Dilema

Buna ziua.
Sunt o femeie de 38 de ani, divortata de 10 ani (fostul meu sot avea un ingeras de fetita), fara copii. Imi doresc enorm de mult unul, dar ma intretin singura (acum am un job bine platit), locuiesc cu chirie (am pierdut 2 case) si mai sunt si ultimul an la facultatea de drept, la zi.
Momentan am o relatie (de 3 luni)cu un barbat american, de 57 de ani, divortat si cu 2 copii mari (25 si 21 de ani). Este un om bun, destept si ma iubeste atat de mult incat e dispus, cu toate ca are vasectomie, sa mai faca un copil si cu mine, dar mi-e teama ca nu mai are suficienta rabdare sa ma ajute sa-l crestem impreuna. Trebuie sa specific ca tin foarte mult la el.
La polul opus, inaintea lui, am avut o relatie de 2 ani si jumatate cu un tanar de 26 de ani (cu toate ca am luptat din rasputeri sa nu fiu cu el, dar atractia si sentimentele mele pentru el au fost mai puternice decat vointa mea), care locuieste cu parintii, desi are o slujba buna.
De vreo 6 saptamani, acesta ma dispera cu mesaje si telefoane ca ma iubeste enorm, ca nu poate trai fara mine si ca vrea sa ne casatorim, sa facem un copil si o casa impreuna. Am descoperit acum ca inca il mai iubesc si mi-as dori sa ma marit cu el.
Dilema mea este: care din cei 2 barbati din viata mea ar fi mai potrivit pentru mine si copilul meu?
Nu sunt in stare sa-mi raspund singura si de aceea am hotarat sa apelez la ajutorul dvs (este pentru prima data in viata mea).
Multumesc pentru atentia acordata.
Gabriela

Postat pe 28 Ianuarie 2008 11:15
mama ce mai situatie...nu ma mir ca nu a raspuns nimeni inca. ;).pai eu am sa incerc sa-ti raspund realistic poate putin dura(te rog sa ma ierti)...Eu cred ca cel de 57 de ani e prea batran sa stea cu tine si sa mai faca si copii...pe de alta parte celalat e prea tanar ca sa fii sigura ca stie ce vrea.(sau crezi ca stie?).dar e mai bun decat celalat pt ca inseamna o mai buna viata sexuala si apoi el e cel pe care il iubesti.eu am renuntat la facultate (anul 4),la familie si prieteni(ca am plecat in germania),m-am casatorit dupa numai 8 luni de relatie(mai mic cu un an ca mine si fara bani) doar pt ca il iubesc.avem un baietel de 9 luni si chiar daca mai scartaie lucrurile dintre noi nu e al loc unde as vrea sa fiu...Sincer nu te pot ajuta prea mult si cred ca nimeni nu poate pt ca doar tu simti cu inima ta...;)te pup si mult succes(la bbei)
crito
Postat pe 31 Ianuarie 2008 23:33
Gabriela,eu cred c dilema ta e alta,i nu ai pus bine ntrebarea,un rspuns nc nu-i poate da nimeni,ntrebarea cel puin dup mine ar fi:lng care a vrea s-mi educ nepoii fiului sau fiicei mele,pe care EU l iubesc?????e viaa ta,nimeni nu i-o poate asuma i tri,n afar de tine,asta numai tu trebuie s decizi,care e cel pe care nu c-l respeci,pe respect nu se poate construi nimic,lng care te simi femeie,nimeni nu-i poate spune ce se va ntmpla,dar la final e mai bine pentru tine s contientizezi c te bucuri c s-a ntmplat,nu c-i pare ru,c ai pierdut timpul
casperphantom
Postat pe 6 Februarie 2008 06:18
ce imi place mie la forumul acesta , e faptul ca lumea intreaba doar din dorinta de a intreba. dupa ce afiseaza un subiect, isi sterg contul :)))
si_totusi
Postat pe 6 Februarie 2008 08:01
Draga mea,evalueaza sentimentele lor si ale tale, calitatile,si mai ales lipsurile amandurora ,pune-le pe o hartie si pe urma trage linie.
Te-as putea sfatui sa nu crezi ceea ce iti spune cel tanar(avand o asemenea experienta), ptr. ca viata este incerta.Dragostea este doar un lucru de moment,nu este ceva etern ,deci tu trebuie nu doar dragostea sa o evaluezi ci si defectele lor.Dupa parerea mea, nici unul nu este potrivit,dar nu te descuraja,doar tu poti cantarii lucrurile la adevarata lor valoare,insa trebuie sa te cunosti pe tine bine ,dar si pe ei la fel de bine. nu este bine sa faci nici un fel de compromis la inceput, trebuie sa vezi TOATE VARIANTELE.
Riela67
Postat pe 8 Februarie 2008 12:53
Daca la 38 ani nu stii sa alegi intre a fi mamica unui baiat de 26 ani si a fi pustoaica pentru unul de 56...wow...mai rare astfel de cazuri.Si dupa modul in care scrii ma indoiesc de vulnerabilitatea ta. Parerea
mea este sa le faci amandurora cate unul :)

