Cat de sigure sunt joburile in strainatate?

Nu am studii superioare, iar salariul minim pe economie in Romania imi este insuficient. As dori sa plec in strainatate in speranta ca voi castiga daca nu mai mult, cel putin suficient cat sa pot asigura un trai decent fetitei mele. Nu vreau insa sa risc sa plec penttru un job nesigur. Cum pot verifica credibilitatea firmelor care recruteaza angajati?
rodica2
Postat pe 1 August 2008 14:13
depinde unde vrei si optezi sa pleci,pt ca nu in toate tarile e la fel,difera de la una la alta,eu sint stabilita la ora actuala afara de ani de zile,si intradevar nu se compara cu salariile din tara noastra,aici tin sa mentionez in toate domeniile,dar cum am mai spus nu peste tot e la fel,si trebuie sa stii macar limba engleza care e internationala,si c-am peste tot se vb ,se cere obligatoriu limba engleza din ce stiu eu,iar pt job,pt firmele de la noi din tara c-am majoritatea sint tepe,se lucreaza pe comisione mari pe fiecare persoana plecata cu contract binenteles,te-as sfatui sa te duci la mai multe firme de la noi din tara si sa ceri detalii,informatii cit mai multe,atunci cind o sa ai deja mai multe informatii poti sa-ti faci o idee cit de cit unde este mai bine si care firma e mai serioasa,SUCCES si tine-ne la curent ce-ai mai facut

Postat pe 10 August 2008 18:38
Baghera are dreptate exista foarte mari riscuri mai ales ca este ptr prima data ,in primul rand trebuie sa ti gasesti un loc de munca cu contract lucrul la negru este mult mai prost platit si in caz de ceca nu ai nicio asigurare medicala aceasta fiind foarte importanta .poti incerca sa gasesti firme de incredere cu renume in tara plecand cu contracte de 3 si 6 luni pentru inceput acum incepe toamna isr in sfara se cauta mana de lucru daca ai studi superioare poti incerca sa iti cauti de lucru la firme asta presupunand sa cunosti limba .multa bafta
cauta firme care lucreaz cu statul sunt firme care recruteaza in fiecare an capsunari si mai stiiu eu ce stii tu unde se formau cozile acelea uriase la televizor nu lua orce firma de pe net majoritatea nu sunt credibile iar cel mai important incearca sa pleci inrto tara integrata in UE.
yavrum
Postat pe 11 August 2008 10:56
Cel mai bine este sa mergi cu contract.Eu lucrez in strainatate la negru si este cam riscant.
lotus6
Postat pe 20 Septembrie 2008 04:35
poti pleca spre exemplu pt ingrijire batrani perioade scurte,spre exemplu austria ca este mai bine platit,si eu lucrez in austria ptingrijire batrani si sefa mea ma rugat sa o ajut sa ii gasesc fete din romania pt ca eu sunt mai serioasa.Nu cred ca o sa iau bani de la romance pt ca asa sunt mai sarace.Poate tinem legatura dar trebuie sa ai ceva cunostinte de limba germana,este plATIT BINISOR 40 euro pe zi,cazare masa si transport gratuit.Acuma depinde de familiii sunt unele familii care sunt mai zgarcite,care pot si mai mult de 40 euro.Eu am ales meseria asta ca sa stau mai linistita,daca lucrez in restaurant dau numai peste tot felul de oameni rautaciosi.Asa si batranele sunt ca copiii dar ii incerci sa ii educi sa o dai dupa tine,sa nu fii prea toleranta ca ti se urca in cap pt ca sunt ca copiii.Putem tine legatura,eu acuma sunt in austria la lucru dar putem tine legatura pe mail daca vrei irina_24ro@yahoo.com
irina_24ro
Postat pe 14 Ianuarie 2009 13:35
mailul meu este irina_24ro@yahoo.com este totul legal,cu contract
irina_24ro
Postat pe 14 Ianuarie 2009 13:37
pentru Irina 24ro: buna, ma numesc Angelica si ma intereseaza un loc de munca in Austria la ingrijit batrani. stiu ceva germana. pot sa-ti scriu si eu pe mail? am vazut aici ca te-ai oferit sa ajuti femeile in cautare de un loc de munca. incerci sa ma ajuti si pe mine, te rog!!
