Oare ma poate intelege cineva?

Draga mea, din tot ceea ce ai scris rezulta clar ca nu il iubesti. Nu confunda iubirea cu atasamentul care sunt doua lucruri total diferite. Il critici foarte mult, pui foarte mult accent pe defectele lui si pe diferentele dintre voi. Dar aceste diferente au existat intotdeauna. Atunci cand tu aveai doar liceul nu te deranja ca el are 8 clase dar acum cand tu esti la facultate te deranjeaza. insa tu uiti ca el te intretine, el e singurul care munceste si aduce bani, asa putini cat sunt ei si a acceptat situatia asta lasandu-te sa te duci la facultate. Cred ca te gandesti prea mult la tine si prea putin la el, la ce simte,ce gandeste si ce isi doreste el. Spui ca nu evoluezi langa el, dar el a evoluat langa tine? Nu. A ramas cu 8 clase. Daca isi continua si el scoala, cine mai muncea sa aduca bani in casa? Spui ca el nu are nici un scop in viata, dar poate el a renuntat la scopurile lui pentru a le realiza tu pe ale tale sau nu ii dai tu nici o motivatie sa evolueze. Deci scopul lui in acest moment este sa te tina pe tine in facultate. Nu te mai gandi doar la tine si pune-te putin si in locul lui: tu nu muncesti, fiind la facultatea de medicina ai si foarte mult de invatat, te duci la cursuri,la examene, te plimbi, iesi cu colegii la un suc etc. dar cu el cand stai? Ce faceti voi impreuna? El doar munceste si sta acasa pentru ca "nu aveti prieteni comuni". Asta nu este viata si sigur de asta este plafonat in acest moment. Dar tu in tot ce ai scris vorbesti doar de visurile tale, de dorintele tale, de temerile tale iar de ale lui nimic. Cred ca nu stii ce valori trebuie sa pretuiesti in viata. Sa stii ca in final studiile nu conteaza ca nu traiesti cu studiile celuilalt si nici nu te culci cu diplomele lui, conteaza OMUL si caracterul lui. Poti sa ai tone de bani daca nu esti implinita sufleteste, dar tu esti mult prea tanara sa cunosti acest lucru. Cred ca ar trebui sa ai o discutie cu el, dar nu despre tine, ci despre el, ce isi doreste EL sa faca in viitor si apoi hotarasti ce ai de facut. Am mai remarcat un lucru, tu nu vorbesti deloc despre NOI, pentru tine exista EU in prim plan si el. Asta nu este relatie si nici iubire. Oricum ai aspus ca nu vrei sa-l parasesti pentru ca "nu vreau sa fiu eu persoana cea rea" nu pentru ca il iubesti.
garbo_11137
Postat pe 16 Februarie 2014 07:02
De la: charmelen, la data 2014-02-15 16:53:54
De la: charmelen, la data 2014-02-13 15:57:04
Se vede ca tot n-ai gasit inca un barbat care sa te considere indeajuns de buna pentru a-si lasa nevasta pentru tine!


asa, citeaza-te singura, vita!
Vaca nebuna, masura valorii dupa parerea ta e sa isi lase vreunul nevasta pentru tine? Daca n-avea nevasta nu se pune? Nu satisface?
Spre disperarea ta profunda, si actualul, si de altfel TOTi barbatii cu care am fost vreodata sint mult deasupra gainatilor de nivelul tau, mizerie - n-au de ce sa te intereseze. Nu s-ar uita la tine niciodata, nici macar cit sa te lase! Asa ca marsh dreak in cocina ta si spanzura-te ca sa nu te mai chinuiesti, complexato!
quasaria
Postat pe 16 Februarie 2014 12:42
De la: quasaria, la data 2014-02-16 12:42:10
De la: charmelen, la data 2014-02-15 16:53:54
De la: charmelen, la data 2014-02-13 15:57:04
Se vede ca tot n-ai gasit inca un barbat care sa te considere indeajuns de buna pentru a-si lasa nevasta pentru tine!


