Sunt la culmea disperarii! Sunt in luna a 9 a de sarcina si sotul ma inseala!

nu te uita in gura altora care zice sa te desparti de el,nimeni nu va fi mai bun ca tatal copilului,,dacaa calcat stramb asta nu inseamna ca nu isi va iubi si copilul,daca ai sti anul trecut cand am nascut si eu si prin ce greutati am trecut de credeam ca ajung la balaceanca,Dumnezeu m-a intarit si am putut lupta cu una care imi vroia sotul cu orice chip,se lupta cu mine si inca se mai lupta pt el,iar eu pt ca nu acceptam in veci sa fiu inselata crezand ca voi avea o casnicie fericita toata viata,nu 10a ni,m-am dus imediat la tribunal,suntem in divort,el locuieste la ea,dar ma implora sa il iert zi si noapte de o jumatate de an,iar aia pe o parte ma suna sa ma ameninte ca nu e fericita cu eldin cauza mea,ca i-am facut farmece de ii spune in fata ca ma iubeste s ca din cauza ei,eu m-am dus la tribunal,nu barbatul si-o face cu mana lui,unii regreta apoi,unii nu,si acum cate cadouri primesc ca sa il iert,cate telefoane,rugaminti de departe pt ca e in strainatate,a dat un avans pt a ne cumpara o casa acolo pt noi,ca sa imi demonstreze ca ii pare rau ce a facut si ca vrea sa isi recupereze familia,ca nu poate trai fara noi,asa ca m-am ganditsa ii mai dau o sansa chiar daca suntem in divort,asa ca luna viitoare plec,iar toate astea sunt adevarate,pt ca sora mea si sotul ei locuiesc acolo,si el a fost tot timpul langa ei,eu am trecut prin multe,dar te casatoresti la bine si la greu,daca unu si-a pierdut cararea,tu ca sotie esti obligata sa lupti sa il aduci pe calea cea buna,se poate,am vazut cazuri printre prieteni,nu e pierdut atata timp cat lui ii pare rau,daca nu regreta ca ti-a facut rau si nu recunoaste,si da vina doar pe tine,nu pe amandoi,atunci e pierdut totul,si poate nici atunci,pt ca unora ca sa nu se simta doar eivinovati,nu recunosc,si dau vina dor pe femeie,dar in cazurile acestea,amandoi sunt de vina,si eu l-am neglijat pe sotul meu cat am fost gravida,dar pt ca aveam dureri si traiam cu capul in pamant din cauza sarcinii,una cu greu suportata,atat de rau ca imi vedea sa imi zmulg copilasul din burta,asa a fost de la inceput pana la sfarsit,iar eu nu faceam decat sa plang din cauza durerilor,pt ca nimic nu ma calma,iar el lucra pana seara,iar pupaza lui,lucra cu el la servici,si ne cunoastea,asa ca se folosea de problemele noastre si de slabiciunile lui,asa ca eu mi-am luat copii si am plecat,rau am facut,nu am stat sa lupt pt el de la inceput,poate eram in continuare fericiti si el o lasa,dar eu i l-am lasat ei si i-am zis sa se spele cu el pe cap,apoi cand s-a mutat la ea m-am décis sa lupt pt el,dar asta de abia dupa ce a venit el in genunchi la mine sa il iert,iar eu nu am facut-o,dar o voi face,luna viitoare ne-a zis ca ia casa si sa ne facem pasapoartele daca vrem sa ne salvam casnicia,eu dupa nastere am slabit foarte mult,arat la fel ca acum 10 ani,si mi-a zis ca e mandru de mine si ca de abia asteapta sa fim cum eram odata,se poate daca vrem,daca iertam si daca ne iubim,asa ca nu te lua dupa nimeni,intai vezi daca merita,al meu ,merita,pt ca m-a apreciat si respectat pana la situartia asta,chiar el mi-a zis ca e prima data in viata cand ma inseala,a facut-o cu gandul pe strada de multe ori,dar niciodata nu m-a inselat pe buna,a zis ca m-a respectat,si ca ii pare rau ca nu m-a respectat acum,pt ca meritam sa fiu respectata,mai ales ca am fost intotdeauna alaturi de el,si am fost sotie,iubita,amanta,si prietea lui cea mai buna,noi suntem din liceu impreuna din clasa a 11 a,iar dupa bac ne-am casatorit,si am fost 10 ani cei mai fericiti oameni,eram totul unul pt celalalt,si asa vrea sa fim si de acum inainte
garbo236097
Postat pe 23 Februarie 2014 17:12
Buna seara doamna!
