Blestemate jocuri , blestemat alcool.....

garbo027119, ai perfecta dreptate in tot ce mi-ai spus. Stiu ca astia sunt pasii pe care trebuie sa ii fac, dar una e teoria si alta e practica.Orcat imi impun, nu reusesc sa fiu optimista.
Va multumesc pt. incurajari!
onix1976
Postat pe 27 Noiembrie 2009 08:25
De la: onix1976, la data 2009-11-27 08:25:56garbo027119, ai perfecta dreptate in tot ce mi-ai spus. Stiu ca astia sunt pasii pe care trebuie sa ii fac, dar una e teoria si alta e practica.Orcat imi impun, nu reusesc sa fiu optimista.
Va multumesc pt. incurajari!
Pai roaga-te la Dumnezeu sa te ajute sa fii optimista...Stii eu te pot ajuta doar cu sfaturi,,dar si tu trebuie sa tea ajuti pe tine....Mergi la biserica,si fa o rugaciune smerita cu inima roaga-te la Dumnezeu sa te ajute sa te scoata din Necazuri....Eu te pup si iti urez multa bafta
garbo027119
Postat pe 27 Noiembrie 2009 15:45
De la: onix1976, la data 2009-11-27 08:25:56garbo027119, ai perfecta dreptate in tot ce mi-ai spus. Stiu ca astia sunt pasii pe care trebuie sa ii fac, dar una e teoria si alta e practica.Orcat imi impun, nu reusesc sa fiu optimista.
Va multumesc pt. incurajari!
Frate De-ti este sufletul zdrobit de cumplitele sarcinii vietii si nimeni nu se apropie de tine,ppestru ca sa ti le ridice,intra in bisetica Domnului si cere de la El izbavire prin Rugaciune. De-ti simti inima pustiee de orice adevarata bucurie,in mijlocul tuturor inselaciunilor lumei acestei,vino inaintea altarului,cazi in genunchi si te roaga. Esti apucat napraznic de valul deznajduirii din princina rautatii oamenilor,care din toate partile te inconjoara,tu nu sta nici o clipa cu sufletul nelucrator, ci TE Roaga. .. Tot,tot ce te striveste,pacatul tau sau al altora,slabiciunea,ispita,,boala sau saracia,numai cu un suflet puternic luminat prin rugaciune,poate fi inlaturat. DECI TE ROAGA.. Rugaciunea este pentru sufletul tau aceea ce este respirarea pentru trup,aerul si aripile pentru pasari,apa pentru pesti. FARA O RUGACIUNE FERBINTE,SMERITA SI STARUITOARE,NU ESTE CU PUTINTA SA SA TRAIM SI SA BIRUIM DURERILE IN MIJLOCUL LUMII.,ATATA TRAIM CAT NE RUGAM. De aceea ,iubite frate oricate ori treci pasii tai pe dinaintea unei Biserici deschise,nu trece nepasator mai departe si nici nu te multumi numai cu o singura cruce mecanica,facuta pe chipul tau,ci intra inauntrul ei,aprinde o lumanare smerit in fata Altarului si cazi in genunchipentru o clipa in fata indurarii Domnului care locuieste intransul si vei vedea cum pe data te vei ridica Luminat si Mantuit,de ajutorul Celui care este DUMNEZEUL TAU.. ASA FRATE NU UITA CA TOATA INTELEPCIUNEA VIETII STA CUPRINSA TRAINIC IN ACESTE TRE CUVINTE... ROAGA-TE,, ROAGA-TE, ROAGA-TE.Si munceste cu spor si cinstit ori de cate ori vei fii randuit.Noi rugam pe Dumnezeu sa te binecuvanteze cu sanatate trupeasca si sufleteasca cu belsug si pace. Dumnezeu sa iti ajute.....Munastirea Tismana
garbo027119
Postat pe 27 Noiembrie 2009 15:49
De la: onix1976, la data 2009-11-27 08:25:56garbo027119, ai perfecta dreptate in tot ce mi-ai spus. Stiu ca astia sunt pasii pe care trebuie sa ii fac, dar una e teoria si alta e practica.Orcat imi impun, nu reusesc sa fiu optimista.
Va multumesc pt. incurajari!
Frate De-ti este sufletul zdrobit de cumplitele sarcinii vietii si nimeni nu se apropie de tine,ppestru ca sa ti le ridice,intra in bisetica Domnului si cere de la El izbavire prin Rugaciune. De-ti simti inima pustiee de orice adevarata bucurie,in mijlocul tuturor inselaciunilor lumei acestei,vino inaintea altarului,cazi in genunchi si te roaga. Esti apucat napraznic de valul deznajduirii din princina rautatii oamenilor,care din toate partile te inconjoara,tu nu sta nici o clipa cu sufletul nelucrator, ci TE Roaga. .. Tot,tot ce te striveste,pacatul tau sau al altora,slabiciunea,ispita,,boala sau saracia,numai cu un suflet puternic luminat prin rugaciune,poate fi inlaturat. DECI TE ROAGA.. Rugaciunea este pentru sufletul tau aceea ce este respirarea pentru trup,aerul si aripile pentru pasari,apa pentru pesti. FARA O RUGACIUNE FERBINTE,SMERITA SI STARUITOARE,NU ESTE CU PUTINTA SA SA TRAIM SI SA BIRUIM DURERILE IN MIJLOCUL LUMII.,ATATA TRAIM CAT NE RUGAM. De aceea ,iubite frate oricate ori treci pasii tai pe dinaintea unei Biserici deschise,nu trece nepasator mai departe si nici nu te multumi numai cu o singura cruce mecanica,facuta pe chipul tau,ci intra inauntrul ei,aprinde o lumanare smerit in fata Altarului si cazi in genunchipentru o clipa in fata indurarii Domnului care locuieste intransul si vei vedea cum pe data te vei ridica Luminat si Mantuit,de ajutorul Celui care este DUMNEZEUL TAU.. ASA FRATE NU UITA CA TOATA INTELEPCIUNEA VIETII STA CUPRINSA TRAINIC IN ACESTE TRE CUVINTE... ROAGA-TE,, ROAGA-TE, ROAGA-TE.Si munceste cu spor si cinstit ori de cate ori vei fii randuit.Noi rugam pe Dumnezeu sa te binecuvanteze cu sanatate trupeasca si sufleteasca cu belsug si pace. Dumnezeu sa iti ajute Munastirea Tismana
garbo027119
Postat pe 27 Noiembrie 2009 15:49
onix,
parerea mea e ca n-ai avut destule probleme, daca faci o drama din faptul ca joaca frate-tau la jocuri si "te prabusesti" din cauza asta.
quasaria
Postat pe 1 Decembrie 2009 19:37
onix, ia-o si tu una cate una: gandeste-te logic daca tu vezi vreun viitor cu individul cu care stai pentru ca ai zis ca nu vezi. si de obicei nu vezi pentru ca nu exista. fratele tau face terapie, deci pana la urma il ajuti cat poti, si din moment ce zice ca se simte bine incearca sa-l iei pe incredere. faptul ca-ti faci sange rau pt ce ar putea sa se intample nu va face nici ca lucrurile sa se intample, nici sa nu se intample. ai puterea sa-l scoti din viata ta pe individul ala care nu-ti e de nici un folos si asa trebuie sa faci daca asa simti. nu ai cum sa-ti ajuti fratele decat prin incredere. daca recidiveaza atunci trebuie sa pui piciorul in prag si sa-l anunti ca sprijinul tau e conditionat si de atitudinea lui.
cat despre viata care trece pe langa tine, sa stii ca viata cam asta face trece pe langa noi. depinde de tine cam ce tren vrei sa prinzi si niciodata nu e prea tarziu... nu am avut problemele tale, dar am avut si eu partea mea de probleme si ceea ce ti-am scris aici reprezinta rezultatul unor astfel de experiente. in ce masura iti vor fi de folos tu decizi...
snowflake
Postat pe 1 Decembrie 2009 23:48
stii cum reactioneaza cineva care chiar a ajuns la capatul puterilor? Uite asa:

