olita

slut toate mamicile!eu am un baietel de 2 ani si 7 luni si l-am obisnuit cu olita inca de la 8 luni in fiecare dimineata cand se trezea il puneam pe olita chiar de facea sau nu pana a cerut singur olita iar in vara trecuta am mers la tara unde l-am tinut fara pampers si astfel am reusit sa renunte si la el, a mai facut cate o noapte pe el dar asa s-a obisnuit fara si chiar cand am vrut sa i-l pun a refuzat.Deci cu perseverenta si rabdare o sa reusiti.Multa bafta!
cora_delly
Postat pe 5 Martie 2008 18:22
BRAVO JANIN. MARE DREPTATE AI.
mary_tvg
Postat pe 28 Martie 2008 00:18
Eu i-am cumparat baietelului meu olita, dar inca nu l-am pus pe ea decat o singura data.L-am tinut 5 min, binenteles ca nu a facut nimic, dar este o jucarie pt el. Este in forma de iepuras si capul i se invarte si zornaie. Cred ca il las sa faca si el 8 luni si am sa-l pun zilnic.
laura_paisan1983
Postat pe 3 Aprilie 2008 12:01
aceeasi olita avem si noi ca a lui laura_paisan1983, este minunata face minuni statea mai mult pe ea ca sa se joace ,chiar si acum o mai folosim din cand in cand cu cap cu tot pt ca -i mai place.succes si sa nu va da-ti batuti!
cora_delly
Postat pe 4 Aprilie 2008 16:04
buna,Cristian sta pe olita de la 9 luni,l-a pus mama mea ,a stat cu el de vorba,i-a aratat jucarii,o singura zi ,dupa aceea l-am pus zilnic,face caca dimineata si seara,cand se trezeste dimineata il las cateva minute sa se dezmeticeasca dupa somn si il pun pe olita,avem rezultate de fiecare data.A primit o olita simpla,eu i-am cumparat una ca un scaunel,dar tot pe cea clasica ii place sa stea si sa faca,a inceput sa zica chhh,il pun imediat,dar uneori ma mai pacaleste,eu cred ca depinde de copil,dar cred totusi ca trebuie pus mai devreme de un an,multa sanatate tuturor copiilor vostri
cristian_kidz
Postat pe 4 Iulie 2008 11:46
Noi acum facem la olita de o luna.Il pun dimineata si dupa masa de pranz.Mai face si in pampers cand il mai apuca sa faca de mai multe ori, dar de obicei dimineata si la pranz face.
laura_paisan1983
Postat pe 4 Iulie 2008 22:08
Buna!!Fetita mea de 2 ani si 5 luni nu a vrut sub nici o forma sa faca la olita. O mai puneam cateodata pe olita (cand o prindeam in tone bune) dar de cele mai multe ori refuza si incepea sa planga.Deoarece din toamna merge la camin am fost nevoita sa incep operatiunea"olita in forta".Am incept pein a nu-i mai pune pampers pe timpul zilei si asa au trecut 2 saptamani si in loc sa spuna ca vrea la olita, facea pe dansa .Nu o certam cand facea pe dansa dar ii inventam tot felul de motive:copiii mari fac la olita, se supara p0rintesele de pe chilotei daca le uda si tot asa.Imi pierdusem si eu speranta si ma gandeam ce o sa fac deoarece nu are cine sa stea cu ea si sunt nevoita sa o dau la camin.Si in sfarsit intr-o seara s-a intamplat minunea si fata mea a cerut la olita si de atunci "pisulica"face numai la olita .O problema pe care o avem e ca nu spune daca suntem afarasi de aceea cand iesim la joaca ii mai pun pampers ca sa nu fim nevoite sa intrerupem joaca.Si alta problema e ca nu spune cand face kk.La asta mai avem de lucrat.
Deci concluzia este: MULTA RABDARE. Si toata lumea sa continue ceea ce faci tu (in caz ca ramane cu altcineva acasa).
Bafta multa!!!!
monaduca
Postat pe 7 Iulie 2008 11:38
Pe Chira am pus-o la olita pe la 11luni. Dar nu vroia sa stea sub nicio forma. Orice faceai ca sa-i distragi atentia , nu mergea. Am incercat aproape 3 luni, si nu numai eu: si sotul meu, si mama si soacra si sora mea, fiecare cu alte modalitati. Si imbracata daca o puneai , nu vroia, plangea. Pana cand intr-o zi a stat si a mai si facut caca.
