Sunt intr-o grea cumpana...

imi pare rau pentru dumneavoastra sunt fata am 12 ani
si mn mama imi spunea viata merge inainte puteti vb pe id marya.love_u cu mama si va pote sfatui ca este de la cabinetul pisolog deci viata merge inainte chear daca va murit sotul imi pare foarte rau pt dumneavoastra va respect daca vasi vedea vasi ajuta da viata merge inainte
garbo044831
Postat pe 17 Septembrie 2009 08:30
De la: ANTA, la data 2009-07-31 11:58:07
De la: garbo030971, la data 2009-07-31 11:29:29Imi pare nespus de rau....te-nteleg perfect.
Trec si eu printr-o perioada grea a existentei mele....
Nu esti singura care sufera pe acest pamant.Priveste in jur....nu vei vedea decat minciuna.
Ramai in continuare credincioasa,puternica si vei invinge sigur!
Am incredere in tine,dupa cum povestesti.
Roaga-te mult,pt ca....CINEVA ACOLO SUS NE AUDE SI NE IUBESTE!!!
EMEL




Supunere si sacrificiu cand merita persoana ....
Ori eu am inteles ca nu merita sa-si mai piarda timpul cu un asa exemplar...
Dam sfaturi sa o salvam din situatia fara intoarcere sau propovaduim supunerea ....

Suntem in mileniul trei,...secolul 21...



Nu cred ca la asta s-a referit, la a-i fi supusa si credincioasa lui... ci la credinta in Dumnezeu. poate ai inteles dc ai recitit.

totul are solutiee, stiu ca e foarte greu dar important este sa nu disperi. si da, sa te roagi cu credinta, daca crezei, si din suflet. uneori nu vedem solutii pe care le avem sub ochii nostri, si tot asa, lucrurile se pot rezolva frumos, atat cat se poate. importanat este si ce inveti din aceasta inatamplare. Stiu ca astea sunt aparent doar vorbe si ca e greu, insa e important sa scoti ce e bun din situatie, in masura in care se poate, si mai ales sa cauti sa rezolve lucrurile si pentru fiul tau si sa nu disperi. Suferinta de a fi inselata e mare, dar e important e sa te concentrezisi pe lucruri practice,acum,legat de apartament, cum sunt sigura ca faci.

