ce sanse are o femeie cu doi copii sa-si refaca viata dupa un divort

De la: sora_ilsi, la data 2010-05-02 00:18:25Draga rapsody33, constat din toate postarile citite, ca sunt singura in masura sa-ti dea un sfat pertinent...Nu gandi imediat si fara jena ca am lasat modestia la o parte, pentru ca aici e vorba de chiar VIATA a doi copii...stiu f. bine ce spun...daca acesti doi copii sunt baieti, poti fi aproape sigura ca va face tot posibilul ca sa ti-i ia, cand te vei astepta mai putin...asta pentru ca musulmanii isi cresc baietii in legea lor...ii lasa langa mame pana la o anumita varsta...ai vazut cum ti-a scris tipa cu basmaua?! N-are nici o religie, sarmana, e doar dusa de val si nu mai are incotro...cu basma sau fara, ea nu va fi nicodata una de-a lor, si nu are mai multa valoare decat un scaun, pentru simplul fapt ca e femeie: musulmanca sau nu...poate ca stie si ea asta si nu mai are ce sa faca...mai tarziu nici proprii copii n-o sa mai dea nici doi bani pe ea, poate...asta e contextul..asa i-a invatat pe ei Mahomed care a luat nevestele celor mai buni prieteni ai lui...
Am locuit doi ani in Damasc si nu am cunoscut nici macar o familie fericita, nici macar o femeie care sa nu fie batuta mar de sotul ei...si am cunoscut sute de femei...Daca sotul tau ajunge cu copiii in Siria niciodata nu-i vei mai putea scoate de acolo...poti sa-ti iei adio de la ei...faptul ca sunt atat de mici iti da un oarecare avantaj, dar nu m-as baza pe el...poate ca ar fi o solutie, asa cum ti-a sugerat cineva, sa "faci frumos" pe langa el, pana ce te vei vedea cu copiii in Romania, dar cred ca ar fi extrem de greu sa disimulezi...si, daca el se prinde?! Si daca in loc de Romania ajungeti in Siria? Nu cunosc legile cipriote, dar daca are bani mai multi deecat tine, legea se cumpara oriunde in lume...Poate ca ar trebui sa te adresezi Ambasadei romane, ei ar putea sa te ajute:au cazuri de genul...si, oricum, va fi perfect daca te vor ajuta parintii...Sa dea Domnul sa ajungeti in Romania cu copiii...e tot ce pot sa-ti urez...



ai citit postarea aceasta Rapsody?? e nasol la maxim ....sper sa te afli intr-o tara araba mai deschisa si nu foarte radicala..insa oricum va trebui sa-ti iei un avocat al drakului de bun si sa-ti cam schimbi identitatea....tipii astia nu prea suporta sa fie parasiti, daca intelegi ce vreau sa spun , pt ei femeia e un soi de ,,accesoriu"...Ambasada romana sper ca exista in locatia cu pricina...
reyya
Postat pe 30 Octombrie 2010 02:29
De la: garbo109023, la data 2010-04-22 13:22:10rapsodi33 eu tot cu un arab musulman sint casatorita de 16 ani si am si 3 copii.am citit ceea ce ai scris tu.vreau sa-ti spun ca nu e atit de grea viata ca musulmanca asa cum inteleg altii.pe mine sotul meu nu ma obligat sa-mi pun basmaua in cap,in schimb a avut un fel de a-mi explica despre islam si viata si comportarile in islam incit am iubit islamul.mi-a placut.mi-am dat seama ca e adevar.si singura NEOBLIGATA,mi-am pus basmaua si ma simt chiar foarte bine.nu e atit de greu,dar nici sa faci ceva obligata,iar nu-i bine.aici sotul tau a gresit pt ca in felil asta el te face sa urasti basmaua,nu s-o iubesti,sau poate el e o altfel de fire.dupa cum stim degetele de la mina,nu sint la fel.asa si cu barbatii sau femeile,indiferent de religie sau de culoare.daca vrei sfatul meu,ca rominca,casatorita cu un arab,incearca,sa-ti pui basmaua.si nu pentru el,ci pentru tine.tu decizi daca vrei sau nu.nu sa fi obligata.daca te gindesti sa-l parasesti,vreau sa-ti spun ca cu un mare greu vei gasi un barbat care sa-ti iubeasca copiii.am o sora,care nu e divortata,e vaduva si are 2 copii.de 7 ani incearca sa-si gaseasca pe cineva pt ea si pt copiii,dar din pacate si imi pare rau sa spun asta,nu a gasit decit nemernici,care la inceput sint asa cum ai visat,pina obtin ce vor,iar dupa putin ii vezi ca au fugit.nu vreau sa te sperii,dar asta e adevaru.viata e grea si nu vad ca vei gasi pe acel care va avea grija de copiii altuia.am dreptate?gindestete bine inainte de a gresi.baticu nu este ceva greu,sint fel si fel de modele pe care le poti face din el si vei fi frumoasa si cu el pe cap.acum e decizia ta.




