vreau sa ma ingras!!!help

BUNA ..MAMA MEA ARE ACEEASI PROBLEMA SI AM AFLAT DE LA O PRIETENA CA DACA MANANCI IN FIECARE SEARA GRIS CU LAPTE..SI CU DIFERITE DULCETURI..TE INGRASI.MAMA A LUAT DEJA VREO 3 KG....IN VREO 2..3 SAPTAANI..SI CHIAR NU E GREU...VEZI POATE ARE REZULTATE SI LA TINE.

NU STIU DACA TU IA POFTA DE MANCARE..AM O PRIETENA CARE MANANCA FF PUTIN SI DE CAND BEA DIMINEATA UN PAHAR CU BERE(STIU E AIUREA...MAI ALES DIMINEATA SI PE STOMACUL GOL....SI SA NU CONDUCI )DAR AI O POFTA DE MANCARE TOATA ZIUA.....LA EA A DAT REZULTATE..VEZI SI TU...(INCEARCA MACAR IN WEEKEND )
alexoiu
Postat pe 13 Aprilie 2009 09:12
Buna!
Te-ai gindit ca in spatele acestor probleme, s-ar putea sa fie o afectiune de care ar fi bine sa stii?
Daca nu ai facut-o pina acum, poate ar trebui sa vezi daca nu ai intoleranta la gluten, sau /si probleme cu glanda tiroida. Eu am 45 de ani, si am descoperit ca am intoleranta la gluten, abia acum. Sunt total asimptomatica. Sau aproape. Am inceput sa slabesc , nu foarte mult, si eram anemica.Anemie feripriva.
Am avut noroc de medici foarte buni si omenosi.
Nu spun ca este obligatoriu sa ai asta, dar nu se stie niciodata.
Trebuie sa mergi la spit. " Emilia Irza" pentru teste.
miculprint
Postat pe 13 Aprilie 2009 09:18
Atentie . Verifica daca nu ai intoleranta la gluten. Nu te juca cu asta. Ai un copil de crescut. Fa-ti testele. S-ar putea sa fii asimptomatica.
miculprint
Postat pe 13 Aprilie 2009 09:20
Buna, fetelor! eu am 1,72 m si 48 kg! Multi zic ca arat bine dar sunt slaba...am facut multe "depresii" pe tema asta si am consultat cativa medici. Ce au zis? 1.Asa au fost si parintii, si ei s-au ingrasat asa k trebuie sa fac sport,cica risc sedentarism 2.Analizele la tiroida si ecografia au iesit foarte bine...si culmea...ma gandisem sa iau proteine iar la analizele normale la sange mi-au iesit PROTEINELE peste limita!In rest sunt foarte bine, nu imi e rau, nu lesin ... si ma linistesc cu gandul ca o sa ma ingras eu ...dar nu prea mult :D..va pup
adutzagirl
Postat pe 13 Aprilie 2009 13:32
si eu patesc la fel.tot ce trebuie sa faci e sa nu te mai stresezi daca reusesti:)bafta si incearca vitamax dar nu abuza de ele la mine se vede efectul si manaca la ore fixe daca poti
bubulina86
Postat pe 16 Aprilie 2009 10:27
mananca cat de mult poti si la orice ora si ai sa pui de o sa te rogi sa dai jos si sa nu faci nici cel mai mic efort si chiar ca te vei ingrasa Paste fericit !
florentza_23
Postat pe 19 Aprilie 2009 19:50
ai putea incerca cu bobite de polen sunt foarte hranitoare si cresc pofta de mancare ;si consuma zilnic biscuiti cu tarate sunt atat de gustosi si foarte hranitori !
lianabradut
Postat pe 2 Mai 2009 08:58
maaai!
am o solutie si un cadou pentru tine! contacteaza-ma pe email: maria.geangu@yahoo.com

cu bucurie , Maria
adaptarea
Postat pe 3 Mai 2009 11:01
am si eu aceeasi problema cu ingrasatul ... numa k desi mananc cat de cat regulat ... ce ma ingras intr-o luna de zile .. slabesc in 2 minute ... ceva emtode de a ma ingrasa??? desi mananc orice la orice ora din zi si din noapte ...vreun sfat se poate da???

