scurgere ochisor

-am o problema cu fetita mea, ii curge ochisorul si s-a inrosit,
doctorul pediatru mi-a recomandat sa o sterg cu sulfat de kanamicina si musetel , iar situatia s-a agravat, in sensul ca scurgerile au devenit galbui si purulente.
-stie cineva cum pot sa imi dau seama daca este conjunctivita sau are canalul lacrimal infundat?

de cind s-a nascut a avut aceasta scurgere iar cei de la spital au spus ca este ceva normal , dar ajungind acasa situatia s-a agravat.

S-a mai confruntat cineva cu aceasta situatie ?
printesa_daria
Postat pe 6 Iulie 2008 12:32
si eu am patit la fel , am ajuns la oftalmolog si m-a trimis sa fac analize la secretie din ochisor . Ia gasit E-coli si mi-a dat tratament si mi-a spus ca daca nu-i trece , tb operat cand o sa faca 4-5 luni
nikole_dulcik_2u_dx
Postat pe 7 Iulie 2008 21:45
musetelul este contraindicat la ochi, la copii asa mici; ce zici de ser fiziologic?
alesia
Postat pe 7 Iulie 2008 23:34
Musetelul e cel mai periculos produs naturist pt ochi.Provoaca infectii pt ca flora microbiana se inmulteste foarte repede in musetel.Sterge-l pe bb cu ser fiziologic la ochisor si pune-i apoi dimineata si seara cate o picatura de Netacin.Sunt recipiente de unica folosinta.Daca vei cumpara sticluta tr sa stii ca e valabila doar timp de o luna de la data deschiderii.Eu asa am patit cu bb al meu.Si dr oftalmolog mi-a prescris acest tratament. M-am mai interesat si e cel mai bun tratament.Daca ai nascut natural e normal sa se intample asa cu bb dar TREBUIE TRATAT.Va avea probleme si cand va fi mare(va puroia tot timpul).Sanatate si tie si lui bb!!!!!
isa_zavaliche
Postat pe 10 Iulie 2008 15:13
problema s-a rezolvat repede..
din pacate din sfaturi nesigure am spalat cu musetel la inceput , problemele se agravau si nu stiam de ce . Am renuntat la musetel si am continuat cu ser fiziologic , scurgerile nu mai erau abundente dar erau, dupa care n-i sa prescris COLARGOL , un produs facut in farmacii:
Dupa doar doua zile problema s-a rezolvat foarte bine , chiar si rosu din ochisor a disparut.
merci mult pt sfaturi
printesa_daria
Postat pe 12 Iulie 2008 22:05
sunt atatea picaturi la farmacie..nu conteaza ca e mica...propulin de ex...e bun in asa cazuri
deni_golumbina
Postat pe 22 Iulie 2008 18:00
Si noi am avut o problema asemanatoare, dr pediatru ne recomandat ser fiziologic.
ema_alex
Postat pe 22 August 2008 12:12
ies copilasii nostri din spital cu tot felul de microbi pe ei, si baietelul a avut conjunctivita, cand l-am scos din spital, kanamicina e cea mai buna
green_eyes_lav
Postat pe 2 Septembrie 2008 22:17
Octavian al meu acum, cand sa implineasca si el un anisor, cand sa mearga si el la mare si cand sa i se taie si lui motul, a facut o conjunctivita acuta., de toata frumusetea.Pediatrul ne-a recomandat clorfeniramin si kanamicina.Am aplicat tratamentul si nu a dat nici un fel de rezultat.Ca urmare am apelat la un oftalmolog care, nu numai ca a fost intrigat ca pediatrii inca mai dau kanamicina, dar s-a si suparat, pe buna dreptate, ca nu l-a trimis pe bb direct la oftalmolog.In prezent, aceasta kanamicina nu mai poate lupta cu toti virusii existenti pt ca sunt foarte rezistenti.