Acum o pun zilnic pe olita, uneori face, alteori nu, dar sunt putine datile in care nu face.
Eu cred ca daca avem rabdare, reusim pana la urma.
Nu toti copiii sunt la fel.
chira
Postat pe 8 Iulie 2008 01:39
si eu am aceasi problema cu baietelul meu care are 2 ani si o luna. eu cred ca daca nu l-am pus cand era mic de cateva luni acum va merge doar cu pedepse sau pacaleli ceea ce nu e cazul. eu personal voi astepta sa vrea singur.

Postat pe 8 Iulie 2008 14:07
Eu sunt de parere ca ..... copilul cand incepe sa stea in fundulet binisor poate fi pus pe oala (bineinteles ca numai supravegheat) indiferent ca el nu realizeaza ce face acolo. In general copii invata (se obisnuiesc, le intra in reflex) mai usor niste lucruri atunci cand sunt mici si inconstienti decat cand sunt mari si incep sa aiba personalitatea lor. Cu toate ca se spune in teorie ca nu se pune mai devreme de 18 luni pe oala eu nu am respectat acest lucru. Nu puteam sa stau indiferenta si sa ma uit la copilul meu cum se chinuie si cum depune efort in pozitia sezut sau intins pentru a face caca. Am crezut de cuviinta ca e mai bine sa-l pun pe oala ca in felul acesta se elibereaza mai bine de pe intestine. Bineinteles ca uneori mai face si in pampers dimineata cand se trezeste dar nu-l vad atunci. In general dupa ce mananca si incepe sa se screme il duc repede pe oala. Si avem succes cam de fiecare data. Poate mai tarziu cand va veni vremea si va intelege ce se intampla o sa-mi ceara singur la oala.
mary_tvg
Postat pe 10 Iulie 2008 00:02
Fetita mea Bianca a implinit 2 ani de o saptamana dar cu olita inca ne jucam.Cei drept a facut o singura data pipi in ea si de 4 ori caca.Sunt fericita k a si cerut odata oala k sa faca caca in ea.Azi citind p aici ma gandeam sa o las si eu fara pampers macar cateva ore pe zi k sa vada cum e cand e uda si poate asa se aseaza p olita cand face pipi.Chiar dak la inceput olita a fost jucarie acum stie k tre sa faca pipi si caca in ea dar nu vrea.
MonikA_Ioana
Postat pe 7 Septembrie 2008 16:11
si eu am pus-o pe fetita mea pe olita de la 7 luni si ceva. o pun zilnic o data sau de doua ori si face pipi uneori si ieri chiar a facut si caca . de prima data am pus-o dezbracata si nu a constituit o jucarie pt ea. sper sa fie la fel si de acum inainte si sa nu o refuze mai tarziu. am auzit si eu ca in zilele noastre copiii fac din ce in ce mai tarziu la olita/wc.
succes tuturor!
lilianna
Postat pe 23 Septembrie 2008 23:16
Salutari mamicilor!Eu am o fetita de 11 luni si am inceput s-o pun pe olita la 7 luni.eram f fericita ca a acceptat-o ca atare si nu ca o jucarie,ba mai mult,facea scaun in fiecare dimineata in olita,exceptie facand zilele cand nu o auzeam ca se trezeste.Doresc sa va impartasesc o experienta ciudata(zic eu)legata de olita:de cand a inceput sa mearga(cam trei sapt)are momente cand nu mai vrea sa stea pe olita.Sunt constienta ca pana la trei ani copilul nu are control sfincterian,dar am fost dezamagita de atitudinea ei.I-am pus un pampers de la o alta firma,inferior ca si calitate si a refuzat sa faca ceva in el.Imi statea mereu langa baie ca s-o pun pe olita.minunea a durat doar doua zile ,revenind la pampersul ei,poate si de teama unui eritem fesier.acum e totul ca inainte!
Concluzia e ca pampersu le ofera atata confort in cat noi trebuie sa depunem mai mare efort acum decat mamicile noastre sa obisnuim copii sa accepte olita!
Pupici si succes cu cei mici!
bia_kidz
Postat pe 24 Septembrie 2008 11:15
Buna mamicilor, am intrebat si eu in luna februarie cum sa procedez, din fericire acum bebele meu sta la olita si pt asta ii multumesc mamei mele care s-a chinuit cu el 3 saptamani dar l-a obisnuit sa stea. A reusit punandu-l foarte des pe olita , spunandu-i ca este mare rusine sa faca pe el ca e baiat mare si ai mei fiind veseli tipau de bucurie la fiecare treaba facuta la olita. Asa ca le multumesc din suflet parintilor mei. Succes si voua sa auzim lucruri bune.
