cum va ajuta tati la treburi?

Tati al nostru -face prajituri
-face cumparaturi cum trebuie,studiaza calitate/pret
-gateste uneori
-face curatenie
-spala vase
-stie cum functioneaza masina de spalat
-ne cara peste tot cu masina
-se joaca cu piticii
-cumpara cadouri scumpe si frumoase
nu face:-nu iese cu copii singur
-nu ii schimba,decat daca nu sunt eu
-nu e in stare sa stea cu ei mai mult de 10 minute singur
bonytta
Postat pe 26 Iulie 2009 17:55
oricum balanta inclina spre ok
SEBY1YEAR
Postat pe 3 August 2009 14:13
si eu sunt o mamica foarte norocoasa.Tati ne ajuta destul de mult.La cumparaturi mergem amandoi,iesim impreuna la plimbare cu al nostru bebec,de multe ori il ia dimineata pe la 11 si se mai intoarce cu el pe la 4.30-5(se duce cu el acasa la mama lui.Pe mine ma lasa sa fac treburile casei si sa ma odihnesc.Face si curatenie cateodata,spala vase,si ii face si baie la brotac daca il rog.Desi ma vait cateodata,o fac doar ca sa nu piarda obisnuinta.Pupicei la toate si va sfatuiesc sa va lasati ajutate cele care nu o faceti.Este de foarte mare ajutor
segio2009
Postat pe 10 August 2009 00:02
si pe noi ne ajuta atunci cand poate. In general lucreaza foarte mult si vine seara cand deja fetita doarme. Ma juta mai ales in weekend, mergem la cumparaturi impreuna, sta cu fetita cat fac eu mancare, ma ajuta si cand ii fac baie daca este acasa.
sweet_lacry
Postat pe 12 August 2009 23:48
Si noi avem noroc de un taticut superrrrrrrrr .Ne ajuta la toate.Cand vine de la serviciu sta cu Darius ca eu sa pot gati , il plimba , ii da papa , mergem la cumparaturi impreuna , facem curat......deci pot spune ca sunt foarte norocoasa.Chiar si cand era Darius mic si avea colici se trezea (cand vedea ca eu nu mai rezist) si il plimba prin casa , ca doar asa vroia ingerasul nostru .In concluzie , am mare noroc cu el
adelafistis
Postat pe 14 August 2009 13:14
Sotului meu trebuie sa-i trasez sarcini...pe care le executa, cred ca i se trage de la faptul ca lucreaza in cadrul armatei.
Asa singur nu-si prea da seama ca trebuie sa mai puna mana, asa ca eu ca o adevarata femeie ii amintesc.
Lalea_kidz
Postat pe 14 August 2009 14:04
tati al nostru a dovedit din nou cat tine la noi de mult:)))la mare m-a ajutat foarte mult cu pitica,a stat numai el cu ea,a adormito,a plimabato...chiar am simtit acest concediu si am facut si plaja!!multumim tati ca existi si ca mergi si la cumparaturi,pe care mereu le faci foarte bine!!Pupici la pici cu tatici!!
oanaoaky
Postat pe 14 August 2009 23:27
Ma alatur si eu sotiilor formatoare de soti vrednici :)). Sotul meu e navigator, si acum e aksa de 7 luni, de cand eram insarcinata in 7 luni. Nu stiu ce m-as fii facut fara el, a fost mereu langa mine, pana si cand am nascut a dormit cu mine in spital si a avut grija de cea mika. Acum el ii face baitza, se joaca cu ea, sta cu cea mika cat fac mancare, el e responsabil cu stransul mesei, el da cu aspiratorul, si daca nu am timp sau chef sa fac mancarika se duce mereu si cumpara, ma pot baza pe el oricand, se duce oriunde il trimit fara comentarii si ne rasfata pe amandoua.
iasmina_kidz
Postat pe 8 Septembrie 2009 22:29
buna!citeam shi eu pe aici despre tatici shi trebuie sa il laud shi eu pe al meu k sa nu se oftice tati nostru ne ajuta fffffff mult ,pot spune k sunt o mamik comoda...adik dak nu am chef sa fak cine stie ce fel complicat de mancare nu ma stresez k vine tati de la lucru shi face galagie k nu are mancare nush de kre. i fak ceva mai rapid si gata.akm mai nou (chiar ieri mami cu bebe dormea shi tati a venit de la lucru a papat ce a gasit in frigider shi s-a apucat sa fak ciorbitza.pe knd s-a trezit mami deja ciorbitza fierbea .ma ajuta shi cu bebe :sta cu ea,i pregateste baitza,i face biberonul de multe ori,o mai imbraca ,i cumpara cele necesare...k sa nu mai spun k el face cumparaturi mai mult decat mine,el stie mai bine preturile decat mine knd avem ocazia dak nu e rece pt bb mergem toti.de f multe ori gatim impreuna sau facem curatenie,sau mai nou prajituri.e adevarat k shi eu il mai tachinez kte o data dar tot asa cum ziceti voi sa se leneveask.suntem f mandri de taticu nostru
eu_mino
Postat pe 20 Octombrie 2009 11:23
buna!sunteti niste fericite sa aveti sotii langa voi. Al meu sot nu prea e pe langa noi,munceste in capitala,ajunge acasa vinerea si pleaca luni dimineata....in privinta ajutoruluice pot sa spun...mergem impreuna la supermarket si facem cumparaturi pt o saptamana sa ne ajunga pana vinerea urmatoare....si sta cu pici cat fac papa atat.A sa a fost invatat de mama lui,altceva nu mai face.Ba nu mint mai butoneaza telecomanda pe canalele de sport ....ce pot face m-am obisnuit.
