concediu risc maternal, sarcina si lauzie

buna mamelor
am urmatoarea problema:din luna mai 2008 am intrat in concediu de risc maternal apoi in concediu de sarcina si lauzie.pe 19 ianuarie2009 mi s-au terminat concediile si pana azi nu am primit de la firma la care lucrez nici un ban.ma tot amana sefa si-mi spune ca o sa-i primesc, dar vad ca nu are de gand.am auzit ca sefa depune in fiecare luna o declaratie la cas cum ca isi plateste toti angajatii.am fost la itm, de acolo m-a trimis la cas si tot asa umblu de la cas la itm.va rog care sunteti in cunostina de cauza sa imi spuneti cum as putea rezolva problema.as avea nevoie de ei mai ales ca nu beneficiez de indemnizatia de maternitate pt ca nu am decat 10 luni lucrate.
apropo, am un baietel de 3 luni sanatos si tare vioi.e un dulce.

roro_kidz
Postat pe 3 Februarie 2009 12:07
va rog mult care puteti sa ma ajutati astept un raspuns
roro_kidz
Postat pe 3 Februarie 2009 12:11
Buna,nu stiu daca ai rezolvat problema,oricum iti voi raspunde:si eu sunt insarcinata in33 de saptamani si sunt in concediu risc maternal,apoi voi intra in prenatal.Din cate am intelse sefa ta a platit toate darile la stat,dar ceea ce nu inteleg este cum a putut plati,deoarece nu poate merge sa plateasca daca tu nu ai semnat nici un stat de plata?Eu in fiecare luna am semnat un stat de plata si i-am dus concediile pe care seful le-a dus la CAS.Te sfatuiesc sa depui o plangere la protectia munci,la protectia copilului si a mamei in care sa specifici ca sefa ta nu binevoieste vsa-ti dea bani care ti se cuvin.Nu este legal ceea ce a facut ea.Si eu am avut probleme la inceput,iar cand i-am spus sefului ca depun plangere la ITM iomediat a fost deacord sa-mi dea toate drepturile legale.Sper ca ti-=am fost de ajutor.Sa-ti traiasca bebe si sa fi-ti sanatosi.
alipuk83
Postat pe 25 Martie 2009 22:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
extractie dentara in timpul sarcinii 3 De la: garbo_379765 29 Iulie 2013 22:54
Dr de Iasi 4 De la: bela_gaby84 15 Ianuarie 2011 00:01
Pregnancy Workout 3 De la: kidz002458 28 Iulie 2009 15:29
recoltare celule stem 4 De la: garbo_406571 1 August 2017 15:39
nastere la Szeged 1 De la: kidz002333 27 Iulie 2009 13:54
Setari Cookie-uri