de suflet

Daca mi-as putea trai din nou viata ...
- M-as fi culcat sa ma odihnesc atunci cind ma simteam rau, in loc sa pretind ca pamintul se va opri daca eu nu voi fi la serviciu pentru o zi.
- As fi ars luminarea roz sculptata ca un trandafir in loc sa o las sa se topeasca in camara.
- As fi vorbit mai putin si as fi ascultat mai mult.
- As fi invitat prieteni la masa chiar daca e o pata pe covor si canapeaua trebuie stearsa.
- As fi mincat pop-corn in camera "buna" si nu mi-as mai fi facut atitea griji din cauza prafului cind cineva vroia sa aprinda focul in semineu.
- Mi-as fi facut timp sa-l ascult pe bunicul povestind din tineretile lui.
- N-as fi insistat niciodata sa mergem cu geamurile masinii inchise intr-o zi frumoasa de vara doar pentru ca parul meu a fost proaspat coafat si fixat.
- As fi stat intinsa pe pajiste cu capul pe iarba.
- As fi plins si ris mai putin privind televizorul si mai mult privind viata.
- Dar, cel mai mult, sa am o a doua sansa la viata, as pretui fiecare moment, l-as privi cu adevarat...l-as trai...
- Nu m-as mai agita atit de mult pentru lucruri meschine si marunte.
- Nu va faceti griji din cauza celor care nu va simpatizeaza, sau mai mult, n-ar trebui sa va intereseze cine ce face In schimb, sa pretuim prietenii pe care ii avem si oamenii care ne iubesc.
- Sa ne gindim la lucrurile cu care Dumnezeu ne-a binecuvintat.
- Si la ceea ce facem in fiecare zi sa ne imbunatatim mintea, trupul, sufletul, emotiile.
tudor_claudia
Postat pe 24 Iulie 2008 16:29
intelepciunea inseamana sa sti cand sa te opresti...
tudor_claudia
Postat pe 25 Iulie 2008 09:43
ai mare dreptate: pana cand nu esti pe cale sa piezi ceva sau nu treci prin momente grele, nu realizezi ce ai de fapt si nu pretuiesti cu adevarat ce ai...
ruschita
Postat pe 25 Iulie 2008 11:11
ca sa intelegi cat esti de prost trebuie totusi sa iti mearga mintea....


sper sa nu supar pe nimeni cu cheatiile astea, sunt doat pt suflet...si pt meditat


ruschita...asa e din pacate....sti vb aia
traieste ca si cum ar fi ultima zi...
tudor_claudia
Postat pe 25 Iulie 2008 12:55
Paradoxul vremurilor noastre

