 31 de saptamini nu s-a mai putut si minunea s-a produs. Am adus pe lume doua mogildete micute de 1400 si 1500 de grame perfect sanatoase. Au respirat singure (primisem injectabil o fiola de dexametazona cu 10 zile inainte care ajuta la respiratie), erau galagioase si puternice. D-na dr de la terapie intensiva mi-a spus dupa cezariana(eu am intrat in precoma cu 240/130mmHG) ca doar o minune a facut sa traim.A fost ft greu sa stiu ca un bebelus a stat fara viata alaturi de surioare inca 3 saptamini fara ca sa ii pot fi de folos. Multa vreme m-am acuzat ca sunt vinovata de ce s-a intimplat dar doar D-zeu stie ca am stat 4 luni si jumatate in spital fiind o sarcina nu grea , ft grea, am mincat fara pic de sare, am baut apa plata cu continut mic de Na, si puteam minca doar seara la ora 22, probabil cind bebeii nu se agitau sau dormeau. A fost cumplit sa imi iau bebelusul sa il ingrop. A fost CUMPLIT cind una din fetite in a 11 zi mi-a facut septicemie. Doar D-zeu si Sf Fecioara m-au ajutat si mi-au lasat un puiut de 1200 de grame (atit avea dupa un icter de 9 zile) sa creasca linga parinti si surioara ei. La citeva zile dupa soc celalalt copil mi-a facut o conjunctivita groaznica cu secretii purulente iar oftalmoloaga imi spunea ca are infectia de la mine, desi eu nu aveam nimic, sunt cadru medical si masurile de asepsie le cunosteam ,fetitele stateau singure intr-un salon.... Apoi mi s-a spus ca are retinopatie de prematuritate . Nu am fost de acord sa o mai consulte, asa ca am vorbit la Sp de oftalmologie di Timisoara iar cind am reusit sa iesim din spital am mers la d-na profesoara Bechianu si fetita intr-adevar nu avea retinopatie dar avea o conjunctivita cr pe care am reusit sa o vindecam la 6 luni. Daca era vorba de retinopatie ,hotarisem sa mergem in Ungaria la Szeged pt interventie. Acum suntem perfect sanatoase , fericite si iubite de mami, tati, bunuci si sigur de DUMNEZEU. Sunt ft multe de spus , este dramatic ce se intimpla dar pot spune ca ft ft mult m-a ajutat credinta mea sufketeasca, dar d-nei dr Olariu neonatolog la Sp Odobescu Timisoara ii datoram respect , multumiri si toate gindurile bune.
haralambie
Postat pe 29 Octombrie 2009 13:53
In spital am invatat si va rog sa retineti si voi, nu va fie rusine sa intrebati sau sa faceti orice e nevoie pt copilul vostru. Sa nu va fie teama sa trageti de mineca medicul daca vedeti ca ceva nu e bine cu bebelusul. Cele care inca mai aveti prematuri in incubator feriti-le ochisorii de presiunea oxigenului, orientati tubul cu oxigen spre piept sau picioare pt ca e periculos daca bate in ochi putind produce dezlipire de retina. Multa bafta, putere , noroc si sanatate!
haralambie
Postat pe 29 Octombrie 2009 13:58
Sincera sa fiu in cele 4 luni de spitalizare am cheltuit 4700 de euro, pt analize , eco 4D, tratamente, mici atentii.... Niciodata nu pot sa reprosez cuiva ca am fost "jegmanita"" asa cum spui tu cind stiu ca cei doi ingerasi pe care ii am alaturi ii am datorita lui Dumnezeu dar fara ajutorul celor din spital nu as zimbi acum cind aud chicotelile puiutilor mei. Crede-ma am avut o sarcina cumplita , cu un fat mort intrauterin la 28 saptamini si cu alte doua vlastare care luptau pt a reusi sa ne cunoastem. Pt cei care mi-au intins mina lor si cei care au vegheat la caopatiiul nostru numai cuvinte de bine si tot respectul.Gindeste-te ca ce tii acum in brate ai datorita acelori nesatui dr care v-au ajutat
haralambie
Postat pe 29 Octombrie 2009 14:05
Draga kidz4633, referitor la intrebarea ta despre retinopatie... fetita mea a avut doar grad 1, dar noi am fost la dr la spitalul de la lacul tei- Emilia Irza, unde dna dr Nascutzi se ocupa si de operatii cu laser. Am auzit de foarte multe cazuri de copii prematuri salvati de aceasta operatie. Iti doresc sa reusiti cu bine din aceasta incercare si multa sanatate!
