Barbatul ... Femeia...

Oare suspinele unui brbat seamn cu suspinele unei femei? Dumnezeu a creat probabil brbatul i femeia ca ei s nu mai fie singuri. i totui sunt singuri, pn la moarte i dincolo de ea. Singuri i brbatul, i femeia. Numai mpreun ei par c formeaz un ntreg i au un rost n via. Se spune c cei doi au fost creai din acelai ntreg. Dar cred c numai prin dragoste femeia i brbatul formeaz un ntreg, cruia, mai modern, i se spune cuplu.
Numai dragostea i unete pe oameni i tot ea i fixeaz n eternitate. Dragostea d sensul i rostul vieii. Fr dragoste femeia i brbatul nu formeaz un cuplu. Cel mult pot forma o pereche. i nici unul nu este jumtatea perfect dintr-un ntreg. Ca s formezi un cuplu nu trebuie s-i caui jumtatea, fiindc nu o vei gsi niciodat. Fiecare din cuplu este doar parte dintr-un ntreg. Trebuie doar s-i gseti acea parte care-i lipsete, fiindc la un moment dat unul poate fi mai mult dect jumtate i aceste pri se schimb calitativ i cantitativ n decursul convieuirii pentru unul sau altul, dar n folosul i spre mplinirea ambilor parteneri
Totul n jur pare att de simplu i de firesc! Totul e complicat de simplu. Atunci cine ncurc lucrurile? Urtul i pcatul vin din plan moral i nu din cel fizic, iar eu refuz s-mi formez idei preconcepute despre brbat i femeie i despre dragoste.
E plcut senzaia asta de eliberare, cnd pot vorbi despre orice, cu senintatea pe care numai timpul care s-a scurs mi-o d.
Dac omul ar ti c e de ajuns o adiere de vnt s-i smulg durerea din suflet, ar isca o furtun. Ar fi interesant de imaginat cte furtuni s-ar isca i ce dezastru ar fi totul n jur.
Eu tac adesea. N-am mai tcut niciodat aa. E o tcere interioar care m las s fiu eu pentru mine.
Drama iubirii. Asta predam candva elevilor mei. E doar teorie i analiz literar. Mi-ar fi plcut s-i nv ce-am neles eu. Dar probabil nu m-ar fi neles ei. Cnd moare dragostea trupul e deja czut, e la pmnt. Cine spune c sperana moare ultima? Poate c da, poate c nu, dar dac dragostea moare, ce mai rmne din om? Cum mai poate tri sperana, ca s moar ea ultima? Fr dragoste, mai putem vorbi despre speran?
Dac Romeo i Julieta n-ar fi murit, dragostea lor s-ar fi consumat ntr-o banal cstorie i ar fi rmas doi sublimi anonimi. Numai moartea face din iubire o legend i din dragoste un mit.
Pentru toi viaa e o urgen. Dar fiecare om are gnduri ce nu pot fi rostite vreodat. Dac gndurile mele ar avea grai Singurtatea nu se vede, nu se aude. Dar las urme att de adnci Nici mcar liliecii nu au cuib n sufletul omului singur, dei e att de ntuneric acolo n fapt, singurtatea e o stare de spirit. Poi fi singur fr s te simi singur, i cum spuneam la nceput, poi s te simi singur nconjurat fiind de prieteni. i acest ultim sentiment este cel mai cumplit.
deliabefu
Postat pe 4 Aprilie 2008 18:48
Sigur ca suspinele unei femei sunt diferite de ale unui barbat.De regula, suspinele ei, sunt fie blonde, fie brune.Dar am intalnit si femei roscate, care scoteau niste suspine ca florile de mac, si altele suspinau printre crengi, avand un verde crud si foarte primavaratic.Barbatii au un suspin ceva mai chel si daca sunt raciti, vorbesc pe nas.Sunt de acord ca dragostea ii uneste pe barbati si pe femei laolalta.Pe vremea cand prietenul meu lucra la CAP, spunea ca si munca campului are efect afrodisiac, pentru ca l-a unit cu Lenuta prin porumb.Parerea mea, este sa nu taceti.De altfel, tacand, ati fi un caz exceptional. O exceptie.Un vecin de-al meu, ma intreba intr-o zi, ce sa faca sa-i inchida gura sotiei.Sarut-o, i-am zis eu.Cum adica?Adica pui gura pe ea, asa cum pui busonul la sticla din care mai iei cate-o gura de vin, pacatosule.Sa ma insurubez cu ea, face-en face?Pai asta este singura solutie pe care ti-o recomand, daca nu vrei sa-i arunci sarmalute in gura cand vorbeste.Dar sper ca nu vrei sa se inece.-Partea proasta este ca a facut o mancarica de mazare, si nu iese experimentul cum trebuie.Dupa o jumatate de ora, il vad pe amicul meu cum se intoarce abatut.-Ce-ai patit?-Nu merge, zice el.I-am acoperit gura in mod simetric, dar ea are gura ca la caracatite.Si-a intins colturile gurii in afara, asa ca atunci cand ne sarutam, a continuat sa vorbeasca.Si vorbea mai bine decat daca o lasam in pace.Nu-ti mai spun ca rostea numai versuri de Adrian Paunescu.