asa, citeaza-te singura, vita!
Vaca nebuna, masura valorii dupa parerea ta e sa isi lase vreunul nevasta pentru tine? Daca n-avea nevasta nu se pune? Nu satisface?
Spre disperarea ta profunda, si actualul, si de altfel TOTi barbatii cu care am fost vreodata sint mult deasupra gainatilor de nivelul tau, mizerie - n-au de ce sa te intereseze. Nu s-ar uita la tine niciodata, nici macar cit sa te lase! Asa ca marsh dreak in cocina ta si spanzura-te ca sa nu te mai chinuiesti, complexato!



Saraca de tine, te chinuie rau frustrarile, esecurile, lipsurile variate, din care cea mai grava e lipsa de caracter. Ca orice toapa nefericita, simti nevoia sa injuri, sa deversi mizeria pe care o ai in mintea si in viata ta si asupra altora, nu ti-e indeajuns sa te tavalesti in propriul rahat. Sau poate crezi, in bezna pe care o ai cap, ca tot stropsindu-te si injurand ca un sofer de autobaza, oi aparea mai grozava, mai rasarita, oi straluci in lumina si in vazul tuturor, ca musca pe rahat.
N-ai decat sa continui sa te agiti si sa grohaiesti pana oi face spume la gura, n-o sa ma murdaresc aruncandu-ti inapoi mizeriile cu care esti atat de obisnuita pentru ca te definesc, neispravito!
Cat despre barbatii aia grozavi cu care ai fost, ma faci sa rad, daca in infatuarea ta prosteasca crezi ca m-ar putea interesa vreodata prapaditii cu care te-ai incurcat. Doar faptul ca au avut de-a face cu o tata isterica de teapa ta imi arata ce labe triste si disperate trebuie sa fi fost.
N-ai decat sa te autoamagesti, crezand ca as baga vreodata in seama vreun tiriplici ce-a avut prostul gust de a se tavali cu o aratare ca tine.
Nu disperare imi provoci, amarato, ci mila si amara consternare la vederea unei fiinte complet lipsite de simtul masurii, de bun simt elementar si cu evidente probleme , Ca sa nu mai pomenesc si de golurile de memorie din svaiterul tau de creieras imbacsit de rautati meschine si injuraturi de piranda de Ferentari.
Pai bine, mai troglodito, nu tu ai zis cu propria gurita, ca ti-ai lasat barbatul cu care erai maritata, pentru altul insurat care nu te-a considerat indeajuns de buna sa divorteze pentru tine si sa te ia de nevasta?
Daca vrei iti bag si un link ca sa vezi singura cu ochisorii tai, cum te laudai cu aventurile tale si cu amorul tau tradus pentru un barbat insurat. Chiar ai uitat de la un topic la altul, sau ti s-a cianozat de tot creierasul, prapadito?
Asa ca las-o mai moale, cu lectiile de morala si sfaturile pentru altii; tu n-ai ce sa-i inveti decat cum sa faca alegeri la fel de proaste ca si tine si eventual sa le strice si altora viata, ratato!
Tot spre deosebire de tine, neam de traista cu gura de canal ce esti, n-o sa te indemn sa te spanzuri, nici nu-ti sugerez eutanasia, desi e evident ca ai suferinte ce despasesc posibilitatile curative ale medicinii moderne! Ar fi pacat insa sa lipsim omenirea de exemplul pedagogic si de spectacolul unic al unui specimen aberant ca tine; nu se intalnesc in toate zilele mutante psihopate cu asemenea probleme de comportament si limbaj.

