Sora mea lucreaza in invatamant.

Diana - renunt la orice consideratie personala. Plec de la ideea enuntata anterior conform careia situatia descrisa este "un simplu conflict la locul de munca" si ca ar fi indicata aplicarea unor strategii de management al conflictului.

Nefiind direct interesat in speta nu o sa petrec timp incercand sa inteleg exact cum ar trebui procedat in cazul expus.

O cautare pe google dupa "managementul conflictului in organizatia scolara" a returnat "About 16,400 results (0.50 seconds)".

Deschizand doar primul link "strategii de rezolvare a conflictelor în organizaţia şcolară" (http://documents.tips/documents/strategii-de-rezolvare-a-conflictelor-in-organizatia-scolara.html) vei observa ca problematica conflictului profesor - elev nu este noua (doar din bibliografia indicata). Cred ca si simpla parcurgere a acestui material ar fi utila. Daca nu este suficient, mai exista ~16,399 de surse pe google care ar putea ajuta...
londonwalk
Postat pe 20 Iunie 2016 11:35
dupa cum spuneam, din lipsa de argumente si evident de creier, simti nevoia de-a te ascunde dupa alte postari!

ce relevanta are mesajul meu la adresa Dianei, cu ceea ce ai debitat tu anterior?

sa-ti crape soriciul de penibil e greu, ca vorba aia, e mai gros decat talpa bocancului!
heartbit
Postat pe 20 Iunie 2016 12:29
Dar tu de ce mori de grija mea si a postarilor mele,alta viata n-ai?
Maria_22
Postat pe 20 Iunie 2016 12:46
Eleva nu a vrut sa o asculte pe profesoara cand a folosit un ton calm si frumos!A luat-o peste picior si mai tare si i-a ras in fata antrenandu-i si pe ceilalti sa rada in hohote.Cata rabdare poate avea un profesor in cazul in care e luat in ras fara motiv?
Maria_22
Postat pe 20 Iunie 2016 12:48
De la: heartbit, la data 2016-06-20 12:29:06dupa cum spuneam, din lipsa de argumente si evident de creier, simti nevoia de-a te ascunde dupa alte postari!

ce relevanta are mesajul meu la adresa Dianei, cu ceea ce ai debitat tu anterior?

sa-ti crape soriciul de penibil e greu, ca vorba aia, e mai gros decat talpa bocancului!


Nu m-am ascuns, n-a aparut ce-am scris.
Chiar e relevant.
pinkrainbow
Postat pe 20 Iunie 2016 12:57
La tine a fost o corectura probabil cu temei(dupa cum te lauzi ca sa te dai "destept" pe forum), dar in cazul asta,eleva a corectat profesoara fara motiv iar ceilalti elevi nu mai intelegeau unde trebuia deschis manualul pentru ca eleva a spus una iar profesoara alta.Eleva s-a erijat in "profesoara" singura in acel moment enervand profesoara cu o interventie si stupida si gratuita.Si poate nu s-a inteles bine dar eleva a fost prima care a ridicat vocea la profesoara facand-o pe aceasta sa amuteasca de aceasta surpriza neplacuta.La inceput i-a vorbit calm dar eleva a devenit si mai impertinenta,a inceput sa tipe ca merge la director si o reclama pe profesoara fiindca s-a saturat de profesoara desi aceasta niciodata nu mai tipase la ea in alte ore.Cu duhul blandetii nu a mers iar profesoara devenea tinta ironiilor elevei purtandu-se in continuare blanda.Nici macar nu a tipat la eleva cum a facut-o eleva insasi.A folosit un ton mai ridicat decat de obicei si mai ferm ca sa puna capat intreruperii fara motiv facute de eleva.
In privinta limbii romane,si tu ai gresit scriind ambele cuvinte cu majuscule cand nu era cazul.In afara de "surorii",nu am alte greseli de aceea n-ai ce sa mai zici.Nu te mai da mare ca devii penibil precum eleva din aceasta intamplare.
Maria_22
Postat pe 20 Iunie 2016 12:58
Eu am impresia ca esti bolnav psihic de ajungi sa insulti pe forumul asta pe toata lumea.Dupa tine,toata lumea e "proasta" numai tu esti "destept".Nu am nevoie sa-mi scrii tu ,marele "invatat
Maria_22
Postat pe 20 Iunie 2016 13:26
..despre cum sa scriu eu un topic.Nu ma intereseaza aberatiile tale si nici sa vii sa ma judeci aici ca un nesimtit.Nici nu stiu cine naiba esti de tot apari si scrii ca un porc peste tot unde scriu eu.te rog sa pleci de aici si nu mai inventa o poveste paralela cu cea pe care am prezentat-o eu aici.N-ai fost de fata acolo ca sa spui ca profesoara a fost "nerusinata" si a tipat la elev!Daca era asa,nu scriam nici eu nimic.
Maria_22
Postat pe 20 Iunie 2016 13:26
Colegul de serviciu va fi in curand sotul meu.Esti gelos pe el sau ce ai?Te doare viata mea personala?Cine esti tu sa ma judeci ca un nesimtit?
Maria_22
Postat pe 20 Iunie 2016 13:40
De la: Maria_22, la data 2016-06-20 13:40:47Colegul de serviciu va fi in curand sotul meu.Esti gelos pe el sau ce ai?Te doare viata mea personala?Cine esti tu sa ma judeci ca un nesimtit?



