Barbatul ... Femeia...

Te rog!!!!... Am nevoie de un sfat....! sper k ma poti ajuta! ...am fost cuplata cu un baiat, cam acum vreo doua luni...nu ne prea intelegeam si din cauza asta am picat amandoi de comun acord sa ne despartim...De atunci cand ma vede numai cu ochii pe mine ii si cand is in discoteca vine la mine , danseaza cu mine chiar ma si saruta ... si chiar imi zice dak is de acord sa ma conduca acasa...eu il iubesc si nu pot sa-i zic ca "NU" cand ma saruta eu il intreb cu ce ocazie face asta? imi spune k nici el nu stie . Dar intr-un fel el a vrut sa ne despartim....de ce nu ma lasa in pace?? ce vrea de la mine??? te rog ajuta-ma!!!! intra te rog pe id-ul meu...nelly_nona93...iti multumesc anticipat!!!
nelly_nona93
Postat pe 29 Noiembrie 2009 19:32
bre da nu te mai intreba...ia si traieste-ti momentu'...o veni el si momentul deciziilor mai importante
fleurdelis
Postat pe 29 Noiembrie 2009 19:51
imi place mult c a scris Delia ...si este d asemenea foarte adevarat dragostea se concretizeaza intr o banala casatorie ...dar privim cazul lui Romeo si a Julietei ...ei au murit pt dragoste...ceea c in ziua d azi nu prea mai intalnim ...Trebuie s stim s iubim in asa fel incat s nu mai suspinam (mai ales noi femeile) pt k consider k femeile sunt mult mai implikte intr o rel...sau dak un barbat este la fel d implicat intr o relatie ,el/ei uita mai rpd ce a fost si cum s a intamplat .si dc? nimeni nu stie ,poate pt k desi Dumnezeu a creeat barbatul si femeia ,in acelasi timp ei st foarte diferiti si se diferentiaza in anumite puncte care definesc o relatie(sentimentala) si oricare alta.
Roxana14
Postat pe 30 Decembrie 2009 17:36
Da asa este Dumnezeu a facut barbatul si femeia ca sa omul a nu trebuiasca sa traiasca singur...Numai ca oamenii cum au ales mai mult sa traiasca dupa legilor lor si exclud regulile lui Dumnezeu...De asta sunt asa multe neintelegeri....intre barbat si femeie
garbo027119
Postat pe 30 Decembrie 2009 21:45
irinuco, cu ursu' te intelegi mai bine?
pik_nik
Postat pe 30 Decembrie 2009 21:48
De la: deliabefu, la data 2008-04-04 18:48:24 Oare suspinele unui brbat seamn cu suspinele unei femei? Dumnezeu a creat probabil brbatul i femeia ca ei s nu mai fie singuri. i totui sunt singuri, pn la moarte i dincolo de ea. Singuri i brbatul, i femeia. Numai mpreun ei par c formeaz un ntreg i au un rost n via. Se spune c cei doi au fost creai din acelai ntreg. Dar cred c numai prin dragoste femeia i brbatul formeaz un ntreg, cruia, mai modern, i se spune cuplu.
Numai dragostea i unete pe oameni i tot ea i fixeaz n eternitate. Dragostea d sensul i rostul vieii. Fr dragoste femeia i brbatul nu formeaz un cuplu. Cel mult pot forma o pereche. i nici unul nu este jumtatea perfect dintr-un ntreg. Ca s formezi un cuplu nu trebuie s-i caui jumtatea, fiindc nu o vei gsi niciodat. Fiecare din cuplu este doar parte dintr-un ntreg. Trebuie doar s-i gseti acea parte care-i lipsete, fiindc la un moment dat unul poate fi mai mult dect jumtate i aceste pri se schimb calitativ i cantitativ n decursul convieuirii pentru unul sau altul, dar n folosul i spre mplinirea ambilor parteneri
Totul n jur pare att de simplu i de firesc! Totul e complicat de simplu. Atunci cine ncurc lucrurile? Urtul i pcatul vin din plan moral i nu din cel fizic, iar eu refuz s-mi formez idei preconcepute despre brbat i femeie i despre dragoste.
E plcut senzaia asta de eliberare, cnd pot vorbi despre orice, cu senintatea pe care numai timpul care s-a scurs mi-o d.
Dac omul ar ti c e de ajuns o adiere de vnt s-i smulg durerea din suflet, ar isca o furtun. Ar fi interesant de imaginat cte furtuni s-ar isca i ce dezastru ar fi totul n jur.
Eu tac adesea. N-am mai tcut niciodat aa. E o tcere interioar care m las s fiu eu pentru mine.
