Topic ca sa ma racoresc/Ferice de cei care nu si/au crescut ei copiii.

Ma uit in jurul meu,inclusiv in propria/mi experienta de viatza si observ ca sunt 2 categorii de oameni.
1.Aceia care si/au crescut ei copiii sau si/i cresc..adica stau zi de zi langa ei pe parcursul celor 18 ani legali si obligatorii...
2.Aceia care au gasit cui sa paseze aceasta responsabilitate..obtinand dupa un nr.de ani un copil mare de/a gata..cu care se lauda..ca vai Doamne ce copil mare au ei...cand de fapt ei habar nu au..de copilul respectiv.
De ce am zis ferice de cei care nu isi cresc copiii..ca nu stiu ce inseamna asta cu adevarat..ei doar isi fac o datorie financiara..daca si/o fac si pe aia...si se lauda ca vai ce parinti sunt ei..
Pe de alta parte se mai zice ca ..copiii nu sunt ai celor care ii fac ci ai celor care ii cresc.
Cel mai bun exemplu in domeniu sunt eu..care am fost crescuta de catre bunicii din partea mamei..pana in clasa a doua inclusiv ..plus toate vacantele...le/am petrecut la ei la tara..iara maica/mea m/a luat din clasa a treia..dar doar pe timpul scolii..si bineinteles ca se lauda la toata lumea .ca vai ce sacrificii a facut ea ca sa ma creasca singura..a divortat de taica/meu cand eram eu mica..si ca vai dom/le pentru mine a facut/o ca cica sa nu cresc eu in scandaluri...de fapt pentru ea a facut/o ca sa fie libera.
...N/o judec prea aspru pentru ca la bunici mi/a fost cel mai bine..si de fapt pe ei ii consider parinti..nu pe maica/mea..
Spre deosebire de ea eu imi cam cresc copilul...stau langa ea zi de zi..du/o la scoala..adu/o de la scoala..da/i sa manance..ajut/o la lectii..etc.
Ma uit in jurul meu ca aceste 2 feluri de categorii de parinti exista inca..unii sunt doar cu numele..si nu sunt prezenti fizic prea des in viata copiilor lor...si ceilalti care se chinuie sa faca fata si cresterii copiilor si serviciului si cerintelor societatii in general...
...Voi ce fel de parinti sunteti??In care categorie va inscrieti din cele 2 existente???
garbo055472
Postat pe 8 Octombrie 2009 11:10
..deci ce fel de parinti sunteti??..din cei prezenti cu adevarat..sau din cei prezenti doar cu numele???
garbo055472
Postat pe 8 Octombrie 2009 11:18
..vad ca la un astfel de subiect..nu sare nimeni...daca era sex...erau enspe mii de mesaje pana acum...
garbo055472
Postat pe 8 Octombrie 2009 11:30
dragutza, pot sa-ti zic asa?! as sari io, dar n-am copil, inca...
iar din perspectiva mea, ma abtin, e mai bine asa!
zambila
Postat pe 8 Octombrie 2009 11:34
De la: zambila, la data 2009-10-08 11:34:08dragutza, pot sa-ti zic asa?! as sari io, dar n-am copil, inca...
iar din perspectiva mea, ma abtin, e mai bine asa!

..cum vrei tu..sa te abtii adica..mersi de raspuns oricum.
garbo055472
Postat pe 8 Octombrie 2009 11:36
ehe, eu am fost foarte serioasa...

nu vreau sa ma bag in subiect, ca arde
e mai bine asa!
sunt bine dispusa azi,si nu vreau sa plec cu durere de cap de la lucru!
zambila
Postat pe 8 Octombrie 2009 11:39

cred ca ai uitat sa pui ghilimelele la acel "ferice", ca sa nu se inteleaga ca ii invidiezi cu adevarat...

Nu stiu zau, dar, in locul tau, vazand ce reactii ai generat ieri, prin atitudinea ta opaca si inflexibila, eu n-as mai incerca sa trag cu atata disperare oamenii de atentie... parerea mea...

Imi pare rau pentru copilaria ta nefericita. Sunt multi pe aici care au suferit, poate mai mult. Incearca sa nu repeti greselile parintilor tai, dar nici sa nu-ti sufoci copilul.

