fontanela

buna fetelor. am si eu o intrebare. cati cm tre sa aiba fontanela la 10 luni jumate? sau care sunt limitele normale? 2/1cm e ceva rau? adica de ingrijorat?
ruschita
Postat pe 15 Iulie 2008 12:06
daca a avut mai mult la nastere, e OK. nu sunt limite normale exacte pe varsta, doar ca trebuie sa scada treptat de la nastere si sa se inchida pana la 1 an jumate. al meu are cu o luna mai mult ca al tau si are 1,5/1 cm si vorba aia l-au vazut atatia pediatri
a1_23
Postat pe 15 Iulie 2008 13:16
da, cand s-a nascut avea tot capul fontanela aproape:)) dar acum 2 luni tot 2/1 era fontanela
ruschita
Postat pe 15 Iulie 2008 14:33
si la al meu stationeaza de ceva timp...asa mi se pare. insa n-are ce sa fie, oricum nu l-am masurat la milimetru, probabil nu sesizam noi. a facut el progrese uriase pe alte planuri de la o zi la alta
a1_23
Postat pe 15 Iulie 2008 14:51
Cum vi se pare Vigantolul pentru fontanela?
Mie nu prea imi inspira incredere. Injectiile la 2 luni erau sfinte.
Folositi altceva in afara de Vigantol?
raruta
Postat pe 21 Septembrie 2008 22:08
eu folosesc tot vigantol. mihnea are fontanela foarte mica (de la nastere a fost mica) si am fost la multi pediatri in problema acesta. toti mi-au spus ca nu conteaza cat de mica este fontanela, bebe trebuie sa primeasca vigantol. eu ii dau 2 pic/zi.
felideni
Postat pe 23 Septembrie 2008 00:28
doar 2 picaturi pe zi? Eu ii dau 5 si tot nu se inchide.Si nu imi dau seama de ce!
raruta
Postat pe 23 Septembrie 2008 15:15
raruta, sticluta de vigantoll trebuie schimbata dupa 20 de zile, sa nu fie tinuta la lumina, caldura.
5 picaturi e doza de tratament a rahitismului,nu de profilaxie, nu se da asa doar pentru ca e fontanela "mare" e periculos sa-i dai mult fara analize.; foarte periculos!
pot sa te intreb ce varsta are bebe si cat are fontanela? de cat timp ii dati 5 picaturi? i-ati facut analize si a reiesit ca are rahitism?

Postat pe 25 Septembrie 2008 21:01
pentru boaba, ii administrezi baietelului tau vigantol oil sau injectabil? care crezi care este mai bun? multumesc!
felideni
Postat pe 26 Septembrie 2008 15:26
buna, vigantol oil, picaturi ii dau. nu se mai gaseste cel injecatbil in romania, pe cine am auzit ca-i face injectabil si l-au procurat din Italia.
acuma cica era mai bun cel injectabil..

Postat pe 26 Septembrie 2008 16:27
Rares are 8 luni si fontanela lui se inchide foarte greu.Vom merge la medic miercurea viitoare sa-i facem o analiza -masurarea presiunii craniene-si apoi vedem ce medicatie sa luam.
raruta
Postat pe 26 Septembrie 2008 22:21
pentru boaba- mihnea are fontanela aproape inchisa (marti va implini 8 luni) si medicul de familie a spus sa reducem vigantolul la o picatura. ce sa fac? eu i-am dat tot doua...am facut bine? multumesc!
felideni
Postat pe 27 Septembrie 2008 17:49
fetelor fontanela se poate inchide pana in jurul varste de 2ani .la mine la fetita s-a inchis la 2ani si ceva,la baietel la 1,8ani deci nu este o lege fiecare copil are mersul lui.vigantolul este bun ajuta la asimilarea calciului in oase mai ales pe timp de iarna cand au parte de mai putin soare va pup
alinadiana0680
Postat pe 28 Septembrie 2008 10:28
pt felideni, e bine 2 picaturi!