ma bucur pentru tine! este chiar ceea ce iti lipsea!
heartbit
Postat pe 20 Iunie 2016 13:42
De la: Maria_22, la data 2016-06-20 15:04:14sa-ti repet limbajul specific domeniului "pedagogic" din Ferentari?esti batut in cap?mars!


El vorbea de "pedagocice", nu-l incurca
pinkrainbow
Postat pe 20 Iunie 2016 15:09
De la: heartbit, la data 2016-06-20 14:47:35se vede ca esti mai proasta decat prevede legea si incerci sa dregi busuicul acum!

in prima ta postare pe acest subiect, tocami spuneai ca "singura solutie e sa-i dea palme elevei..." si acum imi vorbesti de metode pedagocice...
mai papusica cu cap de lemn si ala ros de carii, da-ti seama la bautura!

vezi tu, ma acuzi pe mine de betie... da, am o betie de cuvinte, si de-ar fi de alcool, tot n-ar fi rau, pentru ca beatul din betie se mai trezeste, dar tu din prostie niciodata!


Heartbit, renunta.
E prietena buna a lui @426, Ilona30=garbo_842.
Acelasi vocabular, aceleasi idei.
Pe linga ea Bescuca adica Bilan e odicolon frantuzesc.





Tommy_Boy
Postat pe 20 Iunie 2016 15:09
Mare ti-i gradina, prea mare...
pinkrainbow
Postat pe 20 Iunie 2016 15:10
Cu siguranta,e tot profilul idiotului.Pacat ca nu exista o optiune sa-i dau "ban".Il fac eu altfel sa dispara definitiv!
Maria_22
Postat pe 20 Iunie 2016 15:12
Nu la tine ma refeream,Ilona!Tu ai raspuns foarte bine la intrebare si mi-a placut raspunsul.Ma refeream la vitele incaltate de "heartbit" si "tommy_x"!
Maria_22
Postat pe 20 Iunie 2016 15:19
merci de informatii Tommy, oricum am inteles la un moment dat, cand le-am vazut cum se apara si inflameaza ambele, ca au legatura cu scursurile forumului!
dar asteptam sa apara si tartorita... cred ca isi musca prin vreun cotlon gherutele. oricum sunt toate niste parapante provinciale carora din mila primaria le-a dat acces free pe wi-fi si cu un smartphone luat gratis la abonamentul de pe centura, se dau intelectualele internetului!
heartbit
Postat pe 20 Iunie 2016 15:33
Sa mori tu, stift forumistic, ca ai avut vreodata de-a face cu asemenea "parapante".
Pt tine sunt potrivite frosele sau marghioalele cu ifose de Dorobanti, orice centurista mai oachesa te da pe spate.
In alta ordine de idei, tu ce legatura ai cu ''tartorita"? Cam stransa, nu?!
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 20 Iunie 2016 15:52
Atat de stransa ca va confundati ... da cu hartie, sa cureti tot ce "discurseaza" atatea clone.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 20 Iunie 2016 16:08
Ne intalnim dupa 40 de zile,cum am spus!te-ai imbatat deja la inmormantare,imi inchipui la parastas ce mai urmeaza!
Maria_22
Postat pe 21 Iunie 2016 14:36
"A se trezi" se scrie cu un singur "I".E clar ca ai facut scoala la tine in cartier si ai dat pe acolo,o data pe an.
De fapt,tu te-ai imbatat de ai impresia ca "a se trezi" se scrie cu doi de "i".Ii vezi dublu,normal..
Nu fac nimic pentru voi.Oricum odata ce ajungi la 40 de zile,ai toate sansele sa ajungi si la 1 an si la 3 ani si la 7 ani si la 25 de ani si la infinit.
Eu pregatesc coliva si lumanarile pentru toate clonele!
Maria_22
Postat pe 21 Iunie 2016 14:39
pregatesti pe mica-ta cu vata in nasuc, blestem parintesc ce esti!!
heartbit
Postat pe 21 Iunie 2016 22:08
De la: heartbit, la data 2016-06-21 22:08:11pregatesti pe mica-ta cu vata in nasuc, blestem parintesc ce esti!!


