mancare expirata

Am mers de curand intr-un supermarket si nu mi-a venit sa cred cand, dupa ce am cumparat si mers acasa am descoprit ca prajitura care se ascundea sub tipla frumoasa ..avea mucegai. nu-mi vine sa cred..ca se intampla asa ceva
bucatareasa
Postat pe 19 Martie 2008 19:06
eu intotdeauna, verific valabilitatea, de multe ori am descoperit produse expirate, iar daca le atragi atentia ti-o iau in nume de rau, dar nu trebuie sa mai acceptam asaa ceva.
kisssimona
Postat pe 6 Aprilie 2008 11:48
Si eu verific valabilitatea atata timp cat nu`i falsificata si eticheta cu termenul de garantie :-)

Postat pe 30 Iunie 2008 16:17
Da..pe caldurile de acum orice e posibil
Livi
Postat pe 1 Iulie 2008 10:09
da din pacate se intampla!din 4 l de lapte ajungi sa fie doar un l bun de baut.fie ca temperatura frigiderului nu este reglata ori transportul se face cum se face.nu mai vorbim de carnea care la PIC nu are insriptionata data valabilitatii.produsele de panificatie duhnesc si ele. http://www.delly.ro/comunitate/forum/post_reply/770/quote/1825.html#
http://www.delly.ro/comunitate/forum/post_reply/770/quote/1825.html#
francisca
Postat pe 9 Iulie 2008 14:38
am luat si eu lapte zuzu la cutie si era in termen de valabilitate dar acasa cand am desfacut cutia in loc de lapte dulce era lapte prins,se acrise nedesfacut in cutie chiar in termenul de valabilitate,iar aseara am facut papanasi cu bicarbonat expirat de 3 ani!!!!!dupa ce am facut papanasi nu stiam de ce nu au crescut au iesit ca niste turtite,mi-a dat prin cap sa ma uit pe termenul de valabilitate...ma gandeam sa nu facem vreo alergie dar deja faptul era consumat ca si papanasii:))am mai cumparat acum 1 an un gel pt subrat mennen si era expirat iar cand am dat cu el ma iritasem ma manca si imi iesise niste bubite rosii,l-am aruncat si asa aruncam banii,in kaufland colentina am vrut sa cumpar paine ambalata in celofan,iar in celofan langa paine era un mare gandac de bucatarie care mergea liber si sanatos vioi ,puteam sa fac reclamatie,pacat ca nu am facut,doar nu am luat acea paine si atat,trebuie sa avem mai mult curaj dar si sa stim cum sa procedam in astfel de cazuri unde sa ne adresam.
leoaika_45
Postat pe 15 Septembrie 2008 07:20
De acord cu Robert am gsit și eu etichete falsificate la unele produse observ c se falsific ușor iar nimeni nu ia msuri ,trebuie s fim m-i atenți
IULY_delly
Postat pe 28 Septembrie 2008 14:40
Nu sunteti singurele persoane care au patit asa ceva! Si eu ma numar printre voi... am cumparat peste afumat la ambalj de plastic,l-am verificat in supermarket sa fie in termenul de valabilitate,dar cand am desfacut pachetul acasa...nici macar nu puteam sa pun mana pe el, nu mai zic de miros...
O alta patanie...socrul meu , fiind mai strans la punga, aconsidrat ca face si el cinste in casa cu o bere dar nu a vazut ca sticla era de la o promotie din iarna, deci era expirata(acest lucru s-a intamplat chiar in luna august)
...asa ca , daca nu cascam ochii...punga e deja cascata...
Boopsa
Postat pe 23 Noiembrie 2008 13:48
[printre alte subiecte si acesta este un subiect foarte important,gasim la vinzare produse care obligat trebuiesc vandute,si dupa cum ati spus si voi se ataseaza o alta eticheta,sa se mascheze faptul ca produsul este expirat,trebuie sa fim foarte atenti,eu am gasit peste congelat care la prima vedere nu se observa ,decat cand il decongelezi ,acesta este putred si oasele ies singure,se desprind,e ff periculos,se poate ajunge la intoxicatii grave!!!sa fim foarte atenti la toate produsele ce le cumparam!!!
floryyyy_delly
Postat pe 12 Martie 2009 07:15
aveti dreptate acum multa lume face economie si nu mai cumpara iar toate produsele se invechesc aveti grija atat de voi cat si de alimentatia pentru copii
maiki
Postat pe 17 Martie 2009 10:10
sa va spun ceea ce unele persoane nu stiu asta.
Mai ales pe timpul verii produsele de ex:lactatele, mezelurile, pestele, puiul si orice altceva care sunt in ambalaj, si chiar si fara, trebuie tinute pe timpul transportului la o anumita temperatura, dar soferii masinilor, pentru a face un ban in plus(fac economie la benzina/motorina) nu mentin acea temperatura la aerul conditionat, si uite asa de la depozit pana la client unele produse ajung deja alterate.
Nu e de vina magazinul ca produsele ajung deja alterate, chiar daca unele magazine verifica produsele doar selectiv. Ei verifica data expirarii si atat. NU vreau sa fac antireclama, dar trebuie spus ca o sunt cateva firme de lactate la care angajatii(soferii) fac aceste economii(Zuzu, Brenac, si Danone).Produsele sunt preparate exact dupa reteta si respecta igiena, dar de vina sunt soferii, nu fabrica.
Printre firmele de mezeluri:Campofrio,fox, etc.
Toate aceste probleme apar pe timpul verii.
Nu am facut antireclama, dar eu deja i-am reclemat la OPC, ca un consumator ce sunt, pentru ca ma gandesc la sanatatea noastra, a copiilor nostri, si e inuman sa stam cu mainile in san si sa nu facem ceva.
Viata este grea pentru toata lumea, dar nu trebuie sa ne batem joc de oameni, de sanatatea lor pentru a avea un ban in plus in buzunar.
monik_clau
Postat pe 17 Martie 2009 14:09
ma bucur ca se discuta acest subiect atat de intens poate asa o sa avem mai multa grija si incercati cu protectia consumatorului asa vor fi si producatorii mai atenti
maiki
Postat pe 17 Martie 2009 15:44
Tot ce se face la bunica, la tara - in curtea ei e mai bun decat ce se cumpara din comertul asta infect...e greu de tot...

