Ce este mai important : sa avem grija de copiii nostri sau sa plecam la munca in strainatate ?

Ce parere aveti de copiii ramasi fara parinti acasa ?
Pentru ei conteaza banii sau sa stea parintii cu ei ?
Cine educa acesti copii?
Cum va simtiti in alta tara ?
Argentina_Malcea_1
Postat pe 11 Aprilie 2014 13:41
Ma simt straina,si simt ca familia mea e in Romania....sarbatorile sunt cele cu care am crescut,si oricati bani as avea aici,tot de locul meu imi e dor.Oamenii te inteleg mai bine in tara ta,acolo sunt prietenii din copilarie,etc,etc....
Acuma cu copiii lasati,depinde la ce varsta.daca sunt adolescenti,e cam rau.Mai depinde si de ce i-am invatat,inainte sa plecam.Dar la adolescenta pot intra in cercuri care ii influenteaza negativ.De ex,fata fratelui meu,era premianta,sportiva profesionista,copil bun,si dupa plecarea fratelui meu la munca in Grecia,s-a imprietenit cu unul,a renuntat la sport,a luat droguri,a chiulit mult de la scoala,si nu a mai intrat la facultatea la care visa.Greu sa te redresezi,daca ai iesit din ritm,daca trec anii si nu intri la facultate,te apuci de munca,si s-a terminat.
Acum mai exista si internetul,si putem comunica si vedea copiii zilnic.
E greu de raspuns,noi am fost trei copiii si ne lasau parintii acasa singuri,cand plecau in delegatii,vreo 3 zile...dar atunci copiii erau altfel,mai responsabili,acum sunt mai aiuriti.
daniilia
Postat pe 19 Aprilie 2014 11:04
e discutabil. Intotdeauna aspectul asta e discutabil. Nu ma indoiesc ca unii parinti pleaca "la munca in strainatate" doar sa scape de responsabilitati, dar nu e cazul majoritatii... Cei mai multi pur si simplu o vad ca pe o perioada de sacrificiu. Iar sacrificati n-ar trebui sa fie si copiiii.
Pentru varianta in care te intrebi de ce nu ii iau cu ei, pot sa iti explic din experienta proprie, si relativ proaspata, cum e sa muncesti cel putin 10 ore pe zi cu un copil mic dupa tine, intr-o tara unde nu cunosti pe absolut nimeni si copilul nu intelege/vorbeste limba, asa ca trebuie sa traduci si ca vrea la buda. Unde il duci cit timp tu muncesti?! Ce faci cu el? Eu am avut suficienti bani la mine pentru inceput.Ce faci daca nu ii ai? Iar parintii care pleaca la munca in strainatate, pleaca pentru ca n-au bani.
Pentru varianta "ramas in tara", esti sigura ca e o tara in care e de ramas? Cam cu ce ar trebui sa acoperi cheltuielile de confort minim intr-un sat unde nu sint locuri de munca, de exemplu? Sau cum ti-ai plati chiria intr-un oras in care castigi minimum din Europa - si, din nou, ce ai face singura cu copilul, cind trebuie sa muncesti? Ce faci cu el? Cu cine sta cit tu esti la job? In cine ai incredere sa ii lasi copilul tau? Ce faci daca se imbolnaveste, daca e racit, daca face febra, daca face pojar, rubeola, rujeola... samd? Ma refer la un copil mic mai ales, pe care nu il poti lasa singur cu cheia de git. La un moment dat trebuie sa privesti lucrurile rational, sa iti dai seama ca 1. - da, are nevoie de imbracaminte, mincare, confort, caldura, minimum necesar vietii iar nu le faci tu cumva, nu ti le da nimeni.