Te rog sa ai intelepciunea ca in cele mai grele si importante momente din viata SA GANDESTI FIX INVERS DE CUM O FACI...,adica sa consideri ca e posibil ca ceea ce vezi tu rau sa te ajute si sa iti faca un bine de fapt.
Ce dumnezeu,nu cred ca nu ai minte...Cu aceeasi minte l-ai ales si ai facut un copil cu el.sunt alegerile tale pe care tb sa ti le asumi...
Adica daca ai fost pe calea ta cand l-ai ales si ai facut un copil cu el,atunci este ceva de capul lui,iad daca a facut amor cu alta a facut-o ca sa te protejeze pe tine si pe copil.
E clar ca nu ai mai fost de mult pe la biserica,iar cand ai fost,cam degeaba ai fost...Orice preot iti va spune ca femeia insarcinata trebuie''sa fie pazita'' de prin luna a 3a a sarcina pana prin luna a3a dupa nastere(adica pana la botez)...Daca are si el un organism tanar cu necesitatile lui atunci are 2 variante daca ''te pazeste si il pazeste''"
ori se masturbeaza=sodomia=mare pacat,ori face un sport cu alta=un pacat mai mic,
El astfel va pazeste=indeplineste o ''porunca'' si face un pic pacat,care il va platii nu mai el...MIE MI SE PARE CA E DE INTELES...,dar numai daca ti-a marturisit si daca are aceste motive...
Daca nu ti-o spune e posibil sa nu aiba incredere in tine si sa-i fie frica de faptul ca o vei face si tu in reciprocitate/razbunare...,iar in aceasta situatie e clar ca pe langa faptul ca va menajeaza ,te si iubeste!!!!
Dupa cum vezi exista un unghi de vedere a carui abordare schimba total lucririle...si culmea in aceasta situatie ar trebui sa ii multumesti,sa il apreciezi si sa il iubesti si mai mult...dar numai sub suzeranitatea motivelor religioaso-anatomice mai sus mentionate!
STAI LINISTITA,IAR DACA E UN SOT IUBITOR NU TE UITA IN GURA INGUSTILOR CACI NU AI SOT DE PARASIT SI COPILUL ARE NEVOIE DE TATA!
SA FITI FERICITI SI SA VA IUBITI!
DOAMNE AJUTA!
garbo028994
Postat pe 23 Februarie 2014 19:34
Pacatul mijlociu ai uitat sa-l mentionezi, sau de ala se ocupa barbatul mai tot timpul.
Cred ca la biserica la care mergi tu, multi au probleme cu auzul, te numeri printre ei sau asa canti sa te auzi in multime?

pitiTa_
Postat pe 23 Februarie 2014 19:50
pinkrainbow
Postat pe 23 Februarie 2014 19:59
De la: garbo236097, la data 2014-02-23 17:12:53nu te uita in gura altora care zice sa te desparti de el,nimeni nu va fi mai bun ca tatal copilului,,dacaa calcat stramb asta nu inseamna ca nu isi va iubi si copilul,daca ai sti anul trecut cand am nascut si eu si prin ce greutati am trecut de credeam ca ajung la balaceanca,Dumnezeu m-a intarit si am putut lupta cu una care imi vroia sotul cu orice chip,se lupta cu mine si inca se mai lupta pt el,iar eu pt ca nu acceptam in veci sa fiu inselata crezand ca voi avea o casnicie fericita toata viata,nu 10a ni,m-am dus imediat la tribunal,suntem in divort,el locuieste la ea,dar ma implora sa il iert zi si noapte de o jumatate de an,iar aia pe o parte ma suna sa ma ameninte ca nu e fericita cu eldin cauza mea,ca i-am facut farmece de ii spune in fata ca ma iubeste s ca din cauza ei,eu m-am dus la tribunal,nu barbatul si-o face cu mana lui,unii regreta apoi,unii nu,si acum cate cadouri primesc ca sa il iert,cate telefoane,rugaminti de departe pt ca e in strainatate,a dat un avans pt a ne cumpara o casa acolo pt noi,ca sa imi demonstreze ca ii pare rau ce a facut si ca vrea sa isi recupereze familia,ca nu poate trai fara noi,asa ca m-am ganditsa ii mai dau o sansa chiar daca suntem in divort,asa ca luna viitoare plec,iar toate astea sunt adevarate,pt ca sora mea si sotul ei locuiesc acolo,si el a fost tot timpul langa ei,eu am trecut prin multe,dar te casatoresti la bine si la greu,daca unu si-a pierdut cararea,tu ca sotie esti obligata sa lupti sa il aduci pe