Hai ca ti-am acordat deja prea multa atentie. Iar o sa incepi sa crezi ca ai cine stie ce valoare, doar pentru ca te-am bagat in seama, in loc sa te bag acolo unde meriti. Dar iaca, iti acord exclusivitate in domeniul injuraturilor si al insultelor de mahala: macar atata satisfactie sa ai si tu!
charmelen
Postat pe 16 Februarie 2014 14:18
da, beshitura, de aia la fiecare postare iti versi frustrarile si complexele! Taci dreak cu aberatiile tale ca te faci iar de kkt - ai scos alte pasaje romantate din biografia mea acu'? De ceausescu ai uitat?
Nu te mai chinui vita, nici daca citesti negru pe alb neuronul tau beat tot nu proceseaza!
In afara de faptul ca te-a scremut ma-ta intr-un moment nefericit, de a iesit ce a iesit, orice altceva despre tine e irelevant! Fa dreak bine si nu iti mai intinde balegile in drum, ratato - ca nu te baga nimeni in seamna, te bagi singura!
quasaria
Postat pe 17 Februarie 2014 02:51
Ca raspuns la subiectul principal, cred ca inca mai ai nevoie de libertate si maturitate intr-o astfel de relatie. Tu stai cu el pentru ca iti ogfera siguranta, esti dependenta emotional de el din acelasi gand idiot pe care l-am avut si eu candva...nu te simti fericita si continui cu ganduri de viitor cand nu stii ce va fi peste o ora. Nu te mai gandi la alte chestii ce sunt foarte indepartate! Nu te mai minti, ci pune punctul pe i. E clar ca pentru tine conteaza aceste diferente! Nu e normal nici faptul ca te tine la facultate, desi spui ca ai tot ce iti trebuie de la parinti si familie... Nu arwe rost sa iti mai complici viata si mai ales pe a lui. Vorbeste sincer cu el si spune-i ca simti ca nu mai aveti niste lucruri in comun. Te face rea aceasta idee de a avea tu initiativa pentru ca asa zice societatea asta searbada si plina de prejudecati. Ce treaba ai tu cu societatea sau cu prejudecatile? Tu si el, impreuna sau separat, trebuie sa fiti fericiti. Nu e nimeni rau, atata timp cat depisteaza ceea ce nu il face fericit ci ia initiative, chiar daca o perioada va suferi. Suferinta te amturizeaza, ea iti arata cine esti, de fapt! Daca in viata nu faci ce sti ca iti e bine, atunci cand? Dupa moarte??.. Cere-ti iertare, daca asta simti, vorbeste bland cu el dar inchei-o! Asa va distrugeti unul pe altul intr-o legatura de obisnuinta si atat! Mori incet din cauza fricii, a frustrarii si mai stiu eu ce. Trebuie si el sa faca ceva pentru el, iar acum, cel mai bine ar putea-o face fara tine. Tu decizi, pentru ca tu stii mai bine ce e si ce nu intre voi ori ce a fost. Dar gandeste-te ca tu ai alte ganduri acum. Cand omul simte ceva, de obicei e bine sa analizeze bine si apoi sa treaca la actiune, oricare ar fi aia. Daca e sa ramaneti impreuna peste timp, chiar de va fi potop ori altceva, tot veti fi voi doi. Tu nu stii ce vrei si e normal! Indeparteaza-te de ce te deruteaza si stai cu tine pana cand ajungi la definitivarea personalitatii tale, dar fara oameni care tu simti ce te pot trage in jos, fie ei oameni buni. Ranesti, vei fi ranita pana cand gasesti ce ti se potriveste atat in plan profesional cat si personal! Omul este intr-o permanenta cautare, pana la un moment dat. Permite-i si lui sa isi refaca viata cu o persoana potrivita lui si tu, tie.
garbo_395055
Postat pe 17 Februarie 2014 14:10
buna,am o prietena care a facut facultate,iar el doar liceul,si era suparata pe diferenta asta....l-a incurajat si pe el sa faca faculattae,si chiar a facut.
Daca lucreaza,poate face la seral vreun liceu,oricare ar fi el....
Diferente oricum vor fi,in orice relatie,si situatia materiala e a naibii de schimbatoare.....
sotul meu de ex cand l-am cunoscut era foarte bogat..lucra la barul hotelului propriu,familia lui toata era bogata.....acum hotelul e inchis si plin de datorii,plus ca s-au invechit reteaua elecrica,tevile de apa,etc etc n-are rost sa insir chestia e ca am ajuns sa traiesc mai rau cum eram in Roamania.ca imi vine si sa rad.....pentru ca e si bolnav si eu din cauza asta nu mai pot lucra....avem din ce trai,dar viata nu se limiteaza doar la necesitatile copiilor,si la mancare....
Acum ai ,maine nu mai ai,si invers.
mai am o prietena,o curta un baiat din tata alcoolic,familie cu certuri si despartiri,ii tot arunca in strada batuti,saracie,etc,deci o familie saraca si plina de alte probleme....el nu stia nici sa scrie aproape,dar terminase un liceu cel mai prost din oras.....a fugit pana la urma ilegal in grecia,a lucrat,apoi si-a facut acte legal,a terminat si facultatea de ecologie,lucrand la mobile din marmura,si-a facut un corp de invidiat,si cand s-au intalnit dupa cativa ani,el nu a mai vrut sa fie iubitul ei.
importanta este iubirea,ea te ajuta sa rezolvi toate problemele ce se invesc in orice relatie,indiferent daca cei doi sunt diferiti,sau asemanatori.