Postat pe 17 Martie 2009 20:55
hm, ai drepate camis.Dar eu stiu citeva bunici de la tara,care vor sa manince dimineata salam,tot felul de brinzeturi feliate si vidate(desi sint in zona persoane care fac brinza de vaca si de oaie)mai vor bunicutele sa bea dimineata capucino,prajiturile tot de la magazin le cumpara.N-am avut sansa sa-mi faca nici o bunica o clatita sau o gogoasa!Iar daca-ti spun ca mai nou si verdeata si muraturi vor sa cumpere de la magazin, o sa spui ca exagerez.
Sigur ca e comod si pt cei de la tara sa gaseasca atitea la magazin,dar chiar sa nu mai gasesc eu o bunica sa-mi faca o clatita adevarata,sau cornulete?!
Ridhima
Postat pe 17 Martie 2009 22:51
Ai dreptate Ridhima, bunicutele de azi s-au modernizat, au si cuptor cu microunde si incalzesc in el mancarea semipreparata cumparata la Supermarket. Se pare ca unele au uitat pur si simplu sa gateasca. Multe nu mai tin nici animale si nu-si mai cultiva gradina, pentru ca la magazin gasesti de toate. Ca sa nu mai vorbim de munca la camp! Rufele nu le mai spala la rau cu sapun facut in casa, batandu-le cu maiul, ca altadata, au acum masina de spalat si detergenti ultramoderni. Cum vor fi oare bunicutele de maine? Vor fi vazute, poate, intreprinzand calatorii interplanetare?
delly000311
Postat pe 27 Aprilie 2009 10:23
eu nu vreau ca bunicutele sa ramana in urma civilizatiei

