Nu vrea sa ne mutam impreuna

Salut! Am o relatie de aproape un an(adica luna asta facem un an), eu am 19 ani si el 25..si i.am propus sa ne mutam impreuna. Primul raspuns a fost "Nu stiu...nu cred ca e momentul inca".Nu e vorba ca nu ma iubeste...sunt sigura ca o face pentru ca mi.a demonstrat.o de multe ori...dar mi.a zis ca "ii e frica".In urma cu cateva seri am iesit si cu pritenii lui si stateam de vorba cu unul dintre ei si a adus vorba despre mutat.I.am spus ca iubitu meu nu vrea, dar el mi.a zis ca l.a sfatuit sa o faca. Iubitul meu ii spusese cu cateva zile in urma ca motivul pentru care nu vrea sa se mute e ca ii e frica ca daca ma despart de el care o sa fie reactia parintilor lui ca se va intoarce inapoi la ai lui si ca sa mai asteptam.Eu i.am zis ca e oportunitate sa ne cunoastem mai bine...Petrecem destul de mult timp impreuna dar nu mai mult de 4 zile pe saptamana.Eu stau singura de cand am inceput liceul si el locuieste cu parintii. As dori o parare obiectiva! Multumesc!
garbo_412907
Postat pe 9 Iunie 2015 23:10
Eu zic sa nu-i judeci modul de a gandi. Daca el nu se simte inca pregatit, atunci nu trebuie decat sa astepti. Ai 19 ani, toata viata inainte, poate se gandeste ca la un moment dat nu vei mai simtii aceleasi lucruri si poate a mai avut experiente neplacute in relatii. Si relatia mea e aproape de un an (10 luni) si avem ganduri serioase, DAR am decis sa mai asteptam, macar pana termin si eu cu Master-ul, deci inca un an cel putin, pentru ca e un lucru intelept de facut, si un an (sau 10 luni in cazul meu) e practic nimic. Atunci e doar perioada frumoasa (nu ca nu ar putea fi in continuare), dar eu spun ca modul lui de a gandi e matur si intelege faptul ca esti totusi mai tanara decat el, probabil frumoasa (pentru ca nu stiu cum arati) si considera putin grabita treaba cu mutatul. Nu cred ca arata lipsa de sentimente fata de tine, mai degraba ar arata respect din punctul meu de vedere, lasandu-te sa iti calculezi in continuare optiunile si sentimentele fata de el... si nu te grabi sa tragi concluzii. La 25 de ani nu mai e adolescent(cel putin asa gandesc eu) asta daca nu e un dependent de droguri sau trantor care nu face nimic toata ziua... dar banuiesc ca nu e cazul
Oricum ar fi, va doresc numai fericire ^^
Isa_Bella93
Postat pe 10 Iunie 2015 01:03