daniilia
Postat pe 17 Februarie 2014 23:03
exact. Situatiile se schimba pe parcursul vietii. E naivitate ca sa nu spun altfel sa ai impresia ca vrei ramine fix cum si unde esti la 20 de ani, cind oricum n-ai apucat sa faci nimic pe cont propriu: nici de bine, nici de rau.... Foarte multi s-au pacalit cu "pestisorul de aur", la fel de multi s-au mobilizat si motivat reciproc si au realizat mult mai mult decit visau. Dar pentru asta trebuie sa te uiti bine nu la portofelul, ci la omul de linga tine. Portofelul e doar o situatie temporara.
Ca sa fiu sincera, nici eu nu m-as agita sa misc vreun deget pentru o fiinta interesata de material, pentru ca ar fi evident ca la primul moment prost se va duce de ii vor zbura fulgii. Si atunci.... pentru ce ar face cineva efortul?
quasaria
Postat pe 18 Februarie 2014 02:21
Draga mea, tu ai ales deja in inima ta. Si nu vei avea liniste pana nu vei actiona in acest fel. Iar perioada de indecizie nu va fi deloc de folos pt niciunul.
Trebuie sa faci ce simti, asta este, nu te gandi la altceva, tot suferinta va fi, chiar mai mare. Tot acolo va duce indiferent cat o lungesti cu luatul deciziei.
Singura ta problema este sa iti clarificI f bine ce doresti si actioneaza in consecinta, dar rapid. Nu mai da singura inapoi ca poate totusi.
Nimeni nu te poate invata NIMENI ce sa faci, in afara de a ti se spune sa faci doar ce simti.
Chiar daca e cu suferinta, oricum este. Cand nu esti in acord cu tine insuti te vei imbolnavi si fizic, si tot va fi rau pt amandoi. Hotaraste-te mai repede. Tu singura si atat, asta ti-ar spune orice psiholog, doar te vor ajuta sa intelegi singura ce vrei. Dar se vede ca stii ce vrei, ti-e frica doar sa o faci. FA CE SIMTI, ASTA ESTE SECRETUL.
garbo_397264
Postat pe 18 Februarie 2014 06:15
Asa este...hotararea imi apartine! Ideea este ca de cand va tot povestesc de viata mea plictisitoare tot m-am agatat de tot feluri de detalii prin care imi motivez nemultumirile,nesiguranta,etc. Repet nu el ma tine la facultate,nu el ma intretine ci parintii mei de fapt pe amandoi ne tin tot ei ca cea mai sigura sursa vine de la ei,dar obeserv ca din ”materialista” nu ma scoateti unii! Am ales acest forum intr-un fel si ca o metoda de a ma descarca si evident ca imi place sa aud si parerile celorlati, dar chiar am vrut sa deschid un nou subiect,intr-un fel o continuare a povestii mele!
Am spus ca am inceput relatia inca din liceu,eram mica si naiva ca toate celelalte,dar nu am specificat si nici nu prea am vb in general despre asta.....ma pierd in cuvinte si cand trebuie sa scriu despre asta....deci cum spuneam in perioada liceului acest baiat m-a si lovit,nu a fost atat grav din punct de vedere fizic cat psihic,m-a socat dar socarea asta nu a tinut foarte mult ca a facut in asa fel incat l-am iertat,specific violenta a fost prezenta si in familia lui, a avut perioade lungi de beții,s-a linistit dar tot ii place bautura in mica masura,specific in familia lui se bea foarte mult! pot sa zic ca din privinta viloentei nu am mai avut probleme si chiar am simtit regretul lui si de atunci nu am mai avut probleme de genu,dar in ultima vreme tot ma gandesc cum am putut sa-l iert? daca in viata se mai declanseaza aceasta latura? daca o sa devina alcoolic? daca si iar daca......cam astea ar fi sursa nesigurantei mele, si acum daca ma gandesc pot sa-mi amintesc exact imaginea aia plina cu ura cand a fost violent cu mine si ma gandesc ca si cum nu ar fi real,ca el nu ar putea fi asa si totusi a fost! O sa pot oare sa traiesc cu incertitudinea asta? pana acum de fapt mult timp am putut dar acum tot mai des imi amintesc chit ca nu imi da motive! Inima imi spune ca da,ca pot ,asa cum am simtit atunci ca merita iertat asa o sa pot in continuare dar stiu si ca inima mea poate fi pacalita usor dar mintea imi spune contrariul,din cele invatate,citite,etc dar stiu si ca mintea poate fi influentata! Imi cunosc problema,stiu si nu stiu exacta solutie,poate nici nu exista,poate nici nu caut calea cea corecta,dar ceea ce stiu sigur ca nu sunt stapana pe mine,nu imi cunosc foarte bine sentimentele,nu am incredere in propria intuitie si instinct!
garbo_396741
Postat pe 19 Februarie 2014 18:37
741, nu e nevoie de o continuare a povestirii pe un alt topic.Termina pe asta spunandu-ne, cum ai vedea tu rezolvarea problemei tale cea
mai arzatoare "razboiul cu gandurile" si ce concluzii ai tras din ce ti-au spus anumiti useri mai sus. Nu ca devine stresanta "tema" dar vointa ta lasa de dorit atat timp cat vezi raul, il traiesti/simti si inca il accepti.

