Am nevoi de ajutor!

frumos nebun al marelui oras... ot pentru vanghelis, fireste...
catwalk
Postat pe 20 Iulie 2008 10:38
tot*
catwalk
Postat pe 20 Iulie 2008 10:39
pentru ioana: unii traiesc in minciuna, asa sunt ei, poate le plac cotloanele in care sa se poata ascunde cand fug de ei insisi ori de oricare fel de raspundere... pe careva invatat sa nu fie, ci doar sa minta nu ai cum il intelege, nici cum il schimba... pleaca. scutura-te. fugi. asta fac si eu acum. numai pentru ca imi place sa traiesc in lumina. am numai o viata. si nu mai e la inceput. aleg sa o traiesc pe buna, fara minciuni sau prefacatorie. cat mai e, sa fie cum imi place mie...
catwalk
Postat pe 20 Iulie 2008 10:46
De la: ioana_Dumitru88, la data 2008-05-14 16:50:16Am avut incredere deplina in el pana cand dupa 2 ani jumate de relatie am aflat intamplator de manichiurista mea ca l-a vazut de mai multe ori seara in cluburi apoi am descoperit ca mai are o adresa de mail unde vb cu fosta lui prietena si multe alte fete!Cand l-am intrebat a recunoscut si mi-a cerut iertare printre lacrimi,stiu ca nu sunt lucruri grave doar ca se repeta iar si iar.Pe zi ce trece e tot mai rau,aflu tot mai multe,mi-e frica sa-i reprosez,mi-e teama ca ma va parasi pentru ca se simte sufocat.Vreau sa fie sincer cu mine!Ce credeti ca ar trebui sa fac?cum sa-i trag un semnal de alarma?

ioana draga...a recunoscut...a si plans dragalasul..dar s-a schimbat ceva la el inspre bine?...frica? de ce sa-ti fie frica ca te paraseste? asta e...va apare altcineva care iti va admira zambetul...deci, curaj si taie pisica in 2:)))esti tanara presupun...viata merge inainte cu sau fara el asta sa tii minte...dar, cine stie? poate daca ai curaj sa il parasesti va reveni :))) incearca si vei afla..oricum, relatia pentru tine in aceasta maniera nu e buna...deci....
doracarmen
Postat pe 20 Iulie 2008 14:00
doracarmen, eu am acasa un fierastrau.Dar cum o taiem?Ii facem anestezie locala sau totala?Si pe urma, eu nu inteleg un lucru:Cu ce sunt vinovate pisicile, de nebuniile oamenilor?

Postat pe 20 Iulie 2008 15:42
vanghelis....asta cu matza stii bine ca e un fel de a zice despre ceva cand esti nehotarat:p....dar, pt a ne incadra in normele UE de sacrificari o si anesteziem initial :)))))sa o zapacim de tot sa nu mai stie ce i se pregateste:)))...intra printre picioarele oamenilor si ii impiedica iar oamenii reactioneaza .da stii ceva? chiar nu agreez matzele...asa ca...
doracarmen
Postat pe 21 Iulie 2008 18:05
Uneori stau si ma intreb, cine pe cine zapaceste:noi pe mate, sau matele pe noi.

Postat pe 22 Iulie 2008 05:08
Fata noastra are nelamuri existentiale,pe care si noi le-am avut canva,nu-i asa? Din partea mea am sa-ti zic doar atat: LAS'CA TRECE! Se duce intr-o zi un om sarac la un roman (cu inima buna) si ii zice"mi-e tare foame"-las'ca-ti trece,zice romanul,si pleaca la treburile lui.Intr-o alta zi vine un american pe acolo,omul nostru tot flamand(saracu' nu-i trecuse foamea),ii zice americanului cel cu burta plina."te rog da-mi ceva verzisori ca tere mi-e foame"-ooooo,zice americanul,i-mmi pare rau pentru tine,si pleaca si el in alta parte(afaceri,de!)Deci cine a avut dreptate?
Fata draga, nu fi suparata(poate tie ti-a trecut deja)cu timpul,i-ti va trece,credema!
Mirabila
Postat pe 22 Iulie 2008 10:28
poi....cand cum...depinde de matza sau de om...mai rau e cand nu stii cand se te lasi zapacit si cand nu...ca e destul de cotoioasa treaba sa fii sau sa nu fii...zapacit! cum iti e voia....cu prietenie!
doracarmen
Postat pe 22 Iulie 2008 16:13
Adevarul se gaseste intotdeauna intre ceea ce acceptam si ceea ce respingem.Un om manca o gogoasa.Celalalt, rontaia un covrig cu susan.Fiecare zicea ca ceea ce mananca el, este mai bun decat ce mananca celalalt.
-Dati-mi voie sa musc din gogoasa si din covrig si am sa va spun care este adevarul.Dar nici unul nu se indura sa-i dea voie lui Suzuchi sa guste din mancarea lui, asa ca fiecare ramase la adevarul pe care-l descoperise, iar Suzuchi isi cumpara de un leu seminte, pentru ca nu avea bani suficienti de tigari.