calea cea buna,se poate,am vazut cazuri printre prieteni,nu e pierdut atata timp cat lui ii pare rau,daca nu regreta ca ti-a facut rau si nu recunoaste,si da vina doar pe tine,nu pe amandoi,atunci e pierdut totul,si poate nici atunci,pt ca unora ca sa nu se simta doar eivinovati,nu recunosc,si dau vina dor pe femeie,dar in cazurile acestea,amandoi sunt de vina,si eu l-am neglijat pe sotul meu cat am fost gravida,dar pt ca aveam dureri si traiam cu capul in pamant din cauza sarcinii,una cu greu suportata,atat de rau ca imi vedea sa imi zmulg copilasul din burta,asa a fost de la inceput pana la sfarsit,iar eu nu faceam decat sa plang din cauza durerilor,pt ca nimic nu ma calma,iar el lucra pana seara,iar pupaza lui,lucra cu el la servici,si ne cunoastea,asa ca se folosea de problemele noastre si de slabiciunile lui,asa ca eu mi-am luat copii si am plecat,rau am facut,nu am stat sa lupt pt el de la inceput,poate eram in continuare fericiti si el o lasa,dar eu i l-am lasat ei si i-am zis sa se spele cu el pe cap,apoi cand s-a mutat la ea m-am décis sa lupt pt el,dar asta de abia dupa ce a venit el in genunchi la mine sa il iert,iar eu nu am facut-o,dar o voi face,luna viitoare ne-a zis ca ia casa si sa ne facem pasapoartele daca vrem sa ne salvam casnicia,eu dupa nastere am slabit foarte mult,arat la fel ca acum 10 ani,si mi-a zis ca e mandru de mine si ca de abia asteapta sa fim cum eram odata,se poate daca vrem,daca iertam si daca ne iubim,asa ca nu te lua dupa nimeni,intai vezi daca merita,al meu ,merita,pt ca m-a apreciat si respectat pana la situartia asta,chiar el mi-a zis ca e prima data in viata cand ma inseala,a facut-o cu gandul pe strada de multe ori,dar niciodata nu m-a inselat pe buna,a zis ca m-a respectat,si ca ii pare rau ca nu m-a respectat acum,pt ca meritam sa fiu respectata,mai ales ca am fost intotdeauna alaturi de el,si am fost sotie,iubita,amanta,si prietea lui cea mai buna,noi suntem din liceu impreuna din clasa a 11 a,iar dupa bac ne-am casatorit,si am fost 10 ani cei mai fericiti oameni,eram totul unul pt celalalt,si asa vrea sa fim si de acum inainte
pinkrainbow
Postat pe 23 Februarie 2014 20:02
pinkrainbow
Postat pe 23 Februarie 2014 20:03
Eu te sfatuiesc sa nu renunti la barbatul tau deocamdata,sunt doar niste poze in calculator,este un barbat ca toti barbatii,adica daca tu esti insarcinata in 9 luni,si cautat "alinarea" in alte parti....nu mai fi asa de sigura ca te-a inselat ,poate a facut-o doar virtual nu si in fapt....
In plus este tatal copilului tau,gindeste-te si la el,trebuie sa aiba si mama dar si tata.....esti legata acum pe veci de el....mai reflecteaza...nu divorta imediat,mai dai o sansa....
garbo162553
Postat pe 23 Februarie 2014 20:41
As vrea sa spun si eu ceva despre asta.Primul meu sot era betiv.Si ma batea.M-a batut cu 3 zile inainte de a naste copilul,de nu mai stiam de mine.Dar de dragul copilului,l-am iertat,mai ales ca a venit plangand,si in genunchi.Doar ca dupa o luna jumate,s-a repetat,de data asta era sa-mi omoare copilul de beat ce era.Si atunci am hotarat ca fiul meu nu trebuie sa traiasca asa.Ca noi nu meritam sa traim asa.Poate ai sa spui ca nu se compara.Dar iti spun,daca traiesti in cearta,si in suspiciuni,si daca nu te va mai insela,tot il vei suspecta si veti trai o viata urata.Daca crezi ca poti uita totul,continua,daca nu....mai bine vezi-ti de viata.
garbo_390622
Postat pe 23 Februarie 2014 21:01
miss iertari bisericoase: va meritati soarta. Partea cea mai proasta e ca voi creati asteptari gresite posesorilor de putza suverana, care considera ca daca ai un copi - doi, trei - dreptul tau la demnitate s-a anulat, pentru ca oricum, orice ar face, nu o sa il mai lasi niciodata!
