Relatie intortochiata

te-ai cam incurcat in relatii..cam mare ,,inghesuiala,, in viata ta. fiecare relatie ne aduce ceva..frumos sau mai putin frumos. important este sa lasam totul in spate si sa privim doar la viitor. deci nu te mai crampona de vechi relatii, sunt carpituri doar. esti intr-adevar dependenta de un barbat si asta nu e bine pt tine. ti-ar trebui cred o pauza fara barbati in viata ta...axeaza-te mai mult pe tine si pe copiii tai si dupa o sa vezi ce faci mai departe. o relatie care nu te face fericita, e pierdere de timp. pe de alta parte o iubire din trecut e doar o iubire din trecut si asa trebuie sa ramana..nu te mai crampona de trecut, traieste ce simti in prezent. si nu incerca sa distrugi o familie, e cu dus si intors. lasa-i sa isi rezolve problemele singurei, nu interveni in numele unei iubiri din trecut, pentru ca nu ai dreptul. bafta
MARILENA_25
Postat pe 29 Iunie 2014 09:21
Cred ca esti o persoana interesanta care nu s-a ferit sa iubeasca,care a incercat sa fie fericita insa nu a reusit,mai bine ca ai luat decizia sa nu mai insisti cu marea iubire,ai vazut ca ti-a raspuns la sentimente e de ajuns,unii dintre noi n-au curajul sa se intoarca la iubirea din tinerete,sau sa recunoasca ca iubesc pe altcineva si raman in relatii toxice.
aiurea
Postat pe 29 Iunie 2014 10:32
aiurea viata asta! Daca, s-ar perinda evenimentele fara ca timpul sa se scurga, puterile sa scada, mintea sa n-o ia razna, gandurile sa se indrepte numai inainte, corpul sa te sprijine "teapan" fara nicio cadere
ca apoi sa te ridici, relatiile n-ar fi trase la indigou(de cele mai multe ori, poate, "ne-am" intoarce la prima iubire, dar noi femeile, ne coacem repede, "si coapta", nu mai vrea nici "el sa guste".
Fiecare traire in timp marcheaza, mai ceva ca la "JO" si nu obtii trofeu' pt. niciuna dintre ele, insa, constiinta impacata la batranete, te ajuta sa nu ai nevoie de "proptele". Este placuta si singuratatea cu amintirile traite dar depinde ce ai selectat la colectie si cat de usoara este povara, altfel, "intortocheatele" cai ale relatiilor, raman marcante pe Viata!
pitiTa_
Postat pe 29 Iunie 2014 11:56
pitita, macar la batrinete ar trebui sa avem seninatatea sa intelegem ca am luat toate deciziile pe care le-am luat pentru ca in acel moment am crezut in ele. Si sa contemplam fara regrete. Mi-e greu sa inteleg pentru ce sa mai ai regrete.... e vreo competitie?
quasaria
Postat pe 29 Iunie 2014 12:15
Nu de "competitie este vb. ci de propria luciditate a mintii.
Normal ca in viata luam decizii dupa felul, cat/cum credem in ceea ce ni se intampla, spontaneitatea vb. de la sine, dar uneori "bara" este mai aprope decat pragul si apar "regretele", iar la batranete iti revin in amintire. cine are certitudinea ca a procedat corect prin deciziile luate
constata ca este intelept/a, cine nu, clacheaza sau se chinuie mult cu gandul. Desigur, cele "din urma"se pot intampla si la tinerete sau pe tot parcursul, insa pt. linistea mintii si sufletului tau e bine sa gandesti de doua ori si sa spui NU, cand este cazul.
pitiTa_
Postat pe 29 Iunie 2014 12:33
cind ai de ales intre doua drumuri nu stii niciodata cum ar fi fost celalalt drum. Poti doar sa presupui. Si presupunerea e fantezie, atit.
Poate daca n-ai fi luat o decizie pe care o consideri proasta, decizia buna ar fi insemnat o catastrofa mai mare. De unde poti sa stii cum ar fi fost "daca"?!
quasaria
Postat pe 29 Iunie 2014 12:41
De regula, cand "pleci" la drum, alegi din start unul(nu mai multe) iar bifurcatiile apar pe "traseu", ele pot fi alternative: de oprire si reflectare, stagnare involuntara sau chiar intoarcere din drum.
Dar"daca," nici macar nu incerci sa-ti faci "bagajul", nu poti sa stii, si ramai cu regretul ca nu ai incercat. E bine totusi sa fii atenta la bifurcatii, ele te atentioneaza neconditionat pt. diferenta de drum ce-o mai ai de parcurs pana sa ajungi in punctul dorit.
pitiTa_
Postat pe 29 Iunie 2014 12:53
"Bagajul" nu se rezuma la o simpla relatie, la cresterea unui animal sau copil, la dedicare-a trup si suflet intr-o activitate fie ea si umanitara, bagajul este viata insasi, complenxitatea de dorinte si incercari in care te implici cu responsabilitate, care sa te stimuleze pe tine ca om in mom. deciziilor, care te fac sa te simti implinit/a, dorit/a si te intregeste.Pe"el" il cari, si este unic la fiecare persoana, orice alegere facuta ne apartine si cu ea traim, buna sau rea.
pitiTa_
Postat pe 29 Iunie 2014 13:09
De la: quasaria, la data 2014-06-15 12:14:061107... cam alambicat mesajul, dar pina la urma ce te impiedica sa fii cu barbatul pe care il iubesti? Sa fii de-adevaratelea cu el, in fiecare zi si in fiecare noapte?
.............................................
Tangoul e in doi.... in trei, e mai complicat.