Postat pe 22 Iulie 2008 20:04
mi-a placut asta:"Adevarul se gaseste intotdeauna intre ceea ce acceptam si ceea ce respingem"si povestioara cu gogoasa si covrigul:)ideea e ca e mai bun ce are altul?am inteles corect?cel cu semintele a fost cel mai inspirat. o sa tin cont cand nu voi mai avea bani pt tigari:)))sa ma bucur de seminte.nice!
doracarmen
Postat pe 23 Iulie 2008 18:40
Te las draga mea sa-ti cumperi seminte.Mie imi plac si de dovleac si de floarea soarelui, asa ca nu te zgarci si cumpara de amandoua.

Postat pe 24 Iulie 2008 16:02
Ioanei,fata nedumerita de situatia confuza cu "iubitul" sau: tipul nu pare a fi credibil si nu merita sa-si mai piarda timpul cu el ( cel putin asa reiese din relatare) si,ii doresc taria de a se debarasa cat mai curand... mult succes ! .. cat despre Vanghelie's ,e total neinteresant cu ideile lui seci...

Postat pe 24 Iulie 2008 22:05
sa vad daca am intales. adica, voi sustineti ca daca calca stramb ( insala) unul dintre parteneri trebuie iertat?
oana200320
Postat pe 25 Iulie 2008 08:45
daca dupa 2 ani de relatie o inseala, ce o sa faca dupa 5 sau 10?
oana200320
Postat pe 25 Iulie 2008 08:46
De la: oana200320, la data 2008-07-25 08:46:22daca dupa 2 ani de relatie o inseala, ce o sa faca dupa 5 sau 10?


sincer, eu nu am vazut scris nicaieri ca o inseala, ci doar ca a aflat de la manichiurista ca l-a vazut in cluburi (misto faza asta, imi aminteste de un recent film de pe HBO, "Frizeria" se numeste, unde niste batranei barfeau tot ce se petrecea pe strada lor) in loc sa stea acasa si sa curete cartofi. Ideea e de unde l-a vazut manichiurista asta??? de la geam sau din salon? daca ... si apoi, daca azi vorbeste cu fosta lui prietena, sau cu multe alte fete, pe mail, eu spun ca e clar ca o inseala!!!.. in curand va merge pe strada si se va uita dupa ele, desfranatul!!! si stiti cum e: cine se uita azi dupa o femeie, maine se uita dupa doua!
anakin
Postat pe 25 Iulie 2008 10:27
domnita007, ma bucur ca exista cineva, care nu este de acord cu mine.Da-mi voie, numai ca o asociere de nume, sa-ti amintesc de o poezie scrisa de un poet mai de demult, poezie care purta numele tau:
Domnita,
Verzi-tulburi, ochii-i galesi revarsa pe sub gene,
Ispita patimasa si doru-nveninat.
E-inalta, cu par galben, cu mersul leganat,
In grelele-i vesminte, pasind maret si-alene.

Miscarile-i sunt line, molatece, viclene,
Si dulcele-i grai curge, duios si rasfatat,
Dar, cine-i cata-n fata, se pierde sagetat,
De negrul arc ce-mbina, trufasele-i sprancene.

Muiata-n nestemate si-n horbote de fir,
In mana-i-spelba floare de ceara stravezie,
Ea poarta pe subtirea naframa neramzie,

Ca un potir de sange, un rosu trandafir-
Si tot ca el, ranita, in plina tinerete,
Tanjeste, se-nfioara, si moare de tristete...

