Cum il dezvatam de biberon?

baietelul meu are 1 an si o saptamana iar de la 7-8 luni nu a mai luat suzeta ziua doar noaptea cand dormea, inca il mai alaptez si acum dar nu am suficient lapte si ii mai dau completare cu sticluta, dar ziua el bea foarte multa apa si acasa bea dintrun paharel de la farmacie, dar cand plecam undeva in vizita bea din cana direct sau mai bea cu paiul, el bea suculet cu pai singur si ar vrea sa il lasam si din cana sa bea singur dar cam face apa pe el si pe jos si il mai lasa sa creasca umpic. sper sa nu am probleme prea mari cu renuntatul la biberon.
denis2009
Postat pe 18 Ianuarie 2010 14:23
Fetita mea are 2 ani si 5 luni si tot nu reusesc sa o dezvat de biberon si suzeta. Lapte nu mai bea, deloc, dar asta e, iar apa, suc si celelalte lichide bea cu canuta ei, cana normala, cu paharul nostru, dar cand o apuca dorul de biberon nu am ce face. Cand plecam afara spune singura: apa si teta, ca nu cumva sa le uit. Cand adoarme, nu adoarme pana nu tine in brate biberonul i suzeta in gurita. Acum ii dau molarii si e mai atasata de ele mai rau ca oricand. Iar pediatra mea mi-a spus sa o las in pace, ca, atunci cand va fi pregatita, va renunta singura la ele.
kidz000762
Postat pe 18 Ianuarie 2010 14:47
buna...eu am o fetita de 1an si 8 luni si nu o pot dezobisnui de biberon deoarece are un fratior mai mic de 9 luni si el amnanca lapte la biberon deoarece eu nu le-am dat san decat la inceput o luna si ea cand il vede ii ia biberon si il baga in gura la ea si cu suzeta se intampla la fel le-am luat canite speciale pt varsta lor sa il obisnuiesc si pe baiat sa bea k poate nu o mai bea nici ea dak nu ii mai dau lui dar n-am reusit le dau ziua cu canita iar cand vine vorba de somn la amiaza sau seara nu pot sa ii culc fara biberon lapte ceai ce o fi acolo numai sa il bea din biberon k cred yo tragand din el obosec si adorm:D,totusi pe fata vreau sa o dezvat k consider k ii destul de marisoara sa bea cu canita si mai am o problema cu ea k inca nu vrea sa faca la olita spune dupa ce face in pantaloni si nu stiu cum sa o invat sa faca la olita
milopaula
Postat pe 26 Ianuarie 2010 19:27
am reusit sa o dezvat de biberon ,taindui tetina cu forfecuta si lasando pe ea so duca la galeata de gunoi au fost cateva seri pline de lacrimi si suferinta dar am scapat de biberon si sa mai angrasat un pic din noenbrie decand numai papam lapte ,,,acu sa vedem cu pipi an chilotei cum scapamm poate scapam si de obiceiu asta urat ,
claudia_mami
Postat pe 3 Februarie 2010 17:19
si cum or ajuns postarile astea de asta iarna, tocmai acum in bulina?
zambila
Postat pe 14 Iunie 2010 15:47
Pai Zambi, tu de la detectivi ar trebui sa stii.

cit priveste suzeta...fetelor, cine i-a bagat suzeta in gura bebelusului?
Trebuia sa va ginditi la asta cind i-ati dat suzeta prima data

Iar de lapte la sticla, care e problema?
Lasa-l sa bea pina cind o vrea el/ea
Bine ca bea lapte.
Ciresica
Postat pe 14 Iunie 2010 19:50
pt un diagnostic e bine sa consulti un pedic psihiatru .In adhd este vorba de hiperactivitate , impulsivitate Caracteristici comportamentale
1. Sustinerea slaba a atentiei si persistenta scazuta a efortului la sarcina. Copiii afectati de aceasta tulburare sunt delasatori, dezinteresati, se plictisesc rapid de sarcini repetitive, monotone, trec de la o activitate neterminata la alta, isi pierd concentrarea in timpul sarcinii si fac greseli la sarcinile de rutina atunci cand nu sunt supravegheati.
2. Controlul impulsurilor inrautatit ce consta in inabilitatea copilului de a se opri si gandi inainte de a actiona, de a-si astepta randul atunci cand discuta sau se joaca, de a lucra pentru recompense mai mari si pe termen lung decat de a face optiuni pentru recompense mici si pe termen scurt, neputinta de a-si inhiba comportamentul in functie de cerintele contextului.
3. Activitate excesiva, irelevanta pentru sarcina sau slab reglata de cerintele situationale. Copiii hiperactivi se misca exagerat de mult facand multe miscari suplimentare, care nu sunt necesare executarii sarcinilor.
4. Respectarea deficitara a regulilor. Fara supraveghere, copiii hiperactivi intampina frecvent dificultati in a urma regulile si instructiunile. Cauza nu rezida in dificultati de intelegere a limbajului, memoriei sau neascultarii, ci mai degraba, in cazul lor , instruirea nu poate regla comportamentul.
5. O varietate mai mare decat normala in timpul executarii sarcinii, copiii hiperactivi nu reusesc sa mentina un nivel al acuratetii in timpul unor sarcini repetitive, obositoare,lungi, neinteresante. Au performante scolare fluctuante si o mare instabilitate in privinta calitatii, vitezei de lucru si acuratetei sarcinii.
garbo200944
Postat pe 11 Aprilie 2011 10:39
Buna sunt de accord cu dumnevoastra sa lasamcopii sa e bucurede copilaria lor,dar totusi nu e tare frumos cind copilul sugebberonul avind deja 3 ani,eu deexemplu il mai las asa putin ,pe urma voi mai veda
manole-simona
Postat pe 6 Mai 2015 15:54
si cand biberonul ii strica idntisorii ce faci>?
Elena_____rn___1
Postat pe 14 Martie 2016 13:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
diaree sau....? 0 De la: 20 Octombrie 2009 17:17
Fetita mea are 8 luni si nu vrea dacat sa pape la san 6 De la: YZA79 18 Martie 2010 12:43
Bebei din Cluj 18 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 22:57
hainute 0-6 luni 1 De la: garbo_407979 10 Ianuarie 2015 12:02
Sunt single parents....prin zona? 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:56
Setari Cookie-uri