declansarea lactatiei si mentinerea ei

Dragele mele, este cineva care a nascut prematur si a avut probleme in declansarea lactatiei? La cate zile de la nastere s-a intamplat fenomenul? Cat lapte aveati? Ati folosit ceva pt a mari cantitatea de lapte? Va rog, ajutati-ma!
Nepotelul meu nascut la 32 saptamani (acum are 5 zile) are nevoie de 10 ml lapte matern /3 ore, dar mamica lui nu reuseste sa mulga atat, desi se hidrateaza si se mulge insistent, inclusiv cu pompa electrica din spital.
multumesc tuturor care-si fac timp sa ajute!
Frezya
Postat pe 19 Februarie 2010 15:55
SA BEA MULT CEAI DE STIMULAREA LACTATIEI.EU AM NASCUT CU CEZARIANA SI FOARTE GREU MI-A VENIT LACTATIA SI AM ALAPTAT PANA ACUM 2 SAPT.BEBELE EU AVAND 1 ANISOR SI 5 LUNI
alinacristina_kidz
Postat pe 29 Martie 2010 15:33
frezya, nu am fost in situatia sa nast prematur, pot insa sa-ti spun ca la mine lactatia a venit abia dupa 3 zile...Eram putin disperata, toata lumea din materniate avea cu ce-si hrani bebeii, doar eu pauza. Dupa aproape 2 zile a aparut colostrul, febra laptelui, o durere ingrozitoare. Sora ta cum se simte?? O dor sanii? Eu recomand sa se maseze, si sa isi puna comprese cu apa rece, sau varza. De asemenea stiu ca exista un medicament pentru stimularea lactatiei, scuze nu stiu um se numeste, si stiu ca se recomanda supa de chimen, ceaiuri multe si chiar bere. Multa sanatate va doresc!
aly_fab
Postat pe 29 Martie 2010 15:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
prea putin in greutate 28 De la: garbo229018 9 Octombrie 2011 13:23
umidificator 20 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 19:12
Vand cadita bebe PRIMA BABY 1 De la: NeaguAna 28 Februarie 2010 11:33
remedii homeopate 29 De la: loricri2001 22 Ianuarie 2013 22:34
trecerea pe lapte praf 21 De la: vasilicasavoiu 7 Mai 2009 21:35
Setari Cookie-uri