Paradoxul vremurilor noastre n istorie este cã avem
clãdiri mai mari, dar suflete mai mici,
autostrãzi mai largi, dar minti mai nguste.
Cheltuim mai mult, dar avem mai putin; cumpãrãm mai mult, dar ne bucurãm mai putin.
Avem case mai mari, dar familii mai mici; avem mai multe accesorii, dar mai putin timp;
avem mai multe functii, dar mai putinã minte,
mai multe cunostinte, dar mai putinã judecatã,
mai multi experti si totusi mai multe probleme,
mai multã medicinã, dar mai putinã sãnãtate.
Bem prea mult,
fumãm prea mult;
cheltuim prea nesãbuit,
rdem prea putin, conducem prea repede
Ne enervãm prea tare,
ne culcãm prea trziu,
ne sculãm prea obosiþi,
citim prea putin, ne uitãm prea mult la televizor
si ne rugãm prea rar.
Ne-am multiplicat averile, dar ne-am redus valorile!
Vorbim prea mult, iubim prea rar si urm prea des.
Am nvãtat cum sã ne cstigãm existenta, dar nu si cum sã ne facem o viatã, am adãugat ani vietii si nu viata anilor.
Am ajuns pnã pe Lunã si napoi, dar avem probleme
cnd trebuie sã traversãm strada, sã facem cunostintã cu un vecin.
Am cucerit spatiul cosmic, dar nu si pe cel interior.
Am fãcut lucruri mai mari, dar nu mai bune.
Am curãtat aerul, dar am poluat solul.
Am cucerit atomul, dar nu si prejudecãtile noastre.
Scriem mai mult, dar nvãtãm mai putin.
Plãnuim mai multe, dar realizãm mai putine.
Am nvãtat sã ne grãbim, dar nu si sã asteptãm.
Am construit mai multe calculatoare, am facut ca acestea sã detinã mai multe informatii, sã producã mai multe copii, dar comunicãm din ce n ce mai putin.
Acestea sunt vremurile fast-food-urilor si digestiei ncete;
oamenilor mari si caracterelor meschine;
profiturilor rapide si relatiilor superficiale.
Acestea sunt vremurile n care avem douã venituri,
dar mai multe divorturi, case mai frumoase, dar cãmine destrãmate.
Acestea sunt vremurile n care avem excursii rapide,
scutece de unicã folosintã, moralitate de doi bani,
aventuri de-o noapte, corpuri supraponderale si
pastile, care ti induc orice stare: de la bucurie la liniste, la moarte.
Sunt vremuri n care sunt prea multe n vitrine,
dar nimic n interior; vremuri n care tehnologia ti
poate aduce acest mesaj si n care poti decide,
fie sã mpãrtãsesti acest punct de vedere, fie sã
stergi mesajul.
Aminteste-ti sã-ti petreci timp cu persoanele iubite,
pentru cã nu vor fi lngã tine o eternitate.
Aminteste-ti sã spui o vorbã bunã copilului, care te
venereazã, pentru cã acel copil va creste curnd si
va pleca de lngã tine.
Aminteste-ti sã-l mbrãtisezi cu dragoste pe cel de
lngã tine, pentru cã aceasta este singura comoarã pe care o poti oferi cu inima si nu te costã nimic.
Aminteste-ti sã spui "Te iubesc" partenerului si
persoanelor pe care le ndrãgesti, dar mai ales sã o
spui din inimã! O sãrutare si o mbrãtisare vor alina
durerea, atunci cnd sunt sincere.
Aminteste-ti sã-i tii pe cei dragi de mnã si sã
pretuiesti acel moment, pentru cã, ntr-o zi, acea
persoanã nu va mai fi lngã tine. Fã-ti timp sã
iubesti, fã-ti timp sã vorbesti, fã-ti timp sã
mpãrtãsesti gndurile pretioase pe care le ai.