Succes!
Ella_34
Postat pe 8 Octombrie 2009 11:40
si nu inteleg care e problema ta ca iti cresti copilul.....cine vroiai sa ti-l creasca???vecina???...bravo tie ca ti-l cresti....de fapt e datoria ta...tu l-ai adus pe lume, asa ca ai obligatia morala sa-i dai un rost in viata...asa ca nu te mai plange...

iar bunicii tai, fii tu sigura ca nu te-au crescut numai din pensia lor, iar mama ta cheltuia salariul ei pe tzoale si ceaiuri dansante.....stai tu linistita ca functiona posta si existau mandatele postale si telegrafice si pe vremea cand erai tu micuta...
tutankhamon
Postat pe 8 Octombrie 2009 11:40
mda ..se pare ca eu sunt intr-o categorie pe la mijloc ...imi cresc copii alaturi de sotul meu...doar ca lipsim din viata lor ..atunci cand trebuie sa muncim
cely
Postat pe 8 Octombrie 2009 11:43
ei, nimeni nu-i perfect!
am incetat sa mai judec...fiecare ofera cat poate, cat stie...poate noi o sa ne descurcam mai bine!
ei au facut-o cum au stiut...si de aia nu suntem noi mari acuma??
zambila
Postat pe 8 Octombrie 2009 11:46
si eu imi cresc copiii(nu singura,cu sotul meu),dar nu ii condamn pe cei care nu si-i cresc singuri.
poate au motive sa faca asta.
eu asa am ales,asa am crezut de cuviinta si asa fac.
uneori in viata mai faci si cum poti nu doar cum vrei.
eladaela
Postat pe 8 Octombrie 2009 11:48
io cred ca atunci cind iti asumi responsabilitatea de a aduce pe lume un copil trebuie sa ti asumi si raspunderea cresterii si educarii lui....in mare masura mamei ii revine acest rol.....mare responsabilitate.....
nazirra
Postat pe 8 Octombrie 2009 11:49
buna 472....vreau sa -mi cer scuze daca te-am jignit cu ceva in celelalte topicuri .felicitari pt acest topic.vreau sa-ti spun ca nu sunt chiar asa buna pe post de mama pt copii mei dar, ma lupt din rasputeri sa le pot da o educatie cat se poate de normala.intotdeauna am lasat la o parte celelalte probleme pt copii mei . ei sunt pe primul loc in viata mea si ,vreau sa spun ca este foarte greu sa cresti un copil si ,deja aici nu este vorba doar de situatia financiara. stii.....eu am mai mult de 1-2 copii si multumesc lui dumnezeu ca sunt acolo unde au ei nevoie si cand au ei nevoie .si ma rog lui dumnezeu sa fiu sanatoasa sa pot fi in continuare acolo unde au ei nevoie de mine .sunt mama lor naturala si nimeni si nimik nu ma va lua de langa ei chiar daca ,uneori viata ami joaca multe feste.iar despre ceilalti parinti nu pot sa spun decat ca pierd foarte multe nefiind langa copii lor.dar fiecare face ce vrea ,cred eu.
perluta
Postat pe 8 Octombrie 2009 11:52
De la: nazirra, la data 2009-10-08 11:49:47io cred ca atunci cind iti asumi responsabilitatea de a aduce pe lume un copil trebuie sa ti asumi si raspunderea cresterii si educarii lui....in mare masura mamei ii revine acest rol.....mare responsabilitate.....
ei da!!!si tata' ce sa faca???sa faca doar copii prin sat??

responsabilitatea este a ambelor parti ..daca sunt 3 si mai bn

cely
Postat pe 8 Octombrie 2009 11:53
gata eu ma retrag ..copilul are nevoie de mine ..o zi buna !!! va
cely
Postat pe 8 Octombrie 2009 11:56
io cred ca sunt 4
zambila
Postat pe 8 Octombrie 2009 11:56
De la: zambila, la data 2009-10-08 11:56:41io cred ca sunt 4
mda ..ai dreptate ..tata' biologic ..tata' adoptiv ..si amantul impreuna cu mama
cely
Postat pe 8 Octombrie 2009 11:58
hei ....la cine va referiti? ha...
perluta
Postat pe 8 Octombrie 2009 12:02
serios acuma,
e foarte complicat cu copiii astia...cum o dai, nu-i bine (si nici nu-i am inca)

e bine sa te implici, cand sunt mici, si au nevoie de ajutor!
pe parcurs, inveti sa te detasezi, sa nu ajungi sa traiesti prin ei, si pt ei, nu e normal, e bolnavicios

mie nu-mi place sa se bage nimeni cu bocancii in viata mea, nici macar parintii, oricat de bine intentionate ar fi sfaturile lor!
de la un timp s-au obisnuit cu ideea...
zambila
Postat pe 8 Octombrie 2009 12:04
de multe ori situatia financiare te obliga sa stai pentru o scurta perioada departe de copil, dar asta nu inseamna ca o faci cu placere sau ca nu-ti pasa.

