ce stiti despre tratamentul ptr tenie?

buna ziua tuturor mamicelor....sunt o mama speriata, necajita, revoltata si indignata de superficialitatea unor medici; altfel spus, am o fetita de un an si noua luni careia in urma unor analize de scaun i-a iesit ca are viermisori, mai precis tenie, iar dna dr. pediatru mi-a dat unmedicament pe care nu am reusit inca sa-l gasesc....a auzit sau folosit cineva CESOL? a mai avut cineva un astfel de parazit? ce ati folosit, e greu tratamentul de suportat? ptr ca pe mine m-a cam speriat dna dr.
va multumesc ptr. ajutor.
c_gianiro
Postat pe 6 August 2008 20:30
Draga mea, baiatul meu cam pe 1 an a avut giardia si oxiuri (nu tenie) si doctorita mi-a spus categoric sa nu-i dau medicamente pentru ca sunt f. puternice pentru ficat lui.Mi-a recomandata tinctura de propolis 30% concentratie cite o picatura la 3 kg corp dimineata pe stomacul gol, un catel de usturoi taiat marunt si inghitit tot dimineata pe stomacul gol si seminte de dovleac cite un pumn in fiecare zi.Am facut asta cu el pentru vreo luna si la urmatoarele analize totul a fost perfect.
Nu stiu daca astea pot ajuta in cazul teniei dar stiu precis ca daca incepe sa elimine sa nu o tragi sa se rupa.Sa o lasi sa iasa singura in totalitate pentru ca rupta se regenereaza si o iei de la capat cu problema.Cauta pe internet si vezi ce sfaturi naturiste gasesti ca medicamente pentru un copil asa de mic nu as sugera.Succes!
sweet_danielle2006
Postat pe 13 August 2008 06:08
Uite , incearca site-ul asta:www.santamia.ro
L-am gasit cind am cautat pe google pentru paraziti intestinali
sweet_danielle2006
Postat pe 13 August 2008 06:11
multumesc ptr. sfaturi, ma bucur sa aud ca sunt si medici care recomanda medicina naturista...nu e si cazul pediatrei mele...am sa incerc si eu ceva natural
c_gianiro
Postat pe 13 August 2008 18:23
Draga c_gianoro, iti impartasesc necajul si disperarea, nu ca manica ci ca pacient care se confrunta cu aceeasi problema ca a copilasului tau...Acum aproape 1 an m-am confruntat si eu cu aceeasi problema cu medicii si cei care fac aniliza coproparazitologica. Am facut 6 examene copro la clinici diferite (cu mostra clara in ele) si examenul...culmea!!!!! a fost negativ!!! La vremea aceea m-am bucurat, nestiind despre ce este vorba si bucurandu-ma ca dupa putin timp voi pleca peste ocean, am lasat-o balta. Numai ca bucuria si linistea n-au fost pt multa vreme...La exact o luna dupa examenul copro mi-au aparut iar in scaun proglote care bineinteles m-au nelinistit. Stiind tratamentul cu seminte de dovleac amestecate cu miere am zis ca va trece f usor...Dar n-a fost asa. proglotele nu se mai eliminau decat la 2 zile dupa ingerarea semintelor, apoi la 3 luni, precedate de dureri groaznice de stomac, apareau din nou.Sa innebunesc , nu alta, stiind ca aici nu am asigurae medicala care sa-mi permita un consult. Am recurs totusi la alt medic din tara care mi-a prescis Zentel. Am luat Zentel, dar fara rost;apareau la fiecare 3 luni.Acum de vreo luna si ceva elimin constant proglote. alt