Tuturor prietenilor mei, vã multumesc cã existati!
tudor_claudia
Postat pe 26 Iulie 2008 20:24
Un profesor de filosofie stãtea n fata clasei avnd pe catedrã cteva lucruri.Cnd ora a nceput, fãrã sã spunã un cuvnt, a luat un borcan mare gol, pe care l-a umplut cu mingii de golf.
I-a ntrebat pe studenti dacã borcanul este plin si acestia au convenit cã era.Profesorul a luat atunci o cutie cu pietricele pe care le-a turnat n borcan,scuturndu-l usor. Pietricelele au umplut golurile dintre mingile de golf.
I-a ntrebat din nou pe studenti dacã borcanul era plin iar acestia au fost de acord cã era.Profesorul a luat dupã aceea o cutie cu nisip pe care l-a turnat n borcan. Firesc nisipul a umplut de tot borcanul.
I-a ntrebat din nou pe studenti cum stãtea treaba iar acestia au rãspuns n cor "pliiin"!
Profesorul a scos de sub catedrã douã cesti cu cafea pe care le-a turnat n borcan umplndu-l de aceastã datã definitiv.
Studentii au rs.
Dupã ce hohotele s-au domolit, profesorul spus: "Acum as dori sã ntelegeti cã acest borcan reprezintã viata voastrã. Mingiile de golf reprezintã lucrurile importante pentru voi: familie, copii, sãnãtate, prieteni si pasiunile voastre. Dacã totul ar fi pierdut n afarã de acestea, viata voastrã ar fi tot plinã. Pietricelele sunt celelalte lucruri care conteazã pentru voi: serviciul, casa, masina, iar nisipul e restul lucrurilor mãrunte. Dacã veti ncepe cu nisipul, nu veti mai avea unde sã puneti mingile de golf si pietricelele. La fel si n viatã, dacã ti irosesti tot timpul si energia pentru lucrurile mici, nu vei avea niciodatã timp pentru lucrurile importante pentru tine.
Acordã atentie lucurilor importante pentru fericirea ta. Joacã-te cu copiii, iesi cu sotia n oras la cinã, joacã golf, vei avea suficient timp altã datã sã faci curat sau sã repari cine stie ce dispozitiv.
Ai, n primul rnd grijã de mingiile de golf, ele conteazã cu adevãrat. Stabileste-ti prioritãtile, restul e doar nisip."Unul dintre studenti a ridicat mna interesndu-se ce reprezentau cele douã cãni de cafea. Profesorul a zmbit:"Mã bucur cã ntrebi asta, ele vor doar sã arate cã, orict de plinã ar pãrea viata ta,e loc ntotdeauna pentru douã cãni de cafea, mpreunã cu un prieten .
boruga_silvia
Postat pe 30 Iulie 2008 22:13
silvia
tudor_claudia
Postat pe 31 Iulie 2008 13:26
a pune intrebari nu este gresit
a renunta sa crezi deoarece nu ai gasit raspuns intrebarilor tale este gresit
tudor_claudia
Postat pe 8 August 2008 23:46
"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele" - Rabindranath Tagore
a1_23
Postat pe 9 Septembrie 2008 21:40
cand dai inapoi nu sti nicicand unde ajungi


nu imi amintesc autorul....
tudor_claudia
Postat pe 12 Septembrie 2008 22:22
Septembrie

Curge prin rugina toamnei
cantecul obosit de poveri

Colindele somnului se apropie
si orizontul
tiveste orele de fum

Ramanem intr-o rascruce
cu soarele pe umar....
(Ana Franculescu)
blue_eyes_kidz
Postat pe 14 Septembrie 2008 21:57
in dimineata asta am sa renunt sa spal rufe si am sa te iau sa mergem in parc sa ne jucam.

In dimineata asta am sa las vasele nespalate in chiuveta si am sa te las sa ma inveti cum sa facem puzzle-uri impreuna.

In dupa-amiaza asta voi scoate telefonul din priza si voi tine computerul inchis, si voi sta cu tine in gradina sa facem balonase de sapun.

In dupa-amiaza asta nu am sa ridic vocea nici un moment si nu am sa fiu iritata cind tu strigi si miorlai dupa masinuta cu inghetata, dar iti voi cumpara una daca se apropie de noi.

In dupa-amiaza asta nu ma va preocupa ce vei deveni cand vei fi mare, si nici nu voi re-analiza fiecare decizie a mea in ce te priveste.

In dupa-amiaza asta te voi lasa sa ma ajuti la prajituri si nu te voi impiedica sa le aranjezi singur.

In dupa-amiaza asta te voi duce la McDonald's si voi cumpara pentru amindoi Happy Meal, ca tu sa ai doua jucarii.

In seara asta te voi tine in brate si-ti voi spune o poveste despre cum te-ai nascut, si-ti voi spune cit de mult TE IUBESC.

In seara asta te voi lasa sa imprastii apa din cada si nu ma voi enerva.

In seara asta te voi lasa sa stai treaz pina tirziu, cit timp stam pe terasa si numaram stelele.

In seara asta ma voi cuibari linga tine ore intregi si voi renunta la emisiunile TV preferate.

In seara asta , cind iti voi mingiia parul cu degetele in timp ce tu te rogi, ii voi multumi lui Dumnezeu pentru ca mi-a daruit cel mai pretios dar oferit vreodata.

Ma voi gindi la parintii care-si cauta copiii disparuti, la parintii care viziteaza mormintul in locul dormitorului, la parintii care-si vegheaza copii suferinzi in spitale, indurerati ca nu le pot alinta cu nimic suferinta.