Postat pe 14 Februarie 2008 08:01
Ha-ha-ha! :D problema nu-i cu iubirea, ci cu capu', madam :)
ovello
Postat pe 14 Februarie 2008 08:39
@si_totusi a SCRIS:----ce imi place mie la forumul acesta , e faptul ca lumea intreaba doar din dorinta de a intreba. dupa ce afiseaza un subiect, isi sterg contul :)))---- sunt doua aspecte: --- 1 --- chiar cei de la garbo vor sa anime unele teme de discutie care "baltesc" si atunci intra sub anonimat si posteaza tot felul de banalitati cu care, cred ei, vor incita lumea la discutii, Scopul lor este sa faca trafic saitului. Vei observa anumite nickuri cu o singura postare gen "si eu sunt in aceeasi situatie, ce sfat imi dati?" sau "ce spuneti de cutare kestie, o fi buna?". --- 2 --- chiar sunt si forumisti ...hmmm... nepoliticosi care dupa ce cer un sfat sau o parere nu mai participa deloc la discutii
Ecoul
Postat pe 14 Februarie 2008 09:54
@ecoul:la punctul nr.1 am urmatoarea intrebare:pai,in marea lor majoritate,discutiile nu sunt banale,sterile? si 2.unii forumisti poate se simt lezati de aprecierile celorlalti si-atunci,pe buna dreptate,renunta sa mai comenteze.

Postat pe 15 Februarie 2008 12:31
@helmine_1971: --1.-- Or fi. Insa atunci cand incepi o discutie cu o postare de genul "Am auzit ca..., ce spuneti?" este penibil, nu banal sau steril. --2.-- Aici tind sa nu iti dau DELOC dreptate. Pentru ca, atunci cand iti aduci o problema personala in discutia unui forum de persoane anonime, TREBUIE sa te astepti si la reactii care nu iti convin. Cel care a cerut un sfat TREBUIE sa fie deferent cel putin cu cei care isi bat capul cu problema lui, care isi impartasesc din experienta lor, ma rog, cu cei care vor sa il ajute. Lor, trebuie sa le adreseze cel putin un "multumesc!" sau chiar, bazandu-se pe ceea ce a "tras" el, sa le atraga atentia ca pot gresi la randu-le, adica sa participe la acest comert cu sfaturi mijlocit de forum. Repet, insa, chiar si cei mai tinizi(accept timiditatea ca scuza) pot posta un "multumesc tuturor" ca raspuns.
Ecoul
Postat pe 16 Februarie 2008 14:25
@ecoul:ce ti se pare penibil in"Am auzit ca..., ce spuneti?".Personal,nu prea vad penibilul din aceasta formula.La punctul nr.2 depinde de persoana,de vulnerabilitatea ei.Parerea mea este ca,probabil,cu putinele persoane care-i impartasesc punctul de vedere,prefera o discutie discreta (poate pe e-mail...),unde,cu siguranta,le va spune:MULTUMESC!