1 - fratiorul are creier, manutze, piciorushe proprii. E viata lui, nu responsabilitatea ta. Spune-i negru pe alb cum vrezi tu lucrurile si mai departe lasa-l sa faca ce alege. E dur, dar asta e.
Ti-e frate, nu copil.
Si pina si copilului tau vine un timp cind trebuie sa ii respecti optiunile. Chiar si pe alea dezastruoase.

2 - nenea cu beutura: sint multi betivi pe lumea asta, si la fel de multi loseri. Cind o fi mai beat da-i si un sut in popou ca poate daca se rostogoleste i se aseaza neuronu' intr-o pozitie functionala. Daca nu, atunci si astuia trebuie sa ii respecti optiunile. Cu flori in gara.

3 - cind aplici pct 1 si 2 gindeste-te cine s-ar prapadi de mila ta, ti-ar pune prisnitze si te-ar cara in spinare daca ai ajunge tu beata, drogata, nebuna. Si pentru cit timp?
De tine cine are grija?
Nu cumva ar trebui sa ai tu?
Nu cumva responsabilitatea ta principala - pe care o neglijezi - chiar asta e, sa ai grija DE TINE?
quasaria
Postat pe 2 Decembrie 2009 05:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tradare 332 De la: cory_emy 7 August 2010 14:15
Sa suferi si sa te minti ca va fi mai bine... 29 De la: garbo_5082 21 Aprilie 2013 08:24
Mila 67 De la: Mirica_Raluca_Elena 20 Martie 2012 12:03
vreau sa divortez 39 De la: garbo080596 29 Mai 2010 09:12
e greu sa fii femeie 1 De la: rudi 27 Noiembrie 2008 01:14
Setari Cookie-uri