PROBLEME LA MICROUNDE

Am deschis acest subiect cu scopul de a se scrie aici ce a patit fiecare cand a folosit cuptorul cu microunde si sa luam aminte sa nu pateasca si altii fara sa ne fie rusine de ce am patit.Daca a patit-o unul din noi macar sa ia aminte ceilalti.Baiatului meu de 16 ani i s-a intamplat cand incerca sa incalzeasca o bucata de carne de porc si a explodat pur si simplu in cuptor .Am adus de la mama cateva bucati de carne de la oala cum se face la tara am incalzit-o la aragaz sa se scurga untura si am pus-o la caserola dupa ce s-a racit urmand ca el cand are pofta sa o incalzeasca la microunde.Eram si eu acolo si a facut o asa mizerie si zgomot ca ne-am speriat.Deci daca vreti sa incalziti la microunde ceva care are untura nu o faceti ,si cu niste carnati de la magazin am avut probleme desi i-am intepat din loc in loc si au fost acoperiti au inceput sa faca pocnituri si alte zgomote fiindca aveau grasime .De curatat am folosit putin axion dupa care am curatat cu prosopul ud si clatit si uite asa pana a ramas curat.
florinelciucar
Postat pe 5 Octombrie 2008 11:26

Am pus o data niste cartofi la mu si m-am trezit ca ardeau in cuptor... mai era putin si saream in aer.

SFAT: dac' pui ceva la mu PAZESTE...
ticolea
Postat pe 21 Octombrie 2008 14:20
cum pot sa fac maioneza la robotul de bucatarie philips
tibichio
Postat pe 2 Noiembrie 2008 23:45
hmmm locuiesc in alta tara si folosesc foarte mult cuptorul cu microunde..intr-o zi.la masa de pranz...ma gandesc eu sa incalzesc o lipie...paine arabeasca mai exact..mi s-a parut mai buna calda si pentru ca era cumparata de seara...intre timp,fiul meu de 3 ani jumatate...vroia nu stiu ce si intr-o clipa mi s-a umplut bucataria de un fum maro-negricios.. sa nu mai zic ca atunci cand am deschis cuptorul nu mai puteam respira...si tin sa va spun ca au ramas ceva pete galbene si un miros...foarte urat in cuptor...desi il spal zilnic cu diferite solutii parfumate..mirosul persista...petele galbui abia daca se mai cunosc...insa cu mirosul....aaaaa
uitam sa va zic si de ouale fierte...tot opera mea este....am pus sa reancalzesc un out care a fost fiert,dar care intre timp se racise,iar fiul meu il vroia cald....m-am gandit la cuptorul cu miceounde nicidecum la un ibric cu apa calda peste cateva secunde un zgomot infernal mi-a dat de inteles ca nu a fost tocmai o idee inteleapta... sotul radea in hohote ,copilul era trist dupa out...iar eu...sa curat oul explodat si culmea in cateva secunde se si lipise de cuptor....
roxydennys
Postat pe 9 Noiembrie 2008 16:58
Nu incercati crenwursti la microunde sau daca faceti sa fie intepati cat mai des si sa le dati cu putin ulei putinnnnnnnnnnnnn.
florinelciucar
Postat pe 10 Noiembrie 2008 20:08
Atentie daca incercati sa incalziti apa la microunde trebuie pus in cana ceva care sa anihileze bulele de aer ca daca nu sare apa pe voi,au fost cazuri cand nu sa intamplat nimic depinde , asta daca vreti sa faceti un ceai mai bine puneti plicul de ceai odata cu apa si bagati la microunde sau o lingurita de fier in cazul ca vreti un ness rapid.
florinelciucar
Postat pe 10 Noiembrie 2008 20:17
Daca vreti sa scoateti mai mult suc de la o lamaie sa o bagati la microunde putin si veti vedea rezultatul dar sa nu o lasati mult si sa o spalati inante cu apa calda si sa o stergeti neaparat apoi sa nu o bagati UDA! .
florinelciucar
Postat pe 10 Noiembrie 2008 20:20
Daca sunteti grabit si doriti un carnacior facut la microunde nu uitati sa fie intepat cat mai des mai ales daca are si grasime si sa il acoperiti cu un servetel dublu de masa ca sa nu va sara grasimea, sa fie moale, si cuptorul CURAT.
florinelciucar
Postat pe 10 Noiembrie 2008 20:23
sa nu incercati sa faceti "ou ochi", ou fiert(ou batut este delicios dar ungeti castronul cu margarina si rasturnati compozitia care poate contine pe langa ou tot ce doriti)
nico_negoita
Postat pe 16 Noiembrie 2008 09:51
acei CRENWUSTI (care se pot scrie lafel de bine si CRENVUSTI mai de la noi asa )daca-i bagi in apa este k daca nu da la o temperatura mai mica sau timp mai mic ....daca nu luati dragii mei CAPAC SPECIAL PTR CUPTORUL CU MICROUNDE ca-i doar 1,80 lei !
nico_negoita
Postat pe 16 Noiembrie 2008 09:56
eu imi fierb zilnic apa ptr ceai sau cafea la microunde dar nu am patit faza cu "bulele" ....in rest ce sa av spun...atentie mare caci este un aparat electric!
nico_negoita
Postat pe 16 Noiembrie 2008 09:59
De la: florinelciucar, la data 2008-11-10 20:17:11Atentie daca incercati sa incalziti apa la microunde trebuie pus in cana ceva care sa anihileze bulele de aer ca daca nu sare apa pe voi,au fost cazuri cand nu sa intamplat nimic depinde , asta daca vreti sa faceti un ceai mai bine puneti plicul de ceai odata cu apa si bagati la microunde sau o lingurita de fier in cazul ca vreti un ness rapid.

