dovlecei pentru bebe

buna! mihnea are 7 luni si eu ii pun in supica de legume si dovlecei. voi la ce varsta ati introdus dovlecelul? pupici!
felideni
Postat pe 5 Septembrie 2008 21:07
cam tot pe la 7 luni
a1_23
Postat pe 6 Septembrie 2008 22:29
buna, fetita mea are 10 luni acum. noi am introdus dovlecelul inca de la 5 luni cand am inceput sa papam supica de legume.......noi am inceput diversificarea la 4 luni. acum la 10 luni mananca cam orice.......a papat si ardei umpluti facuti cu carnita de curcan........dar preferata ei este branzica calcica facuta in casa cu rosii.va pupicim si sanatate multa la toti bbii
deliarebecca
Postat pe 9 Septembrie 2008 12:45
Dovlecei de la 6 luni;asemenea si conopida
Nelafilip
Postat pe 19 Noiembrie 2008 19:36
noi am introdus dovlecelul la 4 luni ,la sfatul medicului! supita de legume:dovlecel,morcov,telina,pastarnac,ceapa! pana la 5 luni i-am dat numai zeama,dupa 5 luni legumele se paseaza (nu si ceapa)
ramona_iuliana
Postat pe 27 Noiembrie 2008 15:32
salut!

Bebelusul meu mai are putin si face 8 luni si nu i-am dat deocamdata dovlecei dar chiar ma gandeam ca acum la 8 luni sa-i introduc pe langa alte alimenta corespunzatoare varstei si sper sa-i placa pentru ca el chiar nu este deloc mofturos la mancare
multi pupici la bebici si mamici
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Ianuarie 2009 12:36
bebelusul meu are 5 luni si ciar astazi i-am introdus dovlacelul in supa
mihaela_dardac
Postat pe 1 Februarie 2009 18:13
Buna.Baietelul meu are 7 luni jumate si de la 6 luni ii dau dovlecelul,recomandat in calendarul diversificarii.dar putin,cat o jumatate de deget aproximativ,pe langa alte legume pt pireu .
ninutza_kidz
Postat pe 22 Februarie 2009 22:50
buna.....si eu am o fetita de 8 luni si jumatate si de la 7 luni si jumtate am inceput sa-i dau dovlecel....dar nu prea ii place.am incercat de vreo 3 ori dar degeaba,fara succes.in schimb ii pun conopida si un pic de broccoli si vad ca ii plac.

horobeanu
Postat pe 3 Aprilie 2009 22:30
Te gandesti la vacanta?
www.taberelemele.ro
haihui
Postat pe 12 Aprilie 2009 16:03
daca intrati pe acest sit mananca si copii dovlecei mai cu spor
SEBY1YEAR
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:28
AJUTOR avem si noi 6 luni jumate si nu mai stim ce sa papam , ne pute-ti ajuta????/ va rugam.....
papam piurelul de fructe , supica de legume cu puisor , banana cu biscuite sau branzica de casa , mar cu biscuite sau branzica , iaurtel in care pune-m fructe si cam atat....nu stiu ce s-i mai fac . ne puteti ajuta????
alina_biencutza
Postat pe 8 Iulie 2009 23:18
da-mi o adresa de e-mail sa-ti trimit 2-3 carti .
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Iulie 2009 14:17
buna eu i-am introdus dovlecelul de l a 5 luni il fierb si il amestec cu un triunghi de br topita si un pic de ulei de masline si nu am avut probleme cu ea.