2 - daca il iei cu tine trubadur, s-ar putea sa nu le aiba si sa reziste altfel decit un adult,
3 - tot "timpul de calitate" pe care il obtii carindu-l dupa tine prin lume si rupindu-l total de mediul lui sint citeva ore seara, dupa ce copilul a stat printre straini iar tu nu mai vezi pe unde calci de oboseala.
Asta e viata. Cam asta e viata reala. Tu cum altfel o vezi? :-)
quasaria
Postat pe 19 Aprilie 2014 14:04
pai cel mai bine este sa nu faci copii deloc si sa pleci in strainatate..pt ca ca daca faci copii si ramai in Romania nu ai cu ce sa ii intretii si te apuci de prostii de smecherii..cel mai bine ca femeile si barbatii sa nu mai faca sex deloc si nici copii..abstinenta cu totii..sa facem o greva a abstinentei pt ca copii nu putem face pt ca in Romania nu ai ce sa le dai sa manance,,cu 800 lei salar si 150 euro chiria .
eu una nu fac copii si ma duc in strainatate sa muncesc pt ca in Romania nu ai cu ce sa te intretii
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 19 Aprilie 2014 16:03
De la: quasaria, la data 2014-04-19 14:04:25e discutabil. Intotdeauna aspectul asta e discutabil. Nu ma indoiesc ca unii parinti pleaca "la munca in strainatate" doar sa scape de responsabilitati, dar nu e cazul majoritatii... Cei mai multi pur si simplu o vad ca pe o perioada de sacrificiu. Iar sacrificati n-ar trebui sa fie si copiiii.
Pentru varianta in care te intrebi de ce nu ii iau cu ei, pot sa iti explic din experienta proprie, si relativ proaspata, cum e sa muncesti cel putin 10 ore pe zi cu un copil mic dupa tine, intr-o tara unde nu cunosti pe absolut nimeni si copilul nu intelege/vorbeste limba, asa ca trebuie sa traduci si ca vrea la buda. Unde il duci cit timp tu muncesti?! Ce faci cu el? Eu am avut suficienti bani la mine pentru inceput.Ce faci daca nu ii ai? Iar parintii care pleaca la munca in strainatate, pleaca pentru ca n-au bani.
Pentru varianta "ramas in tara", esti sigura ca e o tara in care e de ramas? Cam cu ce ar trebui sa acoperi cheltuielile de confort minim intr-un sat unde nu sint locuri de munca, de exemplu? Sau cum ti-ai plati chiria intr-un oras in care castigi minimum din Europa - si, din nou, ce ai face singura cu copilul, cind trebuie sa muncesti? Ce faci cu el? Cu cine sta cit tu esti la job? In cine ai incredere sa ii lasi copilul tau? Ce faci daca se imbolnaveste, daca e racit, daca face febra, daca face pojar, rubeola, rujeola... samd? Ma refer la un copil mic mai ales, pe care nu il poti lasa singur cu cheia de git. La un moment dat trebuie sa privesti lucrurile rational, sa iti dai seama ca 1. - da, are nevoie de imbracaminte, mincare, confort, caldura, minimum necesar vietii iar nu le faci tu cumva, nu ti le da nimeni.
2 - daca il iei cu tine trubadur, s-ar putea sa nu le aiba si sa reziste altfel decit un adult,
3 - tot "timpul de calitate" pe care il obtii carindu-l dupa tine prin lume si rupindu-l total de mediul lui sint citeva ore seara, dupa ce copilul a stat printre straini iar tu nu mai vezi pe unde calci de oboseala.
Asta e viata. Cam asta e viata reala. Tu cum altfel o vezi? :-)

