simt ca nu mai pot

blondino, da, AI PARINTI - dar esti parinte?
Ai vreo vaga idee ca si ei, saracii, au O VIATA - daca ti-ar spune cineva ca tot ce trebe sa faci tu de acum incolo e sa suporti o situatie care nu iti convine, si sa stai cu un barbat pe care nu il iubesti toata viata ta ca asa e normal, cum ar fi????
Sigur, ti se pare ca tu ai viata in fatza... aia care au devenit parinti si-au papat malaiul si aia e. Ce mai conteaza ca sint fericiti sau nefericiti. Nu?

quasaria
Postat pe 22 Ianuarie 2010 22:49
,,au un copil de crescut"...nu mai conteaza ce cred , ce simt, ce-si doresc , daca se mai iubesc, daca isi doresc sa se tina de mana , daca-si doresc sa-si zambeasca...etc..nooooooooooo...au un copil de crescut sau mai multi , au o familie ..fericirea lor s-a dus pe apa sambetei , in conceptia unora :-)
reyya
Postat pe 22 Ianuarie 2010 22:54
macar de-ar avea 7 vieti sa-si permita sa rateze una ...dar cand te gandesti ca avem doar una e mult mai crud :-)
reyya
Postat pe 22 Ianuarie 2010 22:55
De la: quasaria, la data 2010-01-22 22:49:15blondino, da, AI PARINTI - dar esti parinte?
Ai vreo vaga idee ca si ei, saracii, au O VIATA - daca ti-ar spune cineva ca tot ce trebe sa faci tu de acum incolo e sa suporti o situatie care nu iti convine, si sa stai cu un barbat pe care nu il iubesti toata viata ta ca asa e normal, cum ar fi????
Sigur, ti se pare ca tu ai viata in fatza... aia care au devenit parinti si-au papat malaiul si aia e. Ce mai conteaza ca sint fericiti sau nefericiti. Nu?



da am parinti sh sunt mandra k ii am pe el:X...sti poate k ma pun in situatia copilului atunci dc are amant?asta ii bn?eo nu inteleg dc frate ti'lai ales daca nu il mai vrei?atunci nu si'o dat seama k nu e pt ea...
blondina_X
Postat pe 22 Ianuarie 2010 22:57
blondino, nu mai bine spui tu chestiile astea dupa ce vei face vreo 4 - 5 ani de casnicie?
poftim? nu? a, da: dupa timpul ala vei ajunge si tu la concluzia ca acum vorbesti cam in dodii. Trust me!
ready_vivus
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:00
De la: blondina_X, la data 2010-01-22 22:57:13
De la: quasaria, la data 2010-01-22 22:49:15blondino, da, AI PARINTI - dar esti parinte?
Ai vreo vaga idee ca si ei, saracii, au O VIATA - daca ti-ar spune cineva ca tot ce trebe sa faci tu de acum incolo e sa suporti o situatie care nu iti convine, si sa stai cu un barbat pe care nu il iubesti toata viata ta ca asa e normal, cum ar fi????
Sigur, ti se pare ca tu ai viata in fatza... aia care au devenit parinti si-au papat malaiul si aia e. Ce mai conteaza ca sint fericiti sau nefericiti. Nu?



da am parinti sh sunt mandra k ii am pe el:X...sti poate k ma pun in situatia copilului atunci dc are amant?asta ii bn?eo nu inteleg dc frate ti'lai ales daca nu il mai vrei?atunci nu si'o dat seama k nu e pt ea...
Sa ai grija sa nu iti iei vreun animal de barbat...Sa il dresezi bine,,,ca sa nu te dreseze el pe tine....Pt ca barbatii domina femeia doar in favoarea lui..Dar daca te vede hotarata,,te respecta
omulsincer
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:02
Blondina am sa-ti raspund eu : desi adevarul doare uneori si e crud, dupa un timp poti sa descoperi ca cel pe care l-ai ales nu mai corespunde cu ceea ce-ti doresti , fiecare dintre cei doi evoluand diferit , sau poti sa descoperi ca ai avut doar imagine gresita , ti-ai proiectat pe cineva asa cum ti l-ai fi dorit dar realitatea sta cu totul altfel si atunci e bine ca fiecare sa-si vada de viata lui.
reyya
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:02
ready, eu aveam nevoie si de traducere - nu eram sigura ca am inteles bine ce vrea sa zica...
panty_C
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:02
Daca ti l-ai ales de ce nu il mai vrei? Pentru ca oamenii se schimba. Si nu pt ca vor ei, ci pentru ca sint vii. Asta e. Evolueaza, si uneori evolueaza in directii paralele. Asta ar fi un motiv. Pentru ca intre doua persoane care stau ani de zile impreuna si nu stiu sa isi gestioneze conflictele intervin atitea mizerii incit se duce dreak orice forma de iubire. Asta ar fi alt motiv. Sau pentru ca pur si simplu intr-o zi nu il mai iubesti. Simplu. N-are nimeni nici o vina, dar asta e.
Si ce faci in situatia asta?!
Ai avut vreun prieten? Daca te obliga cineva sa ramai cu ala pina mori iti convenea?!