Draga 907, ai un noroc mai mare decat crezi. Faptul ca isi doreste un echilibru al relatiei voastre este lucru mare. Tocmai acest lucru dovedeste ca te iubeste fara interese ascunse. Faptul ca petreceti impreuna 4 zile din 7 insemna ca nu vrea sa te sufoce cu prezenta lui, dar ca se bucura din plin de compania ta. Parerea mea este sa lasi deocamdata lucrurile asa. Nu strica sa aveti fiecare timp si pentru propriile preocupari, hobby-uri sau prieteni. La varsta ta ai toata viata inainte. Nu te plafona prin a incepe sa locuiti impreuna, ci largeste-ti orizonturile prin iesiri cu colegii de facultate, teatru, aerobic, o carte buna, in excursie cu anturajul tau de prieteni, la cosmetica si altele de genul asta. Nu e neaparat sa cheltui prea mult, ci doar sa profiti de o viata echilibrata. Dragostea isi are vremea ei dar si altele isi au vremea lor. Profita de fiecare lucru frumos din viata ta, nu doar de amor.
angel_forever
Postat pe 10 Iunie 2015 13:20
Dar tu esti pregatita sa stai cu el 24h din 24?
Sti ce inseamna sa locuiesti cu el tot timpul, te-ai gindit bine?
E ca o casatorie, fara ofiterul starii civile si preot dar cu toate obligatiile aferente, spalat, calcat, gatit, facut curatenie si piata, e.t.c.
Ai 19 ani, asta iti doresti ? Cu scoala cum stai sau ai pus-o in cui ca nu e interesanta?
Respect pentru tinar, gindeste bine si matur.
Tommy_Boy
Postat pe 13 Iunie 2015 10:23
La 19 ani ar trebui sa ai alte prioritati. Nu inteleg de ce ti-ai dori sa locuiesti cu el cand oricum va vedeti 80% din timp. Zici ca tu locuiesti singura, pai la varsta asta cu ce te intretii? Ai apartamentul tau? Ai un serviciu stabil? Esti la facultate? Sau doar ce ai terminat liceul si vrei sa devii "casnica" sa te intretina iubitul?
Eu zic ca daca tot te descurci asa de bine pe plan finaciar de iti permiti sa locuiesti singura, te sfatuiesc sa faci o facultate, sa-ti faci o cariera, sa-ti traiesti tineretea, ca de spalat chiloti si maturat parul din baie (ala al lui de pe picioare) o sa ai vreme toata viata dupa ce te vei casatori pe bune, cu acte in regula si pe semnatura. Pana atunci bucura-te de intalnirile cu el in oras, de libertatea de a face ce vrei in casa la tine fara sa te impiedici mereu de el si de tabieturile lui. Mutatul impreuna nu e doar lapte si miere, nu va veti petrece tot timpul in pat, impratisati si indragostiti, ci va veti certa din nimic (de ce a lasat cana nespalata, de ce sta mereu pe calculator, de ce isi lasa sosetele mirositoare aruncate dupa fotoliu, de ce ai venit la ora aia, cine te suna si de ce, etc, etc...).
Pe de alta parte, poate el stie cum esti tu si de aia crede ca-l vei parasi la un moment dat. Sau poate el nu e sigur ca tu esti aleasa sau pur si simplu nu vrea sa plece de la parinti pentru ca a fost educat in asa fel incat sa nu sara din floare in floare (adica sa se tot mute cu cate una careia-i vine cheful sa-i ceara lucrul asta) sau pentru ca nu simte ca trebuie sa faca lucrul asta.
garbo_8209
Postat pe 13 Iunie 2015 12:43