Si cind te voi saruta de noapte buna, te voi tine in brate un pic mai strins, un pic mai mult. Iar apoi ii voi multumi lui Dumnezeu pentru tine si-l nu-i voi cere nimic altceva, decit o alta zi...
tudor_claudia
Postat pe 25 Septembrie 2008 12:28
sunteti geniale
fetelor, cautati cartea "Supa de pui pentru suflet", varianta pt. femei
eu citeam, plangeam, dar ma eliberam... sunt chestii adevarate, nedureroase
zlatazlata
Postat pe 11 Noiembrie 2008 22:13
Cine m-a pus sa intru aici??Am intrat am vazut despre ce e vb si am continuat sa citesc,oare m-am regasit aici printre randuri?M-au facut sa lacrimez!!!!sunteti bestiale si sensibile!
andraandra2
Postat pe 16 Noiembrie 2008 13:56
nu inteligenta face diferenta dintre oameni ci vointa si atitudinea
tudor_claudia
Postat pe 21 Noiembrie 2008 22:03
Buna minunate si sensibile mamici cu suflete calde si iubitoare,

Am plans si am zambit si ma simt extraordinar. Daca e sa pot spune ceva de suflet ar fi povestea mea. La 19 ani am aflat ca pot ramane in scaun cu rotile, dar ca ar mai fi o sansa pe care nu mi-o garanteaza nimeni si m-am operat si am reusit sa fiu suficient de nebuna sa merg la scurt timp dupa operatie de era sa ma lege dr de pat sa stau cuminte, dar am reusit sa merg. Am 31 acum si merg. Mi s-a spus ca risc sa nu pot duce sarcina pana la capat sau risc sa raman in carut dupa nastere. Am nascut si merg. Mi-am dorit acest copil si am reusit sa-l am, iar in fiecare clipa zambesc si sunt fericita.
Tot ce pot spune e sa nu-ti pierzi speranta si sa crezi pana in ultima clipa ca va fi bine, ca ai sa reusesti, dar sa nu uiti niciodata sa te bucuri de ce si de cine ai langa tine, pentru ca in fractiune de secunda totul poate disparea.
Sunt fericita ca azi pot merge si imi pot invata fetita sa mearga, sunt fericita ca pot sa-i citesc povesti, ca pot dansa cu ea, mai usor ce-i drept ca nu sunt suficient de ok, dar azi e bine si poate si maine.
Nu uitati sa pretuiti clipele frumoase si nu va obositi cu nisipul, vorba profesorului de filozofie.

cristinaschatz
Postat pe 27 Noiembrie 2008 21:10
draga de tine, anita_maria, ma bucur mult pentru tine, ma faci sa-mi fie rusine ca mereu am alte prioritati - sa invete copilul bine, sa fie premiant, sa putem sa ne schimbam masina, sa mergem in concediu, sa ne schimbam odata si odata mobila....si pot enumera o groaza...doamne, ce rusine mi-e, cat de egoisti suntem! Multumesc din suflet ca mi-ai deschis ochii!Iti urez sanatate, sa te bucuri de copilul minunat pe care ti l-a dat Dumnezeu!
blue_eyes_kidz
Postat pe 6 Decembrie 2008 00:50
imi place tare mult ce ati scris,mamicutelor ,si aveti dreptate.
,m-am emotionat.
ninutza_kidz
Postat pe 7 Decembrie 2008 03:26
am crezut ca sunt singura care mi-au dat lacrimile,dar citind tot mai mult am descoperit ca descopar din ce in ce mai multe lucruri frumoase sensibile de care ne lovim in viata de zi cu zi si nu le dam importanta,si am mai descoperit si alte mamici care s-au emotionat si le-au dat lacrimile fffffffffffff frumos.
maria_serafim
Postat pe 12 Ianuarie 2009 12:34
Copilul nu datoreaza parintelui viata,ci cresterea.