Postat pe 22 Mai 2008 22:40
Exista atata suferinta, atata boala si atata rau ca.. drama iubirilor apuse e doar o glumita buna.
Suspinele seamana daca sunt din suferinta si nu doar poezii romantice.

Postat pe 27 August 2008 14:39
Este adevarat tot ceea ce a fost scris aici... suspinele unei femei sunt diferite...intradevar dumnezeu a creat femeia si barbatul ca sa se iubeasca si sa nu poata trai unul fara celalalt dand mai departe un nou suflet,o noua viata...dar totusi dumnezeu a creat si durerea, suferinta, lacrimile de iubire care sunt cele mai dure...

Postat pe 9 Septembrie 2008 09:30
Intr-o zi Suzuki s-a prezentat la medicul de familie, tragandu-si piciorul cu mana si cu celalalt picior.
-Ce-ai patit Suzuki?
-Mi-au cazut cateva lacrimi de-ale femeii pe picior.N-am stiut ca lacrimile ei sunt asa de grele.Norocul meu este ca purtam pantofi.Altfel, ramaneam fara unghiile de la picioare.

Postat pe 9 Septembrie 2008 19:52

...si mai exista incapacitatea de a intelege ca tot raul e lipsa de dragoste , si ca printre randuri un Om despre asta vrea sa vorbeasca .
blanca
Postat pe 9 Septembrie 2008 21:57
Nu neaparat lipsa de dragoste, nu putem avea aceleasi sentimente la nesfarsit....reciprocitatea nu a aceeasi, nu are aceeasi intensitate, oscileaza si de cele mai multe ori sentimente bune, profunde sunt interpretate gresit.....
Ratiunea......orgoliul.....sunt in ziua de azi cele care ne domina....dorinta de a fi mai buni in fata altora....nu stiu cati dintre noi vrem sa recunoastem ca suntem....SLABI....suntem oameni pana la urma si uitam sa ne purtam ca si oamenii......pe zi ce trece devenim, animale, nu ne mai uitam in jur, ignoram de cele mai multe ori suferintza altora.
Nu consider ca este o incapacitate...este pur si simplu.....impunere de a nu ne lasa tradat, tradata.....ne reorientam dragostea catre copii ne dedicam cu totul lor pt ca stim ca ei sunt cei ce ne iubesc neconditionat.....

Postat pe 10 Septembrie 2008 00:05
Cryle , cand zic lipsa de dragoste nu ma refer doar la o anumita forma a ei.

E-adevarat ca nu putem simti mereu la fel. Dar putem fi ingaduitori fara sa-i judecam pe oamenii pe care nu-i cunoastem presupunand ca un anumit gest sau o anumita atit. e neaparat legata intr-un lant defapt numai de noi stiut, sau chiar pe oamenii cunoscuti fara sa le dam sansa de a fi altfel , etc.
Ce-i rau sa-ti pui intrebari care sunt importante pt sufletul tau pt ca pe de alta parte sunt atatea rele in lumea asta ?