Va pupam

Postat pe 24 Septembrie 2008 18:14
eu m-am chinuit toata vara cu alexia care acum are 2 ani si 3 zile.am lasat-o fara pampers,cand dormea la pranz ii puneam nailon sub cearceaf si tot asa pana cand a dat roade toata stradania mea.la 1 an si 9 luni a inceput sa se cerara oriunde:la plimbare(o dezbracam si o tineam sa faca ...doar nu e o rusine ),noaptea(se trezea si asa somnoroasa statea pe olita ,facea si apoi adormea la loc)....oricand.chiar daca eram in masina odata s-a tinut pana acasa(si stiu ca chestia cu tinutul nu e sanatoasa...mai ales la copii).a durat fericirea vreo 2 luni dupa care s-a intamplat sa raceasaca si avea o tuse f urata ....la un moment dat a inceput sa se scape pe ea si m-am gandit ca din cauza racelii.mai apoi imi spunea abia dupa ce facea pe ea(sau pana o dezbracam facea pe ea).si in felul asta spalam non stop .nu asta era problema dar racita cum era ...si deja daduse frigul nu o mai puteam dezbraca de tot .de frica sa nu o imbolnavesc mai rau am inceput sa-i pun pampers si de cate ori se cerea o duceam la wc.dar a inceput sa nu se mai ceara deloc si acum sunt in impas ca nu mai stiu cum sa o conving sa faca iar la olita.o mai las fara pampers cu toate ca nu mai e vara si d-onsoara dupa ce face pe ea ,se dezbraca de hainutele ude si le lasa in mijlocul casei...cand se mai cere si face, o felicitam si alte cele...dar nu e ca inainte cand puteam pleca cu ea oriunde fara pampers , chiar dadusem pampersii ramasi la altcineva ca nu mai aveam nevoie de ei....odata a venit la mine cu caca in olita.eu m-am gandit ...ce fetita desteapta am!s-a dezbracat si a facut singura la olita....da de unde...ea facuse in pampers si il rasturnase in olita cum a vazut ca-i faceam eu..ca sa-i explic destinatia operei sale..............ma gandesc ca daca o mai las mult in voia ei se complace in situatie si nu mai vrea sa faca...poate a cuprinso lenea? de dezbracat stie sa se dezbrace singura.....ce e de facut
melutza
Postat pe 31 Octombrie 2008 20:37
puiul meu re 1 an si aproape 5 luni,de la 8 luni il pun la olita zi de zi ,de cateva ori pe zi,acum cand il pun pe olita face dar mai scapa si pe langa.E adevarat terbuie sa ghicesc pt ca nu zice,in somkn nu face,iar noaptea face rar,dar inca ii pun scutec ...oricum incerc sa il pun cat mai des si ziua stam fara scutec cat stam in casa.Noi mai aveam un secret ...ii plac ffff mult publicitatea si asa am reusit sa il fac sa stea fara sa caraie:D
izab33lla
Postat pe 2 Noiembrie 2008 09:27
fetelor nu va mai contraziceti atat!haideti sa va spun si eu parerea mea...am on baietel de 3 ani si l-am pus pe olita pe la un anisor si abia la doi ani si jumatate am scapat de pampers stiti cum?de cate ori a facut pe el l-am pus sa se spele singur!s-a antamplat de 4 ori iar apoi a cerut olita ca nu-i placea murdar si acum nu mai am probleme totusi sunt de parere ca nu trebuiesc obligati ci doar obisnuiti cu olita .de preferat sa se antample vara ca atunci e mai cald si nu racesc daca fac pe ei!
