Iubire de mama?

Iarta-ma daca ma grabesc cu sfatul meu ,pe care imi doresc sa il intelegi.Iubeste-o tu ,atat!cum? cu inima si nu cu portofelul.Din pacate multi parinti ne-au crescut asa ,nu aveau timp de noi si isi imaginau ca daca ne cumpara de toate asta e semnul lor de iubire :acela ca se sacrifica pentru ca noi sa avem ceea ce ei nu au avut.Decat sa iti toace banii cauta-i un sot cu care sa schimbe o vorba ca sa nu te mai asupreasca pe tine,daca nu se poate atunci trimite-i in continuare bani si pastreaza distanta .Devino constienta ca esti o fiinta de 10 ori mai capabila ca ea si ca Dumnezeu ti-a dat acest "dar" acela de a fii si iubitoare de parinti.Cum te poti detasa de asupririle mamei ,rugandu-te pentru ea ,incredintand-o lui dumnezeu si mai ales repetandu-ti in minte (mama stiu ca sunt mai buna la suflet si mai desteapta ca tine ,te respect ca esti mama ,dar nu ma vei mai rani si santaja cu cuvintele tale grele ,te iert,n-am sa las energia ta negativa plina de lacomie si nemultumire si invidie sa ma afecteze).Stiu ca e greu pentru ca unii parinti ne nasc ca sa devenim resursele batranetii lor ,depinde totusi de noi daca ne supunem sau nu acestei dorinte parintesti.Daca nu iti faci familia ta risti sa faci un copil si sa fii si tu mama singura si sa te chinui ,deci pune-te pe primul loc si economiseste si pentru tine.si da,sunt mame care si-au distrus viata si sunt atat de acre si amare ca se imbolnavesc si vor sa distruga dintr-o invidie aberanta si egoista viata copiilor lor pentru ca ele nu au o viata si se "identifica" cu viata copilului pe care ar vrea sa o traiasca tot ele....nu fii suparata pe mama , pur si simplu te iubeste dar e proasta ,nu e un pacat asa de mare.
mbincotan
Postat pe 13 Martie 2016 01:41
Buna Andreea! Ceea ce face mama ta se numeste santaj emotional, slabiciunea ta fiind dragostea pe care o porti pt. ea.Stiu cum e,bunica mea face asa.Cand vrea ceva,apeleaza la sentimente.Mama mea , e mama doar cu numele pe hartie ,din momentul in care m-am nascut.Genul acesta de lucruri dor si nu se vindeca din pacate.Sper sa vina o vreme in care mama ta sa se schimbe si sa-ti fie aproape asa cum ar trebui sa fie o mama alaturi de copilul ei.Totusi,nu o poti lasa balta,e rau fara mama.Fa-i pe plac cu moderatie .Sa auzim numai de bine!
MiaMihaescu
Postat pe 13 Martie 2016 01:45
am revenit cu o postare scurta ...stii ca in Romania nu se poate trai singur din 200 de euro e aproape sub limita saraciei daca trebuie sa iti cumperi medicamente si sa platesti cheltuieli...sincer !totusi iti doresc mult succes acolo unde esti si multa sanatate si ai grija de banutii pe care ii castigi atat de greu.
mbincotan
Postat pe 13 Martie 2016 02:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
imi este greu sa-mi vad mama 10 De la: garbo_1474 13 Mai 2012 18:02
alo 9 De la: Dangeros_Daniela_1 30 Iunie 2013 22:02
Ce se poate face ???? 39 De la: garbo_378700 5 Ianuarie 2014 23:52
singuratatea cat de mult te poate schimba? 101 De la: garbo017339 31 Iulie 2009 23:04
jocuri de noroc si violenta 136 De la: garbo_11169 25 Februarie 2013 11:25
Setari Cookie-uri