arsuri

O zi buna tuturor,
Sunt Dana din Brasov si am 32 ani. Sunt programator senior la o mare firma de software din oras si duc viata pe care mi-am dorit-o, chiar daca muncesc chiar si 18 ore pe zi. Satisfactia e mare atunci cand scoatem un soft nou pe piata si toata lumea e incantata, asa ca nu pot sa ma plang. Partea nasoala e ca dieta mea e foarte dezordonata – mananc tarziu si pe apucate, beau multe cafele si cola si fumez cel putin un pachet pe zi. Lucurile stateau altfel pana nu demult, dar acum am inceput sa simt din ce in ce mai des arsuri in capul pieptului. E o senzatie foarte neplacuta, de parca ma pregatesc sa scuip flacari… M-am plans colegilor la birou si m-au sfatuit sa iau antiacide de la farmacie, ceea ce am si facut. Au fost ok, mi-au calmat durerea, dar doar pe moment – din pacate. Exista cumva un remediu mai bun?
Voi ce ziceti, ati avut vreodata astfel de probleme? Dati-mi un semn va rog, multumesc frumos.
garbo_408789
Postat pe 20 Ianuarie 2015 12:59
Cel mai bun remediu este sa renuntzi la fumat. Succes.
AUSRO3175
Postat pe 25 Ianuarie 2015 15:47
De la: garbo_408789, la data 2015-01-20 12:59:33O zi buna tuturor,
Sunt Dana din Brasov si am 32 ani. Sunt programator senior la o mare firma de software din oras si duc viata pe care mi-am dorit-o, chiar daca muncesc chiar si 18 ore pe zi. Satisfactia e mare atunci cand scoatem un soft nou pe piata si toata lumea e incantata, asa ca nu pot sa ma plang. Partea nasoala e ca dieta mea e foarte dezordonata – mananc tarziu si pe apucate, beau multe cafele si cola si fumez cel putin un pachet pe zi. Lucurile stateau altfel pana nu demult, dar acum am inceput sa simt din ce in ce mai des arsuri in capul pieptului. E o senzatie foarte neplacuta, de parca ma pregatesc sa scuip flacari… M-am plans colegilor la birou si m-au sfatuit sa iau antiacide de la farmacie, ceea ce am si facut. Au fost ok, mi-au calmat durerea, dar doar pe moment – din pacate. Exista cumva un remediu mai bun?
Voi ce ziceti, ati avut vreodata astfel de probleme? Dati-mi un semn va rog, multumesc frumos.


In primul rand, ar trebui sa incerci sa mananci regulat, sa nu mai sari peste mese, e foarte important asta. Bineinteles ca si fumatul are vina lui, destul de importanta. Renunta la a mai bea cola si in general bauturi acidulate, incearca apa plata simpla sau cu lamaie. Arsurile din piept, cu siguranta sunt si de la fumat nu numai de la aciditatea care urca. Daca te hotarasti sa te lasi de fumat, iti pot recomanda ceva foarte bun. A mers la mine si la aproape toti colegii de birou care au vrut sa se lase.Fara tigari electronice, plasturi sau orice inlocuitor. O solutie f f simpla si usoara, fara dureri, fara sa treci prin fazele alea naspa cand incerci sa le lasi si nu reusesti, doar o bucurie imensa ca faci ceva important pt tine si simti ca chiar iti iese :).
