ghid practic pentru cresterea copilului pana la 5 ani

pe prima pagina v-a dat fata adresa de email si parola sa intrati singure si sa v-o trimeti pe mail...
acum ea ce sa faca? sa stea toata ziua pe net sa trimita mail-uri?
andracalin
Postat pe 23 Aprilie 2009 22:55
pe prima pagina v-a dat fata adresa de email si parola sa intrati singure si sa v-o trimeti pe mail...
acum ea ce sa faca? sa stea toata ziua pe net sa trimita mail-uri?
andracalin
Postat pe 23 Aprilie 2009 22:55
pe prima pagina v-a dat fata adresa de email si parola sa intrati singure si sa v-o trimeti pe mail...
acum ea ce sa faca? sa stea toata ziua pe net sa trimita mail-uri?
andracalin
Postat pe 23 Aprilie 2009 22:55
MESAJUL E TRIMIS INTENTIONAT DE 4 ORI... POATE IL CITITI SI LASA-TI FEMEIA IN PACE....
andracalin
Postat pe 23 Aprilie 2009 22:56
dar boaba nu mai este pe acest site.....deci....nimeni nu va raspunde
ninutza_kidz
Postat pe 24 Aprilie 2009 00:57
Majoritatea fetelor care si-au lasat adresa de mail au primit ghidul, dar si alte carti interesante.
beatrice_silvia
Postat pe 24 Aprilie 2009 08:56
dar sa intre singure pe adresa de mail de pe prima pagina si sa-si trimita mail pe contul lor....
nu e atat de greu de inteles...
normal ca nu mai e fata pe site, daca a fost bombardata cu atatea solicitari...
andracalin
Postat pe 24 Aprilie 2009 20:27
multumesc mult pt ghid ,esti o draguta !!
florinda
Postat pe 26 Aprilie 2009 17:31
buna.as vrea si eu cartea.eve2007ro@yahoo.com.merci mult de tot
eve2007ro
Postat pe 28 Aprilie 2009 12:21
mihaellalex@yahoo.com
sunt Elena Ionescu, mama unui baietel de 1 an si 8 luni si as dori tare mult sa primesc acest ghid....puiul meu a inceput sa fie cam nastrusnic la aceasta varsta si mi-ar fi de mare folos, cu multumiri
mihaellalex
Postat pe 29 Aprilie 2009 15:45
Dragelor,


Faceti-va un piculet de timp in a citi un pic in topic inainte de a posta mesajele. In prima pagina a topicului este adresa de mail si parola necesare pentru a accesa locul in care este acesta carte si multe altele de altfel.
Intrati acolo si vedeti despre ce este vorba.

ADRESA: biblioteca.kidz@gmail.com
PAROLA: carti.kidz
bb28263
Postat pe 29 Aprilie 2009 15:59
bb28263, bravo... cat de greu poat e sa fie???
intri, iti trimiti mail sau dai download si gata...
andracalin
Postat pe 30 Aprilie 2009 09:59
si eu am descarcat ghidul.e usor.poate nu intra din prima parola dar am incercat inca o data si am reusit.si ca sa va fie mai usor,adica sa nu vi se para ca nu va descurcati ,dupa selectionare file-ului,dati redirectionare si puneti adresa voastra de mail si gata,indata vine mail-ul ,adica dureaza cam o jumate de minut.
usor ca si "buna ziua"
ninutza_kidz
Postat pe 30 Aprilie 2009 14:20
daca se mai poate si eu sunt interesata
tavi2005@yahoo.com
tavi2005
Postat pe 7 Mai 2009 23:34
Buna,

Scrii in browser adresa:
www.gmail.com
O sa fi intrebata de user si parola.
Introduci la
username: biblioteca.kidz@gmail.com
password: carti.kidz

Apesi apoi "sign in". O sa se deschida o lista de mailuri, alegi de acolo mailul ce contine cartea si dai forward la acel mail catre adresa ta de mail.