Parere: atat timp cat parintii tai te sustin in continuare in alegerile pe care le faci cred ca sunt singurii in masura sa te ghideze. Ei sunt permanent interesati sa stie despre fericirea ta si sa completeze acolo unde este nevoie sau "sa taie" de pe lista anumite inconveniente. Tu, urmeaza-le sfatul!
pitiTa_
Postat pe 19 Februarie 2014 19:22
Da, ai uitat un "amanunt" foarte semnificativ ! Intr'o relatie presupus intima, respectul , tandretea si atasamentul sentimental sunt manifestari naturale, brutalitatea fizica elimina orice pretext de normalitate ! Cine loveste o data nu o face "din greseala" , instinctul violent mocneste in el, asteapta'te la recividism, oricand !
fortelion
Postat pe 19 Februarie 2014 19:24
datzimi aripi sa zbor... oare nu totzi traim cam in aceelasi rahat?))))))da la naiba!! incep sa cred ca exista si oameni si relatzi perfecte))))))) hai mai!!!
garbo_397823
Postat pe 22 Februarie 2014 14:01
-, i, etc...
Axl_R
Postat pe 22 Februarie 2014 14:09
". oare nu totzi traim cam in aceelasi rahat?"

Cu certitudine , nu.

Rotty
Postat pe 22 Februarie 2014 14:42
exact. Nu.
quasaria
Postat pe 22 Februarie 2014 14:47
draga garbo 741, in privinta unor comentarii acide... stii ca asa va fi intotdeauna, vor fi pareri pro si contra; din expunerile si argumentarile tale te percep ca pe un om bun, sensibil dar si rational si de aici conflictul interior pe care il ai; din experienta mea de viata iti spun ca inevitabilul se va produce: starile de nemultumire, conflictuale, diferentele dintre voi se vor adanci pana la a va adduce nefericirea totala si in final ruptura; tu iti doresti, de fapt, sa inchei aceasta relatie care-ti adduce mai mult insatisfactie si te consuma , nu? doar ca iti este foarte greu sa pui punctual pe "I". oricum, daca ar fi sa fortezi tu si sa nu vina ruptura de la sine, ai ramane cumva ancorata in relatia asta (pentru ca l-ai iubit) si dupa ce I-ai pune punct si ori de cate ori intr-o alta relatie ceva nu ar merge, te-ai raporta la ce era frumos cu acesta; parerea mea: asuma-ti si nu te mai chinui, pune-i punct! va fi greu o perioada dupa, dar meriti o viata implinita din toate punctele de vedere; nici el nu are nicio vina, doar ca viata va jucat o festa aducandu-va impreuna! sau poate nu, pentru ca ati avut ceva frumos, dar pentru doar o perioada scurta de timp! Multa bafta! Curaj!
usr_10517
Postat pe 22 Februarie 2014 15:00
De la: garbo_397823, la data 2014-02-22 14:01:36datzimi aripi sa zbor... oare nu totzi traim cam in aceelasi rahat?))))))da la naiba!! incep sa cred ca exista si oameni si relatzi perfecte))))))) hai mai!!!