E foarte adevarat ce-ai spus:"ne reorientam dragostea catre copii ne dedicam cu totul lor pt ca stim ca ei sunt cei ce ne iubesc neconditionat....." . Copiii au reactii mai normale decat noi uneori .
blanca
Postat pe 10 Septembrie 2008 10:37
Normale....asa trebuiesc vazute, dar ei nu le proceseaza si nu le sorteaza ca noi din mai multe puncte de vedere la ei predomina instinctul....nu ca la noi...ratiunea.
Deja polemizam si crede-ma ca nu am chef.....nu-mi place sa mai vb in contradictoriu, poate ca nu stiu sa ma exprim si nu ma pot face suficient de bine inteleasa......am mai incercat sa-mi spun parerea si am ajuns sa regret ca-mi pierd timpul aiurea.....mintea noastra a oamenilor e.....de nenteles si de nepatruns.....

Postat pe 10 Septembrie 2008 12:04
Draga mielutza.De aceea barbatii schimba atat de des formele.Stii? Femeia dupa casatorie isi schimba forma dintr-o imagine plina de gratie si cu denivelari ispititoare, intr-o forma rubensiana, in rotunjimile carora, se pierd rotunjimile primare, ca in Bazic instinct.Acum, fa si tu o comparatie:Una este sa iti cada o fatuca de 18 ani in brate, si alta este sa te loveasca trenul de Galati.

Postat pe 11 Septembrie 2008 12:43
Stii Vanghe....dak toate femeile ar vrea sa-si pastreze formele ar trebui sa renuntze la multe sa nu devina...""trenul de Galati"...dar trebuie sa aiba o motivatie puternica...si dak asta lipseste si mai ales respectul de sine....nu mai comentam....vointza are si ea rolul ei....cu toate ca organismul nu mai raspunde la fel dupa o anumita varsta, mai apar si fel de fel de....alte probleme....
Sincer nu sunt de acord cu tine la comparatia facuta....
Tu spui cu alte cuvinte ca barbati....voi prospaturi....pt ce???
Pt respectul pe care-l au fata de ei .....in primul rand si fata de cea pe care o au acasa...cat despre prospatura nu mai vb .....lipseste cu desavarsire....dak ar respecta-o pe cea de 18 ani, i-ar explica ce sa faca cu viatza ei si ca e mai bine sa se fereasca de aventurile fara sens.....

Postat pe 11 Septembrie 2008 17:08
barbatul si femeia sunt 2 persoane cu totul si cu totul speciale fiecare barbat are defecte si fiecare femeie la fel

Postat pe 11 Septembrie 2008 18:07
Inca nu s-a nascut perfectiunea intruchipata...asa ca ne invatzam si incepem sa iubim si defectele partenerului.....
O prietena cunoscuta tot pe garbo....imi spunea o data , ca obisnuintza e mai puternica decat iubirea....si ii dau dreptate....

Postat pe 12 Septembrie 2008 14:11
cred ca cateodata numai stim daca iubim persoana de langa noi sau daca pt noi e doar obisnuinta

Postat pe 12 Septembrie 2008 17:57
O alta prietena, , dar nu de pe Garbo, imi spunea ca : "Invatul are si dezvat"Uneori am sentimentul ca ratiunea si sentimentul sunt cele mai mari defecte ale omenirii.Ca sa intelegi cum functioneaza, aminteste-ti ca cele mai mari si multe razboaie s-au dus in numele lui Dumnezeu si al lui Mohamed.Cred ca oamenilor le era rusine de prostiile pe care le faceau si daca era cineva sa traga ponoasele daca razboiul nu iesea bine, acesasta era divinitatea.Lasa ca se descurca ea cum poate.De ce sa platim noi oalele sparte?Referirea la trenul din Galati, nu este o comparatie numaidecat cu o femeie grasa.Ma refeream la doua aspecte de viata care au impacte diferite asupra vietii omului.Dar vezi tu?Este un defect de gandire,Daca un barbat a spus ceva despre o femeie, este imposibil ca al doilea cuvant care urmeaza sa nu fie o jignire gratuita la adresa femeilor.Asa ca mai bine il omoram pana sa mai apuce el sa mai spuna ceva.Este desigur un punct de vedere, dar nu intotdeauna realist.Unde dispare intelegerea dintre barbati si femei?In prejudecatile pe care le avem unii despre altii, in faptul ca uneori cea care vorbeste in numele nostru, este instinctul, nu ratiunea.Ai vazut ca un caine si o pisica, care traiesc multa vreme laolalta, se inteleg destul de bine?