023..daca tu ca iubitoare a tot ceea ce iubeste o ,,scula araba" dai sfaturi de genul asta , unele mai slabe cu duhul de pe aici s-ar putea sa le ia de bune. ALOOOO!!! nu e fericita iar tu ii ,,sugerezi " sa poarte basma( pt EA ) si sa incerce sa ramana totusi langa ,,consoarta siriana" doar pt ca ,,e posibil sa nu mai gaseasca un barbat care sa-i iubeasca copiii" Tu stii ce propavaduieste religia musulmana ??? Esti sigura ca esti la curent si mai mult spui ca-ti place sa traieste in cultura lor??? Sa-mi fie iertat dar esti o fiinta slaba. Mila nu mi-e de tine, ceea ce-si faceomul cu mana lui se numeste ..lucru manual". ai iubit Islamul si ai purtat basmaua neobligata ...
reyya
Postat pe 30 Octombrie 2010 02:47
reyya... faza nashpa e ca in Ro nu poate veni, fiindca in mod sigur va fi "batuta si violata in mod repetat de betzivii romani", inca de la intrarea in tara... iar in Syria nu se poate duce, fiindca acolo va fi "mangaiata" (cu biciul:D) si folosita in afara casei, ca si accesoriu trimis la pascut kapre.:D
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2010 02:52
e ,,groasa" Ge ,dar cred ca inca nu-si da seama...eu innebunesc cand le aud vorbind si aruncand cu kkt in Ro..pt mine Ro e tara in care m.am nascut , scolit , unde am fost fericita...sunt atatea locuri faine ....depinde de perspoectiva Ge..daca vezi numai kkt in Ro nimereti intr-unul de-a dreptul colosal :-)) si asta in vitutea unei alegeri ... Rapsody..daca copii sunt sirieni , inregistrati , nascuti acolo...ai pus-o , sansele ca tu sa iti cresti copiii aia singurica si fericita sunt nule , eu zic sa te apuci sa.ti iei permis de port arma sau lasa permisul ...ia restul ca poti dormi ,,linistita" ...
reyya
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:02
De la: eu_geminy, la data 2010-10-30 02:52:52reyya... faza nashpa e ca in Ro nu poate veni, fiindca in mod sigur va fi "batuta si violata in mod repetat de betzivii romani", inca de la intrarea in tara... iar in Syria nu se poate duce, fiindca acolo va fi "mangaiata" (cu biciul:D) si folosita in afara casei, ca si accesoriu trimis la pascut kapre.:D

ha ha ha ha ha .....mama ce mai scoti din tine..........esti dus frate...cit ai baut innainte sa ...postezi????
rapsody33
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:04
Copiii ...nu ar trebui sa poarte vina unei alegeri....dar...iata!
reyya
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:04
reya..ptr mine rominia e o tara minunata,are locuri unice ca frumusete,nu pot uita si aici nu am simtit niciodata mirosul proaspat dupa ploile de vara,acolo imi e fam si toate amintirile copilariei mele...dar nu vreau sa ma intorc niciodata...pentru ca am vz ce inseamna tara cu adevarat CIVILIZATA..UNDEomul CA INDIVID E RESPECTAT SI ARE DREPTURI.
rapsody33
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:15
reyya, parerea mea e ca nu a stiut sa se poarte, fiindca altfel nu poti spune ca toti barbatii intalniti au fost/sunt niste nenorociti.
ce sa spuna si ea, daca a luat flit de la toti... sa spuna ca "vai ce buni sunt"?... nu e cazul sa te enervezi din asta.

