Cum sa fac?

Ok,apelez la toate mamicile de pe aici...Eu nu prea ma inteleg cu a mea.E prea protectoare uneori si asta ma face sa ma simt ca o copchilita de 7 ani...si cand incerc sa-i zic ca nu sunt un bebe..incepe sa-mi tina predici luuuuuungi...si mi-as dori sa-i spun multe,doar ca de obicei imi interzice sa ies cu amicii,si pun pariu ca daca i-as prezenta vreu amic de-al meu l-ar lua la rost... ....
Cristina_Maria_B
Postat pe 18 Decembrie 2009 18:36
iubitica...cati ani ai mamicule???
tutankhamon
Postat pe 18 Decembrie 2009 18:47
pai din cate stiu eu...14....
Cristina_Maria_B
Postat pe 19 Decembrie 2009 11:25
neatza lume..

cris, si la 14 ani crezi ca sari mai departe de 7?

uite asa va credeti batman, si la 14 jumate sariti din caracter, si de ce nu si din haine..?? mai asculta si de mamica..
salbatica_sexy
Postat pe 19 Decembrie 2009 11:35
crys...hm...oare de ce vor fetele sa devina "mari" inainte de vreme?
la 14 ani,eu inca ma jucam cu papusile..
observ la tine,o doza de pesimism,care nu cadreaza cu varsta..
oricat de greu este drumul in viata,merita parcurs...
nu dezarma,fii puternica..si...mai fii nitelus copil..
LILO
Postat pe 19 Decembrie 2009 11:35
"si pun pariu ca daca i-as prezenta vreu amic de-al meu l-ar lua la rost... " ..... pana la a pune pariu, de ce nu incerci?
salbatica_sexy
Postat pe 19 Decembrie 2009 11:40
La 14 ani esti mult prea mica ca sa intelegi tu ce se intampla in lumea reala. Stiu ca ti se pare ca le stii pe toate si ca poti controla tot, dar nu e asa. Mami-ul tau stie si incearca sa te pazeasca. Oricum, ea si la 20 de ani tot copil o sa te vada oricat ai simti tu ca ai crescut. Ai rabdare, o sa vina si timpul tau. Acum chiar esti mica.
Doara
Postat pe 19 Decembrie 2009 13:08
donsoara...mama ta stie ce este mai bine pentru tine...si daca tie iti arde de toate prostiile si iti arde sa-ti imiti colegii mai putin dotati intelectual.....ca sa faci toate tampeniile...io ti-as sugera sa-ti bagi mintile in cap si sa iti asculti mama....din fericire ea stie cea ce este mai bine pentru tine si cum sa te pregateasca pentru viata.....viitorul tau nu sta in amicii stupizi si in iesiri in te miri ce local.....viata viitoare iti necesita o pregatire, o meserie, niste cunostinte acumulate, pentru a putea fi apreciata si stimata...altfel esti un nimeni, care da cu matura pe jos sau duce gunoiul....daca asta vrei sa fii.....n-ai decat...dar mama ta vrea ce e mai bine pentru tine....
tutankhamon
Postat pe 19 Decembrie 2009 14:35
ok ok....am inteles..... .....
Cristina_Maria_B
Postat pe 19 Decembrie 2009 19:40
si nu-ti mai smulge parul din cap... o sa ai nevoie de el pe mai tarziu...
l_flory
Postat pe 19 Decembrie 2009 19:45
Cel mai important in lumea ta nebuna e ca ai mama nu? Gandeste-te cum ar fi sa fii singura...si atunci vei indragi toate predicile ei....
lala_cri
Postat pe 19 Decembrie 2009 19:51
flory..nu-mi smulg parul...n-as suporta sa raman cheala....
Cristina_Maria_B
Postat pe 19 Decembrie 2009 23:21
crys...ai numai grija de tine si incearca sa nu aluneci pe panta imitatiilor ieftine...fii tu insati, dulce si inocenta....atragatoare si sexy....ma intelegi tu...fara sa fii ridicola....
tutankhamon
Postat pe 19 Decembrie 2009 23:29
De la: crys14, la data 2009-12-19 19:40:31ok ok....am inteles..... .....


Mama mea,a murit cand aveam 6 ani .. .ma crescut tata,dar..e ca si cum nu l-as fi avut...pt ca una e sa ai o mama..si una e sa il ai doar pe tatal tau(care e barbat ) si nu prea intelege anumite lucruri.Este foarte greu ...fara o mama.asa ca ,mai bine pretuieste-o asa cum o ai ..
blaa
Postat pe 20 Decembrie 2009 00:06
blaa...si un tata este bun,decat nimik...imi pare rau pt soarta ta...
LILO
Postat pe 20 Decembrie 2009 00:09
fie-mea e mica. Da' cel mai frumos compliment pe care l-am primit pina acum a fost cind mi-a spus ca sint cea mai buna prietena a ei. Si asta e ceva ce n-am de gind sa schimb...
Niciodata nu e de vina copilul pentru conflictele dintre generatii. Niciodata.
quasaria
Postat pe 20 Decembrie 2009 00:11
Q..nu vreau sa te dezamagesc,dar copiii se mai schimba...cand apare a treia persoana..lucrurile se schimba nitel.
cand o baba mi a zis ca sa ma bucur de copii cand erau mici,ca atunci sunt ai mei...ce sa iti spun..m-am suparat pe femeie
dar..of doamne..cata dreptate avea
LILO
Postat pe 20 Decembrie 2009 00:16
Lilo, e normal sa se schimbe. Dar relatia dintre parinte si copil nu trebuie sa fie de subordonare - ma calca pe toate cele cind aud "fa cum zice mama ta ca iti vrea binele".
Copilu' ala saracu' de ce mai are creier?
Il cresti ca sa faca asa cum zic altii, ca e de bine?