"As dori o parare obiectiva! Multumesc !"

Chiar "obiectiva" e cam mult sa ceri... dar tot ce ti s-a scris pana acum e teribil de destept, matur si logic ! Subscriu ! Citeste cu atentie si invata. Mai "obiectiv" decat atat, nu pot sa fiu !
barboneli
Postat pe 13 Iunie 2015 18:45
Va multumesc mult pentru sfaturi! Sigur aveti dreptate fiecare! Inca odata multumesc anticipat!
garbo_412907
Postat pe 14 Iunie 2015 07:44


Nu ai pentru ce ! Numai ca vezi tu, multumiri "anticipate" nu sunt cele de dupa ce ai primit ajutorul, respunsuri, pareri... ci inainte de a le primi ! Atunci cand intrebi sau ceri parerea, etc. Asa ca ai grija unde folosesti "anticipatul" asta....
barboneli
Postat pe 14 Iunie 2015 17:57
Multumesc anticipat pentru cafeaua de azi-dimineata! Sunt rautacioasa, insa nu pot sa ma abtin, cand vad, ca, la 19 ani, in loc sa fie preocupata de scoala, dezvoltare, cariera, independenta de tot felul, vrea doar sa se marite sau sa fie concubina! Bravo, ai ambitii mari! Casca bine ochii la ce ti s-a scris pe aici si mintea, daca e de ajutor si ia viata cum vine, de la sine, nu fortand una si alta si etapa, cu etapa!
Schmetterling
Postat pe 15 Iunie 2015 10:30
Viata e un mare compromis, tocmai de aceea trebuie sa ai timp sa traiesti fara compromisuri . Ai tot timpul din lume sa te muti cu el, asta daca o sa mai vrei peste 1 an sau mai multi. Tanarul tau iubit, ca presupun ca e iubitul tau, da dovada de multa maturitate cand spune ca nu e vremea inca. Daca iti place scoala, mergi la scoala, daca ai vreun hobby pe care il poti transforma intr-o meserie, urmeaza-l. Nu te transforma intr-o gosodina acum cand ai toate oportunitatile din lume. Iti doresc succes si sa ai maturitatea de a alege cum e mai bine pentru tine pe termen lung.
Lisatic
Postat pe 15 Iunie 2015 10:35
N-am sa inteleg niciodata tinerele de genul lui 412907.
La 19 ani in loc sa visezi, sa citesti, sa vezi spectacole expozitii oameni interesanti, sa urmezi o facultate sau chiar 2 ca se poate singurul ei tel in viata e sa devina concubina asa cum bine spunea Schmetterling?!?!?

Ce o fi in capul lor?
Se agata cu disperare de un naiv se casatoresc cu el la repezeala si apoi ii atirna de git toata viata, devin dependente de un barbat, iar cind masculul se satura incep sa se plinga pe forumuri ca au ramas singure si eventual si cu un copil in brate!!!!

Mamica, Bianca Dragusanu nu e un exemplu viabil in viata, nici macar Mihaela Radulescu ca nu aveti tupeul ei si nici schwartzenbergi nu exista pe toate drumurile.

Sfatul meu, burta pe carte, cel putin o diploma viabila nu obtinuta la o facultate din scara blocului si munca pe brinci in primii ani de cariera.
Orice femeie inteligenta, care se respecta e independent financiar puternica si un partener egal cu barbatul din viata ei, sot sau nu.
Tommy_Boy
Postat pe 15 Iunie 2015 11:26
Andrada54
Postat pe 21 Iunie 2015 03:58
Bună, pe aici am văzut numai gândire logică, ceea ce e firesc la vremurile actuale. Avantajul unei unei relatii la vârsta asta este că puteti creste împreună. Emotiile vor construi piatra de temelie, si sansa unei relatii pe viată. Fă ceea ce simti, nu contează ce spune lumea..... corectiile le vei învăta pe drum. Societatea a evoluat, s-a emancipat , dar iubirea e aceeași !
Emil_Telehoi_1
Postat pe 21 Iunie 2015 08:28
AncaElena
Postat pe 21 Iunie 2015 08:43
De la: Emil_Telehoi_1, la data 2015-06-21 08:28:20Bună, pe aici am văzut numai gândire logică, ceea ce e firesc la vremurile actuale. Avantajul unei unei relatii la vârsta asta este că puteti creste împreună. Emotiile vor construi piatra de temelie, si sansa unei relatii pe viată. Fă ceea ce simti, nu contează ce spune lumea..... corectiile le vei învăta pe drum. Societatea a evoluat, s-a emancipat , dar iubirea e aceeași !


Aici te inseli un pic, iubirea nu mai e aceeasi decit in f.f.f.f. putine cazuri.
Ia mai gindeste-te, acum 25 ani exista idea ca o fata de 19 ani sa se mute impreuna cu iubitul? Nu prea cred ca parintii fetei ar fi acceptat iar fata nu prea si-ar fi contrazis parintii.
Era de bine sau era de rau? Nu stiu, dar, cred ca asa s-au evitat multe casatorii dezastruoase.
Daca exista iubire e adevarat, aceasta poate creste si se poate slefui in timp dar daca sint numai niste hormoni jucausi, ( la 19 ani e normai ), noutatea descoperirii sexului, primul barbat din viata e.t.c. atunci nu mai vorbim de dragoste ci de o abureala de tinerete.

