paranormal

cam asa zic si eu.
quasaria
Postat pe 10 Decembrie 2009 09:40
ioiiii
Helen29
Postat pe 10 Decembrie 2009 09:40
asa ca sa mori nu e nici o experienta inaltatoare, si nici dedublarea, stai linistita...
Probabil cine lucreaza prin spitale stie foarte bine lucrurile astea.
quasaria
Postat pe 10 Decembrie 2009 09:52
De la: quasaria, la data 2009-12-10 09:36:57am fost in moarte clinica, senzatia de dedublare si faptul ca nu poti sa iti "aperi" trupul este foarte neplacuta.
Incercau sa ma reanimeze - si daca as fi putut i-as fi pocnit.


Q

ce la rece vorbesti tu,mami...

si zi iti venea sa-i croiesti,hai?

iasomia
Postat pe 10 Decembrie 2009 09:54
permiteti?

http://www.youtube.com/watch?v=slHBQJb4Dno
elodia
Postat pe 10 Decembrie 2009 10:06
iaso,
nu, imi venea sa cint Sonata in A minor...
quasaria
Postat pe 10 Decembrie 2009 10:31
buna ar trebui sa citesti carti care sa iti poata deschide acea poarta spre intelepciune nu este vorba de mansarda...
citeste si ai sa vezi ca nimic inu este intanplator ....
STELLY_71
Postat pe 10 Decembrie 2009 10:32
daca ai fost in moarte clinica.... atunci sigur esti aici cu o misiune sigura , gasesteo pt ca trebuie sa o indeplinesti
STELLY_71
Postat pe 10 Decembrie 2009 10:34
quasaria,sa vezi ce o sa stam toti pe langa tine sa dai in noi cu vreo premonitie,ceva...
si eu o sa iti fiu recunoscatoare si/ti mai fac o dedicatie
elodia
Postat pe 10 Decembrie 2009 10:38
q,
zambila
Postat pe 10 Decembrie 2009 10:47
stely, cite o misiune avem toti.... fie si doar sa fim exemplu negativ pt altii, vorba unui prieten.

Iar premonitii... am avut doua, si alea dramatice. Si cre' ca s-au terminat, alea au fost toate. Nu prea am premonitii din astea de cucoana cumsecade, ca mi se ofileste trandafirul japonez peste o saptamina sau pica vreun valet de trefla la drum de seara...
quasaria
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:50
fleurdelis
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:53
da' o dama de caro sub cer indigo iti apare????
tutankhamon
Postat pe 11 Decembrie 2009 01:26
Despre premonitie ar fi interesant de discutat .
fenomenul de premonitie nu insoteste pretutindeni, trebuie doar sa captam intuitv daca vrei , anumite ,,semnale", am avut un prieten foarte drag mie, si inainte de a pleca am simtit nevoia (fara sa stiu in acel moment cauza ) sa-i strang mana puternic si sa-mi iau un ramas bun mai prelungit, desi, repet aparent nu exista nicun motiv sa ma comport asa...A doua zi aveam sa aflu ca avusese un accident rutier mortal. Trist..
reyya
Postat pe 11 Decembrie 2009 01:36
reyya, cred ca in asemenea situatii pot exista premonitii, sau "deja vu".
Cum iti explici un deja vu la diferenta de ani de fata de eveniment? Atit de clar incit recunosti contextul?
Amintire viitoare?
quasaria
Postat pe 11 Decembrie 2009 09:05
dap
viitoare sau anterioare, adica, din alta viata
zambila
Postat pe 11 Decembrie 2009 09:11
quasaria,sa nu razi,mie nu/mi plac florile de apartament,am avut doar un trandafir japonez galben si l/am gasit ofilit ieri...
elodia
Postat pe 11 Decembrie 2009 09:17
elodio, mie imi plac, da' alea uscate, ca n-am vreme de ele, si apoi, pisicilor le cam plac forile...
prefer sa cresc pisici decat flori, macar asa nu ma simt prost ca vorbesc singura
zambila
Postat pe 11 Decembrie 2009 09:20

scuze.

zambila - si daca ai un deja vu care revine un timp... apoi trece... si se materializeaza ca eveniment dupa citiva ani, in mod identic, astfel incit recunosti contextul?
E aceeasi viata...

quasaria
Postat pe 11 Decembrie 2009 09:21
mda, mi se intampla sa vad ceva ce sunt convinsa ca stiu, sau am mai vazut, desi, practic e imposibil....
cine stie....
asta pe langa intuitie, care nu ma inseala niciodata
zambila
Postat pe 11 Decembrie 2009 09:25
De la: quasaria, la data 2009-12-11 09:05:44reyya, cred ca in asemenea situatii pot exista premonitii, sau "deja vu".
Cum iti explici un deja vu la diferenta de ani de fata de eveniment? Atit de clar incit recunosti contextul?
Amintire viitoare?