-eu nu as mai lasa-o pe bunicutza sa se chinuie la riu, sa spele rufele,ori sa sufle in soba .sa inteteasca focul la bucate
bunicuta are nevoie de cuptor cu microunde
-are nevoie de masina de spalat, de mixer, robot de bucatarie
-vreau ca bunicuta sa isi faca timp pentru fitness
si sa faca miscare cu nepotii prin parc
-asa sunt bunicutele in occident, chiar si la 80 de ani
-arata ca femeile de la noi, cele de 50 de ani
-sa vezi ce frumos sunt imbracate si ce coafate sunt
-sa vezi cum sofeaza si au gps

-bunicuta mea are celular cu camera
si televizor cu diagonala mare cat peretele
-bunicuta mea participa la activitati sociale
si chiar la discoteca

-de aceea bunicuta mea nu are cocoasa
-mananca fructe,mult peste si pui, ulei de masline
-isi pune gloss pe buze, isi da cu parfum de la paris

-si merge la banca, sa ne puna bani in cont
-apoi ne scoate la o pizza cu vin alb

cine nu are bunici, sa isi cumpere si o sa vada...,
iar cine are-sa ii traiasca !
marinushmichael
Postat pe 24 Iulie 2009 01:19

crezi ca numai bunicile stiu sa faca clatite????

de ce nu inveti sa faci tu clatite ??
astfel iti vei incinta prietenii si in viitor copii care se vor lauda cu clatitele facute de mama iar acum prietenii te vor cauta pt tine si pt minunatele tale clatite!!!

BALAJMARIA
Postat pe 23 Septembrie 2009 09:46
bunicuta de miine vei fi chiar tu !!!

