cum intarc copilul

Buna si eu am un baietel de 1 an si 5 zile Thomas si eu inca il alaptez si nici vb sa reusesc sa-l intarc nu vrea lapte de nici un fel am incercat cu detoate cu mancat de usturoi si multe altele nici vb el vrea titi numa cand adoarme si noaptea dar deja si aia foarte rar asa ca sincer am zis pana cand o sa lase "titi" pana atuncea am sa-i dau pt ca e asa de dulce cand suge titi
pinky_kidz
Postat pe 5 Mai 2009 15:28
evident ca nu vrea, nici nu o sa vrea MUUUUUUUUULTA VREME DE ACUM IN COLO. dar tu o sa incerci orez cu lapte, cereale cu lapte, gris cu lapte , crema de zahar ars etc (chestii care sa contina cat mai mult lapte) si sigur o sa ia ceva din toate astea. Branza, iaurt, smantana, unt , lapte batut, nu e obligatoriu sa bea lapte dualce GOL (important e sa aiba lactate pt calciu, nu conteaza ce lactate ca nu ii trebuie un anume gust), isi alege singurel ce ii va placea. Deci nu te astepta sa bea alt lapte, si abia apoi sa il intarci, ca daca dupa criteriul asta mergi nu il vei mai intarca niciodata. Daca nu i-ai dat decat san pana cum , evident ca nu vrea alt lapte (si , ti-am zis, nici dupa ce il intarci nu va vrea multa vreme. trebuie sa ai rabdare cu el si incredere ca stie el ce ii trebuie. organismul cere singurel: daca nu mai are sanul va manca mai multe lactate cu timpul, ai sa vezi)
pinicuta
Postat pe 5 Mai 2009 15:48
mai sunt si marci de lapte praf cu gust de banana sau de morcov sau de vanilie etc, poate i-or placea astea...
pinicuta
Postat pe 5 Mai 2009 15:49
MULTUMESC DE SFATURI DAR PE TOATE LE-AM INCERCAT SI FARA REZULTAT AM FACUT GRIZ CU LAPTE , OREZ CU LAPTE, AM CUMPARAT SI LAPTE PRAF CU GUST DE BANANE SI VANILIE DAR DEGEABA .
DEOCAMDATA IL LAS PANA CAND A VREA EL SA SUGA .
MERSI
pinky_kidz
Postat pe 8 Mai 2009 14:52
--
thomasf
Postat pe 9 August 2009 19:35
i love this ,and i like .....taaa moraaa
mindi_09
Postat pe 1 Octombrie 2009 07:43
tu sigur ai gresit sit-ul
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Octombrie 2009 15:54
Eu sincer sunt socata .Nu imi vine sa cred ca poti alapta un copil atat de mare. La varsta asta un baiat trebuie sa aiba alte preocupari nicidecum sanul mamei.Trebuie sa iei masuri imediat desi dupa parerea mea este mult mult prea tarziu. Este fenomenal cum de nu te-ai gandit mai devreme ca ai o problema serioasa. Eu totusi tind sa cred ca nu este adevarat. Eu am trei fete si cea mica are 5 luni dar crede-ma ca mai mult de un an maxim un jumate nu o sa ii dau ptr ca este greu si pentru mine si pentru ea mai tarziu.
cory_emy
Postat pe 13 Octombrie 2009 21:08
buna!baietelul meu david are 1 an si 11 luni si doresc sa.l intarc, dar este dependent de san nu stiu cum sa procedez ca sa nu mai planga.A stat numai cu mine toata ziua si este foarte atasat orice sfat imi va fi de ajutor .
ela_david
Postat pe 22 Ianuarie 2010 11:06
salut mamici! sunt roxana din braila!
am un nazdravan de 1 an si 3 luni pe catre l-am alaptat pana la 1 an, era inebunit dupa tatica lui, la 8 luni a renuntat la suzeta din cauza la tatica pt ca o molfaia cand avea chef, mai ales noaptea!!!! se trez din 2 in 2 ore ca sa pape tatica si in plus de asta ma si musca fff des!!! m-am dat pe san cu tot ce se putea: pelin,sare.... n-a mers sub nici o forma!!!!!!! pana intr-o zi cand, mai avea putin si facea 1 an si mi-a luat sotul meu de la PRIMII PASI tetine pt protectia sanului, s-a gandit el ca, cu ele nu m-ar mai musca nazdravanu!!!