IriCris
Postat pe 30 Octombrie 2009 15:37
Buna, stau si citesc si imi aduc aminte prin ce am trecut eu acum 9 luni.Din fericire la noi nu a fost asa de grav ca la unele mamici de pe forum ..baietelul meu s a nascut la 8 luni si 3 saptamani ..calendaristic, dar cu o deficienta de dezvoltare de aproape doua luni,si cu 2kg, iar in primele zile a ajuns la 1700 .In spital am stat cam 10 zile inainte sa nasc si doua saptamani dupa aceea si acum multumim lui D.zeu este bine .Am facut kinetoterapie de la o luna si chiar astazi am fost la control si se pare ca a recuperat foarte bine.Eu tot la Polizu am nascut cu doctorul Ionascu care sincer a fost un doctor de milioane ,(iar cu banii pe care i am dat acolo ..nici macar nu am mai tinut cont ,nu ma interesa decat sa stiu ca bebelusul meu este bine ..sau ca se va face bine). Mamici care trebuie sa trece-ti prin asa ceva va doresc sanatate la bebelusi si voua, si sa aveti credinta in Dumnezeu .
amelia_kidz
Postat pe 2 Noiembrie 2009 22:01
pentru camitu as vrea sa stiu fiind si eu mama de prematur ce controale ai urmat si daca este bine copilul acum.la cat a mers in picioruse?!ce greutate are acum?! ati facut kinetoterapie va rog din suflet sa-mi raspundeti eu sunt " plina de griji"abia astept sa-l vad mergand in picioare.noi avem acum 9 luni si in jur de 9kg,facem kinetoterapie,iar consultatiile le facem la bucuresti IOMC ALFRED RUSSESCU-NEUROLOGIE PEDIATRICA-DR.GHITA-o femeie extraordinara(suntem din SUCEAVA)
kidz003119
Postat pe 4 Noiembrie 2009 20:12
Buna mamici de minuni. Si eu sunt o mamica de minune. Baietelul meu s-a nascut prin cezariana la 30 saptamani si a avut 1470 grame. Dupa doua zile cand l-am vazut eu respira fara oxigen si dr. au spus ca este bine momentan.
Am stat 5 saptamani in spital pana la 2200 grame. De la 2000 grame am trecut la salon pentru ca bebe suge a foarte bine si cate 100 gr la o masa.
acum avem 2 luni si jumatate si 4000 gr si mihaita nu mai mananca 100 gr.
Pana acum doua saptamani am fost f cuminti. Am fost la control si am facu teste de sange si avem hemoglobina 8.1, . Dra doctor ne-a dat o cutie de FM 85, sa ma mulg si sa pun in lapte inainte de a-i da lui sa manance. I-am dat dar cu seringa de frica sa nu-mi refuze sanul si de atunci a inceput sa aiba colici.
I-am dat bonnisan , dar nu are efect , acum am sa incerc cu Sam Simplex sa vad daca merge.Noaptea se trezeste si acum la trei ore, f rardoarme 4 ore.
Stie cineva sa-mi spuna cat ar trebui sa manance acum un copil prematur ,?
kidz005411
Postat pe 15 Noiembrie 2009 19:38
Buna ziua. Si bebele meu s-a nascut prematur si pentru colici noi am folosit ceai de chimen(neindulcit), pe care si acum la varsta de 1 an si cinci luni il bem cu placere.Si cu toate ca am consumat acest ceai abia dupa 3 saptamani cand s-a obijnuit stomacelul cu lapticul si cu ceaiul colici au incetat. Sa nu crezi ca exista un remediu minune pt colici caci nu exista, din propria experienta am inteles ca colici cedeaza in functie de cat de repede se adapteaza bebe la tot (laptic, ceiuturi, apica, s.a.m.d). De dormit toti bebei dorm intre 3,4 sau maxim 5 ore dupa care se trezesc si cer papita si acest lucru se intampla pana pe la varsta de 6 luni cand incep sa manance si altceva in afara de laptic, si atunci datorita faptului ca au hrana mai consistenta si satioasa se trezesc mai rar. De mancat fiecare bebe are ritmul sau, nu exista o ratie standard de laptic pentru bebelul de 1 sapt sau 2 sapt si alta pentru cel de o luna. In functie de conformatie, gena si multe alte aspecte care nu le sesizam bebelul mananca cat poate, doreste si pana se satura - obligatoriu.Daca prezinta un disconfort dupa ce ai incetat sa alaptezi (plange) poate nu s-a saturat sau n-a eliminat gazele din stomacel. Nu exista un raspuns universal valabil pentru somnul si papatul la bebei pt ca fiecare bebeu este unic si deosebit si in consecinta se poarta diferit. Eu cu printesa mea am mers mai mult pe instinct si am si citit foarte mult despre bebei.