Postat pe 18 Februarie 2008 08:18
Sunt momente in viata , mai ales dupa o anumita varsta cand nu trebuie sa mai alegi cu sufletul ci sa te gandesti ca timpul trece...si trece mai repede decat crezi.Odata cunoscand pasiunea si iubirea alaturi de acest tanar iti va fi extrem de greu sa renunti la el. Aproapre imposibil. |Dar, deciziile luate in cazuri extreme pot avea doua explicatii : ori te iubeste si nu vrea s ate piarda niciodata , ori nu este pregatit pentru moment sufleteste sa traiasca fara tine... si intr-o zi tot se va intampla asta . Cantareste si alege ce crezi tu ca este mai bine pentru tine, dar nu uita ... timpul trece si pana la urma o familie e tot ceea ce-ti trebuie.
multa bafta !
lilianaspiridon
Postat pe 23 Februarie 2008 22:15
draga mea din exterior lucrurile sunt destul de clare, insa este extrem de greu sa faci ordine cand esti implicata in situatia de fata.acum sa stam stramb si sa analizam drept:nu prea pot sa cred ca un bunicut de 57 de ani ar mai fi incantat de aparitia unui pui de om.el a trait deja de 2 ori sentimentul de tata,stie ce inseamna perioadele de pubertate si momentele dificile din viata adolescentilor.....si sincer nu cred ca isi mai doreste si a 3 a experienta in domeniul copii.unii la varsta asta se gandesc deja la cum sa-si petreaca linistiti vacantele lungi de dupa pensionare chiar nu mai vor sa faca bataturi la minte si cu cresterea unui copilas.In plus e vb de doar 3 luni,cum poti sa fii sigura ca chiar este dispus sa ramana toata viata cu tine si sa mai devina si tata a 3 a oara?ma rog, eu sincer te sfatuiesc sa ramai cu cel tanar , sa faci un copilas cu el(ca sa iti dea un chef si mai mare de viata si sa simti ca ai si tu un scop in lumea asta),o casa (dar ai grija sa-ti faci un contract prenoptial, sa nu ai surprize mai tarziu)si daca crezi tu ca nu esti implinita ca femeie, casatoreste-te cu el.una e sa te stranga noaptea in brate un barbat focos care miroase a carne proaspata si alta e cand te gandesti oare cati ani va mai trai sau cat timp va mai putea avea grija de mine si de copilul meu.In plus nu ar fi mai placut sa vezi cum imbatraniti amondoi si sa poti fara nici o frica sa gandesti falnic spre viitor....si inca ceva sa stii ca ,carnea mai tanara te intinereste si pe tine..... bafta si astept sa ne spui ce hotarare ai luat.pupiki
ppalomytta
Postat pe 20 Martie 2008 20:12
Parerea mea, ca atata timp cat ai sa te misti intre cei doi poli, o sa ajungi sa te doara picioarele.Hotareste-te care pol este mai substantial, ia-l de jos si baga-l in buzunar, pana nu-l gaseste altcineva.Poti in cel mai rau caz, sa te muti la ecuator, unde factura de gaze este zero, spre disperarea celor de la disatrigaz, care nu stiu cum sa arunce cu zapada in Africa, sa se faca ceva mai frig, ca sa ia si ei al treisprezecelea salariu.Un prieten al meu, s-a dus la un filozof, care sta pe marginea drumului si manca seminte.
-Maestre, ce sfat imi dai, vreau sa ma insor.
-Nu-ti dau nici un sfat, dragul meu,-i-a raspuns filozoful.-Insoara-te, si ai sa fii nefericit.Nu te insura, si o sa ai parte de aceeasi nefericire.Asa ca eu zic sa faci cum vrei.De ce sa dai vina dupa aceea pe altcineva, pentru pasul pe care il vei face?

Postat pe 6 Mai 2008 22:54
Eu voi fi mult mai dura decat voi.Cel de 57 ani e mult prea batran dar mai tentant din punct de vedere material. Cel de 26 ani este mult prea tanar si va sfarsi prin a o parasi atunci cand diferenta de varsta se va vedea, pentru ca treaba cu carnea tanara despre care vorbea ppalomyta este valabila si in sensul celalalt. Iar femeia care a cerut sfatul este,totusi,la o varsta la care nu prea mai faci copii; pana se hotaraste,pana il concepe,pana il face, implineste 40 ani. Va merge cu el de mana la scoala si se va simti stinghera printre mamici tinere.Cu scuzele de rigoare, dar asta este parerea mea. Mai bine ramane cu cel batran care ar putea sa-i asigure un trai linistit, fara riscul de a fi parasita pentru una mai tanara.Sau, cine stie?
crmn
Postat pe 8 Mai 2008 12:24
Draga crmn, vorbim de tentatii aici?Si pe mine ma tenteaza inghetata cu fistic, dar sincer, nu m-as insura niciodata cu ea.Sunt momente in viata, cand alegerile sunt relative, conform legilor lui Murphy:Oricum ai arunca felie unsa cu unt, ea tot pe partrea unsa, va cadea.De ce?Pentru ca am fi putut sa alegem o felie de tort, pe care sa o mancam, inainte sa-i vina vreun gand diabolic.

Postat pe 12 Mai 2008 04:54
Ecoule, tin sa te salut cu tot respectul.Si mie mi se intampla de multe ori cand vorbesc, sa ma aud singur.

Postat pe 12 Mai 2008 04:57
Ai gasit rezolvarea? Eu am pariat pe 57!
Bogdan38
Postat pe 18 Iunie 2008 12:39
Si eu :)

Postat pe 19 Iunie 2008 13:21
Si daca pierzi Iulia?Pentru ca nu pariul nostru rezolva problema.