Toti oamenii mari au fost mai intai copii. (Dar putini dintre ei isi mai aduc aminte)

Cand nu mai esti copil ai murit demult.

In copilarie doresti totul,la tinerete si la maturitate ceva anume,la batranete nimic.

Mintea unui copil este o pagina alba, pe care putem scrie aproape tot ce voim; dar o data ce am scris, cerneala aproape ca nu se mai poate sterge.
SEBY1YEAR
Postat pe 19 Februarie 2009 13:58
Sufletul omului este nemuritor si etern.

Suprema ntelepciune este a distinge binele de rau.

A studia i a nu gndi este o risip. A gndi i a nu studia este periculos.

SEBY1YEAR
Postat pe 19 Februarie 2009 14:06
Era odata un copil care urma sa se nasca. Intr-o zi el l-a intrebat pe Dumnezeu:
- Doamne mi s-a spus ca ma vei trimite pe pamant maine,dar spune-mi te rog , cum voi trai eu atat de mic si neajutorat?
Acesta ii raspunse, zambind:
- Din multimea ingerilor am ales unul pentru tine. El te asteapta cu drag si va avea grija de tine.
- Dar, Doamne,aici in cer, eu nu fac altceva decit sa cant si sa zambesc. Este suficient pentru mine ca sa fiu fericit. Si cum voi reusi eu sa-i inteleg pe oameni? Eu nu le cunosc limba...
- Ingerul tau iti va spune cele mai dulci si frumoase cuvinte pe care le-ai auzit vreodata. Cu multa rabdare si dragoste,i ngerul tau te va invata sa vorbesti.
- Si ce voi face cand voi vrea sa vorbesc cu Tine?
- Ingerul tau iti va impreuna miinile si te va invata sa te rogi.
- Am auzit ca sunt oameni rai pe pamant. Cine ma va apara de ei?
Raspunsul nu ezita nicio clipa:
- Ingerul tau te va apara chiar cu riscul propriei vieti.
- Dar eu voi fi mereu trist, pentru ca nu te voi mai putea vedea?
- Ingerul tau iti va vorbi adesea despre Mine si te va invata drumul care te va conduce spre Mine,chiar daca Eu iti voi sta mereu alaturi.
In acel moment era multa pace in cer, iar vocile de pe pamant de abia puteau fi auzite. Atunci, in graba, copilul intreba incet si sfios:
- Cum se numeste ingerul meu?
Acesta il mangaie cu privirea sa blanda si zise:
- Numele ingerului tau nu are importanta, important este ca el e langa tine. Acel inger va veghea asupra ta toata viata ta, pana cand te vei intoarce inapoi la mine iar tu il vei numi..... MAMA!
SEBY1YEAR
Postat pe 26 Februarie 2009 12:54
Un copil este un inger ale carui aripi se micsoreaza pe masura ce ii cresc picioarele.
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Martie 2009 12:12
Se spune ca a fost odata demult, o insula. Si pe aceasta ndepartata insula traiau toate sentimentele si valorile umane:

Buna Dispozitie, Tristetea, ntelepciunea si - ca toti ceilalti - Iubirea.

ntr-o buna zi, sentimentele au fost anuntate ca insula era pe cale sa se scufunde si si pregatira navele si plecara.

Doar Iubirea ramase pna n ultimul moment.

Cnd insula fu pe punctul de a se scufunda, Iubirea decise sa ceara ajutor.

Bogatia a trecut pe lnga Iubire cu o barca luxoasa. Iubirea i zise:

Bogatie, ma poti lua cu tine?

Nu te pot lua, caci e mult aur si argint n barca mea si nu am loc pentru tine.

Iubirea se hotar atunci sa ceara ajutorul Orgoliului, care tocmai trecea pe-acolo ntr-o superba nava.

Orgoliu, te rog, ma poti lua cu tine?

Nu te pot ajuta, Iubire - raspunse Orgoliul - aici totul e perfect, mi-ai putea strica nava.