O sa iti povestesc eu si ce influenta are scenariul ramasului asupra copilului - deocamdata, poti sa te pui in situatia parintilor? In situatia unei femei care totusi e fiinta umana, chiar daca are copii si 30 de ani sau peste 30 .
Poti sau nu?
quasaria
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:04
dar ai doar 19 ani ..e bine sa nu cunosti inca aspectele astea..ai putea avea tot timpul , desigur asta duce catre maturizare ..si uneori maturizarea poate sa doara...
reyya
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:04
De la: ready_vivus, la data 2010-01-22 23:00:27blondino, nu mai bine spui tu chestiile astea dupa ce vei face vreo 4 - 5 ani de casnicie?
poftim? nu? a, da: dupa timpul ala vei ajunge si tu la concluzia ca acum vorbesti cam in dodii. Trust me!


lasa k mie una nu mi'ar conveni sa aiba amant unu dintre parinti mei...as fi in stare sa nu mai vb cu un parinte care ar avea amant...poate k nu ma gandesc la fericirea parintilor dar eo ii vreau impreuna cu bune sh rele...ai fost copil sh cred k ma intelegi dc gandesc aja;)
blondina_X
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:05
Q , cred ca B a inteles , am exprimat amandoua aceeasi idee, coincidenta sau nu, stii tu :-)
reyya
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:06
blondino..o sa-ti schimbi parerea peste inca vreo 19 ani..
LILO
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:07
reyya, iar sintem telepatice....

Blondina, nu mi-ai raspuns la intrebare - poti sa vezi lucrurile din punctul de vedere al tuturor celor implicati? Nu numai al copilului? Ca la 19 ani ai cam putea sa ai copilul tau - e anormala atitudinea. N-ai 5 ani. Ai 19.
quasaria
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:08
De la: blondina_X, la data 2010-01-22 23:05:15
De la: ready_vivus, la data 2010-01-22 23:00:27blondino, nu mai bine spui tu chestiile astea dupa ce vei face vreo 4 - 5 ani de casnicie?
poftim? nu? a, da: dupa timpul ala vei ajunge si tu la concluzia ca acum vorbesti cam in dodii. Trust me!


lasa k mie una nu mi'ar conveni sa aiba amant unu dintre parinti mei...as fi in stare sa nu mai vb cu un parinte care ar avea amant...poate k nu ma gandesc la fericirea parintilor dar eo ii vreau impreuna cu bune sh rele...ai fost copil sh cred k ma intelegi dc gandesc aja;)
Sa ai grija sa iti dresezi bine barbatul,,ca sa nu te dreseze elpe tine in favoarea lor..Ca barbatii din generatia asta sunt rai..s-a ales praful din caracterul lor,,pe care nu il aveau
omulsincer
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:09
Blondina , daca tu intrerupi legatura cu unul dintre parinti pentru ca acesta a ales sa aibe alt partener , este strict alegerea ta, mie insa nu mi-ar conveni ca unul dintre parintii mei sa ramana unul cu celalalt , (daca ei nu mai simt asta cu adevarat) doar pentru ca exist eu , ei au o viata independenta de a mea..eu am viata mea , ei o au pe a lor sau separat..ce e asa de greu de inteles..? :-)
reyya
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:09
irino, tu ce sfaturi dai de fapt pe aici? Nu cumva ai gresit filmul?! Vezi ca esti la alt subiect... aici nu e nici un barbat din ala nenorocit de care spui tu
quasaria
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:11
De la: quasaria, la data 2010-01-22 23:04:34Daca ti l-ai ales de ce nu il mai vrei? Pentru ca oamenii se schimba. Si nu pt ca vor ei, ci pentru ca sint vii. Asta e. Evolueaza, si uneori evolueaza in directii paralele. Asta ar fi un motiv. Pentru ca intre doua persoane care stau ani de zile impreuna si nu stiu sa isi gestioneze conflictele intervin atitea mizerii incit se duce dreak orice forma de iubire. Asta ar fi alt motiv. Sau pentru ca pur si simplu intr-o zi nu il mai iubesti. Simplu. N-are nimeni nici o vina, dar asta e.
Si ce faci in situatia asta?!
Ai avut vreun prieten? Daca te obliga cineva sa ramai cu ala pina mori iti convenea?!