Stiu ca exista inr-adevar o lege legat de bunuri, chiar si daca nu au existat acte legale.
garbo003197
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:35
Imi scuzati greselile de ortografie si literele mancate, am tot transformat textul din persoana a 3 a in persoana 1, si se pare ca n-am sters bine...
garbo003197
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:36
ce eu inseti draga
garbo044831
Postat pe 17 Septembrie 2009 16:39
eladaela
Postat pe 17 Septembrie 2009 16:41
Cand ai avut o prioritate -copilul-si ai abandonat-o,viata se razbuna!Imi pare tare rau,dar NIMENI nu trebuie sa fie pe primul loc decat COPILUL SI TU!Esti o persoana puternica si de aceea consider ca pot sa-ti sugerez :capul sus si succes!impreuna cu baiatul o sa iesi din impas!Mult curaj!
cesege
Postat pe 18 Septembrie 2009 15:35
Ca sunt pirati,..am auzit...pirati moderni, cu armamanet modern si surse de informare moderna...
Deci si femeile trebuie sa gandeasca si sa lupte pentru respect pe cai moderne... Este o persoana cu pozitie sociala cum sa accepte sa ramana sclava unui escroc sentimental???...a unui speculant...
Pa si pusi...
anca_53
Postat pe 18 Septembrie 2009 17:02
EU ZIC SA-I RASPUNZI CU ACEEASI MONEDA.PREFA-TE SI TU CUM S-A PREFACUT EL SI AI SA-TI ATINGI SCOPUL. DUPA CE REUSESTI DA-I CU FLIT SI AI SA VEZI CA-L VA DUREA. FA ASTA PTR COPILUL TAU. MULT SUCCES. NU MERITA SA PUI SUFLET.
elena_dinamo783
Postat pe 15 Noiembrie 2009 08:48
Cand iubesti ,,non deve perdere la testa '',cum spun italieni,nu trebuie sa -ti pierzi capul ,mai ales cand exista un copil dintr-o alta casnicie .Dar viata e o lupta iar noi invatam din proprile greseli .Poate ti-a spus cuvintele astea intr-un moment de tensiune creat intre voi ,oricum nu trebuie sa ai incredere decat in tine .
garbo032800
Postat pe 15 Noiembrie 2009 10:00
Fa tot ce simti ca are nevoie sufletul tau, creste-ti copilul bune, viata nu este un concurs ci un joc pe care merita sa-l joci!Nu da vina pe nimeni pentru tot ce ti se intimpla nici chiar pe tine, , sint alegerile tale!Important e sa inveti ceva , sa afli cine este si de ce te afli in aceasta viata aici.
garbo064120
Postat pe 15 Noiembrie 2009 14:10
DRAGA MEA,CE POT SA-TI SPUN DECAT CA NU ESTI SINGURA CAREIA I SE INTAMPLA ACEST LUCRU.SI EU AM STAT 9 ANI CU UN BARBAT ,PE CARE SI EU LA FEL, L-AM LANSAT IN BUSSINES.SI EU AM O FATA DIN 1 CASAT..PT.K TATAL EI NATURAL A DECEDAT..SI EU AM PRIMIT DUPA 9 ANI ACELEASI "COMPLIMENTE"CA SI TINE...NU INSEMNI NIMIC PT.MINE.NU TE IUBESC..NU TE MAI VREAU..DAR SPRE DEOSEBIRE DE TINE,EU AM AVUT MATURIATEA SAU SANSA SA ZIC ASA DE A RAMANE IN CASA MEA.PT.K EU NU AM VANDUTO SI A PLECAT EL..DOAR K A LUAT TOTI BANII CU EL.A FOST UN AN GROAZNIC PT.MINE PANA M-AM OBISNUIT CU GANDUL K TREBUIE SA MERG MAI DEPARTE..LA FEL TREBUIE SA FACI SI TU...FRUNTEA SUS SI ..SUCCES..ARATA-I K POTI SI FARA EL..STIU K POTI..GANDESTETE K NU TE-A MERITAT..AI DREPTATE ESTE UN DUMNEZEU CARE VEDE SI AUDE TOT SI MAI DEVREME SAU MAI TARZIU FIECARE VA SECERA CE A SEMANAT..CAT DESPRE CEI PARASITI..EL ZICE CA VA FI CU EI..SI E ADEVARAT..EU VAD ACEASTA IN FIECARE ZI DE CAND AM RAMAS SINGURA..DE 2 ANI..TE SARUT..AI GRIJE DE VOI..YOU AND COPIL!
DORINA
inutza65
Postat pe 16 Noiembrie 2009 13:25
..a trecut aproape un an de la expunerea problemei...si sunt curioasa...cum s/o fi rezolvat...sau ce s/a mai intamplat...ca problema nu e una marunta....e greu de explicat cum sa vinzi o casa in atare conditzii...consider ca nu toata lumea gandeste prevazator si inchistat...ca unde e o gandire de genul asta nu e nici o iubire...in viatza ori nu posezi nimic si poti iubi cat vrei....ori daca posezi ceva la modul responsabil...atunci nu mai e loc de nici o iubire...pentru ca intotdeauna....iubirea a fost folosita de hoti pe post de paravan....si se poate ca putini oameni sa nu fi patit treaba asta in viatza....fie ca vor sa o recunoasca fie ca nu....probabil ca problema pare de ne/depasit...si poate chiar asha si este....cand ceea ce pierzi are o valoare mare...pentru multi...o casa...e mai mult decat o cariera si niste relatzii sociale....pentru ca o cariera si niste relatzii sociale nu fac o casa...o casa se face in cateva vietzi...sau de catre carierele mai multor persoane....iar tipul a fost unul probabil destul de tupeist si nesimtit...adica foarte dobitoc...in fine nu isi sre rost continuarea comentariului....
....initziatoarea topicului are un nick/name...foarte de efect si in tema cu subiectul...daca traim INTR/O LUME DE PIRANHIA..SUNTEM MANCATI....si exact asta s/a intamplat cu ea....a fost mancata...
....
garbo055472
Postat pe 12 Februarie 2010 02:38
..ca nu e singura...pentru una ca mine..e clar...dar totushi asta nu o ajuta la nimic...da...intr/adevar daca nu isi vindea casa...era altceva....dar de unde era sa stie ea ce o sa se intample peste un timp...NU TOATA LUMEA POATE GANDI POLITZIENESHTE!!!
garbo055472
Postat pe 12 Februarie 2010 02:40
De la: pirania_1960, la data 2009-03-09 11:18:52
sunt dezorientata, confuza,dezamagita...
