fontanela

Fontanela este caracteristica nou-nascutilor si este partea moale din varful craniului. Are forma de romb si corespunde unui cartilagiu de crestere. In acea, zona oasele craniului nu sunt inca sudate, sudarea acestora facandu-se pana la o perioada de 1-2 ani, in functie de fiecare bebelus in parte.

Fontanela nu prezinta o fragilitate deosebita, este elastica si acoperita de pielea capului.
ale_micutza
Postat pe 14 Iulie 2009 22:02
Fontanela este spatiul care se formeaza la intalnirea oaselor calotei craniene, oase care la nastere nu sunt complet sudate, permitand dezvoltarea ulterioara a dimensiunilor craniului si consecutiv a creierului.

Fontanele urmeaza sa se inchida in urmatorii 2 ani de viata. Din cele 6 fontanele, doua sunt mai importante din punct de vedere clinic:

# fontanela mare (anterioara sau romboida) cunoscuta popular sub numele de "moalele capului", situata la intalnirea dintre osul frontal cu cele doua oase parietale
# fontanela mica (posterioara sau triunghiulara) situata la intalnirea dintre osul occipital cu cele doua oase parietale.

Momentul inchiderii fontanelelor variaza in limite largi: in timp ce fontanela posterioara poate fi inchisa la nastere sau se inchide de onicei pana la 3 luni, fontanela anterioara se inchide de obicei intre 9 si 18 de luni, cu limite de la 6 la 24 de luni.
ale_micutza
Postat pe 14 Iulie 2009 22:03
Draga UBITA,
te-am pus pe ganduri cu problema noastra, "fontanela", dar, pentru ca tu nu esti inca mamica, ati sugerez sa iei toate masurile pentru ca fetita ta sa nu se nasca cu astfel de probleme. Cum??? Discuta cu medicul tau, nu exagera cu vitaminele care ati aduc un aport sporit de calciu. Vara, soarele face cat toate vitaminele la un loc si alimentatia ta la fel ! Noi am neglijat acest aspect.
Sa auzim de bine.
emi_vio
Postat pe 15 Iulie 2009 18:41
ms mult vio...acum sunt cu sufletul la gura deoarece de dimineatza am sangerat puitn si am mers de urgenta la spital fff speriati si mi au zis k mi s a deschis colul iar acum stau cu sufletul in gat sa nu ma dilat fara contractii .....poate suna stupid ce mi trece prin cap dar sunt cu nervii pe moate.abia astept sa nasc si sa o vad k e bn.o sa tin cont de ce mi ati zis si cred ca o sa va stresez cu intrebarile dupa ce vine gaza pupici
carter
Postat pe 15 Iulie 2009 21:34
sa speram ca ai si timpul necesar pupici si nastere usoara.
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Iulie 2009 13:53
cunosc senzatia,am simtit-o si eu de doua ori,abia asteptam sa vina bebe ca-l vad sa-l pup ......ce sa mai..eram nerabdatoare rau!iti doresc nastere usoara si sanatate multa,sa ne dai de veste cand vine bebe,,,,,si poze sa-l vedem,dar pana atunci ai grija de tine!
silviatatu
Postat pe 16 Iulie 2009 14:04
am ajuns la 38 de sapt ...medicul zice k este bine..azi am fost iar la control..mi a zis k am colu foarte moale si k bb e pe teava dar ca tre repaos total ..undeva pe duminica o asteptam.cel mai frica imi este de taiat si cusut deoarece am optat ptr o nastere normala fara anestezie.sa vedem ce va fi.pupici
carter
Postat pe 17 Iulie 2009 20:26
daca nu-ti face epidurala va durea mai tare travaliul, dar la cusut iti face anestezie locala xilina si nu mai simti nimic, xilina chiar iti amorteste bine locul
pinicuta
Postat pe 17 Iulie 2009 21:31
Buna "ubita",cred ca tu iti faci griji si te stresezi prea din timp.Poate fetita ta nu o sa aiba astfel de probleme si iti doresc asta din suflet,cred ca ar trebui sa fii mai linistita pentru ca toate trairile noastre se transmit la bebei si pot deveni agitati.Incearca sa iei problemele asa cum vor veni ,pe rand si cu incredere.Si eu sunt o mamica fara ajutoare,am fost si eu putin speriata la inceput,dar acum am prins curaj si am invatat sa ma descurc in orice situatie.Cand o sa iti tii puiul in brate ai sa te inunzi de fericire si nimik nu ti se va mai parea greu.Mult curaj si iti doresc nastere usoara.
rodika_82
Postat pe 18 Iulie 2009 17:24
Buna fetelor, imi spune si mie cineva de ce se schimba sticluta de Vigantol la 20 de zile. Cineva a fost la Cluj cu copilul si acolo i-a spus sa o schimbe la 2 saptamani dar nu i-a spus si de ce..Multumesc si sa va creasca bebei sanatosi si frumosi.
crina_kidz
Postat pe 2 Septembrie 2009 10:41
pentru ca pe urma expira valabilitatea substantei active, intra in interactiune cu lumina, ceva de genul... Plus ca vigantolul este de fapt un ulei, si ca orice sticla de ulei odata deschisa incepe tretat sa "rancezeasca" (bebelusii trebuie sa consume numai alimente f proaspete)
pinicuta
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:14
buna fetelor.
am citit cam tot ce ati scris pana acum si trebuie sa va spun si problema noastra, in caz ca mai este cineva in aceasta situatie poate discutam subiectul
am o fetita de 8 luni care s-a nascut cu fontanela mare, iar din acest motiv noi urmam schema clasica cu D3 (care apropo se gaseste doar in afara tarii ca la noi nu se mai produce), adica injectabil.de curand cand am mers la pediatru mi-a zis ca are fontanela bombata si ca pulseaza si m-a trimis la un neurolog sa-i fac o ecografie . va rog sa-mi spuneti daca mai este cineva in acest caz , ca sunt data peste cap .
inca
Postat pe 5 Octombrie 2009 15:04
Draga Inca eu am un baietel de 11 luni care de la varsta de 5 luni face vitamina D3 injectabil (luata din Germania), pentru ca fontanela anterioara nu se inchidea iar capul lui este putin mai mare decat al altor copii de varsta lui.Am observat ca si lui ii pulseaza dar pediatra nu ne-a zis ca ar fii o problema, am inteles ca e normal sa pulseze....
Voi ati fost la neurolog? Ce a zis??
silvia_kidz
Postat pe 17 Noiembrie 2009 12:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
biberonul 28 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:33
gem cumparat 2 De la: aly_raz 16 Ianuarie 2010 19:04
Luxatie congenitala bilaterala de sold 5 De la: Liana_Neicu_1 6 Februarie 2017 09:37
TBC- Bacilul Koch, o problema.... 10 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 17:26
Isi baga pumnul in gura! 29 De la: tusi_Oli 13 Aprilie 2010 22:51
Setari Cookie-uri