Care este importanța religiei?



Ufff... nea vasile, nea vasile !!! Cum zice si fluturas (Schmetterking...) pana nu vine cineva de acolo si-l AUZI TU PERSONAL, fiecare crede ce vrea. D.p.m.d.v. nu am de ce sa cred ineptiile sau ce scrie, zice Ioan asta. Asta scrie vrute si nevrute si daca scrie ce ? Trebuie sa-l cred. Vorbesc de multe. Fiecare citeste cartea lui preferata, unii Biblia, altii carti de stiinta, de botanica sau de cum s-a format omul, cum se naste si moare omul pentru todeauna... si crede ce vrea. Acuma... tu cu: "Dacă Iisus n-ar fi fost în mormânt, de ce ar fi spus că încă nu S-a suit la Tatăl Său ?" ne intrebi pe noi, pe fluturas sau pe Ioan ? Eu nu cred in "suiri" din astea... si inca fara lift... zau !

barboneli
Postat pe 31 Iulie 2015 20:31
" Ce este stramb nu se poate indrepta si ce lipseste nu se poate pune la numar". Eclesiastul 1:15
Schmetterling
Postat pe 1 August 2015 08:16
Eclesiastul ala nu o auzit de cuie ? He , he , cate cuie o indreptat Barbo si le-o folosit din nou sa repare cate ceva ...
Rotty
Postat pe 1 August 2015 08:50
Cred ca se refera la alte "cuie".
Schmetterling
Postat pe 1 August 2015 09:08
Cred ca se refera la alte "cuie".
Schmetterling
Postat pe 1 August 2015 09:08
Incep si eu ca Ingerasul, sa postez un lucru le nesfarsit!
Schmetterling
Postat pe 1 August 2015 09:09
De la: Schmetterling, la data 2015-08-01 09:08:54 Cred ca se refera la alte "cuie".



Hai sa nu pacatuim.
Rotty
Postat pe 1 August 2015 09:25
Nici nu vreau! Doar ca, citind, mi-a sarit in ochi si, cred ca drept zice, cel putin pentru unele aspecte.
Schmetterling
Postat pe 1 August 2015 09:45
biblia...nimeni nu o sa o inteleaga doar cei credinciosi cu adevarat dar putini sint aceia si e putere dumnezeiasca lumea odata si odata trebuie sa aiba un sfirsit e simplu trrecem pe linga o cruce scrie...calatorule aduti aminte de ultimul drum toti o sa mergem pe el si atunci e ultima speranta parerea mea ...sa credem am avut viziuni pe care daca le spun la cei care se dau pocaiti si mari sfinti o sa ma faca cine stie cum credeti ca asa este...d-nul d-zeu o sa vie cei ce o ducem greu o sa fie bine si de noi pe lumea asta cine stie cit traim..dar viata vesnica...ce sa mai spun cine nu siar dori eu sunt un baiat sarac traiesc din ce muncesc dar e suficient noi cei de rind eu asa ma consider fara d-zeu nimic nu se poate e ultima speranta daca vrea cineva sa discutam despre asa ceva eu am placere 0735239335
ariel_dorel
Postat pe 2 August 2015 01:44
...De parca n-ar fi deajuns "povestile" de aici.
Rotty
Postat pe 2 August 2015 09:25
De la: Schmetterling, la data 2015-08-01 08:16:37" Ce este stramb nu se poate indrepta si ce lipseste nu se poate pune la numar". Eclesiastul 1:15


Ce treabă are textul ăsta cu cel dat de mine ?
VasileDinNuc
Postat pe 2 August 2015 10:46
De la: ariel_dorel, la data 2015-08-02 01:44:12biblia...nimeni nu o sa o inteleaga doar cei credinciosi cu adevarat dar putini sint aceia si e putere dumnezeiasca lumea odata si odata trebuie sa aiba un sfirsit e simplu trrecem pe linga o cruce scrie...calatorule aduti aminte de ultimul drum toti o sa mergem pe el si atunci e ultima speranta parerea mea ...sa credem am avut viziuni pe care daca le spun la cei care se dau pocaiti si mari sfinti o sa ma faca cine stie cum credeti ca asa este...d-nul d-zeu o sa vie cei ce o ducem greu o sa fie bine si de noi pe lumea asta cine stie cit traim..dar viata vesnica...ce sa mai spun cine nu siar dori eu sunt un baiat sarac traiesc din ce muncesc dar e suficient noi cei de rind eu asa ma consider fara d-zeu nimic nu se poate e ultima speranta daca vrea cineva sa discutam despre asa ceva eu am placere 0735239335