danalexandru
Postat pe 29 Octombrie 2009 20:09
buna!sunteti niste fericite sa aveti sotii langa voi. Al meu sot nu prea e pe langa noi,munceste in capitala,ajunge acasa vinerea si pleaca luni dimineata....in privinta ajutoruluice pot sa spun...mergem impreuna la supermarket si facem cumparaturi pt o saptamana sa ne ajunga pana vinerea urmatoare....si sta cu pici cat fac papa atat.A sa a fost invatat de mama lui,altceva nu mai face.Ba nu mint mai butoneaza telecomanda pe canalele de sport ....ce pot face m-am obisnuit.
danalexandru
Postat pe 29 Octombrie 2009 20:09
din greseala l-am trimis de doua ori
danalexandru
Postat pe 29 Octombrie 2009 20:10
Din pacate sotul meu s-a cam lenevit.ma ajuta doar cand ii e pofta lui de o mancare mai deosebita sau cand il cicalesc eu ca nu prea sta cu copilul nostru.
Mereu se plange ca ajunge tarziu de la munca si ca e obosit sau il doare spatele si mi se pune pe canapea la televizor si de aici se ridica doar ca sa manance sau sa fumeze .si eu simt ca nu mai pot de oboseala dar se pare ca pt el faptul ca eu stau acasa cu copilul e egal cu odihna.
Nu imi place atitudinea lui deloc ....dar deocamdata asta e.....
kidz003776
Postat pe 30 Octombrie 2009 15:49
Fetelor luati atutudine, daca va formati barbatii asa, asa o sa-i aveti o viata intreaga. Pe mine m-a invatat soacra mea, mi-a zis ca de mine depinde cum il formez, si ca trebuie sa iau atitudine de fiecare data cand ceva nu-mi convine. El a fost educat ca o femeie trebuie respectata, si ca orice sot trebuie sa faca ce spune nevasta ca sa aiba liniste in casa. Dar eu sunt recasatorita, am fost casatorita 3 ani cu un barbat care considera ca o femeie e nascuta sa fie sclava in casa, iar a carui mama era convinsa ca orice ar face un barbat e din vina sotiei. M-am chinuit 3 ani sa schimb ceva, dar mi-am dat seama ca nu am cu cine, eu eram femeia buna la toate, iar el seful care trebuia sa fie servit. Incercati sa vb cu sotii vostrii nu e normal asa. Sotul meu sta cu cea mika si ma ajuta si la treburile casnice, este ajutorul meu de nadejde. Niciodata nu ma refuza orice i-as cere si oricat i-ar fii de greu.
iasmina_kidz
Postat pe 30 Octombrie 2009 22:09
asta cam asa e cum ti-l inveti asa-l ai asa ca...
SEBY1YEAR
Postat pe 26 Noiembrie 2009 10:59
faptul ca ei se duc la servici si noi nu, nu inseamna ca noi nu muncim, ba din contra, de multe ori noi muncim mai mult ca ei. Noi nu avem pauza de "cafea si tigara" sau pauza de masa sau timp sa ne jucam putin pe calculator sau... sau... sau. Asa ca fetelor nu-i lasati sa leneveasca cand ajung acasa pe motiv ca "vin obositi de la servici"
De exemplu eu azi mi-am informat sotul ca dupamiaza ma duc in vizita cu piticul la o prietena de-a mea care are si ea o fetita cam de aceiasi varsta cu Eugen si i-am spus ca trebuie sa treaca pe la supermarket, sa plimbe cainele si sa prepare cina :)))
Saracul.....
corina_dragoi
Postat pe 26 Noiembrie 2009 15:35
Stiu si eu vorba aia "cum il inveti asa il ai " dar credeti-ma ca nu era asa sau cel putin eu nu am vazut latura asta la el.si nici nu tac doar ca asa ii place lui dar asta ma face si mai nervoasa si am o stare de nervi incat orice nimic ma scoate din papuci.si am tipat si la copil desi saracul nu are vina ca taticul lui e tare comod si apoi plangeam ca o proasta ca tip degeaba la copil .