nu "toti", pe rand, dar tu nu te straduiesti nici macar sa scrii
corect dapai sa zbori, ai "aripile" frante !
Lasa hlizitu' si urlatu' si invata! o sa-ti foloseasca in drum spre D-zeu sau la sfantu'
pitiTa_
Postat pe 22 Februarie 2014 19:37
eu zic ca va agitatzi degeaba.. ea nu o sa al lase niciodata si uite asa o sa traiasca multzi ani fericitzi si frustratzi(.. acu vin cu parerea mea.. lupta asta interioara vine din cauza ca pui pe primul rand defectele lui si diferentzele dintre voi....invatza sa acceptzi si sa intzelegi persoana pe care ai aleso langa tine,nimeni nu este perfect dar totzi putem fii adaptabili.. bafta mare si iubire multa
garbo_397823
Postat pe 24 Februarie 2014 10:47
Buna,
Trecutul conteaza mai putin. Cred ca ar trebui sa privesti inainte. Si daca atunci cand privesti inainte nu iti vezi viitorul luminos, nu sta pe ganduri. Rupe relatia. Daca nu iubesti cu tot sufletul, daca nu mori de emotie atunci cand il vezi, nu merita sa mergi mai departe. Pentru ca peste ani, vei avea foarte multe regrete daca acum ai atatea intrebari si atatea nelinisti. Diferentele dintre voi, de educatie, de cultura, de situatie materiala ar conta mai putin daca ai simti ca el este jumtatea ta. Dar din ce spui, cred ca ai mari indoieli in privinta asta. asa ca, din punctul meu de vedere, privind de afara, la rece, e simplu. Keep searching, life is short!
metaphor
Postat pe 24 Februarie 2014 22:21
daca nu ai sa intelegi k tre sa fugi..repede din aceasta relatie, atunci dute la un psiholog sa te ajute el sa te descoperi si sa iei deciziile cele mai bune ptr viata ta. doar k asta incumba un inconvenient : timpul...care va trece si in care tu va trebui sa menegeriezi intilnirile la psiholog cu viata ta alaturi de prietenul teu...
In astfel de situatii, se ia o foaie de hirtie si se imparte in 2 . in stg se scrie ce nu-ti pace la el, in drapta ce-ti pace si te multumeste....la final trage linie si ,,aduna,,.....daca ti se pare k cele ,,rele,, sint mai multe si ALEGI sa traiesti in compromis, atunci ramii cu el...daca nu, DA_TI O SANSA IN A FII FERICITA SI A CAUTA SI GASII CE AI NEVOIE!!!! nu te lasa impresionata de mila, in iubire nu exista mila iar cind ea a aparut, sa stii k nivelul iubirii a scazut.......
nu te mai pacali, esti tinara, nu ai copii nu esti casat, mergi mai departe daca asta simti!!! daca nu o vei face, te vei intreba toata viata cum ar fi fost daca...si din acest motiv, subconstientul tau il va invinovati for ever pe el, ptr nefericirea ta cu care, la un moment dat, vei invata sa traiesti......