mey, voi ma speriati pe mine...si incep sa povestesc si eu...
acum ceva ani, am avut un vis, intr-o casa, de pe o anumita strada, ce purta numele unei tari, un vis in care,aveam o anumita stare!...abia dupa un timp, s-a materializat visul, si n-am inteles ce-nseamna, decat dupa ce,luand niste decizii, mi-am cumparat biletul de avion catre tara cu numele strazii...si taximetristul ratacind adresa, a trecut prin dreptul casei respective! atunci am ramas nauca...ma uitam la bilet, STIAM unde ma duc, imi aminteam perfect visul...si brusc mi s-au tradus toate semnificatiile..deci imi era scris un anumit lucru, si l-am stiut cu 3ani inainte...deci...maturizarea emotionala e cu mult inaintea celeilalte si...ar mai fi atat de multe de zis.... :dar pana atunci.....
va puup!
fleurdelis
Postat pe 11 Decembrie 2009 12:07
Hai sa ma bag si eu in seama...
1. Cu trei ani inainte de a ramane insarcinata mi-am visat copilul, in aceeasi noapte cu sotul! Si in visul meu, si in cel al sotului copilul avea cam un an, iar trasaturile lui pe care le-am visat amandoi... copilul le-a dobandit cam pe la 10 luni.
2. O alta intamplare... Sora mea era insarcinata in apox. 6-7 luni cand ginecologul i-a spus, in timpul unei ecografii, ca bebe e posibil sa aibe probleme, ca dimensiunile craniene nu sunt normale, etc. Intrase, saraca viitoare mamica, in panica: ca o sa faca un copil bolnav, urat si cine mai stie ce. Dupa cateva nopti i-am visat copilul... o frumusete blonda, un ingeras. I-am spus, dar frica... stiti cum e! S-a nascut copilul: normal, dragut, ca toti bebeii. Pe la 5 luni arata exact ca in visul meu: blond, cu ochii mari si caprui, frumos de pici...
Si mai sunt destule... Chestia e ca toti avem anumite abilitati, numai ca nu constientizam!
KrisLa
Postat pe 11 Decembrie 2009 20:57
eu mi-am vazut prima data barbatul pe care il iubesc.... intr-un cosmar. Un cosmar care a revenit de citeva ori, suficient cit sa mi se impregneze in minte fiecare detaliu. Fiecare nume, fiecare gest, fiecare obiect din vis...
L-am cunoscut - sau recunoscut - in realitate, dupa trei ani.
Nu stiu daca se putea numi premonitie. Premonitie, avertisment, conturi de reglat dintr-un alt timp...
Habar n-am. Nu prea cred in lucrurile astea. Majoritatea sint iluzii exacerbate. Dar cind realitatea te paleste cu un par in cap, trebuie sa recunosti, in final, ca avea un par. Chiar daca nu-ti vine sa crezi. Cucuiele sint ceva tangibil.
quasaria
Postat pe 12 Decembrie 2009 00:17
krisla, acum ceva ani am visat si eu despre bebelusul cuiva din familie. la 2zile dupa acest vis,primesc vestea acestei posibilitati cand deja, eu stiam k este adevarat. dupa ce mi se confirma la cateva zile sar in tren si ma duc sa previn pierderea acelei sarcini! ...finally se naste un copil absolul adorabil, care seamana cu mine...si care stiu precis ca mi-a semnalat din timp venirea lui ...si mai stiu sigur ca totul a fost un fel de anunt, de genul...vezi k vin...trebuie sa ma ajuti sa trec de cateva hopuri. mie mi-e clar mesajul...copilul imi seamana, are anumite sensibilitati de care eu poate nici n-am trecut, dar va rebui sa o ajut pe el sa le treaca....
fleurdelis
Postat pe 12 Decembrie 2009 00:43
Buna dimineata!
Si eu am avut pana acum foarte multe vise premonitorii, multe episoade la care instinctul prim s-a dovedit a fi cel bun.
Vreau sa raspund foarte scurt la subiectul cu dedublarea din timpul mortii clinice. Stiinta care se ocupa cu studierea acestor episoade se numeste Tanatologie (de la zeul mortii Tanatos). Este foarte interesant de studiat. Am trecut si eu prin aceasta experienta a dedublarii si intradevar, a fost la inceput o senzatie curioasa si apoi neplacuta sa-mi vad corpul, sa-i vad pe cei din jurul meu si sa nu pot lua legatura cu ei Un sentiment de neputinta. N-am sa stau sa povestesc tot parcursul, dar pot sa va spun ca nu am fost foarte multumita cand am revenit la viata pamanteana. Desigur ca a fost o lectie de viata pentru mine si am inteles ca mai am multe de facut aici, asa ca ...
Referitor la premonitii, in somn mi-am vazut viitorul sot si nu il cunosteam atunci. L-am intalnit abea peste 4 luni si am intepenit cand l-am vazut. Singura deosebire fata de visul meu a fost ca in vis purta barba si in realitate nu. Si-a lasat insa barba si era identic. Prima reactie cand l-am vazut a fost sa-i spun unei prietene care era langa mine - pe el l-am visat.
La fel am visat ca voi naste o fetita si asa a fost desi toata lumea incerca sa ma pregateasca cu ideea ca va fi baiat. In prima noapte dupa ce am nascut am avut un vis extraordinar care mi-a aratat care va fi soarta mai departe, fireste legat de fetita mea. Au trecut multi ani de atunci si pot sa va spun ca exact asa a fost.
Ma opresc aici, pentru ca sunt sigura ca mai sunt si altii care pot povesti experiente deosebite pe care le-au trait.
SHIVA
Postat pe 12 Decembrie 2009 08:33