dupa ce sotul meu a murit lasandu-ma la 34 ani cu un copil de 9 ani, mi-am propus sa nu mai traiesc decat pentru fericirea coplului meu. Si 7 ani am respectat acest principiu pana cand am intalnit pe cineva care m-a convins sa-l accept in viata mea fara sa-mi dau seama ca pentru acea persoana nu eram decat o rampa de lansare catre viata sociala, cariera, etc. timp de 9 ani am ramas impreuna (si nu a fost persoana ,, farade pacat'') dar intr-o zi totul a iesit la suprafata. Si-a aratat adevarata trasatura de caracter, confirmandu-mi ca 9 ani am trait intr-o minciuna ,lasitate,perfidie...E cumplit de dureros (ca locuiesc in casa lui)ca dupa atatia ani sa ti se spuna ca nu mai insemni nimic, ca nu mai reprezinti nimic si mai ales dupa ce m-a convins sa-mi vand locuinta ca asteapta de la mine sa imi fac un rost altundeva si sa parasesc casa.
Am realizat ca nu exista cale de intoarcece si am sa incerc sa imi vad de viata mea impreuna cu fiul meu cu credinta ca totusi , viata ne ve pune fata in fata si atunci vom vedea fiecare ce a realizat.Caut sa fiu puternica, sa nu ma plec dar nu stiu cat voi rezista. Am insa credinta ca cineva acolo sus ma iubeste si ne contabilizeaza toate faptele fie ele bune sau rele.
Ce ma sfatuiti sa fac?
pai foarte rau,ca ai vandut apartamentul...pt ca oameni cinstiti si cu suflet bun sunt putini...Un om trebuie sa aiba incredere doar in Bunul Dumnezeu si cu oamenii trebuie sa fie foarte precaut..Pt ca oamenii sunt foarte schimatori mai ales barbatii.Care nu se roaga,nu au frica de Dumnezeu..Normal ca sunt rai si nu au constiinta..
omulsincer
Postat pe 12 Februarie 2010 15:08
De la: buna01, la data 2010-02-12 15:08:23
De la: pirania_1960, la data 2009-03-09 11:18:52
sunt dezorientata, confuza,dezamagita...
dupa ce sotul meu a murit lasandu-ma la 34 ani cu un copil de 9 ani, mi-am propus sa nu mai traiesc decat pentru fericirea coplului meu. Si 7 ani am respectat acest principiu pana cand am intalnit pe cineva care m-a convins sa-l accept in viata mea fara sa-mi dau seama ca pentru acea persoana nu eram decat o rampa de lansare catre viata sociala, cariera, etc. timp de 9 ani am ramas impreuna (si nu a fost persoana ,, farade pacat'') dar intr-o zi totul a iesit la suprafata. Si-a aratat adevarata trasatura de caracter, confirmandu-mi ca 9 ani am trait intr-o minciuna ,lasitate,perfidie...E cumplit de dureros (ca locuiesc in casa lui)ca dupa atatia ani sa ti se spuna ca nu mai insemni nimic, ca nu mai reprezinti nimic si mai ales dupa ce m-a convins sa-mi vand locuinta ca asteapta de la mine sa imi fac un rost altundeva si sa parasesc casa.
Am realizat ca nu exista cale de intoarcece si am sa incerc sa imi vad de viata mea impreuna cu fiul meu cu credinta ca totusi , viata ne ve pune fata in fata si atunci vom vedea fiecare ce a realizat.Caut sa fiu puternica, sa nu ma plec dar nu stiu cat voi rezista. Am insa credinta ca cineva acolo sus ma iubeste si ne contabilizeaza toate faptele fie ele bune sau rele.
Ce ma sfatuiti sa fac?
pai foarte rau,ca ai vandut apartamentul...pt ca oameni cinstiti si cu suflet bun sunt putini...Un om trebuie sa aiba incredere doar in Bunul Dumnezeu si cu oamenii trebuie sa fie foarte precaut..Pt ca oamenii sunt foarte schimatori mai ales barbatii.Care nu se roaga,nu au frica de Dumnezeu..Normal ca sunt rai si nu au constiinta..
In viata trebuie sa iti calculezi orice pas..Daca nu vrei sa te lovesti de tot felul de suferinte si probleme....Pt ca nii oamenii sunt la suprafata oameni si in interior sunt diavoli..De asta trebuie avut mare grija..Nu trebuie sa ne luam dupa aparente ca se comporta frumos...Pt ca toti oamenii se comporta frumos daca au un interes....Trebuie sa ne uitam cu se comporta cu ceilalti oameni,pt ca intr-o zi poate si tie iti va face la fel..Dupa ce isi va pierde interesul
omulsincer
Postat pe 12 Februarie 2010 15:18
in.ce sens ai fost :o rampa de lansare:?totusi cand ai un copil faci ceea ce e ;cu risc minim;si nu vinzi niciodata ;cuibul;e o sit dificila dar trebuie sa iesi din problema asta cumva.iti doresc sa iei decizia corecta.
julyooo
Postat pe 5 Martie 2010 21:45
poti sa-l dai in judecata dupa nu dupa 5 ani ci dupa 3 zile din fericire sunt avocat si stiu mersul
garbo101547
Postat pe 6 Martie 2010 07:53
pai toata lumea spune cum ai gresit si unde, sti ceva din punct de vedere afectiv nu ai ce sa-i faci, asa a fost sa fie, acum nu ramine decit lasi sa treca timpul, numai timpul le rezolva pe toate si tu nimei altcineva nu te poate ajuta. din punct de vedere legal il poti face praf. da-l in judecata ca altfel te va crede slaba si nu da inapoi pina cind nu vei rezolva problema. el va incerca sa sa te reprimeasca in casa dar sa nu faci greseala sa dai inapoi.am trecut prin foarte multe asemenea spete si stiu, cu asta ma ocup. iti pot spune mai multe daca dai detaii despre aceste probleme ale tale.
garbo101547
Postat pe 6 Martie 2010 08:04
Si eu sunt vaduva de 5 ani si am 2 fete, nu am facut acest pas pentru ca nu am incredere in oameni foarte mult, dar capul sus ce nu te omoara te intareste si nu uita:IN VIATA UNEI FEMEI EXISTA O CONSTANTA SI MAI MULTE VARIABILE (CONSTANTA SUNT COPII SI VARIABILA SUNT BARBATII)DECI MARE grija, casa nu trebuia sa o vinzi pentru ca ea era siguranta ta, chiar nu stiu ce sa-ti spun, casa e lucrul cel mai important, discuta cu el sa te ajute sa ti iei o garsoniera daca nu se mai poate.Mare greseala ai facutttttttttt chiar imi pare rau.
Pt.mine exista o regula, casa nu se vinde pt.nimeni si nici nu se gireaza cu ea nici pt.copii ca o poti pierde.
Capul sus!!
mosu_mihaela
Postat pe 6 Martie 2010 22:47
INTERESANT... CUM S-A REZOLVAT?