oare e mai bine sa stai non stop linga el dar sa nu poti sa-i cumperi nici macar o eugenie? sa auzi "mami vreau un mar" si tu sa-i spui ca nu ai bani sa-i cumperi. oare nu ti se rupe sufletu?

nu e mai bine sa faci in asa fel incat sa-i poti oferi tot ce-si doreste dpdv material cat si dragostea ta si sentimentul de siguranta pe care trebuie sa-l aiba orice copil, chiar daca asta presupune sa nu stai langa el zi de zi?
nelly05
Postat pe 8 Octombrie 2009 12:04
nelly, e mai bine sa fii echilibrat
cate ceva din fiecare!
zambila
Postat pe 8 Octombrie 2009 12:10
De la: titiana, la data 2009-10-08 11:53:55
De la: nazirra, la data 2009-10-08 11:49:47io cred ca atunci cind iti asumi responsabilitatea de a aduce pe lume un copil trebuie sa ti asumi si raspunderea cresterii si educarii lui....in mare masura mamei ii revine acest rol.....mare responsabilitate.....
ei da!!!si tata' ce sa faca???sa faca doar copii prin sat??

responsabilitatea este a ambelor parti ..daca sunt 3 si mai bn


era vorba de altceva ....iubita el lucra muuult!!!!intelegi....partea cu materialu....!!!!!
nazirra
Postat pe 8 Octombrie 2009 12:11
ai dreptate zambila.....cand deja un copil are o varsta tre sa stii ,sa te retragi putin ca parinte pt ca devii plictisitor. trebuie sa fii mai mult prieten cu copilul tau....bine....fiecare are modalitatile lui....sunt foarte multe de spus pe aceasta tema.eu lipsesc pana vineri......va poop....de fapt nu cred ca mi se va simti lipsa.
perluta
Postat pe 8 Octombrie 2009 12:15
echilibrul este bun, numai ca e cam greu de obtinut
nelly05
Postat pe 8 Octombrie 2009 12:19
De la: nazirra, la data 2009-10-08 12:11:15
era vorba de altceva ....iubita el lucra muuult!!!!intelegi....partea cu materialu....!!!!!
aha .. atunci in aceasta situatie este de inteles
cely
Postat pe 8 Octombrie 2009 12:40
nazirra
Postat pe 8 Octombrie 2009 12:44
De la: nazirra, la data 2009-10-08 12:44:14
si de la mine un strop de dragoste
cely
Postat pe 8 Octombrie 2009 12:46
De la: perluta, la data 2009-10-08 12:02:30hei ....la cine va referiti? ha...
stai linistita ..vb la general..cel putin eu nu pot face referiri ca inca nu cunosc pe nimeni de aici
cely
Postat pe 8 Octombrie 2009 12:48
garbo, 72 oare de ce nu-mi place ce si cum scrii?

spui ca mama ta te-a dus la bunici sa aiba grija de tine si ca a divortat doar pentru ea. ca sa-i fie bine

ce e anormal in asta? de ce e rau sa fi vrut o alta viata?

se intelege -din ce spui- ca nu ai crezut cea motivatie a ei. iarasi te intreb: unde a fost taic-tu si de ce nu te-a luat el sa te creasca, daca in cel divort a fost o victima?


macar o farama de bun simt ar trebui sa ai. din clasa a 3 a si pana ai trait pe picioarele tale te-a hranit, te-a ingrijit, ti-a fost alaturi.asa cum s-a priceput, dar a fost


poate a gresit, poate nu. insa, de mama nu se vorbeste asa.

si_totusi
Postat pe 8 Octombrie 2009 13:00
totusico

nu vrei sa ma infiezi?? ca asa-mi place de tine
zambila
Postat pe 8 Octombrie 2009 13:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despre raci 2 De la: luc70 9 Mai 2009 21:23
daca ierti un barbat prima oara,va exista a doua oara?nu e vorba de tarfe ci de o relatie de 1 an si, cu casa si masa si nu cu o femeie mai tanara 160 De la: Sal_a_toi 23 Septembrie 2011 11:00
E limba romana-i proasta ca ne lasa si pamantul rau ca ne suporta? 20 De la: tutankhamon 27 Ianuarie 2010 01:09
Prima iubire 5 De la: marianarascanu 12 Ianuarie 2009 08:47
despre tradare 13 De la: bluelight 27 Octombrie 2009 20:31
Setari Cookie-uri