bongoi
Postat pe 27 Ianuarie 2009 10:29
Poti sa incerci pe vasele de croaziera, acolo poti opta pt mai multe tipuri de job-uri. Am gasit un site interesant despre viata pe vas, mai exact in cazino.
http://romanipemari.wordpress.com/
Intra pe aceasta adresa si poate te lamuresti si te hotarasti, de ce nu, sa alegi viata asta.
Daca nu eram legata de atat de multe in tara eu m-as fi dus cu siguranta. Nici acum nu am renuntat la ideea asta, poate......cine stie.
alya
Postat pe 3 Aprilie 2009 21:21
buna,eu sunt Laura si am 34 de ani ,si eu am plecat din romania sa muncesc in strainatate cu gindul sa ofer copilului meu un trai decent,asa cum sa mai zis deja munca in strainatate are urcusuri si coborisuri,eu am plecat in Iordania(o tara superba din toate punctele de vedere)am lucrat in hotel de 5 stele o perioada , si in restaurant ca ospatar si am stat 3 ani,visa de lucru se face pentru un an de zile,dupa ai dreptul la concediu si poti sa prelungesti contractul,cazare asigurata,visa de lucru LEGAL, eu acuma sunt in tara dar ma voi intoarce acolo,daca pot ajuta cumva si daca cineva vrea sa munceasca alaturi de mine ajut cu cea mai mare placere,cerinte limba engleza la nivel mediu si seriozitate,Succes celor care cauta de munca. e-mail antony9681@yahoo.com
LauraH2O
Postat pe 22 Mai 2009 12:07
Eventual tanara, frumusica si dispusa la orice pentru un ban. Si daca nu o fi dispusa o dispui tu cumva.
Micass
Postat pe 22 Mai 2009 21:16
micass ce ai vrut sa spui?
dia28
Postat pe 25 Mai 2009 12:32
Ai auzit de cei care racoleaza fete promitandu-le job-uri de ospatarite, receptionere, etc. Cand ajunga acolo, iau cateva scaltoace bune peste ochi si sunt puse sa se prostitueze. Asta zic. Nimeni, nicioadata nu o sa faca benevol un serviciu unui strain asa ... ca ce bun e el si in vreme de criza s-a gasit ea sa va gaseasca de lucru. Grija mare la cine va propune un job. Mai ales daca sunteti tinere si fara experienta. Imediat ajungi sa iti blestemi zilele.
Micass
Postat pe 25 Mai 2009 19:12
da-mi voie sa-ti raspund eu sunt sanse se unul la o mie de reusita...ceea ce vrei u prezinta mari riscuri sa zicem asa din100%-50% fete(femei) merg la produs cu sau fara voia lor, 30%furt,15%cersit si doar 5% la munac si acolo esti tratata ca o sclava din cauza unor rommi ce ne-au facut tara si pe noi de ras pt oamenii astea (europeni)care au nevoie de sluga mai mult de o tiganca din romania hoata si mai stiu eu ce nu te scoate si la ce-a mai ik gresala te lasa si cu o buna bucata de timp muncita moca si pe drumuri
eu zic asa fie painea cat de rea tot mai bine e in tara ta. gasesti si aici job-uri peste minimul pe economie si nu e nevoie de trai pe plai decat sa supravietuiti amandoua fara riscuri n-ai cum sa faci bani multi deci ori saraca si curata oi bogata si foarte murdara...
alegerea ta
amoor
Postat pe 30 Iulie 2009 14:26
43 de ani, vorbesc lb italiana
23 de ani, vorbesc lb engleza
mama si fiica
cautam de lucru afara pt 3 luni
fara contract !
nu stiu daca am rezista mai mult...