ea se contrazice de la o postare la alta, asa ca nu pun prea mare pret pe ceea ce scrie.

ea si-a facut-o cu manutza ei.

eu stiu foarte bine cum se comporta arabii cu femeile. am avut multi colegi arabi in facultate. atunci cand ei (rareori) veneau la ore, in amfiteatru se ingana ziua cu noaptea.:P

nu voi spune ca toti arabii sunt niste nenorociti, dar majoritatea celor care si-au luat neveste de aici, au facut sclave din ele acolo, si sub nasul lor s-au insurat cu araboaice, multe dintre ele promise din copilarie, sau intre parinti.

si Coranul are percepte morale, dar barbatii musulmani nu prea le respecta, mai ales in materie de femei. desi Coranul pune femeia pe planul doi, ii da totusi niste drepturi. dar nici acestea nu sunt respectate, chiar de catre cei mai religiosi/fundamentalisti.

exista si arabi civilizati, care stiu sa-si pretuiasca sotia/familia, insa respectivii au primit un altfel de educatie, au mai umblat prin lume, au o constiintza... iar acestia, daca isi doresc alaturi o femeie, nu se vor incurca in niciun caz o parasuta care zboara din barbat in barbat , sau/si care vorbeste prostii.
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:17
erata:

"...au primit O altfel de educatie,..."
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:23
De la: rapsody33, la data 2010-10-30 03:15:26reya..ptr mine rominia e o tara minunata,are locuri unice ca frumusete,nu pot uita si aici nu am simtit niciodata mirosul proaspat dupa ploile de vara,acolo imi e fam si toate amintirile copilariei mele...dar nu vreau sa ma intorc niciodata...pentru ca am vz ce inseamna tara cu adevarat CIVILIZATA..UNDEomul CA INDIVID E RESPECTAT SI ARE DREPTURI.


Cipru? acolo te afli?m-am uitat peste pozele tale...e o diferenta marcanta intre regiunea cipriota greaceasca si partea cipriota turca.
Sau Syria era locatia?
reyya
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:25
nu de alta, dar vroiam si eu sa stiu unde e civilizatie...poate am scapat ceva si trebuie sa recuperez desi eu in orice tara araba ajung doar cu garda de corp :-)))
reyya
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:28
sunt in partea greceasca a ciprului in siria nu am fost niciodata
rapsody33
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:28
auzi reyya...

ar putea incerca sa-l ia de sotz pe Arhiepiscopul Makarios. e un barbat cipriot foarte cuminte acuma, fiindca a raposat...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:32
in siria nu am fost ..si nu-mi doresc
rapsody33
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:33
De la: rapsody33, la data 2010-10-30 03:28:12sunt in partea greceasca a ciprului



e mult mai bine asa :-) Am crezut ca esti intr-o tara araba traditionalista si restricitva.. si ai un sot nascut muslim, respectiv crescut si educat in religie musulmana , de nationalitate cipriota ?
reyya
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:33
nu, reyya... e sirian respectivul, ea sta in Cipru.
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:35
limba greaca si limba turca...in cat timp ai invatat limba greaca, Rapsody???
reyya
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:36
De la: eu_geminy, la data 2010-10-30 03:35:21nu, reyya... e sirian respectivul, ea sta in Cipru.


sotul e sirian , copiii sunt tot....dupa cetatenia tatalui ?? Auch!!! si in Cipru sta solo sau cu sotul ??? :-))) hai ca o sa fim acuzati de prea multa curiozitate :-)))
reyya
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:38
pai ea a povestit, deja...
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:39
De la: eu_geminy, la data 2010-10-30 03:32:40auzi reyya...