asta vrei??? uita-te adinc in inima ta....inchide ochii si uita-te in tine...si intreaba-te ce vrei, descopera ce vrei si ...fa ce vrei!! nu te uita la pret!! nu-ti fie mila, k nu ai de ce!!! e viata ta si ai doar una!!!

Fii desteapta!!!
garbo_389508
Postat pe 3 Martie 2014 16:51
Off topic, tre' sa spun ca ma enerveaza teribil ca conform hotararii Academiei Romane, de niste ani buni in Romania s-a decis ca sunt corecte formele " nicio,niciun ", dar pe vremea cand eram eu eleva numai imbecilii scriau asa, si pt ca numarul lor a crescut, Academia a mers cu majoritatea, dar mie tot cum stiam eu ca e corect, imi vine a scrie.

da' cu "vre-o" de l-ai pomenit cum sa treaba, fah
pinkrainbow
Postat pe 4 Martie 2014 15:00
De la: bucura, la data 2014-02-12 18:04:58Tu vei termina medicina si el are 8 clase... Provine dintr-o familie cu probleme si nu prea da semne ca ar fi prea departe de ai lui... Relatia voastra nu a fost una linistita, aducatoare de bucurie, de sperante ca impreuna va va fi bine pana la adanci batraneti (vorba vine), ci dimpotriva, ai suferit, ai fost ranita si umilita, pt ca eu asa am inteles din prima ta postare. Parintii tai v-au luat casa si asta e foarte convenabil pt el, zici ca a lasat-o mai moale cu munca, se multumeste cu putin, dar e foarte gelos si posesiv, vorbindu-ti urat cand nu-i convine ceva, adica el continua sa te umileasca.
Nu te supara, dar care-i problema cu tine? S-au terminat barbatii? Medicina e o facultate care cere mult efort, studiu, este cronofaga, si dupa ce termini facultatea vine rezidentiatul, si toata viata va trebui sa inveti, sa te informezi, sa te dedici pacientilor tai. Nu e o profesie ca oricare alta. Va trebui sa lipsesti mult de acasa pt ca vei face garzi, sau vei fi la cursuri, conferinte, etc. Barbatul asta, de care este clar ca te indoiesti, este el in stare sa inteleaga si sa te sustina in tot travaliul asta al tau care va fi pt toata viata? La inceput vei castiga putin, pana iti faci un nume, pana capeti oarecare experienta, vrei sa va tina ai tai pe amandoi? Daca el se multumeste cu putin, este bucuros ca are un acoperis deasupra capului si se va mandri cu nevasta doctorita, dar ce viata vei duce tu cu el? Cum vei comunica mai departe cu el, ce vei avea de impartasit cu omul asta care sigur ca va fi gelos pe orice barbat din jurul tau pt ca oricare dintre ei este cu cateva clase mai sus decat el din orice punct de vedere.
Ce te atrage la el: e bun la pat, stie sa te de-a pe spate din vorbe, e aratos si tu nu esti, ca eu nu inteleg. Esti masochista? Tu nu ai nici o responsabilitate fata de el numai pt ca viata i-a oferit mai putin si tie mai mult. Asta n-are a face cu tine! Nu spun ca daca te vei cupla cu un coleg doctor, viata ta va fi numai lapte si miere, poti sa ai o viata frumoasa sau nu, dar cu cineva cum este barbatul despre care ai scris, sigur nu iti va fi bine, deja sunt prea multe crapaturi in relatia voastra.