pai chiar daca parintii stau cu copii ,,tot degeaba daca nu sunt niste exemple positive pt ei..si invata de la parinti ca fiecare pt el..

stii oamenii mereu au fost asa sau crititcat unii pe altii si sau crezut mai buni,,dar poate ei erau si mai rai..
nimeni nu vrea sa fie el un exemplu pozitiv prin perseverenta si hotatrarea de a persevere in lucruri constructive.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 19 Aprilie 2014 16:11
pai chiar daca parintii stau cu copii ,,tot degeaba daca nu sunt niste exemple positive pt ei..si invata de la parinti ca fiecare pt el..

stii oamenii mereu au fost asa sau crititcat unii pe altii si sau crezut mai buni,,dar poate ei erau si mai rai..
nimeni nu vrea sa fie el un exemplu pozitiv prin perseverenta si hotatrarea de a persevere in lucruri constructive

spre exemplu barbatii mai in varsta sunt mai obraznicvi ca baietii tineri,,dar ei critica tineretul fel si femeile in varsta si ele sunt obraznice nu sunt seriose dar
ei critica pe altii..
eu cred ca un om mai intai trebuie sa fie exigent cu el insusi si sa se critice penel el si sa nu faca la altii ce lui nu ii placev apoi sa spuna ce ii fac lui altii sa lupte pt drepturile lui.dar sa critici pe alti oameni dar tu sa nu fii serios nu este frumos este nesimtire curata
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 19 Aprilie 2014 16:28
pai chiar daca parintii stau cu copii ,,tot degeaba daca nu sunt niste exemple positive pt ei..si invata de la parinti ca fiecare pt el..

stii oamenii mereu au fost asa sau crititcat unii pe altii si sau crezut mai buni,,dar poate ei erau si mai rai..
nimeni nu vrea sa fie el un exemplu pozitiv prin perseverenta si hotatrarea de a persevere in lucruri constructive

spre exemplu barbatii mai in varsta sunt mai obraznicvi ca baietii tineri,,dar ei critica tineretul fel si femeile in varsta si ele sunt obraznice nu sunt seriose dar
ei critica pe altii..
eu cred ca un om mai intai trebuie sa fie exigent cu el insusi si sa se critice penel el si sa nu faca la altii ce lui nu ii placev apoi sa spuna ce ii fac lui altii sa lupte pt drepturile lui.dar sa critici pe alti oameni dar tu sa nu fii serios nu este frumos este nesimtire curata
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 19 Aprilie 2014 16:29
"Viata reala?" Este aceea pe care fiecare mama si-o cunoaste si recurge la un "gen" de sacrificiu incat sa sufere mai putin copiii. A suferi mai putin, nu seamana cu a nu suferi deloc, dar una este ca mama sa mearga la munca si sa incerce pe toate caile si prin toate mijloacele gandite de ea sa faca bani pt. a-si intretine copiii in tara si (toti) sa sufere numai de dor, nu si de lipsuri: foame, haine, utilitati, ...etc. Alta este sa fie toti cu mama si sa sufere impreuna, ar insemna ca mamei sa i se dubleze-tripleze suferinta astfel incat sa nu se poata descurca si sa lungeasca suferintele si mai mult, desi, se poate ca simpla prezenta a copiilor sa o stimuleze pe ea. Mama, oriunde ar fi, tot mama de copii ramane, iar faptul ca recurge la metode pt. a simti ca le poate fi copiilor ei bine, este de cele mai multe ori un gest gandit. Mai sunt si exceptii, adevarat, dar in general, mamele sunt fiinte de sacrificiu si, nu copiii. Munca in strainatate este o oportunitate nu tocmai imbucuratoare pt.nimeni dar este o forma de lupta pt. supravietuire de cele mai multe ori si tocmai prin "asta" se definesc ele(mamele) a avea grija de copiii lor.


Paste Luminat!
pitiTa_
Postat pe 19 Aprilie 2014 19:40
Ne facem bagajele şi plecăm, ca să ne fie mai bine.
Rămânem, lucrăm în loc de 40 de ore pe săptămână 50 sau chiar 60, pt un salariu, care nu-ţi ajunge nici pt facturi.
Cresc ei, copiii, oricum. Asta-i viaţa reală.
Mai e timp pt sentimente? Sau contează?
Axl_R
Postat pe 19 Aprilie 2014 19:57
Ii alegerea la nemultumirea ta, dar, bucuria celor care incaseaza platile.
Si ei trebuie sa supravietuiasca impreuna cu copiii lor, (o alta optiune)
contribuabilii, sunt cei cu capul "plecat" iar faptu' ca neajunsurile depasesc castigurile, nu intereseaza pe nimeni.
Atata poti, atata ai! :(

" de sentimente" vor avea (parte) incasatorii!
pitiTa_
Postat pe 19 Aprilie 2014 20:09

Cine se ocupa de educatia copiilor cat mama este plecata ?