doamne,dar la cuptorul cu microunde nu se baga nimic metalic,poate ai vrut sa zici altceva,nu lingurita de fier in cuptorul cu microunde,eu nu bag nici macar farfurii cu dunga aurie si nimic de metal,zilnic incalzesc orice mananc numai la cuptor cu microunde,inclusiv ciorba sau sosurile si fac si cartofi copti,oare nu fac rau atatea microunde?permanent
leoaika_45
Postat pe 25 Noiembrie 2008 00:07
am evitat tot timpul sa-mi cumpar dar citind ce a patit fiecare prefer sa raman cu prietenul meu- aragazul
tury
Postat pe 26 Noiembrie 2008 11:11
eu folosesc cuptorul cu microunde numai sa incalzesc mancarea si am grija sa o pun in vase speciale de jena care sa aiba capac. in asa fel evit stropirea in interior.
issa25
Postat pe 2 Decembrie 2008 12:03
Mai Florine esti o comoara la casa omului.Cum de le stii tu pe toate?Siiiiiii mai esti si frumusel, culmea.

Postat pe 11 Decembrie 2008 16:43
eu am incalzit apa la microunde, apoi am pus un plic de fervex (eram racita). a dat peste numaidecat, n-a mai ramas nici apa in cana, de fervex ce sa mai zic... am fost tare uimita, dar vad ca nu sunt singura care a trecut prin astfel de peripetii. iar in legatura cu sanatatea.. soacra-mea mereu ma bate la cap ca nu-i sanatos, dar e practic :d
adinutza23
Postat pe 18 Ianuarie 2009 21:00
Sfatul meu pentru cei care isi povestesc pataniile despre cuptorul cu microunde este sa citeasca instructiunile atunci cand isi cumpara orice fel de aparat electrocasnic ... eu folosesc zilnic cuptorul cu microunde de peste 7 ani si nu am patit nimic ...

Postat pe 1 Februarie 2009 20:59
Draga mea, eu citesc intotdeauna cu foarte mare atentie instructiunile... si totusi ele nu m-au scapat de unele, hai sa le spunem mici neplaceri.

Sunt sigura ca fiecare dintre noi a cumparat macar o data in viata ceva, a citit totul despre acel ceva (atat din instructiunile de utilizare cat si din toate alte informare la care a avut acces) si tot degeaba.