Cu rusine mare spun ca in momentele cand sunt nervoasa pe el ...nimic nu imi mai place la el.....nimic nu imi convine si nici chef de iubit nu am iar el ca sa apese mai tare cutitul pe rana ...uita sa fie tandru asa cum ar trebui
ma calmez daca mai vorbesc cu cineva sau imi trece cand simt si eu nevoia sa ma zbenguiesc putin dar dupa o zi,doua ,iar vad ca nu e bine cu noi.el nu vede asa lucrurile si eu am obosit sa ii explic ca nu mai pot ...ca simt cateodata ca innebunesc.
Stiu ca ar trebui sa vorbim ...dar am obosit sa vad ca nu obtin nimic...parca nici nu ma baga in seama si nu mai aduc tema in discutie dar cand am ocazia il cicalesc cat de tare pot ...va dati seama ca nu ii place si imi zice sa tac ceea ce pe mine ma enerveaza si mai tare si de ciuda ii mai zic.
Stiu ca nu ar trebui sa accept comportamentul lui si ca trebuie sa iau masuri dar inca nu sunt pregatita .si acum ca am povestit asta ...ma simt vinovata fata de el ....parca as exagera eu ....si totusi,el asa e .

Trebuie sa spun ca sunt zile ( putine tare ) cand vrea sa gateasca el iar eu ies afara cu copilul .asta se intampla duminica ,cateodata ,si tot duminica inchid usa la dormitor si il las cu copilul si eu mai atipesc putin ,macar o ora .nu se plange...
Suntem doua firi incapatanate ,asta ca o completare la ceea ce am scris.
kidz003776
Postat pe 27 Noiembrie 2009 00:55
nu ar avea de ce sa se planga ar fi si culmea oricum e si copilul lui iar episodul de duminica ar trebui sa se intample mai des macar in week-end
SEBY1YEAR
Postat pe 28 Noiembrie 2009 11:27
Am discutat cu el despre astea si a dat semne ca a inteles si ca ma intelege.acum astept rezultate.
kidz003776
Postat pe 28 Noiembrie 2009 16:18
Eu cred ca trebuie sa discutati despre asta,altfel nu se rezolva problemele pe care tu le vezi sau pe care le aveti.Cu calm se rezolva multe..
ninutza_kidz
Postat pe 28 Noiembrie 2009 23:38
asta cam asa este cu rabdarea treci marea voi ce mai faceti ninutza?sunteti bine?
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Decembrie 2009 14:19
Sotul meu este tatal perfect,este mai degraba mama decat tata,ma ajuta cu tot si cu toate,nu stiu ce m-as face fara el.
maria26
Postat pe 1 Aprilie 2010 15:21
Sotul meu mai merge la cumparaturi si ma mai ajuta cu curatenia.In rest, eu le fac pe toate!In weekend, sa va spun sincer, sta toata ziulica si leneveste in pat, la televizor, la calculator(bine ca avem doua, ca de nu, e prapad).Dar ma multumesc si cu atat! Doamne fereste,daca il deranjez in weekend de la un joc, sta suparat pe mine, trebuie sa imi cer scuze.E ca un copil! Mai bine spus, mai rau decat un copil !!
sanda5
Postat pe 1 Aprilie 2010 20:18
tati nostru nu prea ne ajuta la arta culinara in rest se duce face piata si e mort dupa curatenie va spun drept fetelor e mai rau ca mine eu mai las o scama pe jos daca o vad dar el face urat si tocmai de aceea el se ocupa de curatenie,in rest nu face nimic decat munca,tv si poker online
anaROBERT
Postat pe 1 Aprilie 2010 23:18
buna,sotu meu ma ajuta cu ce stie el cel mai bine cu cumparaturi si cu mancare pana inainte sa nasc el facea mancare in casa eu curatenie si spalam vasele acuma de cand o avem pe rebeca mai fac si eu de manacare dar cand am timp,de facut curat nu face si nici nu ii paLCE SA BAGE LA MASINA DE SPAlt haine,dar mai sta cu cu pitica noastra mai ales cand merg la sala sau la epilat sau la unghi,etc,in concluzie sun multumita ATA CAT SE POATE.
rebeca_kidz
Postat pe 8 Aprilie 2010 09:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mamici de ingerasi 163 De la: ingerasulGabriela 16 Martie 2013 10:46
Pe lng plopii...fr soț. 2 De la: Thor_again 18 Martie 2011 15:00
Mama singura 3 De la: Madalina_Roxana_2 17 Septembrie 2017 16:34
http://www.t-a-t-a.ro/ 1 De la: deeaaeed 13 Mai 2009 14:01
As vrea sa cunosc o mama singura 57 De la: secrau22 23 Martie 2015 22:06
Setari Cookie-uri