De aia I-am si dat sfatul sa se puna pe invatat si sa-si croiasca un drum in viata ( cu facultate sau nu, nu conteaza) sa devina stapina pe ea si pe viata ei si pe urma n-are decit sa se mute cu cine vrea ea dar cind va sti
cu adevarat ce vrea de la viata si de la barbatul de linga ea. altfel, se va transforma in adresa de dormit temporar pt. diversi barbate dornici de iubire.
Oricum fata va face ce o va taia capul asa ca restul sint doar
vorbe,vorbe,vorbe, vorba marelui Will.
Tommy_Boy
Postat pe 21 Iunie 2015 09:34
salut ,n-ar trebui sa fi trista pt.asta si nici sa-ti faci griji.eu i-am cerut la al meu sa ne mutam impreuna si dupa ce a facut-o s-a dus nabii tot in mai putin de un an .
garbo345149
Postat pe 21 Iunie 2015 11:50
Eu zic ca atunci când locuieștiiîn împreună cu cineva începe sa îl cunosc cu adevarat, daca te ajute la treburilevcasnice, cum secomporta.
Treaba asta ca sa dorești in aceeași pat noapte de noapte, ajungem sa te simti sufocat, poti locuiesc cu cineva dar camere separate, asa mai aveti timp si libertatea sa mai dai si câte un aer doua.
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Iunie 2015 21:15
Decât sa ramai Gravida mai bine vedeti mai inraiasca cum va suportat împreună.
Dar eu una cred ca este o prostii sa dormi noapte de noapte cu o persoana, fara sa ai un pic de libertatea, la un Moment da Interview ura cred eu.
pt ca si când esti copii ai cam era ta, ai libertatea ta, câte odată, asa cum te intorci cu spatele si dormi in aceasta pat asa te poti intorcicu spatele si merg in ccamere ta, trebuie sa existe incredere si sa dea libertate de a Respira si de a da câte o beinahein libertate .
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Iunie 2015 21:21
Daca dormiti noapte de noapte cu o persoana cum fac unii ajungem sa nu se mai suporte.
Poti locui cu cineva cu un barbat dar cu camere separate, asa fiecare areun pic de libertate.
Apoi fiecare are obiceiurile lui, daca nu sunt egoisti pot ajunge la un comun acord cum sa facă ca amândoi sa fie multumiti asao sa existee Armonie si intelegere, cearta apare de la nemultumire, necomunicare, etc
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Iunie 2015 21:31
Salut! Sa stii ca este un baiat de ,,onoare". Inca nu si-a definit relatia cu tine si in caz ca ea esueaza nu vrea sa-ti creze necazuri. Dati innainte cu relatia in felul asta. Vasile- unul cu experienta.
garbo116459
Postat pe 22 Iunie 2015 08:19
eu daca ar mai fi sa dau timpul inapoi nu m-as mai marita! sa locuiesti cu cineva presupune sa faci pe bucatareasa, spalatoreasa, femeia de servici, menajera pentru amindoi ! chiar nu iti place sa te aranjezi, sa te duci la plimbari, la teatre sa fi libera a face ce vrei tu?
lllorena
Postat pe 4 Iulie 2015 16:44
De la: lllorena, la data 2015-07-04 16:44:35eu daca ar mai fi sa dau timpul inapoi nu m-as mai marita! sa locuiesti cu cineva presupune sa faci pe bucatareasa, spalatoreasa, femeia de servici, menajera pentru amindoi ! chiar nu iti place sa te aranjezi, sa te duci la plimbari, la teatre sa fi libera a face ce vrei tu?


Ce vârstă ai ? Ai copii ?