In fond, esti prima persoana cu care interactioneaza - in functie de tine isi dezvolta modul de interactiune ca adult.
quasaria
Postat pe 20 Decembrie 2009 00:20
da normal..copilul trebuie sa aiba libertate..numai ca depinde si de copil cum stie sa aprecieze acest lucru...e destul de complicat..
LILO
Postat pe 20 Decembrie 2009 00:22
si cine ar trebui sa il invete sa aprecieze?
quasaria
Postat pe 20 Decembrie 2009 00:26
numai VIATA.mai exact evenimentele din timpul vietii.eu asa consider,ca viata este un sir lung de lectii...
oricat ne straduim sa le explicam ce e bine sau ce este rau,nu vom fi intelesi..
LILO
Postat pe 20 Decembrie 2009 00:29
si sa nu uitam, Q..traim sub influenta.niciodata nu vom sti ce influenta va avea anturajul in evolutia unui copil...poate fi o influenta benefica sau dimpotriva
asta depinde si de sansa..
LILO
Postat pe 20 Decembrie 2009 00:31

exact. Nu vor intelege decit singuri. Daca incerci "sa te impui" pierzi teren in fata lor - si pina la urma, la o anumita virsta, ii pierzi de tot. Sau ii transformi intr-o leguma.
quasaria
Postat pe 20 Decembrie 2009 00:35
De la: LILO, la data 2009-12-20 00:09:45 blaa...si un tata este bun,decat nimik...imi pare rau pt soarta ta...


Da,il iubesc ,il respect si il apreciez pt faptul k ma tinut langa el si pe mine si pe sormea.dar este genu de persoana ,rece ..care nu vorbeste ,se inchide in el ..era ocupat sa munceasca ...practic ,am crescut cu el ..dar nu prea "l-am avut " ..
Dar asta este .Fiecare cu soarta lui ...din "lovituri" mai ales de genulgasesti puterea de a merge mai departe.
blaa
Postat pe 20 Decembrie 2009 02:24
De la: crys14, la data 2009-12-19 23:21:19flory..nu-mi smulg parul...n-as suporta sa raman cheala....


esti o dragutza... ti-ai schimbat avatarul..

asa trebuie sa faci cu mama ta .....o schimbare...

asculta-i cuvintele nu vocea...si va fi in regula...
l_flory
Postat pe 20 Decembrie 2009 02:33
niciodata nu le-am spus copiilor mei ca doar eu am dreptate ptr ca eu sunt mama
daca le-am dat un sfat,le-am spus ca asta cred eu ca este bine,iar daca ei cred altceva sa ma convinga cu argumente
si de cateva ori au reusit
nu mi-ar fi niciodata rusine sa recunosc in fata copiilor mei ca am gresit,nu consider gresit sa imi cer scuze copiilor mei cand gresesc
dar multe lucruri le-am invatat in timp
si asa cum le-am spus si lor,nu exista o scoala care sa te invete sa fi parinte
am invatat asta in timp,langa ei
si stiu ca am si gresit uneori
de aceea incerc sa imi inteleg copiii si sa nu spun ca doar eu am dreptate ptr ca eu sunt mama
copiii iti pot oferi multe surprize(placute)
nu ma deranjaza sa imi dau seama ca ei si nu eu au avut dreptate
eladaela
Postat pe 20 Decembrie 2009 09:58
http://www.youtube.com/watch?v=SSwpW_QKz_I

... comments?
D'aia mi-ar fi imposibil sa fiu ostila fata de copilul meu. Tocmai pentru ca am avut o copilarie de tot kktul, si sint unele lucruri care nu se mai "aplaneaza" niciodata....
quasaria
Postat pe 20 Decembrie 2009 10:18
si te-ai bucurat, lilo, de copii cand erau mici? ca si eu le spun acelasi lucru la toate mamicile cu copii mici si nu sunt baba...
sora_ilsi
Postat pe 20 Decembrie 2009 10:24
off avatarasul meu...
Cristina_Maria_B
Postat pe 20 Decembrie 2009 12:33
daca esti tu cu mami.....sunteti doua scumpe.....sa aveti sarbatori fericite...
tutankhamon
Postat pe 20 Decembrie 2009 12:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum petreceti clipele libere? 29 De la: caleidoscop 19 Iunie 2012 17:55
Nu-mi gasesc echilibrul 55 De la: garbo162935 15 Aprilie 2012 00:53
ce sanse are o femeie cu doi copii sa-si refaca viata dupa un divort 268 De la: rapsody33 28 Mai 2017 11:26
Mama are frustrari si se supara pe mine foarte repede. Va rog, o parere! 31 De la: garbo_477391 25 Noiembrie 2017 04:09
Cum sa il fac sa inteleaga ca am nevoie si de familie? 77 De la: garbo055472 13 Decembrie 2009 07:48
Setari Cookie-uri