Shit happens, dar daca ramai intr-o situatie de rahat este pentru ca asta meriti.
quasaria
Postat pe 23 Februarie 2014 22:44
Draga MAMICA ,mai ai putin si vei stringe la pieptul tau un ingeras ,desi este greu incearca sa eviti discutiile acum ,trebuie sa fi linistita altfel tot tu vei avea de suferit in timpul nasterii datorita stresului
Este usor sa dai sfaturi si greu cind treci prin situatii limita .Fi desteapta si canalizeaza ti energia pe cee ce urmeaza ,vei da viata unui pui de om care va fi lumina ochilor tai chiar si fara acest tata ipocrit care nu si a putut tine pantalonii pe el .Draga mea este o situatie destul de grea pt tine dar eu cred ca acest mizerabil nu te merita asa ca ignoral !nu merita nici macar atentie ,vei vedea ca imediat dupa nastere tu vei fi foarte preocupata de micut si nici nu iti va mai pasa de el.Parintii tai te ajuta acum cumva ,moral, material?poate ar fi bine sa discuti cu ei situatia ,eu in locul tau as discuta si cu parintii lui ,nu cred ca in situatia prezentata de tine il vor felicita din contra .Iti doresc nastere usoara si multa ,multa sanatate ,te rog in masura in care timpul iti va permite sa ne ti la curent .
forever_top
Postat pe 23 Februarie 2014 23:59
DIVORTEAZA CA NU SE VA SCHIMBA NICIODATA /DECIT SA TI OTRAVESTI VIATA ALATURI DE EL /NU ASTEPTA PREA MULT NU ESTE USOR DAR ESTE SINGURA SOLUTIE INTELEAPTA PENTRU TINE SI COPILUL CARE VA VENI / ITI SPUN DIN EXPERIENTA /AM CREZUT IN PROMISIUNI SI AM LUNGIT INEVITABILUL DAR SA OTRAVIT SITUATIA INTRE NOI /SI NU ESTE BINE PTR COPIL CA VA AJUNGE TAMPON INTRE VOI SI VA SUFERI MULT DE SITUATIE si el nu este vinovat cu nimic./
MAI AI O SOLUTIE SA ACCEPTI SI SA SUPORTI SITUATIA CARE TI O IMPUNE PE TOT RESTUL VIETI TALE /
DUMNEZEU SA TE AJUTE SA EI O DECIZIE INTELEAPTA /IARTA MA CA MI AM PERMIS SA TI DAU UN SFAT DIN EXPERIENTA MEA /
TU SINGURA TREBUIE SA DECIZII AICI PE ACEST SITE NU POTI DECIT SA AI SI ALTE MARTURII FIECARE DINTRE NOI CARE INDRAZNIM SA TI DAM UN SFAT AM TRAIT ASTFEL DE SITUATIE /
VIATA NU MI A FOST SIMPLA DELOC SI RANA MAI EXISTA .
ITI DORESC NASTERE USOARA SI MULTA BAFTA IN VIATA /
scarlett
Postat pe 24 Februarie 2014 09:50
Scarlett , eu iti doresc sa descoperi semnele de punctuatie , ca sa intelegem mai usor ce-ai vrut sa zici.