Drama iubirii. Asta predam candva elevilor mei. E doar teorie i analiz literar. Mi-ar fi plcut s-i nv ce-am neles eu. Dar probabil nu m-ar fi neles ei. Cnd moare dragostea trupul e deja czut, e la pmnt. Cine spune c sperana moare ultima? Poate c da, poate c nu, dar dac dragostea moare, ce mai rmne din om? Cum mai poate tri sperana, ca s moar ea ultima? Fr dragoste, mai putem vorbi despre speran?
Dac Romeo i Julieta n-ar fi murit, dragostea lor s-ar fi consumat ntr-o banal cstorie i ar fi rmas doi sublimi anonimi. Numai moartea face din iubire o legend i din dragoste un mit.
Pentru toi viaa e o urgen. Dar fiecare om are gnduri ce nu pot fi rostite vreodat. Dac gndurile mele ar avea grai Singurtatea nu se vede, nu se aude. Dar las urme att de adnci Nici mcar liliecii nu au cuib n sufletul omului singur, dei e att de ntuneric acolo n fapt, singurtatea e o stare de spirit. Poi fi singur fr s te simi singur, i cum spuneam la nceput, poi s te simi singur nconjurat fiind de prieteni. i acest ultim sentiment este cel mai cumplit.
Da asa este Dumnezeu a facut barbatul si femeia ca sa omul a nu trebuiasca sa traiasca singur...Numai ca oamenii cum au ales mai mult sa traiasca dupa legilor lor si exclud regulile lui Dumnezeu...De asta sunt asa multe neintelegeri....intre barbat si femeie
garbo027119
Postat pe 30 Decembrie 2009 21:54
irinuco, da' noi doi ne intelegem, nu?
pik_nik
Postat pe 30 Decembrie 2009 21:57
De la: pik_nik, la data 2009-12-30 21:57:28irinuco, da' noi doi ne intelegem, nu?
Offf iarasi a uitat ingrijitorul de porci poarta deschisa...Si i-a fugit iarasi porcul....Ce ingrijitor prost si neandemanatoc mai ai si tu pick
garbo027119
Postat pe 30 Decembrie 2009 22:25
mai mistreato.....tu chiar nu te poti abtine sa raspunzi cu porcarii???omul te-a intrebat ce te-a intrebat foarte frumos.....de ce ii raspunzi cu o jignire????sau nici macar nu ai masura cuvintelor????
tutankhamon
Postat pe 30 Decembrie 2009 22:27
De la: tutankhamon, la data 2009-12-30 22:27:47mai mistreato.....tu chiar nu te poti abtine sa raspunzi cu porcarii???omul te-a intrebat ce te-a intrebat foarte frumos.....de ce ii raspunzi cu o jignire????sau nici macar nu ai masura cuvintelor????
Da ai dreptate....Mistreata,,,
garbo027119
Postat pe 30 Decembrie 2009 22:30
De la: pik_nik, la data 2009-12-30 21:48:52irinuco, cu ursu' te intelegi mai bine?
Ma ierti pick?
garbo027119
Postat pe 30 Decembrie 2009 22:31
De la: tutankhamon, la data 2009-12-30 22:27:47mai mistreato.....tu chiar nu te poti abtine sa raspunzi cu porcarii???omul te-a intrebat ce te-a intrebat foarte frumos.....de ce ii raspunzi cu o jignire????sau nici macar nu ai masura cuvintelor????
Tutank, vreau sa te intreb ceva:daca am fi , in ziua de azi , un nr. de barbati egal cu un nr. de femei ar mai trada asa des barbatii?Dar daca ar fi un nr. mai mare de barbati decat femei?
Stii de ce sufera asa mult de singuratate femeile?Stii cate fetite la un baietel s-au nascut de 50 de ani incoace?
Nu te grabi sa ma ataci(ha ha )
liaiedera
Postat pe 21 Martie 2010 19:02
liaiedera...mami.....ce legatura are ceea ce spui tu si ce a spus domnisoara/doamna care a cerut ajutor pe acest topic cu o obnubilata care da raspunsuri aiurea si jigneste ori-de-cate-ori are ocazia????eu la aia ma refeream.....si, de obicei, multa lume se baga in seama aiurea, cu posturi aiurea, fara a fi neaparat la obiectul topicului...ci pe langa el.....
tutankhamon
Postat pe 21 Martie 2010 19:07
De la: liaiedera, la data 2010-03-21 19:02:54
De la: tutankhamon, la data 2009-12-30 22:27:47mai mistreato.....tu chiar nu te poti abtine sa raspunzi cu porcarii???omul te-a intrebat ce te-a intrebat foarte frumos.....de ce ii raspunzi cu o jignire????sau nici macar nu ai masura cuvintelor????
Tutank, vreau sa te intreb ceva:daca am fi , in ziua de azi , un nr. de barbati egal cu un nr. de femei ar mai trada asa des barbatii?Dar daca ar fi un nr. mai mare de barbati decat femei?
Stii de ce sufera asa mult de singuratate femeile?Stii cate fetite la un baietel s-au nascut de 50 de ani incoace?
Nu te grabi sa ma ataci(ha ha )