medic din tara mi-a prescris Cesol, medicament care din pacat nu se gaseste nici macar in depozitele mari de medicamente din tara. Si atunci mi-a zis cineva sa beau tinctura de propolis( cate 200 picaturi intr-un pahar cu apa in timpul mesei, de 2 ori pe zi).Asta fac de 2 sapt , dar nu vede nici o ameliorare. Ma ingrazeste gandul ca am un vierme care isi face de cap....Daca nici intr-o luna nu da rezultae propolisul apelez la un medic de aici. Trebuie sa existe ceva, chiar daca e toxic.
Daca altcineva cunoaste alt medicament minune rog sa ne dea de stire.
Doamne ajuta!
alina_lazar26
Postat pe 13 Septembrie 2008 02:43
Musette, cauta ulei de alune (am citit de curind despre efectele asupra teniei) si ia in fiecare dimineata pe stomacul gol timp de 2 saptamini cite o lingurita.Articolul spunea ca areafect rapid de eliminare
Ci despre tinctura de propolis eu am folosit-o pentru copilul meu si ii dadeam tot dimineata pe stomacul gol (dupa cum am mai spus).
Sper din tot sufletul sa te vindeci.
sweet_danielle2006
Postat pe 13 Septembrie 2008 18:28
incearca COLONIX. Intra pe net pe pagina celor care il promoveaza. vei vedea marturiile celor care au facut cura cu colonix.
sper sa mearga!
loredana1
Postat pe 3 Decembrie 2008 11:52
imi pare rau pentru copilul d-voastra doamna la fel si o ruda dea mea a avut teaniaza si a fost la mai multi doctori renumiti
si toti iau recomandat medecamente fantoma care nu le pot gasi la fel ruda mea a luat in fiecare dimineata pe stomacul gol cate un catel de usturoi , ceai de tei , si ulei de alune .Tot ce stiu despre aceasta boala este ca tenia se fixeaza in intestinul subtire este frecventa la copii .Nu incercati sa o rupeti daca iese la vedere ptr ca ea este compusa din mai multe segmente si fiecare segment daca tenia este adult are 500.000 de oua si nu ar fi recomandat ptr ca va dati seama si dumneavoastra ca toate ouale sar putea imprastie prin corp.Nu vreau sa va sperii si va zic sa nu aveti incredere in toti medici care va ndruma gresit mai incercati si in afara tarii pentru ca sa nu mai apara acest parazit trebuie sa cumparati carnea de la magazine profesionalizate....si daca cumparati carne din targ sa faceti analiza ca este frecventa la porc si sa fierbeti carnea foarte foarte bine sa o prajiti la fel de bine sa faceti tot posibilul sa fie cat mai fiarta.
aneacsu
Postat pe 5 Decembrie 2008 19:52
As dori sa stiu unde se gaseste uleiul de alune?
laura_ionescu
Postat pe 5 Decembrie 2008 19:54
buna ,
Am citit de trei ori ce ai scris si este adevarat(am crezut ca sunt singura in lume).De doi ani ma chinuie aceasta boala.Am luat albendasol +ceaiuri am eliminat-o ,confirmata si de testele Eliza (nu stiu daca-i corect scris),iar dupa trei luni a reaparut.Am reluat tratamentul cu albendasol(escanzole) si parca-i imuna.De maine incerc Imunoplant (in seara aceasta l-am gasit pe net).Tu ce faci? ai mai urmat ceva? Tu ai baut ceaiuri de slabit?(am o vaga banuiala ca de la aceste ceaiuri chinezesti mi se trage, problema)
ianisca
Postat pe 13 Ianuarie 2009 21:44