multumesc anticipat!
ina19862007
Postat pe 6 Mai 2009 20:28
Hello.Vreau sa va intreb si eu ceva .. sunt foarte micuta de inaltime am 1,54 si 42 kg la 19 ani nu inaltimea e problema mea,ma simt bine in pielea mea..dar oare sunt prea slaba? oare cate kg ar trebui sa am ??
Ralu_Garbo
Postat pe 28 Iulie 2009 12:51
ralu, tu cum te vezi?
lady_corina
Postat pe 28 Iulie 2009 12:53
Pai nu stiu ce sa zic.inainte aveam 44 de kg da am slabit nu stie cineva vreun tabel dinala pe proportionalitate intre inaltime si greutate ? eu cred ca sunt bine dar mama si restul imi spun ca sunt prea slabuta
Ralu_Garbo
Postat pe 28 Iulie 2009 12:57
nu te lua dupa tabele si nici dupa ce zic altii, tu trebuie sa te simti bine in pielea ta!
lady_corina
Postat pe 28 Iulie 2009 12:59
De la: Ralu_Garbo, la data 2009-07-28 12:57:17Pai nu stiu ce sa zic.inainte aveam 44 de kg da am slabit nu stie cineva vreun tabel dinala pe proportionalitate intre inaltime si greutate ? eu cred ca sunt bine dar mama si restul imi spun ca sunt prea slabuta


uite aici un calculator ptr indicele de masa corporala. nu stiu exact ce mai scriu aia pe acolo, dar dk nu ai sub 18 e ok:

http://www.sfatulmedicului.ro/teste-medicale/calculator-indice-de-masa-corporala_9

celor care vor sa puna rapid niste kg, repartizate uniform, le recomand ceva simplu. desi nu stiu ca "metoda" sa aiba reactii adverse, as sublinia ca aceasta se adreseaza persoanelor care nu au probleme de sanatate si sunt oarecum familiarizate cu exercitiul fizic.

so, in cadrul programului de fitness, introduceti 2 antrenamente saptamanale care sa aiba urmatoarele caracteristici:
- sa fie axate pe ridicarea de greutati cu 70-90% din RM1 (adik greutatea maxima cu care puteti efecuta maximum o repetare a exercitiului respectiv);
- sa nu executati mai mult de 5-6 serii per grupa musculara;
- seriile sa nu depaseasca 9 - 12 repetari;
- pauza dintre exercitii sa fie suficienta, astfel incat pulsul (alura cardiaca) sa revina la normal sau f aproape inainte de inceperea seriei urmatoare (mare atentie la acest aspect);
- sa nu faceti cardio-training (exercitii aerobe) in cadrul respectivelor sesiuni);
- durata totala a antrenamentului, incluzand incalzirea, sub 1 ora.

Este importanta refacerea (odihna plus alimentatie in aceasta perioada). Alimentatia este bine sa fie compatibila cu un program de fitness (adik nu inseamna ca dk ne ingrasam uitam de regulile nutritiei sanatoase), bazata pe piramida alimentara (cu suplimentarea proteinelor).

IMPORTANT o data pe saptamana, cu circa 30 min de antrenamant, luati 1 gram de creatina monohidrat (sau echivalentul) plus aminoacizi (de preferat BCA).

Rezultatele vor aparea inca din prima luna, insa nu recomand abuzul de creatina si/ sau aminoacizi. Avantajul este ca plusul de greutate va fi realizat pe baza masei musculare (care oricum e mai densa decat tesutul adipos), rezultand o silueta echilibrata.
anticenzura
Postat pe 1 August 2009 23:02
bai ce draq?!

ca imi adusei aminte,m-a bagat mircea badea in depresie,cica noi astea de avem manoace, trebuie sa nu umblam cu bluze fara maneci,cica suntem urate rau...scarboase...

aoleu!

si ce draq sa fac?

sa mor de cald.
stai ca uitai ce vrusei sa spun....
a! m-am apucat sa ridic gantere,ca deh...daca ii vine omului sa vomiteee...

moama,am facut niste bicepsi de moare lumea,sunt f tare la chestia asta,creste muschiul ca din apa..

iasomia
Postat pe 1 August 2009 23:27
iasomico...

mie-mi spui?...
zambil
Postat pe 1 August 2009 23:28
pufosilor, luati de colea calculul matematic al starii de obezitate/normalitate/subnormalitate in materie:
1. se masoara omu' din cap pana-n talpi si se gaseste valoarea x in metri (va da cu virgula, si sub 2 - cheie de control...)
2. se pune omu' pe un cantar nemincinos si gasim pe y in kg.
3. se face x ori x si rezulta z
4. se calculeaza y/z si se cerceteaza daca se afla in intervalele de valori urmatoare:
y/z < 19 - subgreutate
19 < y/z < 25 - normalitate
25 < y/z - pufosenie.
si gata.
5. se doare in pix de ce zic ceilalti si se fac strategii de : ingrasare/mentinere/ slabire (nu la minte)
hai pa. calculati, calculati - sa stiti daca va bucurati ...
gianiblue
Postat pe 1 August 2009 23:57
buna ..sunt noua pe aici si am dat peste topicul vostru ...ce am eu in comun cu acesta ?...un singur lucru ...am 23 ani si 40 kg ...Dar ..ma simt super ok...nu am complexe ...sau alte probleme ...doar atunci cand imi caut haine care mi plac si nu pot gasi marimea mea...dar in rest ...i feel great in my own skin...so ...cine ma place ma va accepta asa cum sunt ...;)parerea mea e ca in societate conteaza caracterul omului si nu kilogramele care le ai ;)
bensu
Postat pe 2 August 2009 08:27
poti lua in greutate datoria anticonceptionalelor-dar nu este general valabil
simonaszakal
Postat pe 2 August 2009 13:12
Floricico, ce's alea manoace? LOL P zurliu' ala de MB lasa-l in ale lui, ca nu de el vorbim noi aciulea.