Ne-a dat un tratament cu Floxal si toaleta locala cu ser fiziologic si am rezolvat problema.Am plecat bucurosi la mare, am implinit un anisor si ne-am tiat si motul.Sa nu uitam ca ne-am dat jos si cele cateva fire de par pe care le aveam si acum sunt un pic chelbos.
isa_zavaliche
Postat pe 4 Septembrie 2008 17:23
Cred ca cel mai bine ar fi sa aplicam tratamente pentru ochisori copilasilor nostri , dupa o analiza prealabila a secretiei!
nikole_dulcik_2u_dx
Postat pe 6 Septembrie 2008 22:10
cel putin pentru cazurile care nu se rezolva prin banala curatare cu ser fiziologic .
nikole_dulcik_2u_dx
Postat pe 6 Septembrie 2008 22:11
Cuta un oftamolog bun si a ame facea cam din 3 in 3 lunipana la un an sa nu fie vreun canal lacrimal infundat sau ceva la nasuc. Nu e ninic grav dar trebuie sa insisti altfel pot aparea comlicatii.
mihaela_neata
Postat pe 17 Septembrie 2008 08:34
Bb al meu cred ca face o alergie la ceva pt ca i-au iesit niste bubite pe barbie(de fapt tot ne chinuie de vreo luna si ceva).Aceleasi bubite ii ies la pe ploapa inferioara a ochiului.A fost si o conjuctivita dar acum cred ca e altceva.Ii fac programare la un dermato.Offffffffffffffffffffffffffffffff....................
isa_zavaliche
Postat pe 19 Septembrie 2008 09:51
Laptele tau muls direct in ochii copilului e miraculos si eu am avut aceasi problema si sa rezolvat cu laptic. Sanatate!
julita79
Postat pe 5 Decembrie 2008 14:52
buna
copilasul meuu acum doua zile trebuia sa faca vaccinul la doua lunii
si doctorul de familie ma trimis la oftamologie cu ochii mia zis ca nu are reflexe la ochiii si am fost la spitalul mare din baia mare
si mia zis ca are ceva pe ochii ceva galbuii si ca sear putea sa vada mia dat trimitere la cluj pe 5 ianuarie 2009 ce parere avetii simt ca inebunescccc daca imi zice ca nu vede nu mai potttt nu am rabdare sa astept astept sfaturile voastre
ca puppppp
kosa
Postat pe 19 Decembrie 2008 23:10
kosa dar tu ai observat ceva ? deja la doua luni trebuie sa se uite in ochii tai si sa reactioneze cumva , sa te urmareasca putin cu privirea sa reactioneze la o jucarie puternic colorata , daca este totusi o problema exista in f multe cazuri solutii . nu dispera pana nu auzi rezultatele . pt ca in special la varsta asta cele mai multe probleme se rezolva
ion_cristina
Postat pe 20 Decembrie 2008 02:56
ion cristina da se uita fix la mine si zimbeste fara sa vb cu ell
dar medicul zice ca ma simte ma miroase si ma simte oricum aicea in baia mare nu are aparatura asa speciala de aia ma trimis in cluj :(((((
dar pina in data de 5 dupa sarbatorii eu simt ca inebunesc si a zis ca are ceva pe ochii albicossss zice ca nu are reflexe cind ii apropiu doua degete de ochisorii nu clipeste nu se sperie de aia zice eii ca e ploblemaaaa u ai luat vitamine pe timpul sarciniii mie nu m-ia dat doctorul iti multumesc astept sfatultauu sa ai sanatate tu si copii taiiii
kosa
Postat pe 20 Decembrie 2008 16:46
buna , nu stiu ce sa zic , eu nu am luat elevitul primele sase luni pt ca vomitam absolut tot , si numai cand simteam gustul pastilei innebuneam , am luat altele , dar uite pustiul meu are 4 luni , vede f bine , dar pe la doua luni sau mai inainte , nici el nu clipea f des , acum nu stiu , nu i-am testat reflexele atunci , dar incearca sa vezi daca reactioneaza la o jucarie puternic colorata , sau daca te urmareste cu privirea , macar un pic . eu cred ca si daca exista o problema , se poate rezolva la varsta asta .
ion_cristina
Postat pe 21 Decembrie 2008 15:39
buna , si Sara fetita mea are aceasta problema , am fost la spitalul BUDIMEX din Bucuresti la oftalmologie la DR.ANCA CIUBOTARU , si am desfundat canalul de 2 ori , plus tratamente adica picaturi , dar nu cedeaza , cat e sub tratament nu m-ai are secretie galbuie , doar lacrimeaza , cum se termina iar face secretie , e cumplit se lipeste si ochisorul cand se trezeste din somn. Voi unde ati fost in Bucuresti,la ce Spital . M-am gandit sa scimbam spitalul sa mergem la Spitalul de Ofatalmologie la DR. MONICA POP .