Bravo baiat muncitor si modest ce esti... ! Eu nu-s filolog sau profesor de limba romana... dar cred ca daca punea-i si tu macar o virgula pe ici pe colo in punctele esentiale... as fi inteles mult mai bine ce ai vrut sa spui. Asa, nu am inteles daca te consideri fara D-zeu sau cu D-zeu... ?! Uite si tu cum ai scris, cred ca nici ingeras n-a inteles... ! : "noi cei de rind eu asa ma consider fara d-zeu..."


Eu sunt calator, dar nu am cum sa-mi amintesc de ceva care inca nu am facut... ! La ultimul drum ma refer...

Vand virgule folosite dar in stare buna, la preturi convenabile !!! Tel.: 0723259336
barboneli
Postat pe 2 August 2015 18:17
Tot răutăcios mic ramai.lupul își schimba parul dar năravul ba
ingerasulluptor1
Postat pe 2 August 2015 19:04
De la: barboneli, la data 2015-07-31 20:31:15

Ufff... nea vasile, nea vasile !!! Cum zice si fluturas (Schmetterking...) pana nu vine cineva de acolo si-l AUZI TU PERSONAL, fiecare crede ce vrea. D.p.m.d.v. nu am de ce sa cred ineptiile sau ce scrie, zice Ioan asta. Asta scrie vrute si nevrute si daca scrie ce ? Trebuie sa-l cred. Vorbesc de multe. Fiecare citeste cartea lui preferata, unii Biblia, altii carti de stiinta, de botanica sau de cum s-a format omul, cum se naste si moare omul pentru todeauna... si crede ce vrea. Acuma... tu cu: "Dacă Iisus n-ar fi fost în mormânt, de ce ar fi spus că încă nu S-a suit la Tatăl Său ?" ne intrebi pe noi, pe fluturas sau pe Ioan ? Eu n
u cred in "suiri" din astea... si inca fara lift... zau !



pai sufletul nu se ridica imediat la cer , după ce mori.tot așa a fost sși la Iisus, care a fost cuvântul lui Dumnezeu întrucât.
Eu cred ca exista un Tata al sufletelor,, acolo în ceruri
ingerasulluptor1
Postat pe 2 August 2015 19:10
De la: ingerasulluptor1, la data 2015-08-02 19:10:17
De la: barboneli, la data 2015-07-31 20:31:15

Ufff... nea vasile, nea vasile !!! Cum zice si fluturas (Schmetterking...) pana nu vine cineva de acolo si-l AUZI TU PERSONAL, fiecare crede ce vrea. D.p.m.d.v. nu am de ce sa cred ineptiile sau ce scrie, zice Ioan asta. Asta scrie vrute si nevrute si daca scrie ce ? Trebuie sa-l cred. Vorbesc de multe. Fiecare citeste cartea lui preferata, unii Biblia, altii carti de stiinta, de botanica sau de cum s-a format omul, cum se naste si moare omul pentru todeauna... si crede ce vrea. Acuma... tu cu: "Dacă Iisus n-ar fi fost în mormânt, de ce ar fi spus că încă nu S-a suit la Tatăl Său ?" ne intrebi pe noi, pe fluturas sau pe Ioan ? Eu n
u cred in "suiri" din astea... si inca fara lift... za










pai sufletul nu se ridica imediat la cer , după ce mori.tot așa a fost sși la Iisus, care a fost cuvântul lui Dumnezeu întrucât.
Eu cred ca exista un Tata al sufletelor,, acolo în ceruri
ingerasulluptor1
Postat pe 2 August 2015 19:11
Iisus este cuvântul întrupat al tatal sufletelor,
ingerasulluptor1
Postat pe 2 August 2015 19:18
De la: ingerasulluptor1, la data 2015-08-02 19:04:43Tot răutăcios mic ramai.lupul își schimba parul dar năravul ba


