gemenii

Exista posibilitatea de a avea gemeni printr-o gena regresiva si chiar imi doresc gemeni. Chiar daca majoritatea masurilor pentru o sarcina cu gemeni par de domeniul popular-fictional, as fi foarte interesata de obtinerea unor indicatii pentru cresterea posibilitatii de a avea gemeni.
anasandu
Postat pe 15 Aprilie 2008 21:26
Am citit ceva despre radacina Yam sau cartof dulce i se mai zice... ca in cazul in care este consumat cu regularitate creste sansele de a avea gemeni diferiti ...asta daca ai o asfel de gena (eu de asta am si voi incerca si eu ) pentru gemeni identici taticul trebuie sa aiba gena.
Pentru gemenii biovarieni/ dizigoti practic e nevoie de o hiperovulatie .. adica sa ai mai multe ovule din care macar doua sa se fecundeze ... evident exista si medicamente care provoaca hiperovulatie ... dar sincer riscul este prea mare si oricum nu se prescriu decat in caz de infertilitate.
Oricum un aspect fiziologic este faptul ca in cazul unui orgasm poti avea ovulatie spontana ... iar in cazuri fericite chiar hiperovulatie. Asa ca mult succes!!!
balintizabella
Postat pe 16 Aprilie 2008 10:38
fiecare generatie de mame din familia din partea tatalui meu au nascut la un moment dat gemeni (diferiti totdeauna) si din partea sotului meu au fost cazuri de gemeni. nu am intrebat inca medicul, dar poate stiti voi ce teste/analize se pot face sa stiu daca voi avea gemeni - fara a fi insarcinata (inca)
m-am acomodat cu ideea de a avea gemeni si acum mi-i doresc foarte mult.
va multumesc mult
annutza84
Postat pe 29 Mai 2009 13:31
nu am auzit de asa analize, e ca si cum ai vrea sa stii dinainte de sarcina daca vei avea fata sau baiat... Chiar sa ne zici daca afli de asa analize, ca sutn si eu curioasa...
pinicuta
Postat pe 29 Mai 2009 13:52
erau niste teste genetice, ca cele de paternitate, intr-adevar articolul de unde stiu asta era american. eu la scoala la disciplina de genetica faceam niste probleme si de acolo mi-a ramas incap si m-am documentat dar in articolul ala nu dadeau multe date. o sa ma mai interesez.
annutza84
Postat pe 29 Mai 2009 17:11
Eu am gemeni si sa stiti ca e distractiv, dar e foarte greu. Acum ni s-a aprobat sa mai primim inca o indemnizatie, dar banii nu vin , pt ca nu s-au dat normele de aplicare, nu s-au dat pt ca nu sunt bani la buget... si tot asa.
Asa ca aveti grija ce va doriti!
ailieseianca
Postat pe 17 August 2009 08:08
si pana se dau normele de aplicare, fac bebelinii 2 ani si nu ti se mai dau banii ca a trecut timpul, nu? cunoastem....
pinicuta
Postat pe 17 August 2009 11:51
sunt mamica a doua fetite gemene super-dragalase,iulia miruna si delia simona iar banii i-am primit pe 10 oct,pe trei luni
kidz001572
Postat pe 19 Octombrie 2009 08:31
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 12 Aprilie 2010 23:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sarcina! 2 De la: garbo_471221 19 Iulie 2017 18:02
Puncte de vedere?! 36 De la: pitiTa_ 2 Noiembrie 2014 11:41
va rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine 5 De la: pinicuta 17 Mai 2010 09:57
Clubul viitoarelor mamici 4 De la: ruschita 24 Decembrie 2008 18:43
Testele dinaintea unei sarcini 11 De la: tatusilvia 2 Aprilie 2009 20:52
Setari Cookie-uri