bb28263
Postat pe 8 Mai 2009 15:53
mihaellalex@yahoo.com, va rog sa-mi trimiteti si mie caretea, cu multumiri Elena Ionescu
mihaellalex
Postat pe 9 Mai 2009 18:45
Pt toate mamicile cara au primit sau si-au descarcat Ghidul practic .....,copii vostri fac ceva din ce e in carte,adica vreo activitate?eu am incercat cu baietelul meu dar nu da prea mare importanta jocului.
Astept raspunsuri.
ninutza_kidz
Postat pe 25 Mai 2009 14:20
incearca si jocuri de la alte varste, poate e mai tentat de altele. La noi au mers jocul cu mingea, mosoarele de ata, esenatul (dar nu al corpului lui pe o hartie mare pt ca nu avem asa hartii mari), bagatul de masinute in cutii, bagatul de bobite in sticla, sa isi puna palaria, manusa si papucii nu i-am aratat din carte jocul dar si le pune el de buna voie cand le gaseste sau le fura de pe undeva...), acum mai nou ii place sa mazgaleasca (or cu pixul..peste tot:carti, mobila, canapele), ori cu creta pe asfalt...
pinicuta
Postat pe 25 Mai 2009 14:46
a, si s-a mai invatat tot singur, sa duca gunoaiele la tomberon, astfel incat a avut o perioada cand lua toate gunoaiele si mucurile de tigara din parc si le ducea la tomberon:deja ma exasperase
pinicuta
Postat pe 25 Mai 2009 15:05
Pai la noi e invers,se duce el la cosul de gunoi si trage afara ce ajunge (din premergator) si daca nu sunt atenta,baga si in gurita,sa guste,desigur.asta in casa,afara inca nu a descoperit cosurile din parc.
Avem un rucsac plin cu bile si ii arat sa le scoata afara ,una cate una dar nu le scoate,ia cate una si o baga in gurita ,o mai lasa jos dar nu scoate sa ma imite pe mine.si la bagatul inapoi ,din cand in cand ,mai baga cate una dar nu da mare importanta la ceea ce fac.l-am invatat sa se uite la o poza cu verisoara lui si asta da,se uita cand il intreb unde e Bianca ,lucru ce ma bucura.m ascuns cheile intr-o cutie plina cu hartii mototolite si le-a cautat dar nu a vrut sa mototoleasca el hartia oricat am incercat.la faza cu aratatul pozei lui si sa facem cucu-bau,nu e interesat,el ia poza si o baga in gurita,adica cu rama cu tot.mai avem si alte jocuri la care arata interes,e un copacel ,de exemplu ,si daca bagi o bila incepe sa cante si se aude o pasare.pe joc punea de la 10 luni dar el pe la aproape 9 luni deja baga bila.si repeta de cateva ori,2-3.
avem jocul cu inele mai mari si mai mici ,nu vrea sa le bage,le arunca sa vada cum se rostogolesc sau le ia in gurita.ma intreb daca e normal la varsta lui (are 10 luni jumate) sau ar trebui sa merg la pediatra sa o intreb daca totul e ok cu el.stiu ca daca ar fi cu alti copii i-ar imita,asa am citit dar inca nu il duc la gradinita si prin parc nu avem copii de varsta lui ci mai maricei.
Acum am incetat sa mai citesc ce sa il mai pun sa faca dar tot nu sunt eu linstita de asta am si intrebat daca alti copii fac activitatile din ghid.
Poate e prea mult pe varsta asta ceea ce se cere,nu stiu, poate imi fac griji degeaba.
Multumesc de raspuns si mai astept pareri.o sa incerc si jocuri pt copii mai mari.
ninutza_kidz
Postat pe 25 Mai 2009 15:39
dar daca mergi cu el in parc si sunt si alti copii nu face si el ce vede ca fac ei? nu-i nimic , zic eu, daca nu vrea sa joace jocurile din cartea aia, vad ca vrea sa joace alte jocuri, acuma na, fiecare om e atras de altceva. Ce , pe tine daca te-ar pune cineva sa te joci ceva ce nu-ti place ce ai zice? (chiar citeam nu mai stiu unde, sa ii dai copilului cuburi sa faca turn cu ele, dar daca nu vrea si ii place mai bine sa faca trenulet din cuburi, atunci f bine, trenuletz sa fie )Important e ca se joaca si descopera lumea asa cum stie el si cum se simte el in largul lui. Nici la noi nu a mers cu jocurile din dreptul saptamanii lui de viata, mereu il pasiona altceva, azi o sa incerc cu puzzle , vedem daca am vreun noroc (dar parca vad ca nu. Sau mai stii, oi avea o supriza )
pinicuta
Postat pe 25 Mai 2009 15:55
stai ca aveam un site unde calculai daca performantele lui sunt potrivite varstei lui, stai sa imi aduc aminte site-ul...