Eu nu-ti spun ce sa faci, dar n-ar fi rau sa faci putina curatenie in viata ta.
Si acum un caz concret: o cunostinta -medic stomatolog, o femeie cu o fire placuta dar urata, foarte grasa, respingatoare din punct de vedere fizic, se indragosteste de un barbat cu 10 clase, un soi de paznic de padure, frumusel foc, un taran smecheras cu mult lipici la femei (ma rog, o anumita categorie), si se casatoresc. Binenteles ca a inselat-o, a aflat si ea, dar sunt impreuna pt ca ea recunoaste ca un barbat frumos si educat, si devreme acasa, si toate celelalte, nu ar sta cu ea si atunci a ales sa-si asume o asemenea situatie si suporta cu stoicism de vre-o 5 ani. Off topic, tre' sa spun ca ma enerveaza teribil ca conform hotararii Academiei Romane, de niste ani buni in Romania s-a decis ca sunt corecte formele " nicio,niciun ", dar pe vremea cand eram eu eleva numai imbecilii scriau asa, si pt ca numarul lor a crescut, Academia a mers cu majoritatea, dar mie tot cum stiam eu ca e corect, imi vine a scrie.
pinkrainbow
Postat pe 4 Martie 2014 15:05
De la: garbo_842, la data 2014-03-04 15:00:06Off topic, tre' sa spun ca ma enerveaza teribil ca conform hotararii Academiei Romane, de niste ani buni in Romania s-a decis ca sunt corecte formele " nicio,niciun ", dar pe vremea cand eram eu eleva numai imbecilii scriau asa, si pt ca numarul lor a crescut, Academia a mers cu majoritatea, dar mie tot cum stiam eu ca e corect, imi vine a scrie.

da' cu "vre-o" de l-ai pomenit cum sa treaba, fah



No lasa , ca saracul topic nu are nici o vina. La faza cu Academia , iti dau dreptate.
Rotty
Postat pe 4 Martie 2014 15:23
ioti specia "baragladina" !
ci'n-te-a fecundat mai prt?
hasta la vista baby!
pitiTa_
Postat pe 9 Martie 2014 14:52
quasaria
Postat pe 9 Martie 2014 14:54
terminator 3
_Isis_
Postat pe 9 Martie 2014 14:55
ieti, mare scofala!
pitiTa_
Postat pe 9 Martie 2014 14:58
pacat ca suna al dreak de fals.... era misto sa avem si o cioara reala pe aici, ca diversificam zoo. Bovine d'alea cu priviri umede avem destule!
quasaria
Postat pe 9 Martie 2014 15:04
_Isis_
Postat pe 9 Martie 2014 15:09
specifica conditiile, sa vezi cum apar

hai mai, au si ele ceva al lor. :-)



pitiTa_
Postat pe 9 Martie 2014 15:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sex este tratament cosmetic 30 De la: estela 7 Iunie 2011 01:01
Cum sa-l fac pe El sa ne mutam impreuna ? 185 De la: ely_a 29 Noiembrie 2014 20:48
Un sfat va rog? 21 De la: elodia 4 Aprilie 2011 18:14
..Spre ce oare ma indrept?!... 16 De la: Jojolin 19 August 2010 23:57
ma iubeste, nu ma iubeste... 126 De la: fleurdelis 10 Aprilie 2010 17:41
Setari Cookie-uri