mda... eu zau ca n-am inteles nimic din experienta aia.
In afara de faptul ca doctorii in timpul operatiei vorbesc foarte urit.

N-am ramas cu nici o impresie ca m-am intors cu un motiv. M-am intors ca m-au reanimat aia, ce era sa fac.
quasaria
Postat pe 12 Decembrie 2009 09:22
immmdaaa...sentimentul primei dedublari l-am avut pela 16 ani, cd murind cineva din familie, m-am visat eu in locul acelei fiinte, la propria mea inmormantare. eram extrem de fericita acolo sus, ii priveam pe cei care plangeau si ma gandeam, de ce plang oare, ei nu isi dau seama cat de eliberata ma simt eu acum? (banuiesc ca erau senzatiile celei care...tocmai se dusese "in sus")
fleurdelis
Postat pe 12 Decembrie 2009 12:17
fleur... eu n-as fi sigura.
"Impresia" dedublarii in stare normala n-am avut-o: n-am avut decit experienta mortii clinice - in care n-ai activitate cerebrala, nici puls, nu respiri, deci esti clinic... mort.
Si aia nu e nici o experienta nemaipomenit de placuta, asa cum am mai zis. Si probabil e normal sa nu fie: este principiul nevoilor. Atunci cind sint amenintari primare, se declanseaza instincte primare. Crezi ca noi murim altfel decit orice alt animal? Nu resimtim tot un amestec de durere, confuzie si o teama imensa? Nu sintem atasati in mod inevitabil de trup, nu avem adinc inradacinat sentimentul ca acolo sintem "noi" si ne apartine, si nu intelegem ce se intimpla atunci cind nu mai percepem si coordonam nimic?
E vorba de trairi, desigur, nu de "intelegere" ca atare - nu exista intelegere, nici experiente senzoriale. Ramai doar cu... o parere. A mea a fost de agresiune. Exact asa definesc: agresiune. Si probabil e normal, gindeste-te ca toate componentele cu care functionezi de obicei, inclusiv memoria, sint "scurtcircuitate" in momentul ala.
Ce poate fi placut, interesant, inaltator in asta?!
Dupa aia, incet-incet, incepi sa distingi, sa vezi, sa auzi... Dar inainte de asta e doar spaima si neputinta. Ai exact reactii de animal. Si nici macar nu sint sigura ca le ai in timp ce esti "desprins de trup" propriu zis. Poate sint clipele de dinainte, sau imediat de dupa.

Inca resimt un fel de panica atunci cind aud sirena de la Salvare... Probabil pentru ca a fost ultimul lucru pe care l-am perceput inainte de nimic.
quasaria
Postat pe 12 Decembrie 2009 12:29
fleurdelis...dedublarea este o experin extracorporal obinut fie n starea de veghe, fie prin visare lucid sau prin meditaie profund. Conceptul de dedublare astral presupune existena unui alt corp(corpul eteric al ACELEIASI PERSOANE], separat de corpul fizic, capabil s cltoreasc n planuri nefizice ale existenei(astral ,eteric ,spiritual), dedublarea vizeaza propriul tau corp .Nu poti simti in locul altcuiva.( atunci aveam de-a face( in povestea ta persoana care tocmai decedase)
reyya
Postat pe 12 Decembrie 2009 12:29
heii...eu nu va contrazic. atunci spun ca pur si simplu nu stiu ce a fost! o calatorie doar eram eu, eram sus...si ma uitam la oameni ce perceptii gresite despre moarte, pot avea...cand totul pentru mine parea doar zbor...apoi nici nu stiu daca in vis am facut legatura cu cea care murise...sau dupa ce m-am trezit...
fleurdelis
Postat pe 12 Decembrie 2009 12:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vindecare de iubire 41 De la: Elle2011 21 Ianuarie 2011 19:30
prieteni sau dusmani 32 De la: Axl_22 10 Noiembrie 2011 17:52
fata blonda cu ochi albastri 7 De la: m_ada 25 Septembrie 2010 17:33
Sfat.... Relatie de dragul copilului sau NU! 36 De la: Christinne_13 6 Iulie 2014 19:31
Buna Seara 3 De la: hadassa 7 Februarie 2010 18:16
Setari Cookie-uri