sunt o persoana adulta si am aflat intamplator, in urma unui examen pt helicobacter ca am tenie. asta se intampla in august, 2008.de atunci ma lupt cu acest parazit. am inceput cu administrarea de metronidazol, 2 dimineata pe stomacul gol si 2 seara timp de10 zile, cu specificarea ca le eliminam prin scaun. dupa o perioada n-am mai facut si am tras concluzia ca nu mai am. intre timp am mai baut gaz,cate un gat in fiecare dimineata pe stomacul gol, 5 zile, am luat albendazol solutie lichida ,7 linguri dimineata timp de 7 zile, dupa care la 21 de zile( se spune ca ciclul parazitilor e 21 de zile) am luat iar metronidazol. spre disperarea mea, inainte de craciun, am depistat ca iar faceam... in scaun..., in urma administarii unor antibiotice pt gripa. eram disperata, credeti-ma. de atunci, iau in fiecare dimineata pe stomacul gol un catel de usturoi (rupt, daca e prea mare), dar bucatile sa fie intregi, nu mestecate, inghit usturoiul cu putina apa, apoi am luat 10 zile pastile FLAGYL ,2dimineata, 2 seara si fac viermi la greu. am aproape o luna dar sunt foarte optimista ca in cele din urma o sa scap. mi-a spus cineva, o farmacista, ca pastilele TIBERAL sunt cele mai tari, si intentionez ca in 10 zile sa iau si din astea cu ceva care sa-mi protejeze ficatul, liv52 , de exemplu. sper din tot sufletul ca acest mesaj sa foloseasca multor persoane, care din nefericire au acest parazit. fiti optimisti si ascultati-mi sfatul, luati ce am luat si eu, usturoi, mult, mult usturoi, flagyl si tiberal si sper sa devin o persoana foarrte sanatoasa. mult succes va doresc.
corina_bnsc
Postat pe 18 Ianuarie 2009 16:41
Nu , nu e de la ceaiul pt slabit. Tenia se ia prin consumul de carne cruda (de vita sau porc), sau insuficient preparata termic, adica , gratare mai "crudute", cum imi plac dealtfel, mie. Eu recunosc, de cand ma stiu, am mancat carne cruda la greu; chiar de nu va vine sa credeti, DA, am mancat....dar n-o sa mai mananc in viata mea...!!! e adevarat, cam de vreo doi ani m-a apucat si pe mine slabitul, si am reusit dar , doar prin faptul ca nu am mancat. Am tinut o dieta cu ajutorul careia am slabit 9 kg, apoi m-am mentinut cam 6 luni, apoi am inceput a slabi foarte mult dar curios era faptul ca mancam foarte mult chiar.Asa am descoperit ca am tenie.Am facut si examenul coproparazitologic si ... culmea, a iesit negativ. Am fost la medic, degeaba. Am cautat peste tot, am intrebat multa lume si sper sa fi reusit; incercati FLAGYL 2 dimineata, 2 seara, usturoi in fiecare dimineata pe stomacul gol cate in catel intreg daca se poate, daca nu faramitat dar inghitit bucati intregi, ceai de cimbru si ceai de cimbrisor 3 cani pe zi, si TIBERAL pastile, 1 dimineata si una seara timp de 10 zile. Repetati tratamentul la infinit daca e cazul pana n-o sa mai faceti. Nu uitati usturoiul, luati-l in fiecare dimineata pe stomacul gol chiar toata viata. Bafta. Tot ce v-am scris aici este probat si a avut cel mai mare rezultat posibil.
corina_bnsc
Postat pe 18 Ianuarie 2009 18:51
Buna seara,