Rotty
Postat pe 24 Februarie 2014 10:20
Asteapta sa vina bebelusul pe lume,paraseste-l pe dobitoc si traieste-ti viata la maxim!!!!!!!!!!!!!!!!
pingubuclucas
Postat pe 24 Februarie 2014 15:32
De la: lucynda, la data 2014-02-23 15:42:26
De la: sorinadoctorita, la data 2014-02-21 15:37:20pt adi 27
esti o imitatie,nu un "mascul",dupa cum scrii!
ia naste tu in locul nostru,sa vezi cum e!!!!!!!!!
daca n ai nimic inteligent de spus,de ce doamne iarta ma nu taci?!
probabil nici nu ai copii,atunci ai sti ca merita orice sacrificiu!
rusine


io imitatie de mascul??????????????
stii ce? sa mi-o sugi! si zau ca o satz dau si io limbi sa te convingi ca-s mascul. ie bine???????????? si dupe limbi o sa te fac si fericita cu scula mea mijlocie mare! pna in stomac! sa te saturi.
adi27
Postat pe 24 Februarie 2014 17:35
Buna. parerea mea, este ca acest om nu are putin respect, fata de o femeie minunata, care ia oferit toata dragostea ei neconditionata, si pura. aceasta fiinta unica din viata lui, ii ofera un ingeras,. el trebuia sa stea linga ia, neincetat ,si sa ii tot sprijinu. din pacate unii oameni, nu se gindesc inainte, ca ranesc in suflet, pe cineva. tu trebuiai rasfatata, cu capsuni cu frisca, cine romantice. daca era nemultumit, trebuia sa vorbeasca cu sotia, si gaseau inpreuna, o metoda, ca sa fie si el satisfacut. sincer, nu am avut norocu, sa dau peste o fata, ca tine. daca a mai facut acest lucru, nu cred ca merita, iertat.
Andrei_Petrica_Pavalache_1
Postat pe 24 Februarie 2014 18:28
Pana la urma nu il urmaresti si ce filme vede? Daca-i place vreo actrita ? Nu esti geloasa? Nu ai incredere in tine dar vrei sa fi soarele lui! Fiecare are nevoie de un anumit grad de libertate ,daca i-o acorzi inseamna ca poti sa fi fata desteapta , nu inseamna lipsa de demnitate. Nu poti controla fanteziile unui om.Daca nu a facut altceva ,real, lasa-l in pace si ai grija dupa ce nasti sa fi atragatoare. Uneori pozele sau filmele sunt cautate de barbati tocmai pentru a fi mai fierbinti alaturi de consoarta lor!
Dar tu chiar nu raspunzi nimanui?
aquamarine
Postat pe 24 Februarie 2014 20:18
Trebuie sa iei o decizie ferma in viata ta.Incearca sa nu te minti si sa te amagesti.Orice compromis poate aduce complicatii.Ai deja o responsabilitate.Ocupa-te de ea.Restul nu mai conteaza.
sabina_maria_1
Postat pe 25 Februarie 2014 15:45
cum adica "restul nu mai conteaza"? Adica te anulezi asa brusc cind apare copilul si nu mai ai nici o importanta...sau?
Treziti-va bai frate la realitate: bietul copilul ala nu vine pe lume sa va rapeasca voua viata, fericirea si dreptul de a fi femeie!
quasaria
Postat pe 1 Martie 2014 14:08
De la: quasaria, la data 2014-03-01 14:08:39cum adica "restul nu mai conteaza"? Adica te anulezi asa brusc cind apare copilul si nu mai ai nici o importanta...sau?
Treziti-va bai frate la realitate: bietul copilul ala nu vine pe lume sa va rapeasca voua viata, fericirea si dreptul de a fi femeie!

Nu, Q, nu despre asta-i vorba, desi in primele luni iti rapeste mai tot, mai ales daca nu ai pe nimeni sa te ajute. Evident ca nu-i vina copilului, ca nu cere el sa vina pe lume. E vorba de a stabili prioritati, nu poti pt inceput sa le faci pe toate in aceleasi timp. Nu cred ca este momentul pt hotarari esentiale privind viata lor viitoare, cu atat mai mult daca s-o fi nascut cel mic. Stii ce furtuna hormonala presupune instalarea lactatiei, cata nevoie are mama de liniste, de o echilibru psihic, ca sa poata face fata provocarilor pe care le presupune ingrijirea unui nou nascut.Si noi ne dam cu parerea pe aici, dar cred ca nimeni n-a inteles cum stau lucrurile de fapt pt ca ea nu ne-a spus ce era cu pozele alea, ca daca sunt niste poze cu femei frumoase si fara haine, de ce atata zarva? Si mie imi plac si ma uit la ele exact cum ma uit la pozele sau tablourile cu flori, peisaje, animale,etc.
bucura
Postat pe 1 Martie 2014 15:34
stiu b. ce inseamna venirea pe lume a unui copil - a mea de ex. a venit prematur, ceea ce complica foarte mult lucrurile. Si personal mi s-a parut mult mai greu ca dupa doua luni de nesomn sa suport si un macho care vine cu mainile la spate si da indicatii pretioase (doar cind nu erau ladies online). Altfel, nu cobora nici sa cumpere scutece, ca era sub demnitatea lui.