Eu nu mi-am schimbat "parul"... doar mi l-am rarit un pic. Mai ales ala de pe picioare !
Acuma... hai sa te invat cum se spune corect acest proverb pe care l-am invatat inca din clasa a 3-a !!! Sau poate l-am auzit de la cineva cand eram in tramvaiul 5, nu mai tin minte exact. Uite aici si baga bine la cutiuta aia mica a ta, sa nu mai spui prostii si altadata...: "Lupul isi schimba BLANA dar naravul, ba !"
barboneli
Postat pe 2 August 2015 21:55
De la: barboneli, la data 2015-08-02 21:55:47
De la: ingerasulluptor1, la data 2015-08-02 19:04:43Tot răutăcios mic ramai.lupul își schimba parul dar năravul ba


Eu nu mi-am schimbat "parul"... doar mi l-am rarit un pic. Mai ales ala de pe picioare !
Acuma... hai sa te invat cum se spune corect acest proverb pe care l-am invatat inca din clasa a 3-a !!! Sau poate l-am auzit de la cineva cand eram in tramvaiul 5, nu mai tin minte exact. Uite aici si baga bine la cutiuta aia mica a ta, sa nu mai spui prostii si altadata...: "Lupul isi schimba BLANA dar naravul, ba !"


Ok, s-ar putea sa fi gresit cu proverbul asta. Am gasit si varianta cu "parul", cu toate ca imi vine greu sa cred ca lupul are par si nu blana... ! Eu am par, tu ai par el a avut par... etc. Dar ca eu am blana... asta doar daca cumpar una de la artizanat. Dar eu sunt contra la uciderea animalelor numai pentru blana lor... asa ca eu nu am sa cumpar niciodata o blana de la blanarie sau de oriunde ar fi... ! Daca am gresit cu parul sau blana, imi cer scuze....
barboneli
Postat pe 2 August 2015 23:39
De cand se naste omul are liber arbitru . Noi oamenii nu ar trebui sa judecam pe nimeni in raport cu credinta lui. fiecare om are propriul lui adevar. Indiferent de religie fiecare om crede in divinitate sau in ceva mai presus de cunoastere. Parerea mea e ca Dumnezeu e in fiecare din noi,
Divinitatea e iubire . Nu e neaparat nevoie sa te duci la Biserica pentru a fi in echilibru cu tine ca fiinta sau pentru a te ruga Divinitatii. Acest lucru poate fi facut oriunde in orice moment. Religia tine in primul rand de societatea in care traiesti si de tradiitiile adanc inradacinate in cultura respectiva. Diavol nu exista. e doar propria frica sau temere a fiecaruia care se lasa indoctrinat cu asemenrea clisee. Gandesti pozitiv - traiesti pozitiv . Gandesti negativ - traiesti negativ. Acolo unde exista iubire pura nu exista rau. Omul singur isi face rau gandind negativ.
'' Religia mea e simpla, religia mea e bunatatea". - Dalai Lama
" Religia e pentru cei care se tem de iad. Spiritualitatea e pentru cei care au fost deja acolo. " - proverb
"Dacă poţi permite iubirii să apară, atunci nu mai e nevoie de rugăciune, nu mai e nevoie de meditaţie, nu mai e nevoie de nici o biserică, de nici un templu. Dacă iubeşti poţi să uiţi cu totul de Dumnezeu, fiindcă prin iubire îţi va fi apărut totul: meditaţia, rugăciunea, Dumnezeu, totul îţi va fi apărut. La asta se referă Iisus atunci când spune că iubirea e Dumnezeu." - OSHO
"Păsărilor care s-au născut în colivie le este frică mai ales de cer." - Tagore
jojo1983
Postat pe 3 August 2015 13:16
Allexys, cine spune ca religie te invata „Crede și nu cerceta?!”- nimic mai fals. Niciunde în toata Biblia nu vei vedea scris asa ceva. Sfinții Parinți ne învață clar : „SE MÂNTUIEȘTE CEL CE CU ÎNTREBAREA CĂLĂTOREȘTE”. Asta cu „nu cereta” nu e decât o aberație deviată de la esență. Mai mult decât atât Sf. Ioan Teologul ne indeamna sa cercetam duhurile, adica esenta tuturor lucrurilor, punandu-le in lumina adevarului: "Iubiţilor, nu daţi crezare oricărui duh, ci cercaţi duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulţi prooroci mincinoşi au ieşit în lume. " ( I Ioan 4:1)