ei bine dragelor, minunea s-a intamplat pt ca mi le-am pus si n-a mai vrut sa pape tatica, a fost un pic greu 2 zile dupa care a uitat!
va pup si succes cu intarcatu!!!!!!!
lady_roxy23
Postat pe 25 Ianuarie 2010 17:24
Buna dragi mamici, la noi, baietelul are acum 7 luni si o saptamana, intarcarea a functionat foarte usor, adica, dupa mai multe incercari de a-i da lapte praf, am incercat 4 feluri, bineinteles in timp, cam 2 luni, am gasit laptele pe care l-a acceptat si in decurs de 2 saptamani ii mai dadeam cam odata la 2 zile, apoi la 4 zile apoi la o saptamana sa si suga. Deci eu asa l-am intarcat, daca pot numi asta intarcare.Banuiesc ca el nici nu si-a dat seama ce se intampla, sanul nu il cauta, in concluzie , am scapat usor de titi.Mentionez ca asta s-a produs, intarcarea de 2 saptamani.
mama_lui_Filip
Postat pe 24 Februarie 2010 09:38
Soro... baga-ti mintile in cap! Daca ii dai san intr-una, doar pt ca ai de unde, cand ajunge la liceu, mergi cu el la ora de mate?serios, acuma... are deja 10 ani! in clasa a 4 deja e topit dupa masinute si te intreaba cum se face impartirea la 10 si la 100.. nu vine la tine sa iti c eara titi... nici sa nu-ti treaca prin gand sa mnu-l intarci! ce?! PLANGE??? n-are decat! nu are voie si gata!trebuie sa-i fie frica sau rusine de ceva... vine bau-bau si il fura daca mai suge? il papa cutu? orice! gandeste-te bine care e cel mai infioratoare sperietura pt el si nu mAI STA PE GANDURI!la varsta asta deja e GRAV, NU NUMAI GRESIT! al meu are 8 luni, dar la 1 an... PA-PA lapte de la mami! si-asa deja ma cauta cu manutele prin bluza... nici nu vreau sa ma gandesc ce iti face tie! (iti ridica bluza in public, etc) nu mai lasa timpul sa treaca ca e mai rau. bafta!
hamham
Postat pe 28 Martie 2010 18:18
SA MA FEREASCA d-zeu daca am auzit asa ceva la 10 ani suge, pai atunci de ce nu ii dai sa suga si cand se insoara? Au dreptate fetele, lasa-l sa planga. Eu la al meu i-am dat 7 luni jumate sa suga, eu de la inceput am zis ca mai mult de un nu ii dau, dar nu am mai avut si si asa am avut prob cu intarcatul.
viobregar
Postat pe 28 Martie 2010 18:33
Postat pe: 18 Ianuarie 2009, ora 01:22

"pai eu ce sa spun atunci?copilul meu e in clasa a 4 a si inca suge,nu adoarme decat la san iar cand se trezeste daca nu i dau sa suga plange si nu vrea sa mearga la scoala.e f legat de mine,eu nu lucrez,doar sotul si il alaptez de minim 3 ori pe zi.am f mult lapte si uneori sanii ma dor ingrozitor"