De la 0 la 45 de ani raportul barbati/femei este urmatorul : 50,3% B- 49,7% F . Sunt studii concrete efectuate de un profesor universitar . Ce spui de asta ??? Mai au motive atat de intemeiate barbatii sa tradeze asa de des ???
eu_vio
Postat pe 21 Martie 2010 19:22
vio..las-o mami......nu vezi ca ea centreaza si tot ea da cu capul???vroia si ea sa "bage" o postare pe forum si nu stia unde....nu se pune ca nu are sambure de adevar ce spune...
tutankhamon
Postat pe 21 Martie 2010 19:26
Faraoano , o las, mami , in durerea ei!!! dar...maaaaaaaare e gradina !!!
eu_vio
Postat pe 21 Martie 2010 19:31
vio...esti fata desteapta, mami......nu te impiedica!....
tutankhamon
Postat pe 21 Martie 2010 19:34
Stii cate fetite la un baietel s-au nascut de 50 de ani incoace?

da??
atunci de unde atatia celibatari???

si ai uitat ceva..sa numeri homosexualii
asa ca lucrurile se complica,atunci cand se tin evidente de genul..

a...si poate nu-i deloc de neglijat numarul de lesbi
LILO
Postat pe 21 Martie 2010 19:39
De la: deliabefu, la data 2008-04-04 18:48:24 Oare suspinele unui brbat seamn cu suspinele unei femei? Dumnezeu a creat probabil brbatul i femeia ca ei s nu mai fie singuri. i totui sunt singuri, pn la moarte i dincolo de ea. Singuri i brbatul, i femeia. Numai mpreun ei par c formeaz un ntreg i au un rost n via. Se spune c cei doi au fost creai din acelai ntreg. Dar cred c numai prin dragoste femeia i brbatul formeaz un ntreg, cruia, mai modern, i se spune cuplu.
Numai dragostea i unete pe oameni i tot ea i fixeaz n eternitate. Dragostea d sensul i rostul vieii. Fr dragoste femeia i brbatul nu formeaz un cuplu. Cel mult pot forma o pereche. i nici unul nu este jumtatea perfect dintr-un ntreg. Ca s formezi un cuplu nu trebuie s-i caui jumtatea, fiindc nu o vei gsi niciodat. Fiecare din cuplu este doar parte dintr-un ntreg. Trebuie doar s-i gseti acea parte care-i lipsete, fiindc la un moment dat unul poate fi mai mult dect jumtate i aceste pri se schimb calitativ i cantitativ n decursul convieuirii pentru unul sau altul, dar n folosul i spre mplinirea ambilor parteneri
Totul n jur pare att de simplu i de firesc! Totul e complicat de simplu. Atunci cine ncurc lucrurile? Urtul i pcatul vin din plan moral i nu din cel fizic, iar eu refuz s-mi formez idei preconcepute despre brbat i femeie i despre dragoste.
E plcut senzaia asta de eliberare, cnd pot vorbi despre orice, cu senintatea pe care numai timpul care s-a scurs mi-o d.
Dac omul ar ti c e de ajuns o adiere de vnt s-i smulg durerea din suflet, ar isca o furtun. Ar fi interesant de imaginat cte furtuni s-ar isca i ce dezastru ar fi totul n jur.
Eu tac adesea. N-am mai tcut niciodat aa. E o tcere interioar care m las s fiu eu pentru mine.
Drama iubirii. Asta predam candva elevilor mei. E doar teorie i analiz literar. Mi-ar fi plcut s-i nv ce-am neles eu. Dar probabil nu m-ar fi neles ei. Cnd moare dragostea trupul e deja czut, e la pmnt. Cine spune c sperana moare ultima? Poate c da, poate c nu, dar dac dragostea moare, ce mai rmne din om? Cum mai poate tri sperana, ca s moar ea ultima? Fr dragoste, mai putem vorbi despre speran?
Dac Romeo i Julieta n-ar fi murit, dragostea lor s-ar fi consumat ntr-o banal cstorie i ar fi rmas doi sublimi anonimi. Numai moartea face din iubire o legend i din dragoste un mit.
Pentru toi viaa e o urgen. Dar fiecare om are gnduri ce nu pot fi rostite vreodat. Dac gndurile mele ar avea grai Singurtatea nu se vede, nu se aude. Dar las urme att de adnci Nici mcar liliecii nu au cuib n sufletul omului singur, dei e att de ntuneric acolo n fapt, singurtatea e o stare de spirit. Poi fi singur fr s te simi singur, i cum spuneam la nceput, poi s te simi singur nconjurat fiind de prieteni. i acest ultim sentiment este cel mai cumplit.