va scriu din dorinta de a va ajuta.

Am trecut de curand prin chinurile "Teniei Saginata". Sfatul meu sincer este: mergeti la medicul parazitolog altfel nu veti scapa - nici usturoiul nici orice alt medicament decat cel dat sub stricta supraveghere a medicului Parazitolog NU are nici un efect !

Singura sectie de Parazitologie din tara se afla in cadrul Spitalui Colentina - Sectie Dermatologie -> Parazitologie. Toate cadrele medicale sunt profesioniste si stiu f bine ce au de facut. O recomand cu toata caldura pe doamna doctor Lazar - puteti sa-i spuneti ca stiti de la Octavian de aceasta sectie si ca v-am trimis in mod special.

http://www.spitalulcolentina.ro/scc-ro/spitalul_colentina.htm

Multa bafta !
LOBELTA_18
Postat pe 17 Februarie 2009 20:55
Buna ziua tuturor!

Am si eu o intrebare, poate o veti considera studpida: cum arata aceste proglote? Pentru ca am vazut si eu ceva in scaun si imediat m-am gandit la tenie. Dar sper sa nu fie vorba de asa ceva, ca voi ajunge la psihiatru!!!

corinailiescu
Postat pe 18 Februarie 2009 13:27
am trecut si eu prin asta
m-am interesat in italia si am cautat substanta activa pentru tenie care este niclosamid si praziquantel dar acolo mi-au spus ca se gaseste doar de uz veterinar
am cumparat de la farmacia veterinara cestal plus care contine aceasta substanta activa
pentru 60 kg.am cumparat 12 comprimate si am repetat dupa 10 zile
de atunci nu mai am probleme
se gaseste si niclosamid tot de uz veterinat
aceste medicamente sunt sigure pentru ca ele omoara tenia
kidz000573
Postat pe 3 Aprilie 2009 14:26
O informatie care va poate fi de ajutor. Am gasit intr-o carte veche "Bunica stie tot" ca "Unul din cele mai bune leacuri contra teniei este uleiul de alune. Se ia o lingurita dimineata, vreme de 15 zile". Sper sa fie de folos si sa ne spune-ti la urma daca este bine.
Mihaa_kidz
Postat pe 3 Mai 2009 00:17
Am avut si eu o astfel de problema.am incercat si cu seminte de dovleac si cu zentel dar nu a mers nimic.Pe vremiri se gasea in farmacii niclosamid dar nu se mai fabrica de mult timp.
Am gasit substanta activa in medicamente de uz veterinar si mi-am cumparat cestal plus.Doar ca trebuie calculat cata substanta activa trebuie pentru greutatea pe care o ai.Eu la 60 de kg. am luat 12 pastile si am repetat dupa 10 zile.
De atunci nu mai am probleme.
kidz000573
Postat pe 27 Mai 2009 08:23
a mers cu cestal plus,am incercat cu teama dar ce nu a mers cu medicamentele de uz uman a mers cu cel de uz veterinar
violetaionescu
Postat pe 2 Iulie 2009 16:11
ma bucur ca ati reusit! dar mai exact cum ati calculat?
kidz002376
Postat pe 27 Iulie 2009 20:22
0 pastila la 10 kg?
kidz002376
Postat pe 27 Iulie 2009 20:24
am o nepoata de un an si 7 luni care are tenie, cum sa procedeze mama ei?
kidz002671
Postat pe 31 Iulie 2009 22:02
kidz 2376, o pastila la 10 kile ar fi insemnat ca are 120 de kile femeia... ce ti-e si cu matematica asta?

deci: o pastila la 5 kilograme, caci 60kile / 12 pastile, da o pastila la 5 kile...
pinicuta
Postat pe 31 Iulie 2009 22:30
Draguta , fetitza mea a avut la 2 anisori cand trebuia sa o duc la cresa , medicul de familie mi-a recomadat ZENTEL pt copii ( e in sticlute mici , un fel de sirop , ok la gust , bb meu n-a protestat ) unu dimineata , unul seara , 8 sticlute am luat si am dar cam 40 si de lei , dc poti compensat e mai bine . Eu m-am alarmat si repede am cumparat . Prospectul il poti gasi la http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=937 ( comprimate ) dar este pt copii la farmacie siropel . Noi am iesit cu succes din problema . Sanatate !!!
jayx
Postat pe 13 August 2009 14:04
si fetita mea de 1 an si 10 luni are giardia si acum ii dau giardinofug pastile , (praful din ele ) , care sunt naturiste ;cite o pastila de 3 ori pe zi .incearca cu tratament naturist pentru ca este prea mic copilul ;oricum trebuie tratat urgent
sanatate
anca_ivanciu
Postat pe 15 August 2009 09:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Haideti sa dam mana pentru ANDU-Ajutor umanitar 1 De la: Ralucuta 29 Octombrie 2009 17:08
Un animalut de companie! 130 De la: garbo_378458 30 Iulie 2013 21:05
Educatia copilului 29 De la: garbo_3069 4 Iunie 2012 20:15
Gradinita particulara Craiova 2 De la: Ana_Maria_42 27 August 2013 21:11
?? 2 De la: Ionela_Si_Adrian_Ciobanu_1 30 Ianuarie 2016 14:56
Setari Cookie-uri