Daca e vorba de o familie unita, atunci e mai simplu pentru mama sa nu fie singura. Daca e o familie - sau un cuplu - disfunctional, exact stressul ala in plus nu ii trebuie, atunci cind are copil mic.
quasaria
Postat pe 2 Martie 2014 10:36
Experientele noastre personale nu se potrivesc cu ale altora, felul de a vedea si simti lucrurile nu sunt identice nici macar la doua persoane, la fel si reactiile, dar ce stiu cu siguranta este ca o femeie aflata inainte de nastere, deci cu atat mai labila si care poate face din tantar armasar, poate sa faca uneori gesturi de-a dreptul necugetate. Si nu la faptul ca l-ar trimite la plimbare pe individ, ma refer eu. Si cum poti sa-ti imaginezi ca ar fi suficient ca sa-i zica aluia: pleaca! - ca ala s-a si evaporat? Nu este atat de simplu sa te desparti pe loc de cineva, mai ales daca ala nici nu vrea sau se opune de-a dreptul,din diferite motive,avand in vedere ca noi nu putem sti cum stau lucrurile in familia lor. Ori numai de complicatii de astea nu are ea nevoie acum, cu certuri, nervi,scandal,etc. De asta am zis de prioritati. Si sa nu uitam ca era vorba de niste amarate de poze. Cum ajungem atat de usor sa dam sfaturi despre divort?
Am observat ca sunt femei care chiar stiu ca sunt inselate dar vor doar sa li se dea un fel de dezmintire. Si daca se intampla sa o primeasca, sunt fericite, ca si cum nu s-a intamplat nimic, si merg mai departe. Stiu ca pt cele care vad lucrurile asemeni mie, par cel putin ciudate, sa nu spun altfel. Dar psihologii diferite exista, cu sau fara acordul nostru. Si indiferent cine si ce le-ar spune altcineva, daca ele asa functioneaza, nu-i nimic de facut. De obicei sunt considerate toante, dar de cele mai multe ori nu sunt, dar sunt slabe. Asa cum sunt si barbati slabi. Si nu pot merge mai departe decat mintindu-se si cerand sa fie mintite. Si pana la urma, daca ele asta vor, nu-i mai bine asa pt ele? Cine suntem noi sa decidem in locul lor?
bucura
Postat pe 2 Martie 2014 18:06
Bucura ,
Rotty
Postat pe 2 Martie 2014 18:40

Interesant!
bucura, (de 'mi permiti?!) "experientele personale nu se potrivesc..."
sunt de aceasi parere dar merita sa fie impartasite, sunt o mica/posibila sursa de informare care in final tot cu judecata se soldeaza si sa nu uitam, judecata in general se face dupa un model
etalon( mostra style) iar rezultatul cam tot pe acolo, cel putin in ro. deci dpmdv.
orice parere spusa poate ajuta exact cand nu se asteapta acea persoana din moment ce o citeste.Alegerea ii apartine fiecarui/a.


pitiTa_
Postat pe 2 Martie 2014 19:54
Sigur ca fiecare ne spunem punctul de vedere prin prisma propriilor noastre experiente, nici nu s-ar putea altfel, asta fac si eu cand postez aici. Dar trebuie sa fim foarte atente la ceea ce scriem pt ca sunt persoane mai, hai sa spun asa, mai slabe de inger, mai influentabile, mai neexperimentate - cum sunt cei foarte tineri - sau care datorita unei situatii pe care ele o percep ca o adevarata drama, nu pot sa discearna adecvat, si sfaturile noastre date la modul imperativ, ca fiind unica cale de rezolvare a problemei lor, pot sa le faca mai mult rau decat bine. Chiar daca suntem la adapostul anonimatului, tot responsabili trebuie sa fim. Frustrarile noastre provenite din propriile nereusite si nefericiri nu trebuie sa ne impinga sa dam un raspuns prin care ne descarcam noi, ca nu asta e scopul. Si marturisesc ca de obicei imi cenzurez prima pornire atunci cand dau un raspuns, tocmai din motivul amintit, pt ca reactia primara este mai puternica decat ratiunea. Stiu ca propriile mele frustrari, experiente traumatizante, nemultumiri, ma pot face sa incurc mai mult, decat sa fiu de folos.