Postat pe 12 Septembrie 2008 18:07
OFFFFFFF...vb despre forme,in ceea ce ai postat...Vanghelis....de cand gandirea omeneasca are forme???????
Nu m-ai lasat sa inteleg absolut deloc ca te referi la gandire....

Postat pe 12 Septembrie 2008 18:24
"Unde dispare intelegerea dintre barbati si femei?In prejudecatile pe care le avem unii despre altii, in faptul ca uneori cea care vorbeste in numele nostru, este instinctul, nu ratiunea."

Cam asta ziceam si eu Vanghelis!Doar ca eu n-as numi instinct pur si simplu acel ceva care vorbeste in numele nostru ci frica deghizata in instinct de aparare.
blanca
Postat pe 13 Septembrie 2008 09:22
Tot pt Vanghelis:Si nu sunt sigura ca am inteles ce-ai vrut sa zici cu acele doua aspecte de viata .Ajuta-ma!
blanca
Postat pe 13 Septembrie 2008 09:33
Nici eu nu mai imi amintesc ce am scris.Dar daca poti sa-mi dai detalii, am sa iti raspund dupa anul nou.Pana atunci fetelor, sarbatori fericite si la multi ani.
Ioana007
Postat pe 25 Decembrie 2008 18:57
sunt doua toarte ale vasului acela numit IUBIRE.daca se sparge nu mai poate fi lipit,oricat am incerca.Doamne ce amfora frumoasa fac
Barbatul...femeia...!
cercelmarilena
Postat pe 15 Ianuarie 2009 02:01
Sau,este o oglinda sparta..nu mai poti lipii cioburile oricat te-ai chinui,tot o imagine compusa din mai multe fragmente o sa iasa...
Asa ca trebuie avut grija de Iubire atunci cand o avem,cand o gasim....pe undeva
TEODORRD
Postat pe 4 Februarie 2009 06:36
Se ia una bucata femeie si una bucata barbat. Se amesteca la foc mic pentru a se obtine pasiune si niscaiva sentimente.
Daca se taie compozitia, nu au decat sa'si ia fiecare ce apuca si destinul la spinare. Daca nu se taie se pune totul pe tava, verighete si tot alaiul, si se introduce la cuptorul bine incins, al unei casnicii fericite.
Reteta e infailibila, dar unii mai uitam sa punem in amestec, ceva ingrediente. Daca nu ne reuseste, o luam de la capat, unul dintre ingredientele necesare e perseverenta.
taur_atipic
Postat pe 19 Februarie 2009 08:44
Acesta este necazul cel mai mare,cand unul il iubeste pe calalalt,si ,...celalalt,atunci nu are timp,..sau este putin ocupat,si,dupa un timp este invers,........
Dar,asa cum este viata,trebuie traita,cu dragoste,sau fara,....
TEODORRD
Postat pe 13 Iulie 2009 23:11
De la: TEODORRD, la data 2009-07-13 23:11:41Acesta este necazul cel mai mare,cand unul il iubeste pe calalalt,si ,...celalalt,atunci nu are timp,..sau este putin ocupat,si,dupa un timp este invers,........
Dar,asa cum este viata,trebuie traita,cu dragoste,sau fara,....


