cand au mers singuri?

Buna dimineata, stiu ca fiecare are ritmul lui si totusi ......ieri am fost pe afara si am vazut un baietel de 1 an si doua luni care mergea singur ff bine ...si m a apucat disperarea.Vlad al meu nu vrea si pace se ridica face 2 3 pasi si apoi se lasa jos ,merge pe marginea patului sau tinut de manute (de ambele), dar singur nu vrea....bebelusii vostrii cand au mers sau ati facut ceva special ca sa indrazneasca sa mearga singuri...p??? imi doresc foarte mult sa mearga si vlad singur.
amelia_kidz
Postat pe 21 Martie 2010 10:38
Stai linistita fiecare copil e diferit si se dezvolta diferit,o sa vina si timpul la copilusul tau sa mearga singur,ai rabdare.
Unii copii voerbesc mai repede,altii merg mai repede,nici-un copil nu este la fel ca altul.
bau
Postat pe 21 Martie 2010 15:20
amelia cat timp are baietelul tau? Si al meu e puturos, multa lume mi-a spus ca din cauza ca e mai plinutz, al meu abia la 8 luni jumate a stat in funduletz si acum la 11 luni merge dar numai daca il sustin eu sau cu premergatorul, poate merge singur dar ii e frica.
viobregar
Postat pe 21 Martie 2010 16:52
Stai linistita ca fiecare isi da drumul cand e sigur pe el.Cunosc situatia ca si eu disperam anul trecut cand vedeam copii la un anisor care umblau si al meu NIMIC .Doar de manuta sau in rotobil sau pe langa mobila.A facut si un an si 2 luni si tot nimic asa ca atunci cand venea tati acasa lucram intens : ii dadeam guma in manuta si tic-tac-ul si fugea repede la tati.Asa si-a dat drumul Darius , se oprea doar daca se arunca jos ca fugea de bucurie ca "e liber".Iar dupa 1 luna umbla la fel de bine ca si cei care umblau de 2-3 luni
adelafistis
Postat pe 21 Martie 2010 18:52
Buna dimi, baietelul meu are 1 an si doua saptamani ,grasun nu este are 9,4kg iar de stat in fundulet a stat tot pe la 8 luni .Este drept ca daca il pune am statea mai devreme dar noi am avut ceva de recuperat si am facut kinetoterapie si nu l am pus deloc ..si in fine o intreaga poveste .Acum ,defapt de pe la 10 luni nu mai facem pt. ca nu mai este nevoie ,iar cu mersul tinut sau de manute se descurca Eu imi doresc sa inceapa si singurel ...o sa am rabdare si deabia stept sa l vad mergand
amelia_kidz
Postat pe 23 Martie 2010 09:51
Fetita mea este prematura si nascuta pelvian. A fost diagnosticata cu LCS-luxatie congenitala de sold.......de la 2 luni la 11 luni am facut exercitii impuse de medic de 2-3 ori pe zi. A stat in fundulet la 8 luni si 1 zi. Pina la 1 an fara 4 zile nu a vrut nici macar sa puna picioarele in pamint. Daca incercam asta le ridica in sus. Dar brusc inainte cu 4 zile de a imlini anisorul a inceput sa fie interesata de mers. Intr-o saptamina a recuperat etrem de mult: a inceput sa se ridice singura in fundulet, sa mearga sustinuta de subrat mai intai si sa mearga de-a busilea (dar putin pentru ca nu i-a placut). Acum mai avem 4 zile si facem 1 an si 4 luni si de 2 saptamini merge singurica. Nu foarte mult dar 20-30 de pasi ii face, iar tinuta de minuta merge mult(mergem pina la piata si inapoi fara sa ceara brate). Ma uitam in parc si vedeam copii de 1 an care deja mergeau,..........dar dupa ce medicul mi-a zis ca e OK...........am asteptat si uite ca acum mindra mea merge singurica. Cred ca ar fi mers de vreo luna cel putin daca nu ar fi avut obiceiul de alergare. CUm ii dau drumul o ia la goana............nu am reusit sa o temperez......... Acum se da si singura din pat.......aici a fost destul de greu sa o invat. Asa ca mamicilor inarmati-va cu MULTA RABDARE. SI apropo suntem fotomodel: avem 9,2 kg si 80 cm.
Rose68
Postat pe 30 Martie 2010 11:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prematuri fara sansa la viata 103 De la: chanty 26 Septembrie 2010 19:18
paraziti intestinali 7 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 09:10
Meniul bebelusilor de 7-8 luni 20 De la: Ioana_Lazar_2 14 Martie 2014 16:27
cum sa-l fac sa bea laptic mentionez ca inca il alaptez si asi vrea sa-l intarc 2 De la: ina_rebeca 19 Octombrie 2009 13:36
SALINA ARTIFICIALA TIMISOARA SUSESI 1 De la: office_salinasusesi_ro 14 Februarie 2010 00:28
Setari Cookie-uri