anca_mian
Postat pe 11 Ianuarie 2009 11:55
Sara are 9 luni , este nascuta pe 1 APRILIE 2008, i-am facut prima desfundare de canal lacrimal pe 8 OCTOMBRIE , a doua pe 10 NOIEMBRIE, si plangea foarte tare cand isi revenea dupa anestezie
anca_mian
Postat pe 11 Ianuarie 2009 20:51
kosa ce ai mai facut ? ce mai face bebelusul tau ? ai primit rezultatele ?
ion_cristina
Postat pe 11 Ianuarie 2009 23:36
buna pt ion crystina AI AVUT DREPTATE SA NU DISPER copilul meuu nu are nimica nici o problema vede am fost cu el in cluj napoca la o profa si mia zis ca ea nu vede nimic rau in ochisorii copilului te pup mersii ca ai fost alaturi de mine adresa mea de mess daca vrei sa mai vb brunetezica19 te pup
kosa
Postat pe 13 Ianuarie 2009 08:39
mari probleme nu trebuie sa iti faci ,nu te mai duce la medic pt. orce ,si fetita mea a avut aceleasi probleme si am sters cu ser fiziologic si in citeva zile s-a si facut bine ........nu-ti mai spun ca mai toata lumea ma sfatuia ......cu musatelul...............si intr-adevar nu e bun pt. ochi ......sanatate la bebeul tau
alexia012eg
Postat pe 21 Ianuarie 2009 09:52
Alexia012eg ,si cum ai rezolvat problema la bebele tau , vreau m-ai multe informatii , te rog .Am fost cu a mea pe 19 ianuarie 2008 la spital de oftalmologie din BUCURESTI si iar i-am facut desfundare de canal , si m-a asigurat ca e ok
dar ei tot ii curge cu secretie galbuie
anca_mian
Postat pe 26 Ianuarie 2009 20:00
anca imi pare tare rau pt. bebeul tau sper ca o sa se faca bine ,uite la mine cred ca a fost o raceala mica ,ii curgea ochisorul dar in 2 zile i-a trecut .....nu am facut nimic altceva decit sa o sterg cu ser fiziologic si vad ca e super bine ...si stii ceva ....eu vad f. rar lacrimi la fetita mea poate ca nici nu o las sa plinga dar atunci cind o face nu am vazut lacrimi decit la UN ochisor si crede-ma ca nu am sa merg la medic sa intreb pt. ca imi e mare teama sa nu-i faca altceva .......stiu si simt ca e bine si nu vreau sa ma duc din orce la MEDIC...anca numai daca e rau dute daca nu stai linistita ca o sa se faca bine
alexia012eg
Postat pe 27 Ianuarie 2009 17:01
stai linistita ca asa am patit si io cu beble meu si tot asa i-am pus ser fiziologic si i-a trecut,nu te speria...
ginamuhulet
Postat pe 24 Februarie 2009 18:42
kanamicina nu e chiar asa buna, exista studii care spun ca multi copiii au facut miopie de la tratamente cu kanamicina. Personal cunosc o fata care in copilarie a facut kanamicin injectabila pentru a trata o raceala si acum poarta ochelari
fleurentina
Postat pe 9 Iulie 2009 16:59
si noi am avut aceasi problema dar de la raceala , i-am pus niste picaturi si ia trecut ,de atunci nu am mai avut probleme
ALEXANDRU28
Postat pe 17 Iulie 2009 11:00
si eu am avut probleme cu ochisorul fiicei mele, canal lacrimal infundat. am fost la oftalmologie si am primit picaturi pt ochisor si in 3saptamani nu am mai avut probleme.
kidz003974
Postat pe 15 Noiembrie 2009 09:39
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 8 Februarie 2010 13:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
haine ieftine bebelusi 1 De la: irinar2010 19 Martie 2010 11:39
crema protectie solara copii 28 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 19:20
bebe 6 De la: garbo216338 7 Octombrie 2011 17:06
Locul unde bunul gust devine accesoriu 1 De la: cristinne10 11 Ianuarie 2010 16:34
OTITA la bebelusi 38 De la: office_salinasusesi_ro 26 Aprilie 2010 03:11
Setari Cookie-uri