ar putea incerca sa-l ia de sotz pe Arhiepiscopul Makarios. e un barbat cipriot foarte cuminte acuma, fiindca a raposat...:P
:))



cum sa-l ia Ge? postmortem ?? cred ca i-a scazut aluia atractivitatea :-))))
reyya
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:40
eu nu ma iau decat dupa ce a spus, ca adevarul oricum nu-l vom sti si nu ne intereseaza, la urma urmei...
asta e numai varianta ei.
s-ar putea ca varianta lui sa fie complet diferita...;)
:))
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:41
De la: reyya, la data 2010-10-30 03:40:19
De la: eu_geminy, la data 2010-10-30 03:32:40auzi reyya...

ar putea incerca sa-l ia de sotz pe Arhiepiscopul Makarios. e un barbat cipriot foarte cuminte acuma, fiindca a raposat...:P
:))



cum sa-l ia Ge? postmortem ?? cred ca i-a scazut aluia atractivitatea :-))))

da, reyya... dar ala e cuminte si nici nu se opune, daca o mai scutura pe ea... cu atat mai putin sa o bata, sa sa fie betziv...
barbat ideal, nu ca porcii din pozele postate de mine ieri...:D
:)))))
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:42
De la: eu_geminy, la data 2010-10-30 03:39:27pai ea a povestit, deja...


in fine , daca e sirian , kalasnikov :-)
reyya
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:43
in general ce se AUDE despre arabi sunt cazuri extreme..aici am foarte multe prietene maritate cu arabi musulmani...am vazut si cazuri fericite...nu vor bazma ..muncesc cot la cot....ciprul e "plin ochi "de arabi si majoritate nu au viza...folosesc casatoria pentru a o obtine ....faptul ca au copii le da drept de sedere fara alte comentarii ptr ca legea europeana sp ca nu pot alunga tatal de linga copil chiar de acesta face rau familiei si..copilului impicit......am fost la ambasada am fost la biroul de emigrari....la politie..o dat pe sapt......am avut timpuri foarte tulburi pentru ca a incercat sa ma sperie si sa fac ce vrea el.....acum m-am informat si i-am pus legea pe masa........Si sa linistit.....dracul nu e chiar asa de negru...
rapsody33
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:44
da, acesti copii se numesc ,,ancora"...cu dreptul de sedere aferent al parintelui sau parintilor , e adevarat.
reyya
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:48
copii pot avea tripla cetatenie......romina siriana si...cipriota.....depinde ce obtiuni facem.....
rapsody33
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:49
De la: reyya, la data 2010-10-30 03:48:57da, acesti copii se numesc ,,ancora"...cu dreptul de sedere aferent al parintelui sau parintilor , e adevarat.
doar pentru el...eu am drept de sedere permanenta....pentru ca muncesc ..imi pl darile..si provin dintr-o tara din ..UE.deci...in varianta me...el nu are ..motive sa duca copii in siria...copii au venit cu scopul..de al tine pe el aici.....
rapsody33
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:53
daca sunt nascuti in cadrul casatoriei si sotul tau este cetatean sirian , copiii iau cetatenia tatalui . Statul gazda, respectiv statul cipriot nu ofera cetatenia cipriota copilului tau din oficiu decat daca unul dintre parinti are deja aceasta cetatenie .
reyya
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:55
De la: reyya, la data 2010-10-30 03:36:17limba greaca si limba turca...in cat timp ai invatat limba greaca, Rapsody???

in genereal eu vb ...engleza ..pentru ca locuiesc si lucrez in zona turistika.....am 4 ani aici.....inteleg greaca....dar cu vb...mai greu
rapsody33
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:56
pai daca sunt nascuti acolo, copiii primesc cetatenie automat, eu asa stiu.
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MIEREA-aur curat pentru sanatate !! 23 De la: elisabeta_boia 20 Ianuarie 2013 22:52
cum sa-mi pastrez familia 181 De la: garbo177037 22 Noiembrie 2010 15:48
produse de sanatate ... 1 De la: LIFE_CARE 15 Martie 2011 08:38
despre relatiea noastra de familie 35 De la: bluelight 28 Noiembrie 2009 16:34
Suntem fini. Ce cumparam pentru nasi de Craciun si Revelion? 3 De la: si_totusi 26 Decembrie 2008 19:40
Setari Cookie-uri