Postat pe 28 Septembrie 2008 23:39
buna fetelor....noi avem fontanela aproape inchisa....azi facem 11 luni...si noi nu mai luam vigantol de cand cu scandalul acela la tv....noi l-am inlocuit cu vitamina D3 de la Biofarm tot 2 picaturi pe zi ,se schimba sticluta la 20 de zile.....si dr ne-a spus ca suntem ok ....si in primul rand nu scrie nicaieri ca fontanela trebuie sa se inchida pana la varsta de 1 an ....dupa cum a spus si ALINADIANA poate sa dureze pana in jurul varstei de 2 anisori..fiecare copil se dezvolta in ritmul sau..va pupicim
deliarebecca
Postat pe 29 Septembrie 2008 08:20
buna
altceva inafara de vigantol ar fi: multi tabs (tot vitamina D 3 dar in alta concentratie in loc de 2 pic vigantol dai 5 pic multi tabs are pipeta si este mult mai usor de administrat)
cris_ele2004
Postat pe 24 Noiembrie 2008 12:00
vigantolul este un supliment de vitamina d asa ca este bun in mai multe privinte
anisoara_kidz
Postat pe 24 Noiembrie 2008 17:09
Chestia cu fontanela e foarte delicata. Eu am o fetita de 5 luni si i s-a inchis deja fontanela de 1 luna, adik la 4 luni. M-am ingrijorat de am crezut ca mor. mi-a fost teama sa nu faca microencefalita sau tensiunje intracraniana. Deja la nastere a avut fontanela mica. La 2 luni nu i-am mai dat vigantol si ii merge bine. am fost la echo transfontalier si de acolo rezultatul a fost ok - cum ca mai are o adincitura care este OK. Dar de stiut ca craniul nu se dezvolta numai prin fontanela ci si prin suturi.
anditzy
Postat pe 13 Decembrie 2008 09:27
andreiushka si sebi s-a nascut cu fontanela foarte mica iar lui i s-a inchis la 8 luni la fel eram si eu foarte ingrijorata sa nu i se inchida prea devreme dar la fel ni s-a spus si noua ca li se dezvolta capul si prin suturi nu doar prin fontanela cat despre vigantol nu am luat nici macar o picatura.
SEBY1YEAR
Postat pe 26 Februarie 2009 12:43
Dragi mamici,
noi folosim ca inlocuitor pt vigantol oil- Pediavit Multi. Asa ne-a recomandat dr si trebuie sa recunosc ca e mult mai simplu. Il bag in laptic si bea fara probleme.
Multa sanatate!
IriCris
Postat pe 26 Martie 2009 14:04
si uite ca avem deja 8 luni jumate. la 8 luni am fost la controlul lunar si fontanela ne-a fost declarata inchisa.
suntem bine, craniul ne creste, creieri vom avea asa ca totul e ok
nu stiti voi ce happy sunt
anditzy
Postat pe 28 Martie 2009 21:45
la fetita mea de un an si 2 saptamani ai administrez vigantol 4 picaturi si mie mi se pare tot mare medicu zice ca pana la un an jumate trebuie sa se anchida ansa nu neaparat ...an rest totul e bine .
claudia_mami
Postat pe 28 Mai 2009 20:32
Buna fetelor,
noi avem 9 saptamani si fontanela este aproape inchisa. La nastere o avea de 2/1.5. ..Ne facem tot felul de probleme, la cati medici am fost, atatea pareri am auzit. Suge, dar nu ia in greutate (1 kg de la nastere).Sa fie devina laptele mamei atat pentru inchiderea fontanelei cat si pentru greutate ?
Nu mai primeste deloc Vigantol.
Voi, care ati trecut prin asa ceva, ce ma sfatuiti sa fac ? Exista un tratament pentru a nu mai asimila calciu ?
Va doresc tuturor, mari si mici, multa sanatate !
emi_vio
Postat pe 6 Iulie 2009 14:56
ce-i aia fontanela? scuzati ignorantza.
elebi
Postat pe 11 Iulie 2009 11:38
este "moalele capului" (cand se naste copilul nu are capul peste tot osificat, in cerestetul capului are doar o membrana , daca te uiti in lumina sau daca il pipai cu grija vezi ca este moale nu este osificat : acolo e fontanela.