Postat pe 25 Iulie 2008 14:56
vanghelis..am raspuns pe un ton glumet referitor la anumite situatii prezentate insa din cuvintele tale a reiesit putin parca..alt "ton"..( nu exclud ca e posibil sa fie doar o parere eronata).. directionat spre mine...apreciez d e grija ce mi-o porti sfatuindu-ma sa nu fiu zgarcita:)))...ma intreb ce se alegea in viitor de viata mea fara aceste indrumari prietenesti asa tam nesam:))) ti-as face si eu ceva recomandari insa nu tu sau nevoile tale erau subiectul in discutie:0....apreciez ca ai catadicsit sa dai un raspuns , insa... atentie la neatentie!o zi buna!
doracarmen
Postat pe 25 Iulie 2008 19:12
doracarmen, te rog din suflet sa-mi ierti nepolitetea de a nu fi scris prea clar, ceea ce vroiam sa iti spun.In Evanghelia dupa Matei, exista asa numita "pilda a semanatorului."Termenul de samanta, de regula este un simbol al vorbelor care se rostesc.Cunosti cred expresia "a avea samanta de vorba".Eu ti-am spus sa cumperi seminte negre/de floarea soarelui, si seminte albe de dovleac.Semnificatia era urmatoarea:Pe forum vor fi oameni care vor spune si lucruri rele dar si lucruri bune.Eu sunt obisnuit si cu cele rele dar si cu cele bune.Indiferent ce vei face, fara sa vrei, ai sa te lovesti si tu de astfel de oameni, asa ca vrei sau nu, foloseste amandoua felurile de vorbe, fara sa te intimidezi.Din nefericire a iesit altceva.De aceea te rog cu sinceritate sa accepti scuzele mele, intentia mea nu a fost sa te fac "zgarcita" in sensul pe care l-ai acordat tu cuvantului respectiv, acest cuvant avand un caracter simbolic, in spatele lui, existand o alta valoare de semnificatie.

Postat pe 26 Iulie 2008 19:42
buna

trec printr-o perioada foarte grea a vietii mele, am inceput divortul de sotul meu care ma inseala cu fosta prietena, si ma place un barbat care il cunosc de cava timp dar nu m-ma gandit la altceva.... problema mea este ca este insurat:((

oare ce sa fac.......am fost cu el la o cafea si tot suna incearca dar.....sunt tare derutata
oare sa fac si eu altei sotiii cea ce am patit???nu pot inima imi spune altceva....si tot asa...
el spune ca nu va sti nimeni ca vom fii foarte precauti....
ajutati-ma cu un raspuns :((

cred ca nu este bine unde am scris dar nu prea ma pricep la forum
scuze....daca deranjez:)))
cam
Postat pe 27 Iulie 2008 13:45
Pai hai sa-ti spun.Daca acum treci printr-o perioada grea a vietii tale pentru ca te desparti de sotul tau,crezi ca celalalt o sa-ti faca viata mai usoara?Poate pentru el.Eu zic sa abordezi problemele punctual.Poti sa dai cu zarul si vezi ce pica.

Postat pe 27 Iulie 2008 16:12

parerea meaa o perioada stai linistita.Fa-ti ordin-n ganduri.

Imi spunea mie o batrana acum multi ani,iar eu nu intelegeam ce vrea sa zica,acum...am inteles dar oare nu-i prea tarziu?
"Toti barbatii sunt tampiti,trebuiesc de mici starpiti"

Nu stie barbatul dar stie tot satul.In cazul tau sotia.Tu crezi ce zice el,Doamne...dai cu flit mai repede.


Parerea mea e sa nu te incurci cu-n barbat casatorit(eu pe-al meu l-as da cu mare drag,da nu-l ia nimeni )
emagl
Postat pe 27 Iulie 2008 17:00

oare sa fac si eu altei sotiii cea ce am patit???nu pot inima imi spune altceva....si tot asa...
el spune ca nu va sti nimeni ca vom fii foarte precauti....