cea ce spui ca nu mai fac bunicile din ziua de azi nici tu nu ai face .
ceea ce voi ginditi azi chiar ma dezgusta .Evolutia este valabila pt intreaga masa de oameni (inclusiv bunicile!)
te-ai gindit tu vreodata cum vei fi ca bunica?
BALAJMARIA
Postat pe 23 Septembrie 2009 09:50
produsele lactate si in general produsele perisabile au un lant si un circuit foarte bine stabilit .
de multe ori chiar noi sintem cei care intrerupem lantul respectiv .
il cumparam il impachetam in sacose ,il punem in masina si poate ajungem acasa cu el in 2-3 sau mai multe ore.Pina il punem la frigider poate mai stam la o poveste in fata casei si asa lantul frig este intrerupt .Uneori 1-2 ore ne costa .
atunci cind facem aprovizionarea de astfel de produse ar fi bine ca in masina sa avem o cutie termica cu o capsula de gheata (mai ales cind temp. sint peste 25*C),in acest fel nu vom avea surprize
si... in supermarketuri intotdeauna produsul care are termenul de valabilitate mai scurt este asezat in linia 1 pt a putea fi vindut!( comertul este o afacere in care chiar nu poti numai sa pierzi!)
BALAJMARIA
Postat pe 23 Septembrie 2009 09:56
cel mai indicat este ca produsele care trebuie pastrate la rece sa fie luate ultimele din raft... ca desi ne gandim ca facem putin pana acasa, mai nimeni nu pune in calcul si (cel putin) ora pierduta in magazin, printre rafturi. Iar daca stim ca facem mult pana acasa, sau ajungem cu mult timp dupa ce facem cumparaturile, poate nu ar fi indicat sa ne grabim cu shopping-ul si s-a ne luam doar strictul necesar de la un magazin mai mic...
Cady
Postat pe 23 Septembrie 2009 10:37
Si eu am cumparat 2 l de lapte si o punga am pus-o la fiert, s-a prins, iar prietenl meu era asa de suparat ca s-a dus sa returneze cealalta punga si ca sa nu faca scandal i-a schimbat-o imediat, ca sa nu cheme OPC-ul.Si au retras marfa expirata din rafturi.
roxanast18
Postat pe 23 Septembrie 2009 12:20
am cumparat unt si ciocolata Milka caer erau in termenul de valabilitate , dar untul avea mucegaai iar ciocolata era albicioasa si deformata de la topiri si intariri succesive
cristina57m
Postat pe 23 Septembrie 2009 14:07
La mine s-a intamplat sa cumpar de la magazinul din blocul meu, si am ajuns acasa in 5 minute, si cand am desfacut punga de lapte era deja batut. Off. as vrea sa spun firma, dar din pacate nu se poate. Acest lucru, l-am patit de mai multe ori, am fost curioasa daca, cumpar din alt loc acel produs este la fel, si am constatat ca da.
monik_clau
Postat pe 24 Septembrie 2009 14:05
am luat o rulada invelita in ciocolata de la minimax slatina-olt, care expira in 2010 si era verde inauntru, iar smantana de la danone era zaurdita.foarte proaste.
am vazut ca aveau marfa expirata in raft:ex:lactate care se vindeau la jumatate de pret.
FERITIVA DE MINIMAX MARKET.
delly001772
Postat pe 12 Noiembrie 2009 10:59
ESTI C-AM REA CU BUNICUTELE, DAR TIE TI-AR PLACEA SA TE DUCI SA SPELI RUFELE IN RAU? .
S-AU MODERNIZAT SI ELE SARACUTELE CACI PE VREMEA LOR AU MUNCIT DESTUL PE 1 LITRU DE ULEI PE LUNA SI BATOANE.IMI AMINTESC CACI FACEAU MAMALIGA COAPTA CACI NU AVEAU CE SA MANANCE.
ESTI PREA DURA.IMI PARE RAU, DAR CRED CA NU TI-AR PLACEA SA TE DUCI IN LUNA DECEMBRIE SA SPELI PERDELELE DE CRACIUN IN RAU.
delly001772
Postat pe 12 Noiembrie 2009 11:05
garbo115475
Postat pe 13 Ianuarie 2010 11:26
Am mers si eu in Real acum 2 seri ,si am cumparat niste mini tarte cu ananas si portocale si cand ajung cu ele acasa erau stricate.Erau in termen conform etichetei si erau ambalate in ziua respectiva.Si uite asa am mai aruncat niste bani...si nu e prima data ...incepusem sa deschid cutiile acelea din plastic cu mancare (pt ca am mai luat o data ceva gatit si acasa am constatat ca era stricat),insa in ultima vreme am uitat sa fac chestia asta.Va recomand s-o faceti de acolo decat sa va mai intoarceti de acasa ,pt ca ce-i drept nu-ti mai vine sa te intorci,dar daca esti acolo te duci si le-o dai in cap. CU peste am patit si eu peste afumat ambalat ,cand ajung acasa ...mama ce putoare ,noroc ca era aproape si le-am zis ce e cu asta ...nu ma duc la opc dar va rog sa-mi dati imediat banii inapoi....si-au cerut scuze ,ca e de la transport ,ca au mai patit si mi-au dat banii inapoi.
Intrebarea e....cat o sa mai aruncam cu banii nostri munciti pe fereastra si cat o sa mai fim luati de prosti in tara asta?
francescasuciu
Postat pe 13 Ianuarie 2010 15:45
Eu am luat cascaval Schweitzer de la kaufland, am dat si o caruta de bani pe o bucata, si cand am ajuns acasa , sotul meu care e alergic la mucegai l-a simtit imediat ca e atins. Ei il ambaleaza fara eticheta cu data de expirare sau alte informatii si le vand la raionul de branzeturi. Mi-am dat seama ce teapa mi-am luat ca nu puteam sa ma duc sa il returnez atata timp cat nu se vedea cu ochiul liber . Oricum nici mie nu imi placuse gustul deloc desi nu am simtit mirosul nici nu mi-a fost rau , nefiind alergica.
monicatulcea
Postat pe 13 Ianuarie 2010 17:08
Mama, dar nu ai locuit in Romania pana acum? Inca dinainte de '89 se gaseau pansamente sau muste in paine, mezelurile (cele "fine" dar preparate din toate resturile)erau spalate si repuse la raft, data expirarii schimbata etc.....