AIDA20
Postat pe 6 Martie 2010 23:03
Nu vi se pare ciudat ca in atata timp n-a mai aparut nici o postare de-a Piraniei sau am trecut eu prea repede si n-am observat?!
Steluta49
Postat pe 7 Martie 2010 05:07
De la: garbo101547, la data 2010-03-06 07:53:39poti sa-l dai in judecata dupa nu dupa 5 ani ci dupa 3 zile din fericire sunt avocat si stiu mersul
tu crezi in ce spui...asa ara trb sa fie..dar sa iti zic ceva....dar am ajutat o rude -barbat-sa castige o casa la procesul de divort si partaj...sotia lui era exact in situatia lui pirania....si ceea ce nu credeam vreodata, este ca a reusit sa o lase fara casa...sa ales cu un frigider...dupa12ani de casnicie...o inteleg pe pirania...dar am dat exemplul asta ca sa arat ca sotul ei daca are bani o poate lasa in strada....in lege nu pun mare pret...
sheika29
Postat pe 7 Martie 2010 08:50
tocmai ce spuneam si eu cu un an in urma. legea in romania e stramba. legislatia e facuta in asa fel incat, femeile sa fie dezavantajate.
si_totusi
Postat pe 7 Martie 2010 09:00
ca o femeie sa castige intr-un proces de partaj, ii trebuie multi bani. avocatul ei trebuie sa fie cel putin de 2 ori mai bun ca al lui. cam asa stau lucrurile. la aceleasi drepturi - pe hartie, nu in fapt - trebuie sa vii cu artilerie grea . altfel, te alegi doar cu frigiderul
si_totusi
Postat pe 7 Martie 2010 09:02
Nu numai femeile, ci si barbatii.Sotul meu este in aceiasi situatie
MIKY_16
Postat pe 7 Martie 2010 09:11
sotul tau? adica il lasi cu frigiderul?
si_totusi
Postat pe 7 Martie 2010 09:14
nu draga, nu-l las eu cu frigiderul. a avut o nevasta betiva si acum la partj vrea sa ramana ea cu tot
MIKY_16
Postat pe 7 Martie 2010 09:21
stii ce? nu cred ca e asa. o betiva ramane o betiva. daca facem un exercitiu de logica, betivanii nu au bani si nici un isi pot urmari un scop, fiind toata ziua cu bautura in cap. si apoi, la proba cu martori se poate verifica acest lucru. deci, e cam subtirel motivul acesta