A te arunca orbeste intr- o relatie care sigur n-are viitor iti va face mai mult rau decat bine. Stai si tu si respira putin inainte de a te inhama la ceva (nu fac pe puritana, vrei o relatie ascunsa ca sa te razbuni si asta te racoreste, fa-o, dar cand se va termina ramai la fel de dezorientata ca la inceput). Nimeni nu-ti poate da o reteta aplicabila universal, dar poate din parerile noastre vei alege cate ceva si te vei lamuri.

cristisz
Postat pe 28 Iulie 2008 11:43
vanghelis :multumesc pt explicatii ..apreciez gestul tau.
cam: eu zic sa nu incurci si mai tare problemele care deja le ai.intraba-te a avea o relatie cu altcineva ce ar insemna pt tine?razbunarea scoate-o din context. o relatie de acest gen nu are finalitate...plus de asta intuiesc din cele scrise ca te-ar bantui si constiinta ceea ce nu ti-ar face iar bine.important este in acest moment, cred eu, sa-ti faci ordine in sufletul tau si cand te simti pregattita pt o anume relatie constienta fiind si acceptand urmarile poate atunci sa incerci si altceva.acest barbat de care zici tu...promitand ca va fi f discret , cred ca vrea sa-si linisteasca hormonii si incearca si el stiind ca esti vulnerabila acum...nu stiu, eu una nu as intra intr-o asemnea aventura...tu sa faci cum crezi ca iti este bine. mult curaj sa treci peste aceasta rascruce !cu prietenie
doracarmen
Postat pe 28 Iulie 2008 16:04
Pentru acordarea de ajutor, sau infiintat casele de ajutor reciproc, sau C.A.R.-urile.Nu este rau sa va inscrieti la CAR, de unde puteti sa scoateti bani atunci cand aveti nevoie, pentru problemele peronale.O colega mi-a sugerat o idee extrem de interesanta.Nu s-ar putea sa infiintam pe forum un CAR, spiritual?

Postat pe 28 Iulie 2008 17:11
BARBAT INSURAT in nici un caz ,RAZBUNARE -nu aduce decat o suferinta, a ta
yavrum
Postat pe 30 Iulie 2008 23:56
nu te incurca cu un barbat insurat stai singura o perioada si iti vei gasi un barbat fara obligati relatia asta o sa-ti faca rau.
123da
Postat pe 2 August 2008 23:19
-Sa nu te incurci niciodata cu un barbat insurat.-i-a spus Gica lui Suzuki.
-Mai Gica, tu ai inebunit?Dar mie imi plac numai femeile.
-Dar ce, ele nu sunt maritate?
-Si atunci ce e de facut?
-Astepti si tu pana da divort unul dintre ei.

Postat pe 3 August 2008 04:50
Uite, nu stiu daca crezi ca ti-e de ajutor dar exista o carte la editura for you, se numeste :"calea spre iubire". este scrisa de Chopra, cred ca o gasesti si pe internet sa o comanzi. daca poti ssi daca doresti, poti sa o citesti si, sper sa-ti fie de ajutor. Nu te intrista!
Zambeste, nu esti singura pe lume. Cand esti singura in fata oglinzii, cat de mult te iubesti pe tine? Citeste cartea si, poate mai discutam,

Cu drag,

Oana
redfire
Postat pe 3 August 2008 14:03
Este o manifestare nefericita a propriei lui frici...nu are cum sa recunoasca ceea ce nici el nu "intelege". cu cit vei avea asteptari de la el ....cu atit relatia de incertitudine se amplifica. Trebuie sa creste-ti amindoi in intelegerea voastra insiva....si apoi toate vor veni de la sine...in armonie. Este necesar sa-ti schimbi tu atitudinea fata DE TINE.....sa stii clar ce vrei de la viata...cind iti va fi clar acest fapt suferintele vor dispare incet incet pt. ca vei INTELEGE ...DE CE SE INTIMPLA ASA SI NU ALTFEL. Ai incredere in intuitia ta. Cu drag o prietena nevazuta.zoriannaa@yahoo.com

Postat pe 3 August 2008 14:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Eu cred ca daca il rogi pe Dumnezeu sa te ajute ca sa mergi pe drumul drept si sa te supui lui,omul are devii puternic si nu i-ar mai pasa de gurile rele si le-ar lasa sa vorbeasca singure pana le-ar sari ochii 17 De la: ingerasulluptator 12 Martie 2013 23:42
Buna! 2 De la: Eugenia69 1 Februarie 2012 19:37
DEPENDENTA DE CALCULATOR! 126 De la: tutankhamon 11 Decembrie 2009 18:51
despartire. cum sa il ajut? 3 De la: geo32 13 Martie 2009 23:52
probleme sexuale in cuplu 1 De la: RALUCA 10 Octombrie 2008 16:28
Setari Cookie-uri