bucura
Postat pe 2 Martie 2014 20:31
Absolut!Nu intreb, doar constat cu stupoare ca se practica tot mai mult stilul "persoanelor mai influentabile"dar in sens negativ.Si, nu se pune problema perceptiei juste, o fac de multe ori voit tocmai pt.a atrage si mentine in grup tam-tamul(sa zic asa) dar in definitiv nu zic nimic on topic.Eu incerc sa folosesc mai putine cuvinte filozofice care sa nu ii/le trimita la dex pt. a citi etimologia, insa pe unele
topicuri unde se simt clar cerintele unei pareri amiabile si de bun augur pt. pers. ce l-a deschis, apare cate o tanti/nene "isi lasa
resturile" si pleaca, mai sau din palme, si tot pe "tine" te confunda, aberant!
In fine, e bine sa tratez cu indiferenta impertinenta unor/a dar uneori(nu pot) raspund cu aceasi impertinenta, si nu ca sa-mi arat coltii, puterea sau alte alea ci pt. ca ma aduce in postura sa decad la nivelul lor si sa le arat cum se simt ei/le bine. Eh! taman atunci incepe "topaiala" si incep sa faca baloane .
Deci, ii evidenta comunicarea pe toate planurile, la toate nivelurile.
pitiTa_
Postat pe 2 Martie 2014 20:54
Scz. rog a nu se intelege ca am venit sa fac eu ordine pe garbo, doar incerc sa inteleg cum este pe un forum de socializare si sa stiu daca merita efortul. Multumesc pt. intelegere!
pitiTa_
Postat pe 2 Martie 2014 21:35
:)))))))))))) ce creatura esti!!
garbo_396668
Postat pe 6 Martie 2014 10:45
bucura, probabil intr-adevar experientele difera de ai ajuns tu la concluzia ca un compromis lalait e panaceul universal si drama e sa inchei o relatie toxica.
Si tocmai pentru ca difera, unii dintre noi sint adeptii transformatului in pres si linsului de pe jos daca asta e cel mai simplu - la cit de propriu sau figurat vrei - iar altii nu. Iar daca ai dificultati cu diversitatea, poate ar trebui sa te limitezi la ce intelegi si corespunde experientelor tale. Apreciez ingrijorarea fata de autorii subiectelor pe care ii consideri tu niste biete fiinte lipsite de discernamint, dar aici avem doua variante: protectia animalelor, sau limbajul uman articulat. Le recomand pe ambele cu toata empatia si caldura.

Urasc sa repet, dar sa fii lipsit de coloana vertebrala nu insemna "fericit" asa cum sa decizi ce e mai bine pentru tine la modul ferm nu denota nici un fel de frustrari. In schimb etichetarea nediferentiata denota niste clisee ieftine, pe care nu e prima data cind le vad in ce scrii. Daca tot ai veleitati psihologice, poate ar fi indicat sa le aduci la un nivel mai avansat - si sa le utilizezi pentru cine are nevoie de ele.

Sper ca am fost crystal clear de data asta.

quasaria
Postat pe 6 Martie 2014 12:53
De la: garbo_396668, la data 2014-03-06 10:45:59:)))))))))))) ce creatura esti!![/quot

ai idee?
pitiTa_
Postat pe 6 Martie 2014 13:07
"veleitati psihologice?" cine sa aibe asemenea pretentii in virtual, si mai ales pe un site de socializare? nu-mi vine sa cred.

pitiTa_
Postat pe 6 Martie 2014 14:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CARTI PT COPII PERSONALIZATE 1 De la: kidz007767 28 Ianuarie 2011 16:14
Incompatibilitate copil -educatoare 2 De la: si_totusi 16 Septembrie 2010 16:01
eczeme de la pisici 5 De la: fiona22 15 Noiembrie 2011 15:43
Bona si menaj daca este cazul 1 De la: karolaina 26 Iulie 2010 11:15
cursuri de modelling 4-14 ani constanta 1 De la: kidz007767 24 Februarie 2011 14:15
Setari Cookie-uri