Cu bani si needucati ?
Argentina_Malcea_1
Postat pe 19 Aprilie 2014 21:32
Dilemă mare.

Fără bani şi tăt needucaţi, îi mai bine?
Nu aştept răspuns.
Axl_R
Postat pe 19 Aprilie 2014 21:39
pai barbatii ar trebui sa isi bata capul sa castige bani pt copiii in toate modurile posibile si sa nu se mai gandeasca sa isi insele nevestele dar cum femeile sunt tolerante,,fac ele ca doar asa sunt obisnuite..

si prin strainatate copii sunt in aceasi casa cu copii dar si totusi nici aici nu sunt educati..adica sunt poate ca isi dau mai multa silinta sa munceasca pt ca au salarii decente fata de noi...
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 19 Aprilie 2014 21:41
Ha? Traduci?
Axl_R
Postat pe 19 Aprilie 2014 21:46
De la: Axl_R, la data 2014-04-19 21:39:57Dilemă mare.

Fără bani şi tăt needucaţi, îi mai bine?
Nu aştept răspuns.
pe parinti cine ii educa? barbatii mai in varsta sunt mai obraznici decat barbatii tineri,si femeile in varsta sunt mai rele decat fetele tinere,, eu stiu ca copii se educa prin propriul exemplu..
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 19 Aprilie 2014 21:53
Continuarea în episodu' 974. Aşa-i?
Axl_R
Postat pe 19 Aprilie 2014 21:54
pe parinti cine ii educa? barbatii mai in varsta sunt mai obraznici decat barbatii tineri,si femeile in varsta sunt mai rele decat fetele tinere,, eu stiu ca copii se educa prin propriul exemplu..

ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 19 Aprilie 2014 21:59
barbatii mai in varsta sunt mai badarani ca baietii tineri...barbatii batrani adica de 50,40 daca vb asa frumos cu ei te invita acasa la ei ca cica sa beti o cafea..Pe cand un barbat tanar nu face Chiar asa,,poate din a adoua nu stiu,,si leam spus ca eu nu merg cu baietii tineri si draguti apai sa merg cu batrani urati si grasi si zbarciti
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 19 Aprilie 2014 22:02
Argentina, FARA bani cu cu mama-sa (eventual si tat-su) cu cite doua joburi care mai dau pe acasa dupa miezul noptii inseamna ca fac parte dintr-o familie iubitoare? Cind? Cind dorm?
Iar fara surse de venituri, atentia ta nelimitata si neconditionata nu se poate pune in pachet cind ii trimiti la scoala. Nu tine de foame. Si daca poti tu sa ii educi sa se hraneasca prin fotosinteza, voila.