Multa sanatate si pupici la bebei!
fleurentina
Postat pe 16 Noiembrie 2009 16:29
buna.si fetita mea a fost prematura si la 2 luni manca intre 90si 140 ml.depinde de cat vroia ea si manca din 3 in 3 ore,si vreau sa ti spun ca fetita mea sa nascut prematur dar cu 3100grame,si nu facuse 4000g ca fetita ta,la 2 luni avea 3500 dar asta e.copii sunt diferiti,a luat f greu in greutate in primele 3 luni,acum are 10 kgdeci puiul tau sta ff bine cu grutatea tinand cont ca sa nascut cu 1470g .acum suntem mai mari si papam de toate.pupici la mamici si bebici
mada_sabina
Postat pe 16 Noiembrie 2009 18:32
Acum 1 an am nascut o minunatie de fetita de 1150, o bucatica de carne care ne-a luminat viata mie si sotului meu pe nume Daria-Maria. A fost o perioada foarte grea am stat aproape 3 luni cu ea in spital pana a luat in greutate si la 2350 am plecat cu ea acasa. Acm dupa un an are 9 kg e super isteatarsa stiti de fapt are 1 an cronologic din pc de vedere medical are o varsta corectata de vreo 9 luni si ceva dar va spun ca din pc de vedere cognitiv este un copil de 1 an. Ce pot sa va spun este ca copilul acesta sa hranit cu dragoste de aceea a luat foarte bine in greutate si continua sa se hraneasca cu dragoste si merge exceptional de bine nici nu am visat ca o sa fie atat de puternica, printre altele tin sa va spun ca intr-un an de zile nu mi-a ra cit niciodata, nu i-am dat niciodata pastile si ce sa va spun mai sca e un fapt spun mamicile care au nascut copii prematuri sau care vor naste....multa dragoste nici-un lapte nu o sa-i creasca in greutate cum o sa-i greasca dragostea voastra si va spun ca e un fapt demonstrat. Multe mamici din generatia in care am fost eu nu au rezistat psihic sau pur si simplu nu le pasa si plecau acasa si asteptau sa le sune sa vina sa-si ia copilul acasa odata ce lua greutatea corespunzatoare,sa nu faci asta copilul acela asa mic cum este are suflet si simte totul. Copii care ramaneau singuri in spital stateau si cate 6 luni pana trebuia sa cateva sute de grame sa plece acasa dar asta din cauza ca nu era nimeni sa le vb sa-i mangaie etc. Deja imi dau lacrimile pt ca am trait experienta asta si mi se rupea sufletul cand ii vedeam ca plangeau si nu era nimeni sa ia in brate sa-i aline...Succes mamici!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
miuta_kidz
Postat pe 11 Decembrie 2009 12:17
Noi mergem din doua in doua luni la controlul neurologic, o data la 4 luni la oftalmologie si am fost de doua ori si la orl unde mi sa spus ca e bine si ca la el numai e nevoie sa merg. La oftalmo e bine dar pana la 2 ani o sa mergem din 4 in 4 luni pentru linistea noastra iar la neurologie o sa mergem regulat pentru ca acesta este un control foarte important, in cazul in care copilul are avea ceva din pc de vedere neurologic ti s-ar spune pana la varsta de 2 ani. Si pediatrul imi recomanda la 3 luni sa-i fac cate un set de analize pentru ca stiti prematuri sunt predispusi la anemie deocamdata nu a fost cazul dar e mai bine sa tii oarecum sub control.