Numai dragostea i unete pe oameni i tot ea i fixeaz n eternitate. Dragostea d sensul i rostul vieii. Fr dragoste femeia i brbatul nu formeaz un cuplu. Cel mult pot forma o pereche. i nici unul nu este jumtatea perfect dintr-un ntreg. Ca s formezi un cuplu nu trebuie s-i caui jumtatea, fiindc nu o vei gsi niciodat. Fiecare din cuplu este doar parte dintr-un ntreg. Trebuie doar s-i gseti acea parte care-i lipsete, fiindc la un moment dat unul poate fi mai mult dect jumtate i aceste pri se schimb calitativ i cantitativ n decursul convieuirii pentru unul sau altul...........
sophia1971
Postat pe 19 Iulie 2009 22:44
De la: sophia, la data 2009-07-19 22:44:03
De la: TEODORRD, la data 2009-07-13 23:11:41Acesta este necazul cel mai mare,cand unul il iubeste pe calalalt,si ,...celalalt,atunci nu are timp,..sau este putin ocupat,si,dupa un timp este invers,........
Dar,asa cum este viata,trebuie traita,cu dragoste,sau fara,....


Numai dragostea i unete pe oameni i tot ea i fixeaz n eternitate. Dragostea d sensul i rostul vieii. Fr dragoste femeia i brbatul nu formeaz un cuplu. Cel mult pot forma o pereche. i nici unul nu este jumtatea perfect dintr-un ntreg. Ca s formezi un cuplu nu trebuie s-i caui jumtatea, fiindc nu o vei gsi niciodat. Fiecare din cuplu este doar parte dintr-un ntreg. Trebuie doar s-i gseti acea parte care-i lipsete, fiindc la un moment dat unul poate fi mai mult dect jumtate i aceste pri se schimb calitativ i cantitativ n decursul convieuirii pentru unul sau altul...........


Dac Romeo i Julieta n-ar fi murit, dragostea lor s-ar fi consumat ntr-o banal cstorie i ar fi rmas doi sublimi anonimi. Numai moartea face din iubire o legend i din dragoste un mit.
Pentru toi viaa e o urgen..............
sophia1971
Postat pe 19 Iulie 2009 22:47
De ce daca Romeo si Julieta n-ar fii murit ,nu ar fi putut avea o ceata de copilasi frumosi si neastamparati,care la randul lor,s-ar fi indragostit si ei,...si tot asa????
TEODORRD
Postat pe 20 Iulie 2009 15:37
Nu , nu ar fi putut pentru ca iubirea moare tinara indiferent de virsta indragostitilor!
Aemulus
Postat pe 14 August 2009 07:22
De la: TEODORRD, la data 2009-07-20 15:37:39De ce daca Romeo si Julieta n-ar fii murit ,nu ar fi putut avea o ceata de copilasi frumosi si neastamparati,care la randul lor,s-ar fi indragostit si ei,...si tot asa????


ba ar fi avut de toate... ca DOI SUBLIMI ANONIMI... asa cum bine spune autorul..
snowflake
Postat pe 19 August 2009 12:17
Dar sa stiti ca anonimii sunt cei multi,cei care conteaza cu adevarat,...ceilalti sunt.....staruri,...fitosi,.....
TEODORRD
Postat pe 19 August 2009 21:29
In orice sens ai merge...catre barbat,...catre femeie,tot singur ramai.Cel mai greu este sa nu cunosti dragostea,dar ce spun?prietenia,caci ea lipseste de mult timp.Ranile din suflet sunt rascolite de vesti noi care te dor si mai tare,si mai mult.Pacat ca unii te trateaza cu indiferenta cand tu ii arati toate iubirile posibile si imposibile!Asa sunt unii barbati.
Deci,dragostea unde e?
A ramas numai singuratatea din ea.Au ramas urme vagi de amintiri frumoase de acum 20 de ani.Ce pretentii sa mai am?
Salut voios de singuratate!
Voi,cum o mai duceti?


Alice_Bv
Postat pe 19 August 2009 22:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mare inaugurare !!! !!! !!! 1 De la: AlMaiDesteptInIstorie 25 Septembrie 2009 00:05
Spune-ti punctul de vedere si fi recompensat pentru acest lucru! 1 De la: garbo_3097 14 Mai 2012 17:41
Cea mai buna supa din lume 1 De la: nemrac 3 Noiembrie 2009 09:10
carne de vita 34 De la: 28 Decembrie 2009 12:50
cei mai tari 3 De la: tutankhamon 20 Mai 2009 02:37
Setari Cookie-uri