Postat pe 20 Iunie 2008 15:31
Cred ca cea care si-a deschis sufletul in fata noastra spera, de cate ori intra pe garbo, ca va gasi un sfat intelept care o va ajuta sa faca cea mai buna alegere....iar tu pierzi si timpul tau si pe al meu si pe al ei incercand sa ma provoci pe mine... de data asta ai reusit. Vanghelis....rezuma-te la a da sfaturi cui are probleme....te rog!

Postat pe 20 Iunie 2008 15:59
Cand un om traieste din sperante si nu din certitudini, este grav.Nu va culege decat sperante.Daca eu adun urzici, unde sunt florile?

Postat pe 21 Iunie 2008 12:12
Eu cred ca cea care intra sa vada discutiile, asteapta eventual sa citeasca sfatul care e cel mai aproape de alegerea ei ( pe care deja a facut-o) si care e "cel mai frumos ambalat" .
blanca
Postat pe 21 Iunie 2008 15:45
Doamne, Mielutza, viata este ca o gradina, unde, pe langa urzici mai exista si flori.Stii care este adevarata problema?Sa stii sa faci din urzici mancare, pentru ca din flori(in afara de trandafir din care poti sa faci dulceata,) nu stiu daca poti incropi o salata.

Postat pe 21 Iunie 2008 18:39
Era o provocare Vanghelis ! ( am fost rautacioasa - asta pt ca am observat ca doar de putine ori oamenii asteapta cu-adevarat un sfat , asta insemnand pt mine o dicutie cu date clare , in care cel care a lansat-o sa si participe . ) Fac unpic de zarva , altii se-agita facand tot felul de presupuneri , si ei aleg asa cum deja am spus "ambalajul" . ...in rest ...ca de obicei mi-a placut exemplul , si sunt de acord , dar e un alt aspect al problemei, nu singurul.
blanca
Postat pe 23 Iunie 2008 20:47
Viata este o provocare Mielutza, la care suntem obligati sa avem reactii de raspuns.Unele interventii pe forum, sunt desigur false realitati.Dar nu este calcul, o uriasa realitate virtuala?Trebuie insa, sa ramanem constanti si sinceri in fata provocarilor de orice natura.
Trebuie sa fim sinceri fata de noi insine, chiar atunci cand lumea pe care o strabatem este fantastica, si se numeste tara lui Peter Pann, a lui Alis, sau altcumva.
Oare ne pierdem sinceritatea atunci cand suntem singuri si ne privim in oglinda?

Postat pe 24 Iunie 2008 18:22
Ea este la varsta la acre ar trebui sa aleaga cu mintea . Si eu am aceasi dilema , am de ales intre un barbat de 39 si unul de 27 eu avand 32 neimpliniti inca ( Septembrie 13). In final voi alge cu mintea pentru ca cel de 39 nu m-a lasat niciodata la greu in schimb cel tanar...hm a fugit de fiecare data . Ce spuneti de asta ?!!
Laura76
Postat pe 23 Iulie 2008 15:00
Sa ne spui si noua la ce restaurant mananci.

Postat pe 24 Iulie 2008 16:10
eu zic sa-l alegi pe cel de 57 de ani , pentru ca cel tanar , chiar daca te iubeste nu te sprijina ca cel de 57 de ani.pentru el tu vei fi sprijinul lui, tu vei fi barbatul in casa.
meryyy
Postat pe 21 August 2008 15:27
ecou, ai dreptate. asa e. sa ne aducem aminte de postarea rodicai unde se plangea de sot care abuzeaza de copil ca apoi, sa-si faca unghiile pe alt topic. incurcasera borcanele astia de la site sau le-a fost lene sa mai schimbe nikul . in ambele cazuri, asocierea a fost cel putin , lipsita de bun simt

si_totusi
Postat pe 25 August 2008 14:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Calatorie catre tine insuti - grup de dezvoltare personala adresat elevilor de liceu 2 De la: fleurdelis 22 Decembrie 2010 22:14
e greu sa fii femeie 1 De la: rudi 27 Noiembrie 2008 01:14
help !! 4 De la: pik_nik 22 Iulie 2009 16:13
cum sa ne descurcam fara un loc de munca 4 De la: Ramona_Gazdac_1 1 Februarie 2012 17:35
Aveti incredere suta la suta in partenerul (a) de viata? 175 De la: sheika29 24 Martie 2010 18:50
Setari Cookie-uri