m_arilena
Postat pe 29 Octombrie 2009 09:41
fetelor...azi nu mai e nimic sigur dincolo.....au ei somerii lor...si prin lege trebuie sa-si angajeze intai pe ai lor...si ce ramana mai apucati si voi.....cine prinde o slujba buna pe acolo, e fericit....
tutankhamon
Postat pe 29 Octombrie 2009 09:51
Poate tinem legatura dar trebuie sa ai ceva cunostinte de limba germana,este plATIT BINISOR 40 euro pe zi,cazare masa si transport gratuit.Acuma depinde de familiii sunt unele familii care sunt mai zgarcite,care pot si mai mult de 40 euro.


Mi se pare cam mult 40 euro...cred ca este o raritate la acest pret!
Garbo2307
Postat pe 1 Noiembrie 2009 10:14
BUNA SEARA! A AUZIT CINEVA DE TEHNICJOB CONSULT?
garbo011438
Postat pe 21 Decembrie 2009 18:25
De la: rodica2, la data 2008-08-01 14:13:34Nu am studii superioare, iar salariul minim pe economie in Romania imi este insuficient. As dori sa plec in strainatate in speranta ca voi castiga daca nu mai mult, cel putin suficient cat sa pot asigura un trai decent fetitei mele. Nu vreau insa sa risc sa plec penttru un job nesigur. Cum pot verifica credibilitatea firmelor care recruteaza angajati?

Cel mai bine e prin EURES prin ANOFM SAU PUR SI SIMPLU PLECI acolo si iti gasesti
MIMI1958
Postat pe 10 Februarie 2010 22:28
De la: rodica2, la data 2008-08-01 14:13:34Nu am studii superioare, iar salariul minim pe economie in Romania imi este insuficient. As dori sa plec in strainatate in speranta ca voi castiga daca nu mai mult, cel putin suficient cat sa pot asigura un trai decent fetitei mele. Nu vreau insa sa risc sa plec penttru un job nesigur. Cum pot verifica credibilitatea firmelor care recruteaza angajati?
Draga sa cauti agentii care nu cer comision inainte..Pt ca multi sunt neseriosi. Comisionul sa il dai din primul salar.Apoi sa te interesezi de cand este agentia,,,sa fie veche..Nu de ale fantoma care tin cate 2,3 luni...
omulsincer
Postat pe 10 Februarie 2010 22:42
De la: buna01, la data 2010-02-10 22:42:22
De la: rodica2, la data 2008-08-01 14:13:34Nu am studii superioare, iar salariul minim pe economie in Romania imi este insuficient. As dori sa plec in strainatate in speranta ca voi castiga daca nu mai mult, cel putin suficient cat sa pot asigura un trai decent fetitei mele. Nu vreau insa sa risc sa plec penttru un job nesigur. Cum pot verifica credibilitatea firmelor care recruteaza angajati?
Draga sa cauti agentii care nu cer comision inainte..Pt ca multi sunt neseriosi. Comisionul sa il dai din primul salar.Apoi sa te interesezi de cand este agentia,,,sa fie veche..Nu de ale fantoma care tin cate 2,3 luni...
Pt ca sunt firme care tin cate 2,3 luni si dispar...De asta este cel mai sigur,sa nu dai un ban inainte..Pt ca este riscant...Eu una sa fac....Nu am platit niciodata bani la o firma,inainte..Comisionul il platesc din primul salar,pt ca ma ajuta sa rezolv problemele pe aici
omulsincer
Postat pe 10 Februarie 2010 22:44
De la: buna01, la data 2010-02-10 22:44:32
De la: buna01, la data 2010-02-10 22:42:22
De la: rodica2, la data 2008-08-01 14:13:34Nu am studii superioare, iar salariul minim pe economie in Romania imi este insuficient. As dori sa plec in strainatate in speranta ca voi castiga daca nu mai mult, cel putin suficient cat sa pot asigura un trai decent fetitei mele. Nu vreau insa sa risc sa plec penttru un job nesigur. Cum pot verifica credibilitatea firmelor care recruteaza angajati?