pinicuta
Postat pe 11 Iulie 2009 15:19
aham, mii de multumiri
elebi
Postat pe 12 Iulie 2009 15:46
Buna dragi mamici.Fetita mea are 3 luni si jumatate si are fontanela aproape inchisa.Am fost si noi la foarte multi medici si vreau sa spun ca m-au inebunit,o suta de medici-o suta de pareri.Se contrazic unul pe celalalt.Fetitei i-am dat cate 2 picaturi de Vigantol pe zi de la 14 zile de viata si schimbam sticluta la fiecare 20 de zile.Ne-au speriat f tare medicii,am facut si o ecografie transfontanelara si totul a iesit ok.Acum nu stiu ce sa mai zic,cum vrea Doamne-Doamne.Doctorita de familie mi-arecomandat sa mergem in continuare cu Vigantolul,o alta pediatra care a vazut-o pe fetita mi-a spus sa nu ii mai dau pe perioada verii pt ca are suficient calciu si se poate fixa doar la soare,iar un alt medic mi-a spus ca e posibil ca fetita sa sufere de rahitism si de aceea sa i se inchida atat de repede(parerea mea ca e un dobitoc,iertata sa imi fie exprimarea,dar din punctul meu de vedere daca acest copi; suferea de rahitism i se inchidea f greu fontanela).Cam asta este problema noastra si nu mai stiu ce sa cred si cine are dreptate.Pupici la bebei.
rodika_82
Postat pe 14 Iulie 2009 15:26
buna mamici, din intamplare am citit topicul asta despre fontanela si m-a cam pus pe ganduri :(. am o scumpa de fetita are aproape 6 luni, de cand s-a nascut am observat ca nu prea are "moalele capului" . Am nascut-o in Cipru si aici nu se administreaza absolut nimic pt fontanela- deoarece e mult soare si bebelusii asimileaza calciul fara tratament. Pediatrul nu mi-a spus nimic ca ar fi cv in neregula. Eu i-am dat vigantol oil aproximativ 2 luni (mi-am luat din Ro) iar cand fata a avut 3 luni am fost si pana in ro si am fost si la un consult. Pediatrul din ro mi-a spus sa nu-i mai dau vigantol. in principiu a luat in diametrul capului in fiecare luna 1cm-2cm aprox. aici nu se masoara fontanela la nastere, doar diametrul capului se monitorizeaza in fiecare luna cand se merge la cantarit, vaccinat, masurat. singura mea nedumerire e ca eu nu i-am simtit niciodata moalele capului. doctorita s-a uitat si a zis ca are(probabil mai putin) in rest e vesela, f energica, sta in picioare, sprijinita putin, sta in fundulet e o minune de ingeras. sper ca e bn ca nu ii mai dau vigantol nu? mai ales ca aici nici nu se da
anca25
Postat pe 14 Iulie 2009 15:46
m ati pus pe ganduri... eu sunt putin cam stresanta si stresata ptr k urmeaza sa nasc si sunt doar eu cu sotul..mama si mama socara sunt plecate asa k va trebui sa ne descurcam singuri.si cel mai tare imi este teama sa nu gresesc cu ceva si sa i fac rau fetitei din cauza lipsei de experienta.doctorita imi zice ca abia asteapta sa nasc ca nu i mai trebuie paciente asa stresante ca mine ..dar ma suna de 2ori pe sapt sa ma intrebe ce fac . pediatrul este de aceeasi parere.mi am cumparat niste carti despre bb ei si daca ar fi sa tii cont de tot ce scrie acolo cred ca ar trbuie sa o inchid intr un balon.despre fontanela eu am citit ca intre 12 si 18 luni se inchide.dar ce nu stiam este k dak se inchide mai devreme s ar putea sa fie probleme.am inteles eu bine din ceea ce ati zis voi ?maine sunt programata la control k am 37sapt si sa vad ce face gaza mea si am sa vorbesc si cu medicul despre acest subiect.ce probleme pot aparea daca se inchide prea devreme? pupici
carter
Postat pe 14 Iulie 2009 16:09
fetelor, uitati ce am gasit eu in legatura cu subiectul acesta : http://www.copilul.ro/Fontanela_la_copii-a4676.html
cristinaflorentina_2000
Postat pe 14 Iulie 2009 16:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Decalotarea 52 De la: ses 3 Februarie 2010 16:15
Cand scot bebele pt prima data la plimbare? 29 De la: office_salinasusesi_ro 13 Martie 2010 08:13
Idei pentru un botez reusit 3 De la: lara 5 Octombrie 2009 09:13
Luxatie congenitala bilaterala de sold 5 De la: Liana_Neicu_1 6 Februarie 2017 09:37
fontanela mica 20 De la: fleurentina 10 Decembrie 2009 12:57
Setari Cookie-uri