O sa iti povestesc eu si ce influenta are scenariul ramasului asupra copilului - deocamdata, poti sa te pui in situatia parintilor? In situatia unei femei care totusi e fiinta umana, chiar daca are copii si 30 de ani sau peste 30 .

sincer sa fiu nu pot sa ma pun in situatia parintiilor dar eo una nu as suporta asa ceva...
imi povesteti te rog frumos ce influienta are?
blondina_X
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:11
Irinuca,,s-a ales praful de caracterul pe care oricum nu-l aveau"??? Cum vine asta?? Praful nu se alege niciodata de ceva inexistent in sine
reyya
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:12
blondino,da, am fost copil si eu, si inca mai sunt copilul parintilor mei, pentru ca ei inca mai traiesc. Dar, pe langa asta, mai sunt si tata... cu vreo 18 anisori de casnicie in spate
deci, inca o data: vorbim dupa ce implinesti macar 4-5 ani de caznicie.
ready_vivus
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:13
De la: reyya, la data 2010-01-22 23:12:17Irinuca,,s-a ales praful de caracterul pe care oricum nu-l aveau"??? Cum vine asta?? Praful nu se alege niciodata de ceva inexistent in sine
Pai aveau si ei un gram de caracter....Dar acum chiar nu mai au deloc..Nici macar bun simt...Ca vede femeia ca pe un obiect sexual si de manevrat cu vor muschii lor
omulsincer
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:14
mi se pare mie sau este din ce in ce mai prezenta, la generatiile de 15-25 de ani, mentalitatea: "ai trecut de 30-35, ai un copil? gata pita ta, ti-ai tait traiul, ti-ai mancat malaiul. ce mai vrei de la viata?" ???
panty_C
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:14
De la: ready_vivus, la data 2010-01-22 23:13:31blondino,da, am fost copil si eu, si inca mai sunt copilul parintilor mei, pentru ca ei inca mai traiesc. Dar, pe langa asta, mai sunt si tata... cu vreo 18 anisori de casnicie in spate
deci, inca o data: vorbim dupa ce implinesti macar 4-5 ani de caznicie.
vezi ca o sa iti creasca un nas mare,ca la pinochio...De no sa il mai poti duce
omulsincer
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:15
De la: reyya, la data 2010-01-22 23:09:40Blondina , daca tu intrerupi legatura cu unul dintre parinti pentru ca acesta a ales sa aibe alt partener , este strict alegerea ta, mie insa nu mi-ar conveni ca unul dintre parintii mei sa ramana unul cu celalalt , (daca ei nu mai simt asta cu adevarat) doar pentru ca exist eu , ei au o viata independenta de a mea..eu am viata mea , ei o au pe a lor sau separat..ce e asa de greu de inteles..? :-)


da pt mn sincer ar fi exagerat de greu sa ii vad impreuna de cand m'am nascut sh dintr'o data gata sa aiba fiecare pe altcineva nu mi'ar conveni m'as inchide in mine nu as mai comunica poate gandesc gresit dar nu as suporta aja ceva
blondina_X
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:16
panterutzo, lasa ca si generatiile noastre tot asa gandeau
irinuco, vrei cumva detalii sau confirmari privind statutul meu? le vei primi duminica, toata ziua, daca te vei uita pe posturile tv de stiri
ready_vivus
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:17
De la: ready_vivus, la data 2010-01-22 23:17:41panterutzo, lasa ca si generatiile noastre tot asa gandeau
irinuco, vrei cumva detalii sau confirmari privind statutul meu? le vei primi duminica, toata ziua, daca te vei uita pe posturile tv de stiri
Sa nu spui ca vorbesc cumva cu presedintele?
omulsincer
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:20
nu stiu, zau, ready - eu am trecut printr-o criza - divortul parintilor - e drept ca-i doream impreuna si mai este drept ca s-au recasatorit tot impreuna...dar nu ma gandeam niciodata ca nu au si ei dreptul la viata, la fericire!
si, Doamne, ce n-as da sa mai traiasca fara a bombani toata ziua, cum fac unii in zilele noastre, ca eu muncesc ca sa-i tin, ca sa aiba ei pensie...
panty_C
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:21
B., e simplu sa intelegi ce influenta are. Imagineaza-ti un tata care isi cauta tot timpul preocupari adiacente - asta in cazul fericit in care nu o ia pe ulei, nu asisti la scene violente si nu il culegi de prin santuri. Barbatii mai reactioneaza si asa la frustrari casnice.