Ei... discutii intre noi exista, tocmai de accea, si multe, multe vom mai afla si toate acestea multe nu sunt inca trecute in "Instructiuni de utilizare"
ticolea
Postat pe 2 Februarie 2009 15:47
Si eu am patit-o cu pateurile de post (mai uscate) care au inceput sa arda cand le-am pus la mu pentru incalzire....de asemenea produsele de panificatie de tip "uscat" se aprind.Cred ca este necesar un grad de hidratare.... La curatarea cuptorului s-a luat vopseaua...am cumparat alt cuptor...Cam atat deocamdata. Cred ca ar trebui sa spunem si ce tip de cuptor folosim. Ce credeti? Al meu ultimul, este un Candy.
medlink
Postat pe 18 Martie 2009 07:22
Nu stiu de unde ati auzit ca poti baga orice metal in cuptorul cu microunde atunci cand il folosesti. Nici chiar la un "ness rapid".
ban_gbrl
Postat pe 18 Martie 2009 09:38
O lingurita de metal la microunde ? Cred ca nu stii ce vorbesti in cuptor nu se baga nimic metalic nici macar farfurii cu dungi argintii sau aurii.
mraduta
Postat pe 18 Martie 2009 10:02
De la: florinelciucar, la data 2008-11-10 20:17:11Atentie daca incercati sa incalziti apa la microunde trebuie pus in cana ceva care sa anihileze bulele de aer ca daca nu sare apa pe voi,au fost cazuri cand nu sa intamplat nimic depinde , asta daca vreti sa faceti un ceai mai bine puneti plicul de ceai odata cu apa si bagati la microunde sau o lingurita de fier in cazul ca vreti un ness rapid.



O lingurita de metal la microunde ? Cred ca nu stii ce vorbesti in cuptor nu se baga nimic metalic nici macar farfurii cu dungi argintii sau aurii.
mraduta
Postat pe 18 Martie 2009 10:03
Mie mi s-a intamplat sa iasa fum, cand copilul a schimbat butonul de pe incalzit mancare pe grill. Am crezut ca explodeaza cana cu supa a copilului. Asa ca aveti grija cand introduceti ceva in microunde, pe ce este pozitionat.

Postat pe 18 Martie 2009 12:07
nu se pune fier la MU, asta e tzeapa
mmaaxx19
Postat pe 19 Martie 2009 18:09
GATAAAAAAAAAAAAAA ! AJUNGE CU FIERUL IN MICROUNDE CA NU STIU CE SA MAI ZIC ! VRETI SA VA FILMEZ SA VEDETI CA NU SE INTAMPLA NIMIC????????? O FAC CE MA TOT ATACATI CU FIERUL FACETI PROBA........ EU AM FACUT-O SI MAI MULT INTAI AM STUDIAT SI CITIT CE DRACU SE INTAMPLA???????????????? N I I M I C AM FACUT SI PT. BAIAT DISTRACTIA CU CD-UL SAU DVD-UL E SUPER. DA SE POATE ARDE BOBINA SI ATAT DAR DACA PUI FIER NU SE INTAMPLA NIMIC. DACA MAI AUD UNUL SAU UNA O PUN SA FACA PARIU SI EU PLATESC CUPTORUL SAU PERSOANA DA DUBLU PRETUL CUPTORULUI .ACUM IANINTE DE A SCRIE AICI AM PUS APA IN CANA SI LINGURITA DE FIER SI AM ASTEPTAT SA EXPLODEZ DAR ...NIMIC.CRED CA AR TREBUI SA FACEM INTAI EXPERIENTE SI APOI SA ACUZAM .N U S E I N T A M P L A N I MI C DACA P U I F I E R IN C U P T O R U L C U M I C R O U N D E. ASA CA USUREL PANA NU VERIFICATI NU ATACATI VA ROG EU AM VRUT SA PUN AICI CEEA CE AM PATIT CA SA NU PATEASCA SI ALTII SI SA IMPARTASIM EXPERIMENTE SI NU SA SPERIEM OAMENII.BAIATUL MEU ARE 17 ANI SI DE 6 ANI FOLOSESTE CUPTORUL CU MICROUNDE CA LA ARAGAZ UITA SA-L OPREASCA FIIND SINGUR CA NOI LUCRAM DE LA ORA 07 SI PANA LA 16.E MARE ARE 1`,75 SI 70 DE KG. E LA CULTURISMDE UN AN SI NU AM AVUT PROBLEME CU EL DELOC.E MULT MAI SIGUR CUPTORUL. CREDETI CA TELEFOANELE SUNT MAI LIPSITE DE RADIATII??????GRESEALA !VA PROTEJATI CASA COPII SI SUNTETI IN SIGURANTA NU VA MAI LUATI DUPA PROSTII DE GENUL CA SUNT TOXICE.EU AM AVUT GRIJA CA SA NU SARA CASA IN AER CA UITA COPILUL ARAGAZUL ASA CA AM STAT LINISTIT FACAND TREABA CU MICROUNDELE SI SUNTEM BINE TOTI AM DECONGELAT SI CARNEA IN EL E SUPER VA OFERA SIGURANTA HAI SA MAI EVOLUAM CA ORICUM RADIATIILE DE LA CERNOBAL SUNT IN NOI SI SA NU NE FEREIM DE CUPTOARE CA DE NISTE PROBLEME CANCERIGENE.PT. CEI CARE VOR SA MA CONTRAZICA SUNT DESCHIS SI VREAU SA ADAUG PRIETENI NOI IN LISTA DUPA CE DISCUTAM SI VEDEM DACA E ASA DE GRAV.NU VAND CUPTOARE CU MICROUNDE SI NU LE FAC RECLAMA DAR M-A INDIGNAT ATUNCI CAND AM CITIT MESAJELE CU FIERUL HAI SA PROBAM SI APOI SA VORBIM.O SEARA BUNA.
florinelciucar
Postat pe 19 Martie 2009 19:23
De la: m.raduta, la data 2009-03-18 10:03:14
De la: florinelciucar, la data 2008-11-10 20:17:11Atentie daca incercati sa incalziti apa la microunde trebuie pus in cana ceva care sa anihileze bulele de aer ca daca nu sare apa pe voi,au fost cazuri cand nu sa intamplat nimic depinde , asta daca vreti sa faceti un ceai mai bine puneti plicul de ceai odata cu apa si bagati la microunde sau o lingurita de fier in cazul ca vreti un ness rapid.