eu cred ca el minte si tu il sustii. acu, ai si un interes. averea omului. ca doar nu l-ai luat ca sa-l tii fara zestre

de ce zic asta? nici n-a terminat omul partajul si e insurat. cum s-ar zice, si-a gasit repede perechea.
si_totusi
Postat pe 7 Martie 2010 09:29
Toti oamenii gresesc,ai gresit cand ai vandut casa ta,intotdeauna trebuie sa fii asigurata,pentru ca oamenii sunt schimbatori.
Asta am aflat si eu tarziu,la 29 ani,cand m-am despartit.
Eu eram inginera,cu salariu bun,am parasit serviciul pentru o iubire in alta tara,iar dupa ce ne-am despartit,am venit inRomania fara nimic,i am cautat de munca la croitorii si agentii imobiliare,am ajuns la mama,saraca lipita,si bolnava in inima.
Dar sunt si altele mai rele,exista si oamnei care si-au pierdut sanatatea mintala,dupa despartire,saupierderea averii.
ce e acum de facut?Un nou inceput,cauta o camera la tara de inchiriat,in vreun sat aproape de oras,de unde sa puteti face naveta,ca o casa in oras are preturi de oras,eu nu as fi putut cumpara din salariul meu bun de inginera.Iar vara castigam si doua salarii lunar....
Asta e de facut,de invatat lectia,pentru ca va folosi foarte mult in viitor,si al tau,si al fetei,daca ea stie ce s-a intamplat,a invatat o lectie de aur,care se invata la varste diferite,in functie de cum te aduce viata,daca e devreme,e foarte bine.
De cautat o alta casa,si apoi de dezvoltat alta relatie,stiind de data asta,cum sunt oamenii,si ca te poti astepta la orice de la ei.
Fi optimista,nu stii ce iti aduce viata,eu acum sunt maritata chiar cu cel de care ma despartisem,si am invatat ca trebuie sa lupt toata viat,sa nu depind de cineva,nici cu casa,nici economic,din patania proprie.
Esti sigura ca totul a fost o minciuna,sau sunt vorbe spuse de el la nervi>?Pentru ca la nervi se spun foarte multe.
apeleaza la omenia lui,si incepe iar de la aproape zero,ai inca serviciul tau,asta e de aur,si sanatatea voastra.
Succes!
daniilia
Postat pe 8 Martie 2010 05:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Habar nu am la ce facultate sa merg .HELPP 1 De la: garbo_861 27 Februarie 2012 22:48
Facultatea de psihologie... 1 De la: garbo202454 1 Ianuarie 2012 03:19
Vizioneaza Horoscop Saptamanal Urania - b1tv 2 De la: fleurdelis 8 Mai 2010 14:30
Facultate la 30 de ani?!? 5 De la: Leilaa 10 Aprilie 2016 15:06
Sunt intr-o grea cumpana... 89 De la: daniilia 8 Martie 2010 05:41
Setari Cookie-uri