Atunci Iubirea implora Tristetea, care trecea pe lnga ea:

Tristete, te rog, lasa-ma sa vin cu tine!

Oh Iubire, i raspunse Tristetea sunt att de trista nct trebuie sa ramn singura...

Chiar si Buna Dispozitie trecu pe lnga Iubire, dar era att de multumita, nct nici nu auzi ca este strigata.

Dintr-o data se auzi o voce:

Vino Iubire, te iau cu mine

Vorbea un batrn.

Iubirea se simti att de recunoscatoare si plina de bucurie, nct uita sa l ntrebe pe batrn cine este.

De cum sosira pe tarm, batrnul pleca.

Iubirea si dadu seama ct de mult i datora batrnului si a ntrebat Cunoasterea:

Cunoastere, mi poti spune cine m-a ajutat?

A fost Timpul a raspuns Cunoasterea.

Timpul? - se ntreba Iubirea De ce tocmai Timpul m-a ajutat?

Cunoasterea, plina de ntelepciune, raspunse:

Pentru ca numai Timpul e n stare sa nteleaga ct de importanta e Dragostea n viata!
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Martie 2009 12:17
Poverile lumii uoare mi sunt,
Cnd simt mna-i cald pe pleoape,
Cnd vii s ridici al meu suflet crunt
Departele cer l simt pe aproape.

Durerile vieii uitate mi sunt,
Cnd lai peste mine mantaua curat
i tot ce n ea e negru vemnt
Preschimbi n iubire bogat.

Dincolo de vis, dincolo de tot,
Departe de lumea ce zace-ngheat,
Stm singuri de vorb n nopate, i pot
S-i spun ce nu spun nimnui niciodat

Sa-Ti spun ca mi-e frica, ca tremur, ca dor,
Atatea sperante ce-n mine se nasc neintrebate
Ucide crunta povara a neimplinirilor
Si frica de de va urma din loc nu se-abate

Tu stii cum iubesc, cand plang si de mint
Nimic st ascuns de faa Ta, Tat,
Dect fr Tine o via s simt,
Mai bine, Te rog, mai nate-m-o dat!!!
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Martie 2009 12:15
Gndul este sculptorul ce te face persoana care doreti s fii. (Henry David Thoreau)
A avea credin nseamn a crede n ceea ce nu vezi, iar rsplata pentru acest credin va fi s vezi ceea ce crezi. (Sf. Augustin)
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Martie 2009 12:23
Daca ...dar nu ni se da o a doua viata , iar in asta pe care o avem sigur u vom face asta , pentru ca asa suntem toate ( toti ) . O zi buna !
cornelia7dobre
Postat pe 11 Martie 2009 17:27
Pentru a intelege dragostea parintilor tai trebuie sa cresti tu insuti un copil. (proverb chinezesc)
Copiii invata sa zambeasca de la parintii lor. ( Shinichi Suzuki )
SEBY1YEAR
Postat pe 12 Martie 2009 16:14
" Caracterul fara ntelepciune poate mult, dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic. "Cicero
SEBY1YEAR
Postat pe 12 Martie 2009 16:15

Omul nu poate ajunge om dect prin educatie.
I. Kant


Exemplele bune fac mai mult ca toate teoriile din lume.
N. Vaschide


Cel ce deschide o scoala, nchide o temnita.
V. Hugo
SEBY1YEAR
Postat pe 12 Martie 2009 16:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
intrebare de la o mamica care are o bebelusa de o luna azi am implinit o luna 2 De la: Morena29 6 August 2010 15:09
vand pompa de san avent 2 De la: chinabuye 9 Mai 2010 14:57
bluze copii 1-2 ani la 5 lei buc 1 De la: pinky 16 Februarie 2010 06:34
Vand Marsupiu Soft&Dream Chicco NOU 2 De la: chinabuye 9 Mai 2010 15:07
AFTER SCHOOL CLUBUL ISTETILOR DIN CONSTANTA (SCOALA DUPA SCOALA) 1 De la: kidz001127 18 Iunie 2009 11:39
Setari Cookie-uri