Nu realizezi ca uneori optiunile nu sint "mai putini bani si acasa cu copiiii" versus "mai multi bani si plecata". Optiunile intre care alegi sint "fara posibilitati de supravietuire" si "cu posibilitati de supravietuire". In RO mori de foame. La modul propriu. In alte tari exista diverse pirghii economice pentru categoriile defavorizate prin care nu o duci bine, dar o duci. In Ro, ca si in Africa, nu o duci deloc. Mori. Pe statul roman il intereseaza cu totul altceva.
Iar in conditiile astea hai sa ne oripilam ca oamenii se straduiesc sa traiasca din ceva, totusi. Tot ei sint de vina.
quasaria
Postat pe 20 Aprilie 2014 01:52
pai eu spre exemplu daca as avea copii,l-as trimite pe barbat la munca si eu ca mama as lucre si eu cateva ore ,adica as zice de dimeneata pana la 16,17 I-as da la gradinita sa se joace cu ceilati copii pt ca copii au multa energie si vor tot timpul sa se joace si noua adultilor numai de joaca ne arde,,o ora te joci da apoi vrei sa ma citesti sa te mai documentezi,pt ca viata nu este doar o joaca asa cum o vad copii,,dar sunt copii este bine sa ii inveti de mici sa fie responsabili,adune jucariile,,cand cresc un pic sa spele un vas sa adune sa ajute,, dar sa ii lasi in inocenta lor,,dar sa ii inveti in acelasi timp sa se apere sunt diferite carti..
tatal poate sta mai mult la munca dar mama poate lucra si ea dar nu pana noaptea
mama trebuie sa isi petreaca mai mult timp cu copii,,de aceea femeia este bine sa faca o munca care sa nu o oboseasca fizic la maxim ca apoi sa fie prea obosita pt copii.chiar si daca ar sta acasa,,cu copii care vor sa se joace tot timpul ar obosio si mai tare,,si daca stai in casa devii depresiv pt ca te tot gandesti la diferite problem.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 21 Aprilie 2014 00:19
pai eu spre exemplu daca as avea copii,l-as trimite pe barbat la munca si eu ca mama as lucre si eu cateva ore ,adica as zice de dimeneata pana la 16,17 I-as da la gradinita sa se joace cu ceilati copii pt ca copii au multa energie si vor tot timpul sa se joace si noua adultilor numai de joaca ne arde,,o ora te joci da apoi vrei sa ma citesti sa te mai documentezi,pt ca viata nu este doar o joaca asa cum o vad copii,,dar sunt copii este bine sa ii inveti de mici sa fie responsabili,adune jucariile,,cand cresc un pic sa spele un vas sa adune sa ajute,, dar sa ii lasi in inocenta lor,,dar sa ii inveti in acelasi timp sa se apere sunt diferite carti..
tatal poate sta mai mult la munca dar mama poate lucra si ea dar nu pana noaptea
mama trebuie sa isi petreaca mai mult timp cu copii,,de aceea femeia este bine sa faca o munca care sa nu o oboseasca fizic la maxim ca apoi sa fie prea obosita pt copii.chiar si daca ar sta acasa,,cu copii care vor sa se joace tot timpul ar obosio si mai tare,,si daca stai in casa devii depresiv pt ca te tot gandesti la diferite problem.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 21 Aprilie 2014 00:19
pai eu spre exemplu daca as avea copii,l-as trimite pe barbat la munca si eu ca mama as lucre si eu cateva ore ,adica as zice de dimeneata pana la 16,17 I-as da la gradinita sa se joace cu ceilati copii pt ca copii au multa energie si vor tot timpul sa se joace si noua adultilor numai de joaca ne arde,,o ora te joci da apoi vrei sa ma citesti sa te mai documentezi,pt ca viata nu este doar o joaca asa cum o vad copii,,dar sunt copii este bine sa ii inveti de mici sa fie responsabili,adune jucariile,,cand cresc un pic sa spele un vas sa adune sa ajute,, dar sa ii lasi in inocenta lor,,dar sa ii inveti in acelasi timp sa se apere sunt diferite carti..
tatal poate sta mai mult la munca dar mama poate lucra si ea dar nu pana noaptea
mama trebuie sa isi petreaca mai mult timp cu copii,,de aceea femeia este bine sa faca o munca care sa nu o oboseasca fizic la maxim ca apoi sa fie prea obosita pt copii.chiar si daca ar sta acasa,,cu copii care vor sa se joace tot timpul ar obosio si mai tare,,si daca stai in casa devii depresiv pt ca te tot gandesti la diferite problem.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 21 Aprilie 2014 00:20
mama este bine sa aiba timp si sa citeasca..dar cum spuneam copii se educa mai ales prin exemplu propriu dar sa le si explicam, si motivam de ce facem anumite lucruri asa si nu altfel.

comunicarea este foarte importanta acuma se poate face si pe termini mai pt copii,,si mai pe termini pt adulti..
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 21 Aprilie 2014 00:26
De la: ingerasulcumintesiluptator, la data 2014-04-21 00:26:50mama este bine sa aiba timp si sa citeasca..dar cum spuneam copii se educa mai ales prin exemplu propriu dar sa le si explicam, si motivam de ce facem anumite lucruri asa si nu altfel.

