mancare expirata

De la: delly000311, la data 2010-01-14 15:55:40
De la: marinushmichael, la data 2009-07-24 01:19:42eu nu vreau ca bunicutele sa ramana in urma civilizatiei

-eu nu as mai lasa-o pe bunicutza sa se chinuie la riu, sa spele rufele,ori sa sufle in soba .sa inteteasca focul la bucate
bunicuta are nevoie de cuptor cu microunde
-are nevoie de masina de spalat, de mixer, robot de bucatarie
-vreau ca bunicuta sa isi faca timp pentru fitness
si sa faca miscare cu nepotii prin parc
-asa sunt bunicutele in occident, chiar si la 80 de ani
-arata ca femeile de la noi, cele de 50 de ani
-sa vezi ce frumos sunt imbracate si ce coafate sunt
-sa vezi cum sofeaza si au gps

-bunicuta mea are celular cu camera
si televizor cu diagonala mare cat peretele
-bunicuta mea participa la activitati sociale
si chiar la discoteca

-de aceea bunicuta mea nu are cocoasa
-mananca fructe,mult peste si pui, ulei de masline
-isi pune gloss pe buze, isi da cu parfum de la paris

-si merge la banca, sa ne puna bani in cont
-apoi ne scoate la o pizza cu vin alb

cine nu are bunici, sa isi cumpere si o sa vada...,
iar cine are-sa ii traiasca !


Pe vremea bunicutei mele, de care vorbesc, nu erau toate aceste "minuni" diabolice ale tehnicii insa viata era cu mult mai putin stresanta decat in zilele noastre, bucatele puse pe masa aveau alt gust, inegalabil cu cel al alimentelor de azi iar asternuturile in care dormeam aveau un parfum natural deosebit, neegalat de nici un detergent contemporan.

Comentariul tau se potriveste asadar ca nuca in perete, la cele afirmate de mine!



subscriu la dely :D
floryz
Postat pe 15 Ianuarie 2010 19:06
Chiar daca este offtopic,o sa fac si eu cateva remarci aici privind bunicutele.
Dupa parerea mea fiecare face ce poate,avand in vedere circumstantele.Nu toate bunicutele din ziua de azi mai stau la tara ca sa spele rufe la rau sau sa aiba in curte animale.Multe femei reusesc sa imbine aceste doua aspecte - cel urban si cel traditional.Nu vad niciun rau in asta,pentru ca exista alte imprejurari.
Ar trebui sa respectam mai mult aceste femei care au muncit toata viata pentru familiile lor si sa le ajutam cat mai mult la batranete,sa nu mai munceasca din greu.Noi trebuie sa preluam stafeta traditiilor,sa aducem propriile noastre contributii si sa le menajam cat de mult putem.
Degeaba preamarim traditiile daca ii judecam pe cei mai in varsta.Unele lucruri se schimba,cu aspecte negative si pozitive deopotriva si nu putem sa traim in trecut,putem doar sa ne amintim cu drag lucrurile bune si sa incercam,pe cat putem,sa le conservam.
Grazzia
Postat pe 24 Ianuarie 2010 09:31
De la: marinushmichael, la data 2009-07-24 01:19:42eu nu vreau ca bunicutele sa ramana in urma civilizatiei

-eu nu as mai lasa-o pe bunicutza sa se chinuie la riu, sa spele rufele,ori sa sufle in soba .sa inteteasca focul la bucate
bunicuta are nevoie de cuptor cu microunde
-are nevoie de masina de spalat, de mixer, robot de bucatarie
-vreau ca bunicuta sa isi faca timp pentru fitness
si sa faca miscare cu nepotii prin parc
-asa sunt bunicutele in occident, chiar si la 80 de ani
-arata ca femeile de la noi, cele de 50 de ani
-sa vezi ce frumos sunt imbracate si ce coafate sunt
-sa vezi cum sofeaza si au gps

-bunicuta mea are celular cu camera
si televizor cu diagonala mare cat peretele
-bunicuta mea participa la activitati sociale
si chiar la discoteca

-de aceea bunicuta mea nu are cocoasa
-mananca fructe,mult peste si pui, ulei de masline
-isi pune gloss pe buze, isi da cu parfum de la paris

-si merge la banca, sa ne puna bani in cont
-apoi ne scoate la o pizza cu vin alb

cine nu are bunici, sa isi cumpere si o sa vada...,
iar cine are-sa ii traiasca !






Postat pe 15 Martie 2010 10:12
Atit de tineri si atit de inapoiati in gindire???? Si va mai mirati ca Romania e cu atit de mult in urma altor tari din vest.
Michael, ai fost simpatic si apropiat de realitate cu mesajul tau.
Eu am 45 de ani , sunt o tinara bunica si ....sunt cea mai moderna printre voi tinereilor fara minte!!!!
Aemulus
Postat pe 15 Martie 2010 18:13
pt marinushmichael braaaavooooo, te sarut de mii de ori pt tot ce ai spus acolo...... esti super .....
PetrutDoina
Postat pe 15 Martie 2010 21:13
Da...e adevarat ca exista mancare expirata prin supermarket-uri, fiind desigur foarte bine ascunse. Am vazut o pasrama afumata intr-un loc mai retras al raftului care era acoperita pe cel putin o treime cu mucegai verde; nu mai zic de carnea tocata pe care am gasit-o de multe ori stricata sau un amestec de carne bune si stricata, mai ales la mici. Astfel de situatii se pot gasi la orice produs
ema83ro
Postat pe 15 Martie 2010 23:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bună bebeeeblu 4 De la: garbo_482024 12 Martie 2018 22:49
PROBLEME LA MICROUNDE 53 De la: florinelciucar 17 Mai 2014 19:54
Echipa Garbo iti ureaza Craciun Fericit! 51 De la: iulia_dibu 2 Ianuarie 2015 09:46
Reteta succesului 1 De la: alla_d 31 Martie 2009 18:37
Echipa Garbo iti ureaza Craciun Fericit! 30 De la: iulia_dibu 27 Decembrie 2015 20:50
Setari Cookie-uri