asa e, tangoul e in doi, de la trei in sus deja poti sa pui de-o hora!
heartbit
Postat pe 2 Iulie 2014 11:17
mai neamule, aia-i invartita 'n doua parti! =))
...iaca'sa! si pe stanga si pe dreapta, uite asa se joaca fata!
pe la noi!
Nimica nu stii, nici tu.
pitiTa_
Postat pe 2 Iulie 2014 12:55
Din tot ce ati postat aici nu pot decat sa spun ca sunt pe drumul cel mai bun. Am facut alegerile cele mai bune la timpul respectiv , dar nu si cele mai bune in acceptiunea generala si pentru ca am reusit sa-mi ating obiectivele declarate, inclusiv coma aceea sora cu moartea, inseamna ca viata ,,aleasa" de mine este pe aproape cu motivul pentru care sunt acum aici. Acum, in constienta, alegerile imi vor fi mult mai clare si ma bucur ca din vocabular mi-au disparut expresiile ,,si ce daca" si ,,voi vedea eu ce fac mai departe"
Am dus o viata nonconformista , dar este viata mea pe care nu o dau la spate ci o iau ca pe o bogatie de experimente mai putin reusite. Acum ca am liniste pentru a-mi fixa formula, ma voi pregati constiincios si constient pentru o ultima incercare. Nu azi sau maine, poate fi peste o luna, un an sau ani...Va spun nu fara putina mandrie ca fetele sunt cat se poate de bine, pentru ca ,,asa nu" a functionat. Toate remarcile voastre chiar daca unele au fost cam taioase au avut un efect fantastic. Sunt din nou in picioare! Si cu,,parere de rau" anunt ca batranetea nu va fi de kak-o cum mi se ura. Am inca resurse sa ma bucur de viata. Numai de bine.A, si inca un lucru: invartita si pe stanga si pe dreapta merge cand nu sunt sentimente pure, sincere. Deci astept tangoul...
Sa fiti iubiti si sa iubiti!
garbo331107
Postat pe 3 Iulie 2014 22:38
Felicitari si ..."copacel!"
Am zis eu ca dupa ploaie apare soarele, ma bucur ca te-ai convins.
Treaba cu" resursele", nu pune prea multa baza pe ele, fii cat se poate de chivernisita si foloseste-le cu folos, ca nu se stie timpurile
cum s-or intelege cu anotimpurile! Stai si tu mai des cu ochii pe cer, bine?
Daca tot tinzi spre "batranete" eu, ti le urez usoare! :D nu crede ca o invartita din cand in cand nu-i buna, fie ea si "umpluta" cu nuca sau kk-o, totul este sa te apropii cu pasi marunti pana o ai in mana, si apoi invarte privirea in jur, vezi, ce ti se potriveste pt. a incepe "tangou'"! sa nu faci ca trenu'! Nu te astepta sa fie buna "la gust" din prima!=))Spor si astept noutati!
pitiTa_
Postat pe 3 Iulie 2014 23:08
Multumesc PitiTA! Va tin pe toti la curent cu noutati!
garbo331107
Postat pe 4 Iulie 2014 10:39
k! sa nu omiti nimic!

Zi cu spor!:)
pitiTa_
Postat pe 4 Iulie 2014 10:42
Scuza-ma, ce zodie esti?
garbo_397601
Postat pe 5 Iulie 2014 06:34
garbo222840
Postat pe 6 Iulie 2014 14:14
840 , tu pe cine ovationezi asa ?
Rotty
Postat pe 6 Iulie 2014 17:20
nu vezi? pe aia de sus ;))

"Astea muti" (de regula) arata cu degetu'!
s-or intelege prin semne, mai stii?!
pitiTa_
Postat pe 6 Iulie 2014 18:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutor!!! 4 De la: Alecsx 28 Mai 2012 11:11
Relatie intortochiata 48 De la: garbo331107 6 Iulie 2014 18:20
am trichomonas, asta inseamna ca ma inseala? 18 De la: garbo_1663 23 Mai 2012 22:40
Se da la sotul meu 21 De la: garbo_1663 19 Mai 2012 20:02
L-am inselat fara sa vreau! 23 De la: garbo172304 1 Ianuarie 2017 22:23
Setari Cookie-uri