comunicarea este foarte importanta acuma se poate face si pe termeni mai pt copii,,si mai pe termeni pt adulti..
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 21 Aprilie 2014 17:15
Cu cine sa comunice copilu' cand are doar doi dintisori, merge de-a busilea si rade cand te strambi la el, ing-ing?
In astfel de situatie bunica se ocupa de el sa ii puna babetica si sa stea fr. in cour ca sa-l indoape cu ligurita, iar el, sa intinda manutele ca sa-si arate personalitatea(facand baloane la gura) cum ca stie sa duca lingura cu crema de morcov singur la gura si taman, se simte bine cand se mazgaleste peste tot oftand in final ca a facut treaba mare?=))

tu ai asa ceva?
pitiTa_
Postat pe 21 Aprilie 2014 19:03
De la: pitiTa_, la data 2014-04-21 19:03:40Cu cine sa comunice copilu' cand are doar doi dintisori, merge de-a busilea si rade cand te strambi la el, ing-ing?
In astfel de situatie bunica se ocupa de el sa ii puna babetica si sa stea fr. in cour ca sa-l indoape cu ligurita, iar el, sa intinda manutele ca sa-si arate personalitatea(facand baloane la gura) cum ca stie sa duca lingura cu crema de morcov singur la gura si taman, se simte bine cand se mazgaleste peste tot oftand in final ca a facut treaba mare?=))

tu ai asa ceva?
nu am,,dar spre ca daca as avea sper sa nu fie asa obraznici..eu una cred ca si bebelusii sunt tare smecheri daca vede ca le merge,,firea umana,,daca simte ordine poate si el este linistit ca toate fiintele umane..acuma depinde ca la unele finite umane nu le place ordinea pt ca ei nu vor sa duca o viata ordonata..
nu stiu,,dar eu am lucrat cu copii si stiu ca sunt tare smecheri cred ca invata de la parinti si le trimite prin and-care transmite apucaturile parintilor..
nu cred ca copii ar fii problema ci parintii,,si ca daca imi iau un barbat si sunt tare egoisti negative,,au interese egoiste ei tac si isi uramesc interesul si cand prinde momentul adica slabiciunea mea profita,depinde de principiile fiecaruia...eu nu vreau sa fiu asa si nici copii mei..
lasa ca imi iau un catel si il educ sunt asa draguti si sunt ieftin de intretinut,,
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 21 Aprilie 2014 22:05
nu am,,dar spre ca daca as avea sper sa nu fie asa obraznici..eu una cred ca si bebelusii sunt tare smecheri daca vede ca le merge,,firea umana,,daca simte ordine poate si el este linistit ca toate fiintele umane..acuma depinde ca la unele finite umane nu le place ordinea pt ca ei nu vor sa duca o viata ordonata..
nu stiu,,dar eu am lucrat cu copii si stiu ca sunt tare smecheri cred ca invata de la parinti si le trimite prin ADN care transmite apucaturile parintilor..
nu cred ca copii ar fii problema ci parintii,,si ca daca imi iau un barbat si sunt tare egoisti negativI,,au interese egoiste ei tac si isi uramesc interesul si cand prinde momentul adica slabiciunea mea profita,depinde de principiile fiecaruia...eu nu vreau sa fiu asa si nici copii mei..
lasa ca imi iau un catel si il educ sunt asa draguti si sunt ieftin de intretinut,,[/quote] MAM LAMURIT cu oamenii toti critica ca altii sa se schimbe dar nimeni nu vrea sa se schimbe...si sa educe prin exemplu propriu adica sa fie el serios si sa se impuna atunci cand oamenii fac lucruri care il afecteaza,,numai ca atunci cand vrei sa fii cuminte si nu faci rautati te afecteaza mai mult rautatea din jur devii mai sensibil,,,dar te inveti cu timpul sa nu mai pui la suflet nesimtirea si rautatea si devii imun si nu te mai atasezi asa de repede de careva
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 21 Aprilie 2014 22:15
lasa ca imi iau un catel si il educ sunt asa draguti si sunt ieftin de intretinut,, MAM LAMURIT cu oamenii toti critica ca altii sa se schimbe dar nimeni nu vrea sa se schimbe...si sa educe prin exemplu propriu adica sa fie el serios si sa se impuna atunci cand oamenii fac lucruri care il afecteaza,,numai ca atunci cand vrei sa fii cuminte si nu faci rautati te afecteaza mai mult rautatea din jur devii mai sensibil,,,dar te inveti cu timpul sa nu mai pui la suflet nesimtirea si rautatea si devii imun si nu te mai atasezi asa de repede de careva,adica nu ma mai pot atasa de vreun barbat pt ca el gandeste diferit si este insensibil si nu este drept,adica sa aiba o gandire dreapta..Pt ca este si o vorba cine se aseamana se aduna,,,numai ca nu gasesc eu oameni asa cuminti si seriosi ca mine..