creataamalia
Postat pe 6 Februarie 2010 16:05
salut de care branza topita luati ptr bb? e buna branza topita ptr bb?nu va suparati dar pediatra mea a zis ca branza topita data la bb scade calciu stie ceine va daca e buna?//
MAYATHEEO
Postat pe 6 Februarie 2010 16:08
buna fetelor eu cred ca cea mai potrivita si cea mai buna branza topita este aceea care nu are foarte multa grasime.este adevarat ca daca bebelul tau are o varsta frageda nu ii poti da branza topita deoarece este la fel de nociva ca o margarina dar daca are peste 7 luni da-i cu toata increderea eu iti recomand branza topita de la hohland cu smantana ii poti pune cate un triunghi in pireul de cartofi sau ii poti da cu painica sau fie si asa simpla este buna si consistenta dar repet depinde de varsta bebelului.pupici si sanatate.
anaROBERT
Postat pe 7 Februarie 2010 00:19
Salut mamici, dovlecel de la 8 luni, diversificarea de la 6 luni am inceput-o noi. Cat despre branza topita, toti medicii cu care am vorbit ne-a facut contrareclama la acest sortiment fie ea de la care firma o fi, ziceau de cea facuta in casa dupa reteta postata in cartea pentru bebe. Cine o are sa urmareasca reteta, crestere mare la bebei.
AdinaB
Postat pe 7 Februarie 2010 08:08
sa fim un pic realiste care din noi a fost crescuta dupa carte aduceti-va aminte ca mancam fructele asa cum ne suiam in copac si le culegeam si toata ziua eram in praf si eram mai sanatosi.e evident ca orice mama vrea tot binele pt copilul lui dar nici sa il cresti dupa carte principiul meu este sa il cresti cat mai sanatos dar nu mereu sa deschidem cartea.cu branza topita sincer nici eu nu sunt de acord dar macar la o bucata de timp un pic de branzica topita nu cred ca e crima.
anaROBERT
Postat pe 8 Februarie 2010 00:36
sincer pe de o parte ai dreptate dar pe vremea noastra ca sa zic asa nu erau atatea chimicale cate sunt azi si nu intrai in magazin si nu stiai ce "bunatati "sa alegi in cel mai fericit caz niste ciocolata sau eugenii iar merele din copac erau foarte sanatoase si nu trebuiau spalate ca nu erau stropite ca acum ca pe langa casa bunicilor trecea o masina la 3 km ca sa zic asa si nu erau mii de masini ca acum sa fie poluare si multe cele
SEBY1YEAR
Postat pe 8 Februarie 2010 15:05
ce sa mai zic de rosiile din gradina ca eram innebunite dupa ele si eu si surorile mele si le stropea bunica cu zeama de urzici si cresteau mari , frumoase si mai ales gustoase .
SEBY1YEAR
Postat pe 8 Februarie 2010 15:08
Va trimit un site f interesant :
aici un grafic cu introducerea legumelor http://retetebebelusi.ro/grafic-introducere-legume/

un grafic introducerea carnii : http://retetebebelusi.ro/grafic-lunar-de-introducere-a-carnii/

lactate : http://retetebebelusi.ro/grafic-lunar-de-introducere-a-lactatelor/

cereale : http://retetebebelusi.ro/grafic-lunar-de-introducere-a-cerealelor-si-derivatelor/
bau
Postat pe 8 Februarie 2010 15:19
Bebele meu are 4 luni si 2 sapt si am inceput de cateva zile sa mancam fructe, mar si apoi si morcov....nu ii place...se stramba si scoate afara...bebeii vostri s/au strambat la inceput?
marmota_kidz
Postat pe 8 Februarie 2010 16:22
la fel fac toti bebelusii din cauza ca sunt obisnuiti doar cu gustul de lapte multa rabdare cu el.
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Februarie 2010 15:16
Buna! ai putea sa-mi trimiti si mie, te rog acele carti despre alimentatie de care vorbeai? baietelul meu are 5 luni si doua saptamani si mi-e tare frica sa nu gresesc cu ceva in alimentatie. multumesc!
alexandru_ionut
Postat pe 18 Februarie 2010 10:15
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:45
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 12 Aprilie 2010 23:30
marmota, eu i-am dat suc de ma prima data si dupa aceea am introdus si morcovul si i-a placut...foarte mult, spre deosebire de supica si pureul de legume... Eu as recomanda un mar dulce acrisor, bebelusii prefera acest gust
aly_fab
Postat pe 3 Mai 2010 18:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tati se simte neglijat.... 18 De la: office_salinasusesi_ro 7 Martie 2010 07:32
buna mamicilor 121 De la: garbo164340 8 Octombrie 2010 18:28
fontanela 43 De la: silvia 17 Noiembrie 2009 12:09
vand jucarii de la baiatul meu 1 De la: pinky 19 Ianuarie 2010 08:15
salina artificiala! 31 De la: salimed 14 Noiembrie 2011 14:48
Setari Cookie-uri