Draga sa cauti agentii care nu cer comision inainte..Pt ca multi sunt neseriosi. Comisionul sa il dai din primul salar.Apoi sa te interesezi de cand este agentia,,,sa fie veche..Nu de ale fantoma care tin cate 2,3 luni...
Pt ca sunt firme care tin cate 2,3 luni si dispar...De asta este cel mai sigur,sa nu dai un ban inainte..Pt ca este riscant...Eu una sa fac....Nu am platit niciodata bani la o firma,inainte..Comisionul il platesc din primul salar,pt ca ma ajuta sa rezolv problemele pe aici
Cand ajung,vad cat au fost de seriosi si de cuvant,.Daca au fost neseriosi plec si nu le mai dau un ban....Pt ca eu nu sunt fraiera nimenui
omulsincer
Postat pe 10 Februarie 2010 22:45
Irina,daca ai puterea ajuta-ma si pe mine sa ajung sa lucrez ca tine,am o multime de probleme iar cu banii din tara nu fac fata,sunt o mama singura cu 2 copii.daca ai un raspuns pt mine,scrie-mi pe adresa mea,zup_iuliana@yahoo.com
garbo097988
Postat pe 11 Februarie 2010 13:15
988...nu te pune serios in baza irinei....sincer......suntem pe acest forum de ceva timp si stim ce minciuni mananca ....nu risca decat daca ai absolut 100% siguranta...numai bine...ai grija de tine
tutankhamon
Postat pe 11 Februarie 2010 13:24
ducetiva interne femei.....
estela
Postat pe 18 Aprilie 2010 04:53
Eu am lucrat in germania,6 luni,acum sunt in cipru de 3ani si-ti spun din experienta ca nu exista garantii 100% indiferent cum pleci...risti..pleci..te chinui sa te adaptezi si cu ceva noroc speri sa fie bine.Depinde de tine cit iti doresti sa pleci...si cite esti dispus sa induri...bafta si numai bine
rapsody33
Postat pe 18 Aprilie 2010 05:06
"ducetiva" - e un nou job?


panty_C
Postat pe 18 Aprilie 2010 16:43
eu cred ca statea foarte departe de scoala.. niciodata nu ajungea la ore, iar cand ajungea, pierdea radiera .
anakin
Postat pe 18 Aprilie 2010 16:46
merita mentionat unde anume o pierdea Anakine
reyya
Postat pe 18 Aprilie 2010 16:56
De la: anakin, la data 2010-04-18 16:46:35eu cred ca statea foarte departe de scoala.. niciodata nu ajungea la ore, iar cand ajungea, pierdea radiera .
stiu cum se scrie:duceti-va dar invatata ca pe mes si ziceam ca interna e singura solutie in strainatate ca sunt in spania de 6 ani.scuzati oameni inteligenti si cititi ca ma mai garbesc si eu,repede sa aruncati jigniri,pe bune la scoala eram bunicica,acum sunt chiar BUNA LA MULTE
estela
Postat pe 18 Aprilie 2010 18:22
De la: anakin, la data 2010-04-18 16:46:35eu cred ca statea foarte departe de scoala.. niciodata nu ajungea la ore, iar cand ajungea, pierdea radiera .
domnule anakin,pe topic se intra sa iti spui o parere,proprie si personala,nu sa cauti chitibusuri la unu si altu,dar chip diabloic ce sa faca?
estela
Postat pe 19 Aprilie 2010 00:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
job lejer si castiguri substantiale 11 De la: Jago 14 Martie 2011 09:01
va temeti ca puteti ramane fara serviciu? 28 De la: caasandra 19 Septembrie 2013 01:43
Cautam colaboratori in toata tara 1 De la: loredana71 22 Martie 2010 15:11
ACUM IN ROMANIA PENTRU TINE SI DORINTA TA DE CASTIG 1 De la: loredana71 9 Ianuarie 2010 17:08
miaunica82 6 De la: tutankhamon 5 Octombrie 2009 22:22
Setari Cookie-uri