toti critica pe altii dar pe ei nu se critica

ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 21 Aprilie 2014 22:21
nu cred ca copii ar fii problema ci parintii,,si ca daca imi iau un barbat si sunt tare egoisti negative,,au interese egoiste ei tac si isi urmaresc interesul si cand prinde momentul adica slabiciunea mea profita,depinde de principiile fiecaruia...eu nu vreau sa fiu asa si nici copii mei

asa sunt si femeile,,si barbatii...si apoi de aceea cred ca si bebelusii sunt asa,,ce iese din pisica tot soareci prinde.

eu imi dau seama cum gandesc oamenii cand ma invata pe mine sa fac un anumit lucru si prin asta imi dau seama cum gandesc ei..Pt ca un om serios este cu toata lumea nu dosr cu unii..ei cand prind momentul si ca esti slaba profita de ocazie,,,de aceea atunci cand te simti rau esti suparat si necajit ca treci printrun necaz,,,in loc sa te incurajeze iti mai dau si ei una in cap ca sa te faca sa cedezi ca sa profite ei..oamenii au interese egoiste si api cred ca si bebelusii isi demostreaza personalitatea facand mici rautati,,cred ca au apucaturi rele,,nu stiu cum ar iesi copii mei,,dar cred ca bebelusi baieti au in ADN obraznicia barbatilor si fetele pt ca le iau exemplu pe mame care si ele devin rele pt ca traiesc cu barbatii rai
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 21 Aprilie 2014 22:31
Este amara soarta copiilor cu parintii plecati in strainatate si urmarile se vad deja si se vor vedea in continuare. Cunosc indeaproape fenomenul pt ca lucrez cu copii care au traume psihice ( de multe ori grave ), (si) din acest motiv. Cel mai greu le este fara mama. Unele mame pleaca pt a asigura copiilor cele necesare traiului, ducand o viata de sacrificiu total. Stau de multe ori claustrate cu batrani suferind de dementa senila fara a avea (in multe cazuri) nici macar o zi libera, si in astfel de situatii nici limba tarii nu au putut-o invata, pt ca nu au cu cine vorbi.
Altele au plecat in cautarea unei vieti mai usoare si (sau) pt a scapa de un barbat abrutizat, alcoolic si abuziv, dar au uitat de copii, pur si simplu i-au abandonat. Au facut alti copii pe acolo pe unde au ajuns, si unii din copiii ramasi in tara au aflat despre asta si sufera cu atat mai mult, pt ca au inteles ca pt mama lor nu au nici o valoare, nu conteaza, ca si cum n-ar fi existat niciodata, nu au stima de sine, se simt vinovati si umili.
Copiii astia raman cu tatal care rareori este un om responsabil si interesat de soarta copiilor. Multi dintre ei consuma banii destinati ingrijirii copiiilor pe alcool, chefuri cu amicii, femei, jocuri de noroc etc. Mai mult decat atat, isi agreseaza fizic copii, nu doar psihic, si nu putine sunt cazurile de viol asupra propriilor fetite. Conform statisticilor, copiii ramasi in tara in grija unui parinte sau a rudelor - care sufera abuzuri fizice - sunt maltratati intr-un procent covarsitor - cam 95% - de cei care ar trebui sa vegheze asupra lor si sa-i ocroteasca.