Asadar, indemnul „Crede si nu cerceta" nu apartine Bisericii, ci din contra, Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie contin impreuna multe indemnuri menite sa-l determine pe om sa se apropie mai mult de Dumnezeu si sa-i sporeasca credinta, prin cercetare aprofundata si cunoastere adevarata.
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/intrebari-incomode/2067-crede-si-nu-cerceta-oare
Maryo_Anna_1
Postat pe 6 August 2015 17:58


Ok Anna... ai dreptate, religia nu te "invata" crede si nu cerceta, dar sa stii ca am primit si eu asa un raspuns de la cineva chiar aici pe forum. Am intrebat, acum 3-4 ani ceva care n-am inteles din Biblie... "cum si de unde a aparut nevasta lu Abel (sau Cain... nu mai tin minte) cand Dumnezeu avea atunci in inventar numai pe Adam, Eva si pe cei doi fi ai lor: Cain si Abel ???" Corect pana aici ? Ok, atunci mi s-a spus: "crede si nu cerceta". Dar cazul meu particular nu are legatura cu Biblia, si eu cred ca acolo nu scrie asa ceva. Deci daca nu scrie in "toata" Biblia asa ceva, nici nu apartine bisericii... Sunt destule chestii ambiguie care le gasesti acolo...
Vad ca cunosti multe din Biblie si ne dai exemple frumoase... ca chestia asta cu: "Mai mult decât atât Sf. Ioan Teologul ne indeamna sa cercetam duhurile, adica esenta tuturor lucrurilor, punandu-le in lumina adevarului: "Iubiţilor, nu daţi crezare oricărui duh, ci cercaţi duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulţi prooroci mincinoşi au ieşit în lume. " ( I Ioan 4:1)" Eeee... aici m-ai pus in ceata ! Adica dupa desteptul asta de Ioan (si sa stii ca eu nu sunt in nici un caz unul din "Iubitilor" lui... sa fie clar ) duhurile sunt esenta tuturor lucrurilor !!! Asa o fi daca zice Ioan asta si tu... nu va contrazic. Problema mea e, de aia te rog sa-mi dai un sfat daca poti, cum, in ce fel, unde trebuie sa apelez, in ce limba, inainte de masa sau dupa... cu "cercarea" (probabil ca vine de la cuvantul "cercetati" sau "incercati", cred...) asta a duhurilor ??? As vrea si eu sa cercetez, sa-l incerc pe un duh, sa vad daca e escroc sau duh cinstit, dar nu stiu cum sa fac. ca spune Ioan asta ca sa cercam duhurile, asta nu e de ajuns. Nu pentru mine ! Multumesc anticipat.

barboneli
Postat pe 6 August 2015 20:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prima zi de scoala 1 De la: garbo112712 13 Septembrie 2010 15:12
Concursuri... 2 De la: anka10 29 Martie 2010 20:07
Sandra, artista adolescentei mele...Cea mai buna melodie..."Maria Magdalena". 2 De la: garbo062513 21 Octombrie 2009 09:27
ce ati spune de un turism gastronomic? 14 De la: sicir 10 Februarie 2010 20:13
Dorinta de moment 30 De la: garbo107589 23 Februarie 2011 01:39
Setari Cookie-uri