AUTISM!!!!!!!

Sunt o adolescenta din judetul Timis si am o sora in varsta de 6 anisori care are autism....de aproape un an de zile sora mea merge la un centru din Timisoara unde terapeutele practica terapia aba ....acolo sunt cam in jur de 10 terapeute/educatoare specializate in terapie si 9 copii autisti....de luni pana vineri zilnic sora mea merge acolo cate 4 ore pe zi la terapie....noi locuim la 67 de km de timisoara iar zilnic parintii mei strabat 67 de km ds intors .....iar pentru terapie in fiecare luna trebuie sa plateasca in jur de 1.100Ron si de ce???Doar pentru ca statul roman nu face nimic ca sa ii ajute pe acesti copii.....nu sunt adult dar traiesc langa sora mea de 6 ani si vreau s aspun ca a trai langa un copil autist este ceva exceptional si iti schimba modul de a vedea viata,sunt niste copii foarte inteligenti chiar daca ''traiesc in lumea lor''...iar cand sti ca acesti copii au o sansa de vindecare prin aceasta terapie iar statul roman nu face nimic...este foarte foarte trist!!!!
Pia
Postat pe 25 Septembrie 2009 14:36
mai dragutza... daca vrei sfaturi, nu ai nimerit bine. daca vrei incurajari, fac un apel la toti tovarashii sa vina aici sa le faca!

ai dreptate, mai draga, autistii sunt foarte inteligenti. si daca ai puterea si dragostea sa stai langa surioara ta, mai draga, sa o mai si intelegi, eu personal te felicit. esti o adolescenta deosebita!
Nelu_Cotrocelu
Postat pe 25 Septembrie 2009 14:42
Pia,si din partea mea
nu stiu daca asta te ajuta,dar noi atat putem
cat despre stat,nu face nimic nici ptr acesti copii nici ptr altii
pacat
eladaela
Postat pe 25 Septembrie 2009 14:50
surioara ta este unul dintre copiii fericiti(daca pot sa spun asa),are o familie care o ajuta si o iubeste
sunt altii care nu au parte nici macar de asta
eladaela
Postat pe 25 Septembrie 2009 14:53
asai....la noi nici macar nu era recunoscuta...aceasta boala....de fapt nu i boala....e o anomalie.....io zic ca sint copii interiorizati....traiesc in lumea lor ....nu pot comunica refuza contactul cu realitatea.....e dureros sa ai asa un copil.....imi pare sincer rau....trebuie multa rabdare....un logoped sa l ajute sa vorbi corect....pentru ca apoi cu enorm de multa rabdare....sa se poata integra!!!!!
nazirra
Postat pe 25 Septembrie 2009 14:59
Da traim in Romania iar asta pune capac la toate!
Pia
Postat pe 26 Septembrie 2009 09:16
misto avatar pia
eladaela
Postat pe 26 Septembrie 2009 09:28
Multumesc!
Pia
Postat pe 26 Septembrie 2009 10:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutati-ma sa iau o hotarare buna pt viata mea !!!! 97 De la: buna01 27 Ianuarie 2010 14:50
Pauza In Relatie 14 De la: dor72_ 23 Septembrie 2011 22:12
Blestemate jocuri , blestemat alcool..... 37 De la: quasaria 2 Decembrie 2009 05:44
ceau! 5 De la: tabita 21 Mai 2010 14:12
buna 18 De la: garbo089791 20 Ianuarie 2010 23:02
Setari Cookie-uri