Urmarile: tulburari de comportament, depresie, intentii suicidare si uneori suicid. In multe cazuri de abuz psihic, fizic, molestare sexuala, rudele si vecinii stiu ce se intampla si nimeni nu vorbeste. Cel mai trist este ca nici asistentii sociali de la primarii nu-si fac treaba pt a preveni astfel de situatii.
Cand sunt luati din familiile lor ca urmare a relelor tratamente, nu se urmareste interesul superior al copilului, asa cum se pretinde, doar se invoca la modul teoretic.
Institutiile de ocrotire primesc bani care nu se folosesc adecvat si reprezinta un loc care in diversi indivizi cu pile sau relatii de partid, (si au luat o diploma de la una din fabricile de diplome care se gasesc cu zecile in orice orasel) au gasit un loc de munca caldut dar nu au nici un fel de pregatire reala pt a lucra in vreun fel cu acesti copii. Specialistii adevarati, cu specializari si cursuri in strainatate, sunt putini si de multe ori li se pun bete in roate de cei mediocri si de sistem in general.
Cei lezati din toate partile sunt copiii.
Cam toti cei cu care am stat de vorba mi-au spus ca la inceput s-au bucurat cand mama, tata sau ambii le-au spus ca pleaca in strainatate pt ca se gandeau ca vor avea si ei ce au alti copii: jucarii,dulciuri, haine frumoase, telefoane, tablete etc.
In momentul in care purtam discutia, toti mi-au spus acelasi lucru: ca nu-si mai doresc nimic altceva, decat sa vina mama (sau dupa caz, tata sau ambii parinti) acasa. Mi-au spus ca au fost bolnavi si nu a avut cine sa-i ingrijeasca, ca au fost batuti si umiliti la scoala, ca nimeni nu i-a aparat, chiar daca aveau dreptate, ca nu exista nimeni sa-i pese de ei, ca plangeu si sufereau crunt cand ii vedeau pe ceilalti copii iubiti, sustinuti si ocrotiti de parintii lor.
Tristetea e ca uneori parintii au pus bani deoparte, si-au cumparat si o casa si o masina, dar s-au invatat cu traiul de acolo si se eschiveaza cand vine vorba de a se intoarce la copii, pretextand ca pt ei muncesc si se sacrifica, facandu-i sa se simta vinovati pe bietii copii, de parca nu le-ar fi si asa prea grea povara.
Imi este foarte drag un pusti care este extrem de inteligent dar care la cei 13-14 ani ai lui, deja este cinic. Parintii lui nu erau niste oameni fara posibilitati, dar au vrut sa arate ce grozavi sunt si ca pot reusi oriunde, si l-au lasat pe baiat si pe sora lui cu bunicii - niste oameni onorabili si responsabili. Dar bunicii nu pot fi parintii, au imbatranit, le este greu sa tina pasul cu tot si toate. Si pustiul mi-a spus ca a fost in vizita la ai lui si ca au o viata ca in filme dar ca "oamenii aia " erau prea ocupati pt a vorbi cu el, i-au dat niste bani si niste daruri scumpe, si apoi l-au trimis la bunici. Apoi a venit la mine ca sa poata sa se planga si sa planga.
bucura
Postat pe 22 Aprilie 2014 18:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am facut ce am vrut 13 De la: SAL 7 Ianuarie 2012 11:21
femeie berbec-berbat gemeni 2 De la: eu_geminy 22 Octombrie 2010 23:43
Cum sa ma razbun pe fostul iubit? 116 De la: mamitzica 20 Aprilie 2013 16:40
Desi extrem de gelos inainte, prietenul isi face o prietena apropiata la scoala 86 De la: Cristi_2_0_1 3 Decembrie 2011 00:41
:( 7 De la: elisabeta_boia 19 Ianuarie 2012 21:08
Setari Cookie-uri