miuta_kidz
Postat pe 11 Decembrie 2009 12:26
buna fetelor,si eu sunt mamica unei fetite care pe 31 ianuarie implimeste 2 anisori,s-a nascut la 28-29 saptamani,greutate 1.20kg ,39 cm,si scor apgar 7,dupa 7 zile a scazut l a1.02 kg,cele aproape 2 luni petrecute in spital (am plecat acasa cu 2.250 kg)au fost cele mai groaznice din viata mea,inainte sa nasc nu i-au dat sanse de supravietuire,eram foarte suparata pe mine,avusem sarcina cu iminenta de avort.bebele la aproape 1 an a stat in fundulet,la 18 luni a plecat in picioare iar acuma este o mare neastamparata,a inceput sa spuna cuvinte,repeta mult dupa mine,cu toate ca eu vorbesc cu ea limba sarba vad ca intelege fara probleme si romana(neurologul mi-a spus ca nu este nici o problema pt copil sa vorbim 2 limbi).problema este ca nu vrea sa manance,am uitat sa mentionez ca are 9 kg nu este mancaciosa,doar supe si carne mananca si daca se poate cioco,bobo si bibi(biscuiti)este super,rar primeste ,doar daca mananca bine,fructe banane iar rar mandarine.oftalmologic este ok,incepand cu prima luna de viata(am fost trimisa din spital)am facut controale oftalmologice in primele 2 luni saptamanal,1 luna 2 doua ori pe saptamana,dupa care la 3 saptamani si pana la 9 luni mergeam lunar(mentionez ca locuiesc la 60 km de timisoara si acolo mergeam la toate controalele),iar la neurologie mergem o data pe luma pana la 1 an iar dupa de 2 ori pe an.Deoarece fiind un prematur mic a avut nevoie si de kinetoterapie pana nu a inceput sa umble,
pana la 6 luni i-am dat lapte de la mine(ma mulgeam) si nu am reusit s-o fac sa accepte sanul,cand a avut bebele 4 luni m-am intors la servici si nu mai rezistam sa ma mulg,la 6 luni am inceput diversificarea si atunci a fost greu nu prea manca ce-i pregateam asa ca am trecut pe mancare la borcane(nu stiu daca a fost ok dar nu aveam ce face,ma chinuiam sa-i gatesc si ea refuza totul)la sfaturile pediatrului am inceput asa de tarziu,
eu oricum ii multumesc bunului D-zei ca fetita este sanatoasa,daca mai sunt alte mamici cu copii nascuti prematuri mi-ar face placere sa mai discutam
aaimee75
Postat pe 29 Decembrie 2009 22:59
LA MULTI ANI SI UN AN NOU MAI BUN SI MAI FERICIT DECAT CEL CARE TOCMAI SE GRABESTE SA TREACA TUTUROR MAMICILOR DE PRICHINDEI!!!!!
In aceste cateva zile cand pasim din anul ce a trecut in cel ce vine, va doresc ceea ce majoritatea dintre noi nu au:
va doresc sa aveti timp sa radeti
sa fiti fericite
sa va ganditi la cei dragi
sa intindeti mana dupa stele
sa aveti timp sa va uitati si sa credeti
sa aveti timp sa sperati
sa aveti timp sa va bucurati de fiecare zi, de fiecare ceas...
LA MULTI ANI!
fleurentina
Postat pe 31 Decembrie 2009 08:23
La multi ani! Multa sanatate la mamici si bebici! Draga aimee, povestile noastre sunt tare asemanatoare! eu am nascut la 32 spt o fetita de 1450 g si 40 cm, a scazut la 1270 g, am stat in spital 6 spt pana a facut 2 kg. A stat in fundulet la 9-10 luni, dar a mers singura bine si in casa si afara abia pe 8.09.2009, ea fiind nascuta pe 29.02.2008. In schimb nu am mari probleme cu ea pentru ca este fff mancacioasa si acum la 1 an si 10 luni are 10.7 kg si 83 cm. Eu am avut cam 3 luni sa-i dau lapte matern, apoi am inceput sa amestec cu Pre-nan in care mai puneam si Fe sau vitamina C si abia la 6 luni am inceput diversificarea. Inca nu prea vrea sa vb din proprie initiativa, dar repeta cam tot ce zici, pe silabe insa. Controale am tot facut, acum suntem sanatoase, se pare. Dar suntem la inceput de drum, asa ca mai vedem ce ne rezerva viata. Sa ne mai auzim cu bine!
IriCris
Postat pe 5 Ianuarie 2010 16:21
offff Doamne,citesc si ma apuca plansul cand vad cate nenorociri pe lumea asta si ca niste pui ca ei trebuie sa sufere atat de mult....eu nu am trecut prin asa ceva ,la noi a fost muuuuult mai simplu dar va pot recomanda la budimex ,in spatele spitalului mare este o cladire unde medic specialisti s eocupa numai cu as aceva...reflexoterapie,masaje ,gimnastica de recuperare...noi am ajuns acolo deoarece puiul nstru fiind prea mare(4200 grame) a fost tras de manuta si i-au provocat paralizie pe mana stanga,adica isi misca doar degetelele si atat...am dat acolo peste niste oameni extraordinari...eu fiind din bucuresti ma duceam zilnic acolo dar daca eram din alt oras ma internau...m-au invatat cum sa ii fac si eu copilului acasa caci statul acorda subventiile doar pt 2 sapt pe luna restu se platesc...dar in rest ii facem eu acasa si in cateva luni ne-am ecuperat f bine,iar acum la 2 ani si 7 luni este ffff bine...Doamne ce am vazut acolo in primele zile ieseam plangand si ii multumeam lui Dumnezeu ca nu are nimic altceva....sa va dea Dumnezeu putere,rabdare si tot ce e mai bun pt copilasii vostri...