Mai era una pe aici care scria ca tine.... De ce te-ai măritat, dacă ai vrut libertate ?
VasileDinNuc
Postat pe 4 Iulie 2015 17:49
Draga Vasile, de cele mai multe ori ignoram unele aspecte cand alegem sa ne casatorim. Sau chiar nu le vedem. Este foarte adevarat ca viata se schimba dupa casatorie. Tocmai de aceea este absolut necesara comunicarea si intelegerea reciproca.
angel_forever
Postat pe 14 Iulie 2015 17:12


Comunicarea, intelegerea reciproca... si cum ramana cu dragostea ? Nu mai e si ea necesara... ?
barboneli
Postat pe 14 Iulie 2015 17:42
Vasile, dacă ești măritată, adio libertate?
Nu interpreta!
Axl_R
Postat pe 14 Iulie 2015 19:31
Draga Barbo, eu am impresia ca vorbesc limbi straine. Dragostea este conditia absolut necesara dar nu suficienta pentru ca un mariaj sa mearga bine. Este nevoie si de comunicare si intelegere reciproca. Fara acest trio o familie pur si simplu "nu merge". Sau nu ti-ai dat seama de asta de atata timp de cand esti casatorit? Sau la tine toate problemele se rezolva daca "bati dulce din gene"? In cazul asta esti norocos.
angel_forever
Postat pe 20 Iulie 2015 16:44
Deocamdata multumestete cu ce ai.
garbo_413969
Postat pe 27 Iulie 2015 09:37
Eu zic ca nu doreste sa va mutati impreuna deoarece nu e sigur de iubirea ce ti-o poarta. Nu te iubeste suficient de mult ! Chestia cu "sa mai asteptam" e doar un motiv, un mareeee "fis" din partea lui. Pai daca se teme de ce vor zice parintii atunci sa stea langa fusta mamei; inseamna ca la 25 ani el inca nu e pregatit ptr. o relatie (caci de casnicie nici nu poate fi vorba!). Cand iubesti mergi oriunde ca sa-ti insotesti iubirea. Am 22 ani de casnicie si sotul nu sta fara mine decat cand sunt probleme urgente de rezolvat. Mai gandeste-te, esti tanara si un altul cu siguranta te va aprecia mai mult ! Dorul de persoana iubita duce la mutatul impreuna. Inseamna ca lui nu-i e dor de tine ! Sau fa altceva: pleaca in vacanta la mare, munte, oriunde doresti, fara el. Cand te vei intoarce vei vedea daca i-a fost dor de tine si care este reactia lui. SUCCES !
garbo_403951
Postat pe 2 August 2015 12:13
Intelepciunea orientala spune ca este foarte bine ca iubitii sa locuiasca separat! Exista si o explicatie ce tine de domeniul fizicii.Femeia se considera a fi de polaritate - iar barbatul de polaritate+.Daca ei stau pra mult timp impreuna energiile lor specifice diminuiaza prin polarizare.Dupa un timp lung de locuit impreuna forta de atractie intre cei doi scade vertiginos.Asa ca daca vrei sa simti ca il doresti tot mai mult pe iubitul tau si daca tii la aceasta relatie,sfatul meu este sa locuiti totusi separat.Asta este foarte bine!Mai ales,in cazul in care aveti si o relatie amoroasa,dupa fiecare fuziune este indicat sa va despartiti fizic la o distanta cat mai mare posibil.Asta pentru a creste polarizarea.Succes!
garbo_410365
Postat pe 2 August 2015 18:37
stii cand te muti cu cineva dispare in timp atractia si apare o obisnuinta si o dependenta banala/ separat se pastreaza acea magie a revederii si a inceputului si astfel veti fi foarte fericiti...sunt mai multe de spus ...
garbo212538
Postat pe 2 August 2015 21:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de un sfat.. 43 De la: buna01 9 Februarie 2010 14:31
caut o prietena cu ochi albastri 47 De la: fleurdelis 28 Septembrie 2010 19:39
A doua casatorie 56 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:38
Cum e cu pauza in relatie????? 65 De la: Alins80 30 Martie 2012 21:23
2 luni de relatie si azi iubita mea vrea 3 zile pauza pur si simplu 43 De la: garbo_407059 23 Noiembrie 2014 13:34
Setari Cookie-uri