Daca intalnirea sufletelor care se iubesc , a sufletelor pereche, ..se consuma intro banala casatorie??? Tu cum existi???

Preferi un camin stabil pentru copii tai sau...o legenda???

Eroii morti nu pot lasa in urma decat copii fara o familie stabila,..ORFANI ce nu pot gasi ajutorul emotional si ajutorul fizic si psihic din partea parintilor.

Daca nu exista dragoste,..nu exista intelegere, ..nu exista respect de ambele parti la ce bun sa mai visezi la o familie??? la copii frustrati din start???

Legenda ROMEO SI JULIETA,..nu cred ca este un exemplu bun pentru copii de astazi destul de dezorientati

Copiii trebuiesc educati catre o viata de familie stabila. ...Sa li se citeasca acele povesti cu Feti Frumosi si Ilene Cosanzene nu sa li se reducavisele doar la ...sex

Sexul nu inseamna DRAGOSTE,..NU INSEAMNA CAMIN STABIL prielnic cresterii COPIILOR
anca_53
Postat pe 22 Martie 2010 12:00
De la: tutankhamon, la data 2010-03-21 19:07:18liaiedera...mami.....ce legatura are ceea ce spui tu si ce a spus domnisoara/doamna care a cerut ajutor pe acest topic cu o obnubilata care da raspunsuri aiurea si jigneste ori-de-cate-ori are ocazia????eu la aia ma refeream.....si, de obicei, multa lume se baga in seama aiurea, cu posturi aiurea, fara a fi neaparat la obiectul topicului...ci pe langa el.....

Te-ai grabit.Eu nu "m-am bagat in seama "intamplator, si te-am rugat sa nu te grabesti sa ma ataci.Acum e tarziu sa mia explic.
liaiedera
Postat pe 22 Martie 2010 18:26
anca,tu spui "sexul nu inseamna DRAGOSTE...NU INSEAMNA CAMIN STABIL prielnic cresterii COPIILOR"

eu cred ca ar fi bine sa/i invatam pe copiii nostri ca "sexul ar trebui sa insemne dragoste,camin stabil prielnic cresterii copiilor"
elodia
Postat pe 22 Martie 2010 18:41
De la: elodia, la data 2010-03-22 18:41:41anca,tu spui "sexul nu inseamna DRAGOSTE...NU INSEAMNA CAMIN STABIL prielnic cresterii COPIILOR"

eu cred ca ar fi bine sa/i invatam pe copiii nostri ca "sexul ar trebui sa insemne dragoste,camin stabil prielnic cresterii copiilor"



Draga mea tocmai ai pus punctul pe 'I'

Si cu o mica completare....SENTIMENTELE STAU LA BAZA UNUI CAMIN STABIL SI A UNUI MEDIU PRIELNIC CRESTERII SI DEZVOLTARII COPIILOR, SENTIMENTAL< PSIHIC< INTELECTUAL...

ASTAZI INSTABILITATEA PSIHICA SI SENTIMENTALA CONDUCE LA >>>DESPARTIRI SI DUPA 30 de ani...
anca_53
Postat pe 23 Martie 2010 12:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Redactia Garbo.ro va ureaza un CRACIUN LUMINOS! 13 De la: Redactie_Garbo 11 Ianuarie 2018 17:37
da, un turism gastronomic ar fi foarte potrivit, mai ales pentru iubitorii de senzational si exotism 2 De la: fleurdelis 3 Iunie 2010 20:48
CINE MERGE SPRE CONSTANTA??? 23 De la: alfheim 7 Mai 2011 21:07
ARTA din mancare 2 De la: floryyyy 12 Februarie 2009 12:44
cadouri 9 De la: fleurdelis 21 Decembrie 2009 15:48
Setari Cookie-uri