Maica-mea a returnat la prajituri la cofetarii dupa '90.....am si uitat sirul.....

Supermarketurile sunt cea mai buna metoda de pacalit cumparatorii: lumea ambetata de ideea ca acolo sunt preturile "mai bune", paradisul ofertelor, nici nu mai verifica data fabricatiei/expirarii, sau daca aceasta a fost trecuta pe ambalaj, sau daca oferta "5 la pretz de 3" e pe bune.... ca daca stai sa imparti pretul total la nr. de produse....da mereu "cu rest"....

In ceea ce priveste dulciurile facute de "laboratorul propriu"....putina lume cumpara praji de la supermarket...majoritatea "au" cate o cofetarie "de renume" prin preajma, sau o cofetarie de cartier unde sunt aduse produse proaspete..... la supermarket sunt produse "de serie" care arata bine, dar au toate acelasi gust, sau in cel mai rau caz, sunt extrem de gretoase....

In perioada de criza, cu atat mai mult raman produse, asa ca sa nu va mai mire daca gasiti mostre de "penicilina" sub ambalaje....

Sanatate si atentie la felul cum o pastrati!
floryz
Postat pe 13 Ianuarie 2010 19:40
De la: marinushmichael, la data 2009-07-24 01:19:42eu nu vreau ca bunicutele sa ramana in urma civilizatiei

-eu nu as mai lasa-o pe bunicutza sa se chinuie la riu, sa spele rufele,ori sa sufle in soba .sa inteteasca focul la bucate
bunicuta are nevoie de cuptor cu microunde
-are nevoie de masina de spalat, de mixer, robot de bucatarie
-vreau ca bunicuta sa isi faca timp pentru fitness
si sa faca miscare cu nepotii prin parc
-asa sunt bunicutele in occident, chiar si la 80 de ani
-arata ca femeile de la noi, cele de 50 de ani
-sa vezi ce frumos sunt imbracate si ce coafate sunt
-sa vezi cum sofeaza si au gps

-bunicuta mea are celular cu camera
si televizor cu diagonala mare cat peretele
-bunicuta mea participa la activitati sociale
si chiar la discoteca

-de aceea bunicuta mea nu are cocoasa
-mananca fructe,mult peste si pui, ulei de masline
-isi pune gloss pe buze, isi da cu parfum de la paris

-si merge la banca, sa ne puna bani in cont
-apoi ne scoate la o pizza cu vin alb

cine nu are bunici, sa isi cumpere si o sa vada...,
iar cine are-sa ii traiasca !


Pe vremea bunicutei mele, de care vorbesc, nu erau toate aceste "minuni" diabolice ale tehnicii insa viata era cu mult mai putin stresanta decat in zilele noastre, bucatele puse pe masa aveau alt gust, inegalabil cu cel al alimentelor de azi iar asternuturile in care dormeam aveau un parfum natural deosebit, neegalat de nici un detergent contemporan.

Comentariul tau se potriveste asadar ca nuca in perete, la cele afirmate de mine!
delly000311
Postat pe 14 Ianuarie 2010 15:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Congestia pelvina.....!!! 12 De la: l_flory 2 August 2011 15:15
am nevoie de o informatie 4 De la: eladaela 18 Octombrie 2009 12:53
La Multi Ani! 58 De la: iulia_dibu 15 Ianuarie 2014 17:56
MA IA CAPU' 102 De la: reyya 16 Februarie 2010 22:11
Comercializam seifuri (antifoc, antiefractie), cutii postale (individuale, ptr asociatii), sisteme inchidere, clasificatoare pentru dosare 2 De la: Noli 25 Noiembrie 2011 10:48
Setari Cookie-uri