Si a doua persoana care ar trebui sa fie adultul in familie, femeia - un pachet de nervi, nu ii convine nimic, tuna si trazneste pe orice greseala minora, inclusiv de a copilului. Eu una am vazut doua evolutii distincte ale femeilor nefericite: unele devin insuportabil de pisaloage, incruntate si pazesc ca la usa iadului sa nu cumva sa fii cu vreun zimbet de afara - vezi tu, daca ele sint nefericite nimeni nu trebuie sa fie fericit... O iau ca pe o sfidare personala.
Altele devin oarecum fantomatice, retrase in lumea lor in care dreak stie ce isi imagineaza si ce viseaza - oricum, nimic legat de realitate... Si zac asa absente sau se prefac ca mai fac una alta prin casa.

Cam asta se intimpla cu oamenii nefericiti pentru prea mult timp. Se acresc. Ca vinul. In loc de doi parinti care sa iti fie sprijin, ajung doua epave care in final te invinovatesc pe tine pentru tot ce li s-a intimplat. Pentru ca si ei, in sinea lor, isi gasesc aceeasi scuza: am stat pentru copil.
Iar copilul, persoana cea mai importanta, ajunge victima cea mai importanta. Si fara absolut nici o vina ca aia care ar fi trebuit sa ii asigure o copilarie fericita nu sint in stare nici sa simta, nici sa ofere fericire.

Sigur, ei te cresc...
Din pacate, a creste un copil reflecta ingrozitor de mult ce este in interiorul nostru in toata cea perioada.
quasaria
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:22
nu, stai linistita!
INCA nu vorbesti cu presedintele
ready_vivus
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:22
De la: quasaria, la data 2010-01-22 23:22:01B., e simplu sa intelegi ce influenta are. Imagineaza-ti un tata care isi cauta tot timpul preocupari adiacente - asta in cazul fericit in care nu o ia pe ulei, nu asisti la scene violente si nu il culegi de prin santuri. Barbatii mai reactioneaza si asa la frustrari casnice.

Si a doua persoana care ar trebui sa fie adultul in familie, femeia - un pachet de nervi, nu ii convine nimic, tuna si trazneste pe orice greseala minora, inclusiv de a copilului. Eu una am vazut doua evolutii distincte ale femeilor nefericite: unele devin insuportabil de pisaloage, incruntate si pazesc ca la usa iadului sa nu cumva sa fii cu vreun zimbet de afara - vezi tu, daca ele sint nefericite nimeni nu trebuie sa fie fericit... O iau ca pe o sfidare personala.
Altele devin oarecum fantomatice, retrase in lumea lor in care dreak stie ce isi imagineaza si ce viseaza - oricum, nimic legat de realitate... Si zac asa absente sau se prefac ca mai fac una alta prin casa.

Cam asta se intimpla cu oamenii nefericiti pentru prea mult timp. Se acresc. Ca vinul. In loc de doi parinti care sa iti fie sprijin, ajung doua epave care in final te invinovatesc pe tine pentru tot ce li s-a intimplat. Pentru ca si ei, in sinea lor, isi gasesc aceeasi scuza: am stat pentru copil.
Iar copilul, persoana cea mai importanta, ajunge victima cea mai importanta. Si fara absolut nici o vina ca aia care ar fi trebuit sa ii asigure o copilarie fericita nu sint in stare nici sa simta, nici sa ofere fericire.

Sigur, ei te cresc...
Din pacate, a creste un copil reflecta ingrozitor de mult ce este in interiorul nostru in toata cea perioada.



dc crezi u asta k mau crescut "reflecta ingrozitor"?
blondina_X
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare cate mame fac asa fara un motiv 73 De la: eladaela 21 Decembrie 2009 21:59
RE: salut 24 De la: prometeus_wife 13 Iunie 2009 15:45
tristete 35 De la: garbo_5845 21 Septembrie 2012 16:40
vreau sami iau copilu 13 De la: reyya 5 Iulie 2010 18:20
Nu este o poveste, este un caz real, ce depaseste limita imaginatiei... 58 De la: garbo_8644 10 Decembrie 2013 17:38
Setari Cookie-uri