silviatatu
Postat pe 13 Decembrie 2008 23:04
acum sunt iar multumita.alexia a inceput iar sa faca la olita ...de data asta nu mai spune...se dezbraca singurica si se aseaza pe olita apoi merge cu olita la baie si aruca continutul in toaleta
melutza
Postat pe 15 Decembrie 2008 23:27
BUNa. Fetitza mea are acum 2 ani si 6 luni si am pus-o la olitza la 6 luni cand a inceput sa stea in funduletz. Facea regulat kk la olitza atunci..... nu cerea.....o vedeam cum se schimba la fatza si se inroseste si devine serioasa si ma grabeam repede sa o pun pe olitza. Deci kk(cu exceptia diareei sau catorva accidente) am facut de la 6 luni in olitza. La un an i-am scos pampersul detot(il puneam doar noaptea) si incet incet a inceput sa spuna, o mai puneam si eu anticipat cand ma gandeam ca ar fi cazul sa faca. Mai sunt intr-adevar si accidente cand ne luam cu joaca si uitam amandoua, dar atunci realizeaza ca a facut pe ea si vine la mine si zice:"Vai de mine!" Oricum sfatul meu este sa nu va stresati, vor cere singuri atunci cand sunt gata. Fiecare are personalitatea lui. Nepotelul meu de la 2 ani a fost pus la incercare grea cu olitza, s-a chinuit toata familia sa-l determine sa faca la olitza si nu a vrut nici neam. Intr-o zi a venit un prieten pe la el de aceeasi vasrta si l-a vazut pe el cum face si din clipa aia n-a mai facut niciodata pipi in pampers....dar cerea pampers doar la kk. Nu facea 5 zile daca nu-i puneai pampers. Incet incet s-a lasat si de obiceiul asta si a inceput sa faca direct la wc cu capac special. La cate olitze sofisticate i-a cumparat mama lui, el a preferat wc-ul si gata.
Buni
Postat pe 29 Ianuarie 2009 08:44
BUNa. Fetitza mea are acum 2 ani si 6 luni si am pus-o la olitza la 6 luni cand a inceput sa stea in funduletz. Facea regulat kk la olitza atunci..... nu cerea.....o vedeam cum se schimba la fatza si se inroseste si devine serioasa si ma grabeam repede sa o pun pe olitza. Deci kk(cu exceptia diareei sau catorva accidente) am facut de la 6 luni in olitza. La un an i-am scos pampersul detot(il puneam doar noaptea) si incet incet a inceput sa spuna, o mai puneam si eu anticipat cand ma gandeam ca ar fi cazul sa faca. Mai sunt intr-adevar si accidente cand ne luam cu joaca si uitam amandoua, dar atunci realizeaza ca a facut pe ea si vine la mine si zice:"Vai de mine!" Oricum sfatul meu este sa nu va stresati, vor cere singuri atunci cand sunt gata. Fiecare are personalitatea lui. Nepotelul meu de la 2 ani a fost pus la incercare grea cu olitza, s-a chinuit toata familia sa-l determine sa faca la olitza si nu a vrut nici neam. Intr-o zi a venit un prieten pe la el de aceeasi vasrta si l-a vazut pe el cum face si din clipa aia n-a mai facut niciodata pipi in pampers....dar cerea pampers doar la kk. Nu facea 5 zile daca nu-i puneai pampers. Incet incet s-a lasat si de obiceiul asta si a inceput sa faca direct la wc cu capac special. La cate olitze sofisticate i-a cumparat mama lui, el a preferat wc-ul si gata.
Buni
Postat pe 29 Ianuarie 2009 08:44

Cu multa rabdare ai sa il convingi sa faca la olita nu dispera cu toate ca este cam mare,dar nu trebuie sa il pui azi si il mai pui peste o saptamina pe olita...cu mult curaj si inarmata cu rabdare o sa poti...nu te lasa manipulata de el ca asa nu rezolvi problema
ginamuhulet
Postat pe 24 Februarie 2009 19:00
Iuliutza are 1an si 4 luni si cere singura olitza (itza itza) ,chiar daca nu de fiecare data nimereste sa faca acolo tot ce isi propune.Cand sta pe ea se indeasa,asa cum am invatzat`o,dar apoi se ridica ,mai sta putin si face surprize pe jos.Atunci se ia cu manutzele de obrajori si zice `vai vai vai! Dar cand nimereste ii spun ~bravo!!!!!!!!!~,si ea isi spune tot bravo si aplauda.
iulia_nicol
Postat pe 10 Martie 2009 10:56
am anvatato de cand sedea an fund sa stea pe oala ,la anceput cu tot cu pantaloni apoi o puneam an baie si pe ea cand mergeam eu,apoi un bebe care al andragea ea mult al asezam si sa anvatat acum la un an si 2 saptamani stam fara nici o problema e cel mai bine acu ca tot vine vara sai asezati jucandu cu ei va faceti ca va puneti si voi pe olita si o sa se obisbueasca si nu uitati sa le explicati mai exact ce urmeaza sa faca si sa va scremeti mai pe anteles cu ei ...