gata , da:

http://autism.gamara.ro/portage/index.php
pinicuta
Postat pe 25 Mai 2009 15:57
Se joaca in parc dar se plictiseste repede langa copii,adica se joaca langa ei daca e sa fie dar nu cu ei.
Am incercat testul dar sunt activitati pe care noi nu le-am facut (cateva)si atunci e raspuns negativ si influienteaza rezultatul..o sa mai facem progrese,o sa incerc si alte jocuri sa vad cata atentie da.si la fiecare activitate din ghid scrie ca trebuie repetat de multe ori,poate e si vina mea ca nu am insistat ,nu sa il fortez dar sa repetam .
Deci inteleg ca faci activiatatea corespunzatoare saptamanii??
Ma intreb insa de ce alte mamici nu au raspuns,nu fac copii lor nimic din ghid sau nu au incercat nimic sa faca??pt ca la 12 pagini de topic nu suntem numai noi doua,nu?
ninutza_kidz
Postat pe 26 Mai 2009 12:16
rezultatul iese corect: ti se da raspuns de genul " copilul se comporta ca pt varsta de... X luni", deci daca nu are varsta potrivita pt a face cutare si cutare, nici testul nu asteapta ca el sa faca asa ceva... Stai linistita, la varste asa mici nu prea am vazut copii care sa se joace CU alti copii, ori se joaca LANGA altii, ori se joaca singuri si chiar fug de ceilalti multi din ei (de teama sa nu li se ia jucariile etc)

