Prima baita!

buna ziua mamicilor.....as vrea sa ma ajutati in legatura cu prima baita la bebe. CAND SE FACE SAU NU BAIE BEBELUSULUI ? DUPA CE II CADE BURICUL SAU SE POATE FACE SI INAINTE?

va multumesc!!
horobeanu
Postat pe 7 Iulie 2008 01:05
Baita poti sa-i faci chiar din prima zi cand il aduci acasa chiar daca nu i-a cazut bontul,dar sa ai grija sa nu uzi acea regiune .Folosesti mai putina apa in cadita si sustii copilasul deasupra apei.poti sa acoperi zona buricului cu ceva impermeabil daca ai ,dar si cu un tifon e bine.Daca totusi se uda, se tamponeaza bine cu un pansament steril sa nu ramana umed.Multa bafta!
bia_kidz
Postat pe 7 Iulie 2008 10:51
Desi bebelusul meu o sa vina doar in noiembrie, am - ca sa zic asa - experienta cu prima baita a unui bebelus! nepotelul nostru Vladut a locuit cu noi din prima zi de cand l-am adus de la spital pana pe la vreo doi anisori!!! i-am facut baita din prima seara, cu grija sa nu-i ud buricutul - desi cazuze din spital! - cu grija sa nu-i intre apa in urechiuse!! din fericire, a fost un bebelus cuminte si i-a placut apa din prima clipa! la momentul respectiv nu aveam termometru de apa, asa ca am incercat apa traditional, babeste, cu cotul, si incheitura mainii, am pus un prosopel in vanita, cateva jucarii pe langa, am luat bebelusul si asistata de sora mea - mamica lui Vladut - i-am facut prima baita singura! nu am avut emotii ca-i fac baie, emotiile erau legate doar de faptul ca tineam in mana micuta fiinta care se uita cu ochii aia mari la mine!!
Nu l-am bagat dintr-o data in apa, sa nu se sperie, mai intai l-am umezit usor pe burtica, pe picioruse, am trecut cu palma uda pe fetisoara! a reactionat bine, m-a privit parca amuzat de grija mea si a inceput sa de-a frenetic din manute!!! pana al 2 luni jumatate i-am facut singura baie! sora mea statea in jur cu prosoapele pregatite, imi dadea samponul, uleiul! dupa botez, a prins curaj si s-a ocupat si ea de baita!! probabil o sa ma descurc la fel, fara teama, si cu bebelusul meu! sper! poate or sa ma apuce emotiile!!!
elanicol
Postat pe 8 Iulie 2008 18:16
Am mari emotii, in seara asta voi face prima baita a bebelusului nostru.Nu este nimeni care sa ne ajute, doar eu si sotul meu.Voi pune in practica tot ce am citit prin carti si pe forum si sper sa ne descurcam!
mihaela_dardac
Postat pe 9 Septembrie 2008 18:28
la inceput pare ceva dificil deoarece ne este frica sa nu pateasca ceva bebe, dar sa nu fi speriata pt ca bebei nu sunt asa fragili cum credem noi ; unerri avem tendinta sa ne purtam cu ei ca si cu niste bibelouri care risca sa se sparga; mie imi era frica si cand o tineam in brate pe fetita mea. si eu am fost tot singura in primele saptamanii de viara ale fetitei mele si a fost foarte greu la inceput dar totul a trecut cu bine. trebuie sa ai incredere in micutul tau p ca ei stiu sa ne faca sa intelegem de ce au nevoie
micucorina
Postat pe 10 Septembrie 2008 11:26
Acum ca am inceput sa-i fac si eu baita bebelusului am descoperit cat de mult ii polace si in relaxeaza o baita. Parca se citeste pe chipul lui placerea din timpul baitei.DE acum cred ca o sa-i fac in fiecare seara!
mihaela_dardac
Postat pe 12 Septembrie 2008 12:46
eu baietelului meu i-am facut baie inca de la spital .prima data i-au facut asistentele apoi a doua zi m-au lasat singura si m-am descurcat.a plans puiutul meu dar dupa ca am venit acasa i-a placut tare mult iar acum nici nu mai spun.daca se uda buricutul nu e nimic,il uscati bine si gata.la spital mi-au spus sa nu ii pun nimic pt ca se usuca mai repede si asa a si fost ,dupa 8 zile i-a cazut.a mai sangerat asa cate putin dupa aceia dar pediatra a zis sa il curat cu alcool de 70 grade (din farmacie) .i-am mai pus putin alcool pe deasupra dar sa nu fie lasat umed locul si apoi s-a vindecat cu totul.
ninutza_kidz
Postat pe 24 Noiembrie 2008 00:56
Buna prima baie se face cand ajungi acasa de la spital chiar daca buricul nu a cazut lipesti ecoplast sau ai grije iar in apa de baie speli copilul cu ou sau sapunel de copii,multa bafta.
garbo031628
Postat pe 5 Iunie 2009 08:27
si noi o sa facem baita saptamana asta de abia astept
claudia_shefa84
Postat pe 13 Iulie 2009 19:40
Baita se face dupa ce ii cade buricul.Dar,daca vrei sa-l speli pe bebe,numai cu buretele umed sau cu servetele umede.Te pup.
kidz003287
Postat pe 28 August 2009 22:58
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 3 Februarie 2010 14:58
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:46
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Martie 2010 09:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand haine bebe 3 De la: nelly05 15 Iunie 2010 22:09
bronsiolita acuta asmatiforma 40 De la: office_salinasusesi_ro 10 Martie 2010 15:20
Carti de bucate bebe 190 De la: kidz005466 10 Aprilie 2010 21:23
bubite 1 De la: mihamedlife 17 Noiembrie 2009 23:47
cursuri balet in sectorul 1 2 De la: irinast 17 Februarie 2010 10:27
Setari Cookie-uri