chiar o fi adevarat?
si eu ma gandesc sa imi intarc fetita, are 1 anisor si cateva zile, ma ingrozesc cand ma gandesc la asta, cum sa fac oare sa nu sufere?
lidya
Postat pe 30 Martie 2010 16:14
Eu cred ca da. Exista unele mame care au lapte mult timp. In general, ele sunt alese ca doici pt copii ai caror parinti au bani, dar mamele naturale nu au lapte (sau nu vor sa alapteze). E perfect posibil ca mamica cu pricina sa fie una din acestea... Ideea e ca.. fiecare copil sufera mai putin sau mai mult in timpul intarcarii... depide CAT TIMP a supt titi si cum anume il intarci (sunt mai multe feluri). Eu deja la 1 an imi intarc printul, ca deja stie locatia si se serveste singurel. Nu vreau sa patesc asta in public. In ceea ce te priveste, ti-as sugera sa iti calci pe suflet si sa te decizi sa-ti intarci comoara. ORICUM va suferi... iar tu la fel (furia laptelui, temperatura, dureri, etc). Deprinde doar de tine cat va suferi. Sor'mea a supt pana la 5 ani, iar cand a intarcat-o mmama, adurat 1 luna sa se obisnuiasca cu ideea ca "gaga" e stricata, iar pe mama a tinut-o furia laptelui 2 luni cu tot cu pastile...ca sa nu mai zic ca dupa 3 luni inca mai suspina copila in soomn, ca e "gaga" stricata. Cu cat crste mai mult, cu atat uita mai greu si sufera mai tare. Oricum, decizia iti apartine.
hamham
Postat pe 1 Aprilie 2010 01:13
Si mie mi se pare exagerat ca un copil in clasa a 4-a sa mai suga. Sunt invatatoare, dar nu am auzit de copii mai mari de 3 ani sa mai suga. Clar sunt anumite probleme. De mult trebuia intarcat copilul.
Eu am avut mari probleme cu alaptatul la inceput, dar din dorinta de a alapta m-am chinuit 2 luni de zile. Statea 2 ore la san apoi 30 de min si iar la san, nu aveam sfarcuri, bebe era cam puturos. Pana la urma totul a intrat in normal. David devenise si el dependent de san, adormea numai la san, ma scula noaptea din ora in ora, nu mai stiam ce inseamna sa dorm 2 ore legate, vesnic eram obosita. Din pacate m-am imbolnavit si a trebuit sa-l intarc. Totul a fost brusc, m-am dus la urgenta , medicul s-a ingrozit si i-a fost mila de suferinta mea si m-a sfatuit sa-l intarc pt a-mi putea face tratamentul. Deci la 8 luni jumate l-am intarcat. Bebe nu a plans, nu a suferit, insa eu o sapt am plans in hohote. Am luat 2 pastile pt oprirea lactatiei si nu am avut prob cu sanii deloc. Nu m-au durut si treptat treptat s-au desumflat si totul a revenit la normal. Daca el ar fi tras de mine nu stiu daca as fi avut atunci puterea de a-l intarca, eu nu eram pregatita. Din momentul in care l-am intarcat a inceput sa doarma toata noaptea, eu sa ma fac bine (inca nu stiu exact ce diagnostic am, insa mi-au iesit analizele pt lupus si sunt negative din fericire) si dupa mult timp sunt si eu odihnita.
ana303maria
Postat pe 9 Aprilie 2010 09:07
AnaMaria... Sor'mea mica avea 5 ani cand a intarcat-o mama... Am avut o prietena care mergea in PAUZE, in cls 1 sa suga la mami ca era suparata! SUNT CAZURI!!!
hamham
Postat pe 10 Aprilie 2010 02:35
ma ingrozesc, cum Dumnezeu sa ii dai atata timp sa suga? noi am facut 1 anisor si deja ma gandesc la intarcat, ajunge, trebuie sa ma gandesc si la sanatatea mea, doar ca ma intristez cand ma uit la bebe, nu vreau sa sufere, nu stiu cum sa fac sa iasa bine, offfffff
lidya
Postat pe 14 Aprilie 2010 14:03
ane_mary_kidz
Postat pe 14 Aprilie 2010 14:23
fetelor nu ma speriati, va rog mult, atata timp sa alaptez? vai de mine, as innebuni
eu am inceput, CRED intarcarea lui Razvanel, adica de ieri nu i-am mai dat titi si sunt tare trista, mi-e mila de el, nu a facut urat, adica eu m-am muls cate putin si i-am tot dat cu biberonul, dar parca tot i-as da...nu stiu cum sa fac, vad ca reactioneaza relativ bine, nu a plans noaptea trecuta, nu a cerut titi, eu zic ca e semn bun, imi e asa de greu...si nici nu stiu cum sa fac eu, cum sa opresc laptele fara sa iau pastile? aveti voi un sfat si pt mine? multumesc mult.
aly_raz
Postat pe 14 Aprilie 2010 15:43
aly si tu cum te simti?
lidya
Postat pe 14 Aprilie 2010 20:25
sa stit ica si mie o sa imi fie greu sa ma despart de alaptat si acum vb cat se poate de serios imi este asa draga cand ma tine de mana si eu o tin in brate cand suge tzitzi iar ea ma fixeaza cu ochii aia albastri iar cand nu mai uit la ea ma strange de mana sa ma atentioneze .....e asa dulce ........o sa imi fie f greu sa renunt la aceste momente oline de tandrete si care au creat o mare legatura intre noi ....dar mai mult de un an jumate cu siguranta nu ii voi da ptr ca nu vreau sa creasca si sa ma alerge prin parc orice lucru cat de placut ar fi el are si un sfarsit