claudia_mami
Postat pe 20 Mai 2009 16:57
Eu am cativa nepotei cu varste intre 2 si 3 ani si deabia acum ii dezvata de pampers sa faca la olita, si de aceea eu pe Vero am pus-o pe olita de pe la 5 luni...nu spune ea cand o scapa dar ii cam stiu ora si at o pun, sau mai spune "aa" si de cand am pus-o pe olita daca a mai facut pe ea de 5 ori pana acum.
ralucimp
Postat pe 26 August 2009 08:37
Eu l-am pus pe baietelul meu de cand a stat bine in fundulet cam de la 6 luni si ceva in fiecare zi ,cateodata facea ceva cateodata nimik,
acum are 1 an,nu se cere dar macar nu fuge de ea cand il pun stam ne jucam mai si facem , nu il obliga, pune-l incet incet si atrage atentia copilului cantati va jucati samd. Ai sa vezi ca ai sa reusesti....




ginamuhulet
Postat pe 29 August 2009 21:34
ma nuesc tery am fetia de 10 luni si am invatato 1 luna imi sta la olita in fiecare dimineata cite 10 minute si http://www.kidz.ro/comunitate/forum/view_topic/891/TBC-Bacilul-Koch-o-problema-.htmlface lipsa mare aproape in fiecare dimineata
delycia
Postat pe 25 Septembrie 2009 13:56
salut tuturor,Cris al meu de la 2 ani a inceput sa zica regulat ca vrea la olita ca tot il fortam si apoi mai uitam si eu pina ce a inceput sa se ceara singur caci cind il fortam plingea tare si evident ca nimic nu se primea asa ca l-am last sa decida el acum din septembrie anul trecut e Bravo ..spune totdeauna cind vrea si se trezeste si noaptea si se cere,Bafta tuturor bebeilor si mamici...rabdare !
lary_kidz
Postat pe 29 Ianuarie 2010 17:24
eu sunt de pqarere ca daca pui copilul de mic la olita atunci ai sanse ffff mari sa scapi de pampers mai devreme...eu una asa am facut si am scapat de scutece definitv in primavara lui 2009...nu avea nici 2 ani...cum s-a incalzit afara nu mai vroia si cu asta basta...iar in casa nu ii mai dadeam de pe 9 luni...il puneam imediat ce se trezea, seara la culcare,noaptea daca se trezea la fel...acum suntem mari si cerem ...nu am mai facut de mult pe noi...
izab33lla
Postat pe 23 Februarie 2010 16:54
noi am inceput cu olita de pe la 7 luni, cand il puneam pe ea, a inceput sa zbiere nu gluma, tre sa aveti grija ce olite cumparati, am vazut ca nu vroia sa stea nici cum pe ea, si i-am cumparat alta( tip fotoliu) cu asta nu a avut nici o problema, sta pe ea, acum la 1 an si 3 saptamani, nu stie sa vb , dar cand face kk, fuge la baie la olita si ma striga, cam dupa o luna nu mai face kk in scutec.Cu pipi e mai greu, dar vine vara si trecem in casa la chilotei :) , si cred ca o sa ne descurcam.


Da e adevarat cum zic batranii, cu cat ii pui mai repede cu atat invata mai repede, dar fiecare copil are personalitatea si caracterul sau, daca a lu vecina a facut la olita mai devere de cat copilul tau, nu incepe sa il fortza ca ai sa ajungi si la 4 ani sa ii pui scutece, fii calma cu el, daca face pe el dupa ce l-ai luat de pe olita, nu ii arata ca esti nervoasa, explicai ce trebuie sa faca, si foarte important, daca e marisor si intelege, ( 2 ani -2.5 ani), decateori mergi tu la baie, ial si pe el, sa vada ca si tu faci, cand vezi ca el face pune-te si tu pe wc, ca nu iti e greu, si atunci ai sa vezi ca e mai linistit si ai sa vezi ca o sa scapi repede de scutece

yona_kidz
Postat pe 16 Martie 2010 14:39
NOi acum ne laudam dar avem 10 luni si facem la olita.Rabdare.
ina_rebeca
Postat pe 2 Aprilie 2010 18:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
supliment pastilute cu fluor? 11 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 08:55
Vaccin bebe 1 an 6 De la: pinicuta 4 Septembrie 2009 20:08
Scaun auto sigur 3 De la: beatrice 9 August 2009 19:32
Vaccin BCG 9 De la: kidz008182 17 Mai 2010 22:52
Infectie urinara la fetita de 4 ani 58 De la: garbo164218 29 Iulie 2010 15:44
Setari Cookie-uri