izab33lla
Postat pe 13 Ianuarie 2010 15:55
buna.acum 1si4luni implinite azi am nascut o fetita de 1300gr,40 cm,scorapgar6,o luna ne-am chinuit cu perfuzii,hemoragii la burtica,sanse slabe de supravietuire,la 1luna si doua saptamani a venit si bucuria ,insfarsit acasa nu avea decat 1.800gr si 43 cm.acum sunmtem foarte bine si multumim lui dumnezeu nu avem nici o problema.doctorul neurolog se mira decate ori ne vedesi nui vine sa creada ca un copil care a suferit mult in timpul sarcini,la nastere cat si dupa accea sa fie atat de perfecta in dezvultare.
poliana
Postat pe 3 Februarie 2010 15:03
Da-mi un vot si ajuta-ma sa fac o surpriza frumoasa sotului meu intrand pe urmatorul link si votand mesajul postat de mine acolo :
http://www.ilovemilka.ro/mesajmsgid=d4708a734373b6b10c3d13749cb2df07
Multumesc frumos tuturor!
fleurentina
Postat pe 4 Februarie 2010 16:03
La Multi ani mamicilor si minunilor!Am crescut, avem 5 luni si 6.600kg.
Am facut o anemie puternica in luna decembrie, si am fost internati si am primit perfuzii cu venofer. Acum avem hemoglobina de la 7.2 la 11.2.
Marti am fost la neonatolog si a auzit un suflu la inimioara si ne-a trimis la ecograf. Am facut ecograf la inimioara si este perfecta inimioara.
Medicul psiholog , l-a evaluat motor pe Mihaita si ne-a spus ca este la varsta corectata adica 3 luni.Spune ca la cele 5 luni pe care le avem trebuia sa ne rostogolim si sa mutam jucaria dintr-o mana in alta.
Eu ma bucur ca este si asa si ca este sanatos
Medicul de familie ne cheama la al doilea vaccin , neonatologul ne-a spus ca este un vaccin cu 5 vaccinuri in el si trebuie comandat dar nu stiu cum ii spune.Ma puteti ajuta, pentru ca medicul de familie e pe dinafara cu copii
kidz005411
Postat pe 4 Februarie 2010 17:39
Vaccinul de care intrebi tu se numeste Infanrix. Se da la 2 luni, 4 luni, 6 luni si 1 an. In functie de luna de administrare (adica de varsta vreau sa zic) se face Infanrix hexa sau Infanrix IPV. Pana acum ce vaccin ati facut? nu e scris in buletinul de vaccinuri?
IriCris
Postat pe 4 Februarie 2010 17:55

Multumim. frumos
Noi am facut un singur vaccin la 2 luni, Tetraxim ii spune. Azi m-a sunat dr de familie si m-a pus sa sun neonatologul sa-l intreb cum se cheama vaccinul si unde se poate comanda.
kidz005411
Postat pe 5 Februarie 2010 20:12
am nascut si eu acuma 4 luni un ingeras, la 26 saptamani si 2 zile la doar 880g si pot sa spun ca numai d-zeu imi da putere sa merg mai departe,acuma e marisor are 3660g si 47 cm si inca asntem in spitalul din AKH din Viena,asa mia fost poate norocul sa pot sa ajung sa inasc aici.......altfel nustiu sigur daca la ora asta mai puteam sa spun ca am un ingeras,dar d-zeu e mare si are grija de toata lumea si sper ca nici pe noi nu ne va lasa la greu,eu va doresc multa sanatate la ingerasi vostri si sa auzim numai de bine.
nyko_kidz
Postat pe 10 Februarie 2010 12:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cand dau mancare la bebe 6 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:55
bebe 1 De la: garbo216338 3 August 2011 18:21
dermatita atopica 10 De la: racovus 26 Iunie 2010 17:39
Prematuri fara sansa la viata 103 De la: chanty 26 Septembrie 2010 19:18
refluxul gastric 16 De la: office_salinasusesi_ro 24 Martie 2010 07:49
Setari Cookie-uri