Din cartea cu jocuri, nu am facut niciodata activitatea corespunzatoare saptamanii: ba nu mi se parea mie interesanta, ba nu il interesa pe el, ba mi se parea prea complicat (de exemplu sa fac nu stiu ce aluat cu miros de menta si cu coloranti.. coloranti nici nu stiu de unde sa iau, ca nu am folosit niciodata...si oricum sigur l-ar baga in gura si nu e prea indicat...) Dar ti-am zis, nu trebuie sa faci jocurile de la saptamana aia, faci ce joc crezi tu ca l-ar putea tenta...
pinicuta
Postat pe 26 Mai 2009 12:28
adevarul e ca jocul cu aluatul cred ca chiar l-ar tenta (de al meu zic), poate imi iau inima-n dinti si caut sa ii fac aluatul pana la urma... Asa, avem un poist tv bebetv si acolo arata cum fac diverse animale din aluat colorat, si ii place sa se uite la tv sa vada cum se face, si recunoaste ce a iesit din aluatul modelat, poate resusesc sa ii fac si eu si sa nu papam animautul
pinicuta
Postat pe 26 Mai 2009 12:31
Pai era un joc,sa se decupeze bucati de diferite materiale si sa se lipeasca pe un carton(parca asa era)si sa ii spui ce este materialul si el sa recunoasca daca sunt doua indentice.mie mi se pare dificil pt ca el baga in gurita tot ce ii dau in mana asa ca imi va gusta materialul si asa imi va spune care are gust identic
Aseara am scos cateva activitati ce mi s-au parut interesante sa le facem chiar daca nu e la saptamana corespunzatoare.ne mai jucam azi ,adica mai insist putin sa ii vad reactia.oricum ,daca are alte jucarii prin preajma nu prea ma baga in seama pe mine cu noul joc asa ca trebuie sa ii iau jucariile si sa le scot din camera lui.asa mai arata interes.
ninutza_kidz
Postat pe 26 Mai 2009 13:27
da, sau poti sa inventezi tu jocuri (si cu timpul iti va inventa chiar el): noi facem trenulete de masini sau mingii (si la trenul de mingii, cand ajunge trenul in statie, spulberam vagoanele si ridem), dam la maimutoi sa pape din biberon (are un biberon de plus), facem "groapa cu furnici" cu bb pe o patura (asta e preferata lui si chinul lui tati, ca nu mai scapi de el cand te apuci), l-am invatat sa ne faca"masaj", ieri am facut trrenul noi 3 (ce fericire a fost pe capul lui), mai nou a invatat cum se face castelul de nisip (adica stie care sunt pasii) si face si el...cam ce crede ca trebuie facut:pune nisip in galetusa (dar doar o lopatica-doua, ca se plictiseste repede de umplut cu nisip), rastoarna galetusa si bate cu lopatica pe fundul galetii, apoi ridica repede(si de cele mai multe ori nu ramane decat o urma in forma de cerc, unde s-a indesat marginea galetii in nisip) dar el e f mandru si desigur ii laudam creatia (si zice CAAAAAAAA=castelul, si ride, si se aplauda singur ). Nu mai stiu la fiecare varsta ce facea exact, ca sa iti zic . Stiu doar ca la un an si o luna incerca sa conecteze mufa unui mouse, la caloriferul electric, isi punea singur o manusa de adult, facea turnulet de cuburi, aducea ce ii cereai (vaca, puiul etc), iar la un an jumate dadea si el cu matura si cu farasul (era chiar un hooby al lui) Acum imi pare rau ca nu am notat undeva tot ce facea la diferite varste , asta e, poate la urmatorul bb oi reusi sa imi notez...
pinicuta
Postat pe 26 Mai 2009 14:39
uite, acuma de ex incheie fermoare, capse si arici (fermoarul daca e bagat inchizatorul pe unde trebuie, nu il baga el adica), dar nu nasturii nu am reusit sa ne invatam si pace (poate doar sa ii descheiem, asta daca avem noroc si daca e butoniera f larga..). El acuma inventeaza singur:pune o broasca de plus in olita si o plimba cu olita de zici ca o duce cu carutul , se aseaza pe o masina mai mare si face "tagadam, tagadam", da din picioare pe parchet cat sta pe masina si se deplaseaza asa, desigur rupe carti si reviste, si apoi...le mananca , si face o mutrita..ca stie ca face prostii si sta cu ochii inchisi ca poate nu il vezi , se urca de pe boxa pe un scaun (dupa ce si le pune una langa alta langa mobila, pe post de scara), si de acolo pe mobila..
pinicuta
Postat pe 26 Mai 2009 14:40
uite, de exemplu el la 10 luni jumate (ca m-am uitat acum pepozele de atunci), mergea tinut de manute si dadea cu piciorul intr-o minge in timpul asta, ii placea sa il dai pe tobogan si sa urce chiar pe panta toboganului tinut de manute, se juca la nisip dar mai mult racaia cu grebla prin nisip decat sa stie sa umple galeata, desi mai ducea si lopatica spre galeata si mai muklt varsa pe langa ea dar inbtra si in galeata un piculet de nisip, ducea lingurita la gurita (cu plinul nu cu coada catre gura), aduna singur scame de pe jos, una nu-i scapa (asta inca de la 9 luni)... Acuma na, fiecare cu preocuparile lui...
pinicuta
Postat pe 26 Mai 2009 14:59
Pe tobogan ii place,urca si el pana sus daca il tin,desigur,ii place sa se bage pe sub o constructie de bare(un turn sa zicem),cu lopatica n pune nisip,bate cu ea si din galetusa goleste ce este,nu pune in ea.
scamele si el le vede,chiar demult,asa cam de cand mergea de-a busilea.dar nu duce lingurita la gurita sa pape el ci goala.asta demult dar cum duce el fiecare obiect la gura...e normal.
nu facem trenulet pt ca nu am cuburi ,nu am gasit ieri si cand am gasit nu am luat
carti si reviste rupe si el si servetele ,tot ce e hartie mananca de parca e ceva delicios.cand imi prinde rola de hartie de bucatarie o baga urgent in gura.si servetelele de unica folosinta,nu pe partea de jos ci deschide pachetul si asa il baga in gurita.
Poate nu ar trebui sa imi fac griji asa mari . nu imi place ca nu vrea sa bata din palme .l-am vazut o data batand din palme in patut ,era singur dar de atunci nu l-am mai vazut.
ninutza_kidz
Postat pe 26 Mai 2009 15:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sondaj: Ti-ai vaccina fetita contra HPV? 1 De la: iulia_dibu 19 Decembrie 2008 14:23
Engleza si germana cu Babel Junior 1 De la: Babel 25 Noiembrie 2008 15:29
cum ii invatam la olita 74 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 23:33
HomeClean - Servicii de Curatenie Constanta 2 De la: melania 30 Decembrie 2008 08:56
constipatia la bebe 4 De la: crs 14 Septembrie 2009 12:14
Setari Cookie-uri