dar asta da voi incerca intarcatul treptat ca sa nu traumatizez copilul asa dintr-o data
cory_emy
Postat pe 14 Aprilie 2010 20:50
aly_raz eu la fetitele mele cele mari am oprit lactatia f repede strangand pieptul cat mai strans cu o banda elastica si nu mai beam lichide deloc , ma rog aproape deloc, iar seara imi puneam comprese reci , am facut asta cam vreo trei zile dar nu am luat nimic altceva ....daca poti incearca , eu iti tin pumnii si tie si lui razvanel sa treceti cu bine de acest moment
cory_emy
Postat pe 14 Aprilie 2010 20:52
buna cory, am inceput si eu cu comprese si legata, chiar m-am strans de nu mai puteam respira, am stat si toata noaptea, insa tot am lapte si m-am mai muls, ca nu pot altfel, ce e mai trist e ca mi se rupe sufletul cand vad ca vine si imi trage de tricou, nu mi-a facut urat, ca ii distrag imediat atentia, dar mi-e foarte greu. Sper sa reusim fara sa avem probleme, dar daca eu ma mai mulg, oare imi va afecta oprirea laptelui?... am inceput din dorinta de a vedea cum reactioneaza fara titi o noapte si uite ca deja azi e a 3-a zi fara si...gata, ne-am hotarat fara titi deloc.
aly_raz
Postat pe 15 Aprilie 2010 10:49
aly_raz eu nu m-am mai muls deloc, doar cand am simtit ca nu mai pot, trebuie sa ai rabdare si va trece, oprirea laptelui poate dura si o saptamana, daca nu mai mult, trebuie sa nu mai dai inapoi orice ar fi. Bafta multa!
roberta_kidz
Postat pe 15 Aprilie 2010 11:06
si la mine va fi greu, cred ca voi alapta pana cand va pricepe bebe ce-i cu ea ca sa nu sufere, sau habar nu am cum voi face, stiu doar ca va fi greu.

aly si eu iti urez multa bafta si sa treceti cat mai repede peste aceasta etapa, eu cred ca voi apela la medicamente, sa nu am probleme.
lidya
Postat pe 15 Aprilie 2010 11:13
buna fetele, vreau sa va spun ca inca mai am lapte...mult :( am incercat sa nu ma mulg dar nu pot sta asa, ma bucur in schimb ca Razvan nu plange dupa titi, ii dau ce mulg a bea si cred ca l-am pacalit, mi-a acceptat iar laptele formula, suntem pe drumul cel bun

nu stiu cum sa fac cu laptele...stau cu comprese si legata de marti...cat sa mai dureze oare? o zi buna!
aly_raz
Postat pe 16 Aprilie 2010 11:13
Eu cam in 2 saptamani am pierdut laptele si am renuntat la comprese.Incearca sa iti pui foi de varza batute ca iti mai trage din umflaturi si dureri.Eu imi puneam mai ales seara ca imi tasnea laptele .Si mai ales sa bei cat de putine lichide.
adelafistis
Postat pe 16 Aprilie 2010 15:52
buna, eu nu am dureri si sper sa nu am. Ce nu inteleg eu, e ca trebuie sa ma mai mulg sau nu? cum e mai bine? ca am auzit tot felul de pareri. multumesc
aly_raz
Postat pe 16 Aprilie 2010 18:37
eu la fel stiu, fara muls, decat daca e nevoie mare. Succes
roberta_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2010 18:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
scaune moi 10 De la: kidz006372 3 Februarie 2010 08:41
Vand hainute noi cu eticheta pentru bebei 1 De la: m1adutza 2 August 2010 08:08
Locul unde bunul gust devine accesoriu 1 De la: cristinne10 11 Ianuarie 2010 16:34
PICATURI BERES 1 De la: lucysymy 4 Ianuarie 2010 18:36
supliment de calciu la bb 71 De la: office_salinasusesi_ro 24 Martie 2010 07:32
Setari Cookie-uri