zack
Postat pe 29 Ianuarie 2015 20:26
da, si eu am avut o problema asemantoare. am fost la un consult orl si doctorul mi-a spus ca e o afectiune generata de lipsa meselor regulate, care permite acidului din stomac sa urce in sus. in cazul in care nu se iau masuri , in sensul reglarii programului de masa, se poate ajunge la afectarea grava a esofagului
eowin5
Postat pe 31 Ianuarie 2015 09:34
Buna ziua.Pentru arsuri gastrice va recomand cateva remedii naturale.Capsulele Stomac sanatos contin plante medicinale ce conţin principii antiinflamatoare, emoliente, cicatrizante care ajută la refacerea mucoasei gastrice, reduc senzaţia de arsură şi durerile de stomac, prin reglarea secreţiei de suc gastric si protejarea mucoasei gastrice.Ceaiul Gastric poate amplifica actiunile capsulelor sau poate sa fie luat singur.Uleiul de catina, galbenele, si sunatoare are efect antiinflamator si cicatrizant pe mucoasa gastrica dar este totodata si tonic general, antianemic, vitaminizant, antioxidant, imunostimulator si regenerator al pigmentilor retinieni.Alegerea tratamentului se face in functie de intensitatea simptomelor si de reactivitatea specifica a persoanei.Cel mai indicat este un consult medical la un cabinet de fitoterapie.Multa sanatate!
Medic_Fares
Postat pe 31 Ianuarie 2015 18:47
Arsurile pe care le ai sunt efectul cs stilului de viata dar mai ales a modului de nutritie. Deci trebuie sa inlaturi cauzele: coca -cola, fumatul in general ceea ce mananci.Ai putea inlocui coca cola cu un suc natural pe care sa il prepari acasa: gen morcov cu mar si ai putea bea si apa plata cu lamaie si cu miere, este chiar un energizant, poti incerca! Nu cred ca te poate ajuta ceva daca tu nu schimbi nimic! Incearca! Cu siguranta ca o persoana muncitoare, ambitioasa si bine pregatita cum esti tu va gasi resurse de a incepe un stil de viata sanatos! Esti o persoana inteligenta.Dar daca te vei imbolnavi cum vei mai putea muncii? Haide, fa
garbo_389372
Postat pe 1 Februarie 2015 10:00
Il recomand cu caldura. http://www.garbo.ro/articol/Tratamente-naturiste/16008/sucul-de-cartofi-cruzi.html
Multa sanatate!
michu61
Postat pe 1 Februarie 2015 10:29
Dragele mele,
Am fost pe punctul de a merge la medic, arsurile nu-mi mai dadeau deloc pace. Ar fi durat insa cateva zile programarea, asa ca am mers din nou la farmacie, de data asta langa birou. Acolo am vorbit cu o doamna cam de varsta mea si, din fericire pentru mine, stia prea bine prin ce trec. Cred ca am fost destul de sceptica, la ce senzatii am avut… dar se pare ca tratamentul recomandat functioneaza. Iau Nedis, o data pe zi. Cred ca iau de vreo 7 zile, un comprimat pe zi, inainte de masa cu 30 de minute. Mi-a mai spus sa nu intrerup tratamentul decat atunci cand nu mai am nicio senzatie neplacuta. De principiu sunt ok acum, parca mai simt cateodata o foarte usoara senzatie, dar oricum mi-e mult, mult mai bine. Va tin la curent cand termin tratamentul. Oricum, mi-a mai spus ca, daca dupa 2 saptamani de tratament nu dispare complet arsura, sa ma duc la medic… O zi faina sa aveti si multa sanatate.
garbo_408789
Postat pe 4 Februarie 2015 11:27
da se pot rezolva multe din probleme fara medicamente
da-mi un mesaj pe alice_in_tara_minunilor01@yahoo.com
garbo_426030
Postat pe 9 Ianuarie 2016 14:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce de fiecare data cand imi curat limba eczema se agraveaza si se descoameaza 2 De la: alfheim 16 August 2011 18:49
hematuria 23 De la: garbo057460 7 Februarie 2013 22:00
DURERI DE GLEZNA 5 De la: garbo183367 22 Noiembrie 2013 19:55
Probleme la genunchi 34 De la: garbo_384735 15 Iunie 2017 20:35
fibron uterin 7 De la: garbo270264 22 Octombrie 2014 07:58
Setari Cookie-uri