O lingurita de metal la microunde ? Cred ca nu stii ce vorbesti in cuptor nu se baga nimic metalic nici macar farfurii cu dungi argintii sau aurii.


DAR TU AI INCERCAT SA FACI PROBA SI SA VEZI DACA SE INTAMPLA CEVA????/SAU AI STUDIAT PE NET SA VEZI CE INSEAMNA M I C R O U N D E ???????????CE INSEAMNA FIERUL IN CUPTORUL CU MICROUNDE??????/NU............ ITI SPUN EU .MAI CITESTE SI APOI POSTEAZA TE ROG FRUMOS NU VREU SA NE CERTAM DAR EU AM FACUT EXPERIMENTUL ATUNCI CAND AM CITI REPLICA TA. STUPOARE !!!NU S-A INTAMPLAT NIMIC ASA CA EU AM RISCAT SI RISC ATUNCI CAND SPUN CEVA DESI AM FACUT MEREU CEAIUL SI AM URMAT REGULA ASTA DUPA CINEVA DE PE NET CU LINGURITA SI NU AM AVUT EMOTII AM AVUT INCREDERE CA ERA SI ESTE UN TOPIC PT. A NE AJUTA.SUCCES SI MAI INATI PROBEAZA PANA A ACUZA. APROPO AURUL ARE ALTE REACTII CEEA CE SPUI TU CU MARGINEA FARFURIEI .
florinelciucar
Postat pe 19 Martie 2009 19:31
daca vreti sa incalziti ceva cu grasime la mu puteti acoperi vasul in care aveti carnea...sau ce mai incalziti cu o folie de aluminiu.nu va mai sari pe peretii cuptorului
kmykmy
Postat pe 20 Martie 2009 01:34
eu pur si simplu refuz sa folosesc cuptor cu microunde!!
anix
Postat pe 20 Martie 2009 18:47
voi chiar nu v-ți prins...de faza cu lingurița...?nu se bag n cuptor....ci sub can s nu crape in cazul n care v grbiți...si nu vreți sa faceși la microunde...!!!!
clauditza007
Postat pe 21 Martie 2009 22:45
microundele incalzeste din interior spre exterior iar la treaba cu incalzitul(gogosi,paine,clatite,etc)eu le pun intr-o punguta si asa nu se mai ar ci din contra aburesc si sunt ff moi
florentina_ionela
Postat pe 30 Martie 2009 16:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o rugaciune foarte puternica 125 De la: magdalena16 10 Februarie 2017 10:03
Retete de post 9 De la: garbo115475 12 Aprilie 2010 12:36
castiga bani de acasa 0 De la: 8 Februarie 2012 17:23
La multzi ani!!! 4 De la: elodia 8 Martie 2010 13:09
colagenul marin,alternativa naturala a implantului cu botox 2 De la: jeanetta 22 Martie 2009 12:13
Setari Cookie-uri