In ce zisi io nu e vorba de umflat muschii, ci de pus cateva kg de o maniera uniforma ptr cele/cei care doresc. Noi stim cum e: unele persoane vor mai mult, altele mai putin, dupa cum ne vedem fiecare interesele.

ps mie "manoacele" alea de care vorbesti tu cred ca imi plac, asa ca - daca nu ai ca obiectiv sa te cuplezi cu MB - lasa-le asa!
anticenzura
Postat pe 2 August 2009 14:27
Buna uite eu am urmarit unele cure de ingrasare de aici www.sfatulmedicului.ro sper sa iti fie ade ajutor pe mine m-au ajutat
andreea_barbieru
Postat pe 1 Septembrie 2009 09:21
buna fetelor si eu vreau sa ma ingras caci dupa nastere am slabit f mult si vreau sa ma reingras si nush cum sper sa ma ajutati voi va pop
micio
Postat pe 15 Septembrie 2009 10:55
am fost la fel de slaba ca si voi care va plingeti,chiar poate mai slsba
am un corp de invidiat acum,in ciuda virstei pe ccare o am.cu draga inima va spun ca am luat Quenzima Q10 cu ulei de catina. pentru a va ingrasa puteti lua numai ulei de catina 2 tablete de dimineata timp nde 3 luni.daca vedeti ca va ingrasati prea mult.opritiva
daca sinteti mai in virsta luati si Q10.va regenereaza majoritatea organelor interioare. nu fugiti de Quenzima Q 10.face minuni. succes.
lumimar45
Postat pe 8 Octombrie 2009 10:15
da' vreo solutie sa te ingrasi fara sa maninci aveti?
La mine aia e problema...
Daca maninc evident ca ma ingras, ca toata lumea. Dar sa maninc nu prea pot.
quasaria
Postat pe 29 Octombrie 2009 23:06
vrei si tu ca ala, si cu nevasta beata, ci cu sticla plina :D ingrasatul nu tre' sa fie un obiectiv 'per se', ptr ca decat sa pui grasime, mai bine lipsa. conteaza masa activa, nu tesutul adipos in exces.
anticenzura
Postat pe 30 Octombrie 2009 22:18
am incerkat si eu orice...nimik nu imi folosea....si am auzit si eu de la cineva ...si am incerkat ...a dat rezultat..incearka mai ales akum pe timp de iarna....faci putzina miskare...BANANA UNSA K NUTELLA!!!!!!!!E FTE BUNA SI KONTINE MULTE VITAMINE!!!!BAFTA!!!anunta-ma daka reusesti!!!
garbo042080
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:46
banana cu nutella.. mmmmm.. delicios, dar cam lipsesc vitaminele (in fine, banana e un aliment complex, nu zic ba) si indice glicemic extrem de mare (plus e-rile si grasimile hidrogenate de prin nutella). am mai explicat cum excesul energetic din glucide este depozitat sub actiunea insulinei sub forma de grasimi (mecanism homeostatic). asta da, duce la crestere ponderala, dar si la disfunctii metabolice in timp (membrana celulara si anumiti receptori sunt afectati in mod negativ).

so, pofta buna, dar nu prea multa :D
anticenzura
Postat pe 4 Noiembrie 2009 15:41
aceeasi problema aveam si eu dar am scapat de ea si acuma m-am ingrasat 8 kg in vreo 4 5 luni.aveam 45 de kg la 1.66m dar m-am ingrasat de la anticonceptionale.acum am 53 de kilograme si sunt foarte multumita
Miry
Postat pe 7 Noiembrie 2009 15:32
da, nu stiu... veo metoda sa ne hranim prin fotosinteza inca nu s-a inventat...si ar exista si riscul sa ne inverzim, oricum.
quasaria
Postat pe 8 Noiembrie 2009 15:02
nu am auzit pana acum ca vreun organism autotrof sa aiba creier, in pofida capacitatii de a se hrani cu kestii anorganice. dar exista si legume care nu cresc in gradina.
anticenzura
Postat pe 8 Noiembrie 2009 18:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ingrasare 11 De la: Ramona_Gazdac_1 1 Februarie 2012 18:08
vreau sa ma ingras!!!help 120 De la: anticenzura 25 Martie 2010 16:07
buna tuturor 26 De la: eu_geminy 8 Noiembrie 2010 18:02
Vreau sa ma ingras 18 De la: garbo_6128 20 Decembrie 2016 11:05
Emotie de toamna 9 De la: liana10 27 August 2013 17:15
Setari Cookie-uri