Vorbesti singur,spurcaciune?
Maria_22
Postat pe 22 Iunie 2016 08:19
De la: barboneli, la data 2016-06-20 20:20:07
De la: Maria_22, la data 2016-06-20 17:52:22
Citat din "gramatika" ta:
"nu te poti trezii.." Hahahaha!
"A se trezi" se scrie cu doi de "i" mai nou??????????????Baaaaa,prostovane!Inapoi la scoala ca altfel te trimit fix la cimitir! Nu ma infuria prea tare!O sa se auda in tot Ferentariul ce lovitura zdravana si rusinoasa ai primit.Ne mai vedem peste 40 de zile!Hai,Dumnezeu sa te ierte,spurcaciune!


Auzi fa Mărio... tu nu numai ca esti toanta rau esti si chioara ! Sau cum te-a depistat hearbit, esti beata crițâ ! Hai sa-ti dau si eu un citat, oaia naibii: ""nu te poti trezii.." Hahahaha!
"A se trezi" se scrie cu doi de "i"" Pai cu doi de "i" a scris si el... in loc sa vezi dublu cand te imbeti, tu vezi unul... ! Auzi... ai putea sa faci pentru noi ca alea 40 de zile sa fie o eternitate... sau macar 35.522.307 zile ?


Asta nu e limbaj trivial?Deja imi pun semne de intrebare in privinta acestui forum si a celor care il administreaza!Daca ma potrivesc modului in care mi te-ai adresat,adica folosesc si eu aceelasi cuvinte,mie mi se sterg rapid si nervos replicile.Voi sunteti scutiti de sanctiuni de acelasi gen?Numai prostii scrieti si injuriati imediat pe oricine apare pe forum fiindca asta va e educatia.Sa va fie rusine!
Maria_22
Postat pe 26 Iunie 2016 10:08
De la: heartbit, la data 2016-06-21 22:08:11pregatesti pe mica-ta cu vata in nasuc, blestem parintesc ce esti!!


Nu cumva esti unul dintre administratori de ai sters toate comentariile mele in care ti-am sifonat nitel orgoliul?Vad ca toate mesajele tale triviale si nesimtite(spui ca ale mele sunt dar pe ale tale nu le vezi ca e greu!) sunt in continuare pe forum.Ciudata atitudine a administratorilor dar exista o explicatie!!...Si nu e una prea onorabila pentru niste reprezentanti ai unei reviste..
Daca tu esti unul din administratori,e clar!Rau au mai ajuns revistele astea!Rusine!
Maria_22
Postat pe 26 Iunie 2016 10:20


Stai linistita ca nici mie nu mi-au aparut mesaje adresate cuiva anume... asa ca nu mai plange ! Si "rusine" de cine sa ne fie ?
barboneli
Postat pe 26 Iunie 2016 11:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
lovita de Cupidon...tinta e seful:( 17 De la: garbo_3902 7 Aprilie 2013 12:27
am nevoie de niste pareri.. 10 De la: Aalinna_Kent_1 23 Februarie 2017 00:17
atmosfera la birou 10 De la: garbo109106 18 Septembrie 2013 12:01
ajutor!!!!!!!!!!!! 88 De la: 2929 24 Februarie 2010 01:33
Relatia cu colegii (?) 34 De la: alfheim 3 Mai 2011 19:58
Setari Cookie-uri